Протопоп Аввакум: житіє, цікаві факти

  1. Протопоп Аввакум: житіє
  2. Навчання Протопопа Авакума
  3. Кінець життєвого шляху
  4. Цікаві факти

Зміст статті

Мала чи біда, содомская ця скверна прибув до святині вчинена? Як виїде він, архімаріт, у свою землю, скаже замість дітища: я-де дурних русаків та владику блудив. У них то, греків, не дивина. І безчестя це і вічний ганьби не точию вам, архієрея, а й для всієї держави буде. А толко до цих пір і служите в тій церкві без освячення: страви і від Бога кари. Чи не добра похвала - такий злодій і реготали великия Росії святителя вчить! ..

протопоп Аввакум

Ким був знаменитий протопоп Аввакум - найбільш неоднозначна і дивовижна фігура свого часу? Як до нього ставляться в сучасній Церкві? За що його стратили? Чому стався церковний розкол і чи існують зараз старообрядці? Ми постаралися описати житіє протопопа Авакума, людини, який пішов проти чинної влади і стояв до кінця за те, що вважав правильним, не зламаний перед тортурами. Він втратив в двох синів, йшов пішки по тайзі, став відомий, як ревний подвижник православ'я.

Протопоп Аввакум Петров (1620-1682) став одним з найяскравіших противників церковної реформи патріарха Никона і царя Олексій Михайловича. Він написав власну автобіографію - «Житіє протопопа Авакума». Його житіє стало настільки значним твором свого часу, що протопопа Авакума навіть називали "родоначальником російської літератури". Старообрядці шанують протопопа Авакума як священномученика і сповідника, він був спалений в Пустозерске в 1682 році. Реформа стала причиною церковного розколу, який досі не подолана. У селі Григорова йому встановлено пам'ятник. Там протопоп Аввакум зображений з піднятими над головою двома перстами - символом розколу.

Там протопоп Аввакум зображений з піднятими над головою двома перстами - символом розколу

Можна по-різному ставиться до участі протопопа Авакума в розколі, але складно не визнати, що він був яскравою і важливою історичною постаттю свого часу, стійким і дивовижною людиною, який не захотів схилитися перед тими, кого вважав ворогами істиною віри. Для старообрядців протопоп Аввакум залишається зразком віри в Христа.

Читайте також - «Свобода віри, свобода проповіді - це дуже важливо для віруючої людини»

Протопоп Аввакум: житіє

Протопоп Аввакум був однією з найдивовижніших і неоднозначних фігур XVII століття. Він був сином бідного священика з Нижегородського повіту і рано став відомим, як подвижник православ'я. Протпоп Авакум був суворий не тільки до інших, але і до самого себе. Він не визнавав ніяких угод з совістю. Бувало, що він тримав руку над запаленою свічкою, щоб втихомирити плоть і позбутися від гріховних думок.

Він писав: "Якщо хочеш бути помилуваний Господом, сам також милуй; хочеш, щоб тебе шанували, - почитай інших; хочеш їсти - годуй інших; хочеш взяти - іншому давай: це і є рівність, а розсудивши, як слід, собі бажай гіршого, а ближнього - кращого, собі бажай менше, а ближнього - більше ".

Протопоп Аввакум не боявся знатних людей, питав і з них за які чиняться беззаконня. Одного разу в однієї вдови начальник відняв дочку. Протопоп Аввакум був єдиним, хто заступився за вдову. Начальник з'явився в храм, щоб жорстоко побити священика. Він волочив його за собою по землі прямо в ризах. Але протопоп Аввакум не здався і не змінив того, що він вважав праведним справою.

Через непростого характеру, нетерпимості до зла, протопоп Аввакум постійно міняв парафії. І кожен раз вступав в новий конфлікт, щоб захистити слабких, викрити гріховні вчинки знатних і простих людей. Він терпів ганьбу і побої, але не міняв своїх поглядів. Слава про протопоп Авакум дійшла до самої Москви.

Государ Олексій Михайлович радо прийняв протопопа Авакума в своїх розкішних покоях. Він повинен був отримати прекрасну кар'єру після схвалення царя, але в 1653 році все змінилося.

Навчання Протопопа Авакума

Почалася церковна реформа. Служби і всі церковні обряди були уніфіковані за грецьким зразком. Раніше православні хрестилися двома перстами, тепер же повинні були хреститися трьома - "пучкою". Вероучітельние догмати Церкви залишилися колишніми, але значна частина суспільства все одно відкинула реформу зі словами "до нас покладено, лежи так на віки віків!".

Розкол зазвичай називають "розколом Російської Православної Церкви", насправді ж, розкололося суспільство і справа була не тільки в церковних обрядів. У 1645 році на престол зійшов цар Олексій Михайлович у віці неповних шістнадцяти років. Навколо молодого царя сформувався гурток прихильників благочестя. Вони називали себе оборонцями стародавнього благочестя. У гуртку складався майбутній Патріарх Никон, який став Патріархом у 1652 році, боярин Федір Михайлович Ртищев і протопоп Аввакум.

Головною проблемою для ревнителів древнього благочестя була псування віри. На їхню думку віра була зіпсована не тільки серед мирян, але і серед священнослужителів. Члени гуртка вважали, що справа була в псуванні священних книг. Служба через це йшла неправильно, а народ неправильно вірив. Щоб виправити священні книги треба було знайти зразок. Протопоп Аввакум пропонував зробити зразком старорусские книги. Грецькі зразки він вважав непридатними, згадуючи, що Греція відійшла від істиною віри, за що і була покарана в XV столітті Візантійською імперією.

Патріарх Никон навпаки вважав, що слід взяти сучасні грецькі зразки. У 1649 році в Москву приїхав Вселенський Патріарх Паїсій і умовив царя Олексія Михайловича взяти грецькі книги за зразок. Олексій Михайлович діяв з інтересів держави. Щоб перетворити Росію в центр православного світу була потрібна згода з чотирма Вселенськими патріархами, які були греками.

Ставши Патріархом Никон взявся за виправлення церковних книг і устоїв. Нововведення стосувалися, здавалося б, незначних речей.

  • Хресний хід став вестися проти сонця
  • Сугуба алілуя змінилася на трегубую Алілуя
  • Земні поклони змінилися поясними поклонами
  • З'явився новий іконописний канон
  • Ісус і Дівиця стали в Церковному мовою Ісусом і Дівою

Реформа проходила жорстко. Так, наприклад, ті, хто відмовлявся здавати старі ікони і замінювати їх на нові піддавалися гонінням. До них додому вривалися стрільці, щоб розламати ікони.

Символом розколу і найголовнішим "каменем спотикання" стало хресне знамення трьома складеними перстами, а не двома, як це було раніше. Сучасні історики говорять про те, що в розколі були винні і Патріарх Никон, що зважився на дуже жорсткі зміни підвалин і протопоп Аввакум, який піддав своїх подвижників жорстоким тортурам, а деяких і мученицьку кончину за такими незначних приводів.

Староверцев іноді називають єретиками, але, насправді, розкол не торкався питань віровчення. Головною провиною розкольників стало непослух. Вони не погоджувалися не тільки з релігійними, а й зі світською владою.

Справа була не тільки в релігійному протесті. Народ був незадоволений жорстокими порядками царя, корупцією і свавіллям, що панували в ті часи. Люди, які не були згодні з начальством, піддавалися в ті часи жорстоким гонінням. Протопоп Аввакум виступив проти церковної реформи і закликав свою паству не зломили і чинити опір. Старовіри бунтували нечасто, скоріше, вважали за краще піти в ті місця, де їх не могли знайти. Вони йшли на Урал, за Урал і в інші далекі землі. Іноді навіть практикували самоспалення, щоб не зрадити стару віру.

Протопоп Аввакум говорив: "У яких це правилах написано, щоб царю церквою володіти і догмати змінювати? Йому належить лише оберігати її від вовків, її гублять, а не тлумачити і не вчити, як віру тримати і як пальці складати. Це не царево справу, а православних архірея та істинних пастирів, які душі свої готові покласти за стадо Христове, а не тих пастирів слухати, які готові і так і сяк на одному годині перевернутися, бо вони вовки, а не пастирі, душогуби, а не рятівники: своїми руками готові пролити кров невинних і сповідників православної віри кинути у вогонь. Гарні книжники! Вони такі ж, як земські яришнікі, - що їм велять, то вони і творять ".

Протопопа Авакума кинули в монастирський підвал, залишивши на три доби без їжі та води, а потім заслали в Тобольськ разом з усією родиною. Звідти він поїхав в Забайкаллі, в голодний і холодний край, на вірну смерть.

Читайте також - Старий чин як ознака нової епохи

По всій Русі почалися гоніння на тих, хто виступав проти реформи. Духовне чадо протопопа Авакума бояриню Морозову заарештували і піддали жорстоким тортурам, щоб убити в земляній ямі. Серед почесних громадян подвижників старої віри було небагато, але бояриня Морозова і її сестра стали одними з них. На знаменитій картині Сурикова, яка зображує бояриню Морозову під час етапування її до місця страти, вона тримає пальці, складеними так, як прийнято було хреститися раніше, - символ розколу. На картині є і юродивий, який також тримає над головою два складених перста, являючи собою образ незламної старої віри.

На картині є і юродивий, який також тримає над головою два складених перста, являючи собою образ незламної старої віри

Протопоп Аввакум не загинув в Сибіру. Він пройшов багато кілометрів по дикій тайзі, тягнув важкі човни разом з козаками, втратив двох синів. Його переслідували, а він не переставав викривати жорстоку і несправедливу владу. Дружина протопопа Авакума Настасья Марківна, проста жінка, дочка сільського коваля, любила його і слідувала за ним всюди, підтримуючи чоловіка. Розбиваючи ноги об каміння в нелегкому шляху вона питала у чоловіка, як довго триватимуть ці муки. "До самої смерті", - відповідав їй протопоп Аввакум.

Розкол набирав обертів. Філаретських монастир шість років відбивав облогу стрільців. Протопопа Авакума викликали в Москву, щоб укласти мир. Цар запропонував протопопу Авакум стати своїм духівником з однією умовою - відмовитися від боротьби за стару віру. Протопоп Аввакум різко відмовився. Його прокляли на Церковному соборі і заслали за полярне коло, в Пустозерск. Протопопа Авакума розстригли, піддали анафемі, багатьом його прихильникам урізали мови.

П'ятнадцять років він провів в земляний в'язниці, але не залишив боротьбу. Цар Олексій Михайлович не наважився стратити протопопа Авакума, а ось його син і наступник Федір Олексійович відмовився терпіти хулу протопопа Авакума і наказав спалити живцем, чим довів, що світська влада була безсила перед народним протестом. Для народу протопоп Аввакум став героєм, мучеником за віру. Він загинув за право вірити вільно в те, що людина вважає правильним. Протопоп Аввакум виступав проти жорстокості і несправедливості діючої влади.

Кінець життєвого шляху

Кінець життєвого шляху

24 квітня 1862 року протопоп Аввакум Петров був живцем спалений в зрубі разом з трьома одновірцями "за великими на царський будинок хули". Поруч зібралися бояри, купці, прості місцеві жителі мовчки спостерігали за звершення вироки. Протопоп Аввакум, збираючись на смертну кару, в останній раз звернувся до свій пастви. Його останніми словами було "Зберігайте віру стару". Один з друзів протопопа Авакума в жаху скрикнув. Протопоп Аввакум почав втішати його. Останнє, що люди побачили крізь полум'я - його піднята до неба рука. Він благословляв народ двома перстами ...

Цікаві факти

  • Протопопа Авакума одружили в 17 років, його дружині Анастасії Марківні в той час було 14.
  • У протопопа Авакума було 8 дітей.
  • Він брав участь в гуртку благочестя, який вів духівник царя.
  • Від розстриження до посилання протопопа Авакума врятувало лише заступництво царя Олексія Михайловича.
  • Протопоп Аввакум говорив, що протягом усього його життєвого шляху Бог супроводжував його. Одного разу вовевода, ненавидів його, відправив засланця ловити рибу на безрибними місці. Бажаючи посмраміть воєводу, протопоп Аввакум говорив Господеві і витягнув повну мережу риби.
  • Розкол ні подолано і зараз, до сих пір існують старообрядці або старовіри, але зараз це - не таке гостре питання.
  • Протопоп Аввакум став автором численних полемічних творів. Він мав літературний і ораторським даром.
  • Протопоп Аввакум в миру - Авакум Кіндратович Петров.
  • Будучи аскетом протопоп Аввакум одного разу, коли в Лопатіци з'явилися танцювальні з ведмедями "по Христі ревнуючи вигнав їх і пики і бубни роздер єдиний у багатьох і ведмедів двох великих відняв - одного забій, а іншого відпустив в поле".
  • Прямі нащадки протопопа Авакума носять прізвище Мезенін.

Прямі нащадки протопопа Авакума носять прізвище Мезенін

Як до нього ставляться в сучасній Церкві?
За що його стратили?
Чому стався церковний розкол і чи існують зараз старообрядці?
Протопоп Аввакум говорив: "У яких це правилах написано, щоб царю церквою володіти і догмати змінювати?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация