Проведення торгів в рамках конкурсного виробництва

  1. З чого почати участь в торгах?
  2. Як знайти цікаві торги у разі банкрутства?
  3. Як оформити заявку на участь в торгах?
  4. Юридичні тонкощі проведення торгів при банкрутстві
  5. Скасування торгів при конкурсному виробництві
  6. Юридична допомога при проведенні торгів в рамках конкурсного виробництва

Процедура банкрутства компанії спрямована, в тому числі, на надання можливості кредиторам отримати оплату заборгованості. Реалізовується ця можливість за рахунок продажу майна боржника. Процедура проведення торгів регламентована законом і для участі в ній потрібне знання її юридичних тонкощів. Правова підтримка при проведенні торгів може знадобитися як самого боржника, так і його кредиторам, а також покупцям майна. Ми підкажемо вам, на які аспекти варто звернути увагу, якщо вам належить продаж майна або ви будете брати участь в торгах.

З чого почати участь в торгах?

Щоб розрахуватися зі своїми кредиторами, компанії-банкруту в більшості випадків необхідно продати своє майно. Відповідно до Закону про банкрутство такі торги відбуваються в електронній формі. Тому пошуки майна, що продається «з молотка», варто здійснювати в мережі Інтернет. Існують спеціалізовані інтернет-майданчики, на яких розміщуються відомості про проведення торгів, а на деяких з них проводиться і сама процедура.

Першим кроком являтся оформлення електронного підпису. Без цього атрибута, на жаль, не вийде купити майно банкрута. За допомогою ЕЦП ви будете підписувати заявку, договору та інші необхідні документи, які потрібно підготувати при проведенні торгів. Багато компаній пропонують спеціалізовану ЕЦП для торгів. А на деяких торгових майданчиках можна не тільки взяти участь в торгах, але і на цьому ж сайті оформити ЕЦП.

Пройдіть акредитацію на електронному торговельному майданчику. Про це варто подбати заздалегідь, так як заявку на реєстрацію можуть розглядати кілька днів. Наприклад, на торговому майданчику Сбербанк-АСТ такий термін становить не більше 3 робочих днів. Крім того, вам може знадобитися час, щоб підготувати необхідні для реєстрації документи. На багатьох торгових майданчиках можуть запросити такі папери:

  • для компанії - статут (або інший установчий документ), виписка з ЕГРЮЛ, документи, що підтверджують повноваження керівника і повноваження заявника;
  • для фізичних осіб, в тому числі ІП - свідоцтво ІПН, паспорт, виписка з ЕГРІП, довіреність при необхідності.

Ось такий список документів вимагають на Сбербанк-АСТ:

Також необхідно підготувати програмне забезпечення на вашому комп'ютері. Все необхідно перевірити і зробити заздалегідь, щоб не зіткнутися з якимись технічними проблемами вже під час проведення торгів.

Як знайти цікаві торги у разі банкрутства?

Державний реєстр торгів при банкрутстві підприємств - Єдиний федеральний реєстр відомостей про банкрутство ( http://bankrot.fedresurs.ru/TradeList.aspx ).

За допомогою пошукової форми можна знайти відомості про торгах по конкретній організації, яка банкрутувати, або вибрати цікавить вас майно, також можна підібрати торги в вашому регіоні.

Наприклад, нас цікавлять торги з продажу завершеного будівлі в Санкт-Петербурзі. Вибираємо регіон, робимо позначку в розділі Класифікація майна і вибираємо бажану дату. Перед нами список з проведених торгів в Санкт-Петербурзі за обраними нами критеріям.

Перед нами список з проведених торгів в Санкт-Петербурзі за обраними нами критеріям

Починаємо вивчати запропоновані торги - для цього необхідно натиснути на вміст в клітці «Вид торгів».

Потім перед нами відкриється вікно, де буде детальна інформація по:

  • майну, яке продається з торгів;
  • початковою ціною;
  • кроку аукціону;
  • розміру завдатку;
  • реквізитами для оплати і термінів оплати завдатку;
  • торговельному майданчику, де проводяться торги.

Подивіться Оголошення про проведення торгів, в ньому зазначена докладна інформація про торги по цьому лоту і прикладені форми договорів - купівлі-продажу і завдатку.

Також можна ознайомитися і з повідомленням про продаж - натиснете на вкладку «Повідомлення» і відкриєте «Повідомлення про продаж».

Також можна ознайомитися і з повідомленням про продаж - натиснете на вкладку «Повідомлення» і відкриєте «Повідомлення про продаж»

Для безпосередньої участі в торгах належить перейти на сайт торгового майданчика (для цього достатньо натиснути на вкладку «Майданчик» і перейти по посиланню на сайт).

У нашому прикладі торговим майданчиком є ​​Російський аукціонний будинок ( http://lot-online.ru/home/index.html ). Знаходимо цікавлять торги вже на цьому сайті ( http://bankruptcy.lot-online.ru/e-auction/auctionLotProperty.xhtml?parm=organizerUnid%3D1%3BlotUnid%3D960000161336%3Bmode%3Djust ) І знайомимося з усіма умовами участі в торгах і необхідними документами.

Зверніть увагу на пункти про завдаток - за якими реквізитами і в які терміни він повинен бути перерахований, а також на інформацію про порядок ознайомлення з майном. Перш ніж брати участь в торгах рекомендуємо особисто оглянути майно, щоб потім не виявилося, що ви придбали «кота в мішку». Відповідно до закону про банкрутство на організатора торгів покладено обов'язок щодо забезпечення можливості ознайомитися з майном, а також з документами по даному майну. Форма такого ознайомлення може включати в себе безпосередній візуальний огляд, фотографування майна і копіювання документів (пункт 8 статті 110).

Як оформити заявку на участь в торгах?

Якоїсь встановленої на законодавчому рівні форми заявки немає. Форма складання вільна, а ось підготувати заявку потрібно обов'язково російською мовою. Згідно з пунктом 11 статті 110 Закону про банкрутство в заявку на торги повинні бути обов'язково включені такі відомості:

  • для компанії - найменування, організаційно-правова форма, адреса місце знаходження, поштову адресу;
  • для громадян - ПІБ, паспортні дані, адреса місця проживання;
  • номер телефону та адресу електронної пошти;
  • відомості про те, присутній чи ні зацікавленість компанії або людини, який подав заявку, по відношенню до банкрута, його кредиторам, керуючому і про характер такої зацікавленості;
  • пропозиція про ціну - можна вказати, якщо проходять торги із закритою формою вказівки цінової пропозиції (ваша пропозиція буде зберігатися в таємниці до початку проведення торгів).

Але на багатьох майданчиках є типова форма заявки. Доцільно за участю в торгах на певній торговому майданчику дотримуватися тієї форми заявки, яка там визначена. Наприклад, на сайті Російського аукціонного дому є такий шаблон:

Зверніть увагу! Перед подачею заявки необхідно внести завдаток. Його сума та реквізити для перерахування повинні бути відображені в картці торгів, які ви вибрали. Згідно із законом розмір завдатку не може бути більше 20% від вартості майна.

Всі подробиці по оформленню та відправці заявки міститися в регламенті торгового майданчика. Зазвичай це багатосторінкові документи - близько сотні сторінок, але все-таки рекомендуємо ознайомитися з регламентом вашої ЕТМ докладно, так як найменший відступ від правил, зазначених в ньому може призвести до відхилення заявки.

Тут можна ознайомитися з керівництвом для учасника торгів Російського аукціонного дому - https://sales.lot-online.ru/e-auction/media/manual_user.pdf .

А ось регламент для учасника торгів на Сбербанк-АСТ - http://www.sberbank-ast.ru/Docs/Reglament44FZ_2018.pdf .

Зверніть увагу! Організатор торгів повинен надати термін для направлення заявок не менше 25 робочих днів з моменту, коли було розміщено інформацію про продаж майна.

Після подачі заявки організатор торгів повинен зареєструвати її в журналі заявок (порядковий номер, дата і точний час подачі заявки) і направити заявнику підтвердження реєстрації в цей же день на вказаний заявником адресу електронної пошти.

Юридичні тонкощі проведення торгів при банкрутстві

Продаж майна зазвичай відбувається в формі відкритого аукціону. Але бувають і виключення.

1.Закритие торги (якщо на продаж виставлено майно, яке обмежене в обороті і для його покупки потрібно відповідний дозвіл, ліцензія) - в таких торгах можуть брати участь не всі бажаючі, а тільки особи, компанії, які відповідно до закону можуть мати у власності дане майно.

2.Конкурс, якщо здійснюється продаж:

  • об'єкта культурної спадщини народів РФ;
  • об'єкта угоди про державно-приватне партнерство;
  • майна, щодо якого повинні бути виконані будь-які умови.

Питання про оголошення пропозицій про ціну від учасників торгів може вирішуватися наступними способами:

  • відкрита форма - цінова пропозиція заявляється учасниками відкрито безпосередньо в ході торгів;
  • закрита форма - пропозиція про ціну може бути подана учасником в заявці або в день проведення торгів аж до визначення результатів.

Визначення переможця відбувається наступним чином:

  • при відкритій формі цінової пропозиції - учасники підвищують початкову ціну на «крок аукціону» (він повинен становити від 5 до 10% від початкової ціни). Переможцем визнається той, хто запропонує найвищу ціну;
  • при закритій формі цінової пропозиції - в день і під час проведення торгів організатор торгів повідомляє про цінові пропозиції учасників і перемагає той, хто готовий заплатити більше за інших. Якщо відразу кілька учасників запропонували однакові ціни, то майно може придбати той, хто першим заявив високу ціну;
  • при проведенні конкурсу враховують не тільки запропоновану ціну, але і можливість учасником торгів виконати умови конкурсу.

Підведення результатів торгів оформляється протоколом. Даний документ надсилається всім учасником не пізніше робочого дня, наступного за днем ​​підписання протоколу, по електронної пошти.

Повернення завдатку відбувається протягом 5 робочих днів з моменту підписання підсумкового протоколу. Гроші зможуть отримати всі учасники, крім переможця.

Укладення договору купівлі-продажу з переможцем торгів відбувається в наступному порядку:

  • 2 робочих дня з моменту підписання підсумкового протоколу - направлення копії даного протоколу переможцю торгів;
  • 5 робочих днів з моменту підписання підсумкового протоколу - напрямок переможцю торгів пропозиції укласти договір. До даної пропозиції повинен бути доданий проект договору купівлі-продажу з вказаною переможцем ціною;
  • 5 днів з моменту отримання пропозиції - переможець торгів повинен підписати і направити керуючому підписаний договір.

Зверніть увагу! Гроші за майно потрібно буде перерахувати протягом 30 днів з моменту підписання договору.

Якщо переможець торгів договір не підписав в зазначений термін, то керуючий має право запропонувати укласти договір іншому учаснику, який запропонував найвищу ціни після переможця торгів. У цій ситуації завдаток переможцю торгів; не повертається.

Торги визнаються що не відбулися у наступних випадках:

  • ніхто не подав заявки;
  • в торгах може брати участь тільки один заявник.

Продати майна можна єдиному учаснику, якщо подані ним документи відповідають умовам торгів (при проведенні конкурсу) або якщо він зробив цінова пропозиція не нижче початкової ціни майна.

Повторні торги проводяться в наступних випадках:

  • торги визнані такими, що і майно не продано єдиному учаснику;
  • керуючий не уклав договір протягом 2 робочих днів після завершення терміну для визнання торгів такими.

При проведенні повторних торгів початкова ціна на майно повинні бути знижена на 10% від ціни, яка була на початкових торгах.

У разі, коли майно, виставлене на продаж, є предметом застави, то при несформованих повторних торгах заставний кредитор має право залишити за собою дане майно. При цьому вартість такого майна може бути знижена на 10% від початкової ціни, встановленої на повторних торгах.

Якщо ж і повторні торги не відбулися, то продаж майна банкрута здійснюється за допомогою публічної пропозиції. У цьому випадку початкова ціна майна залишається такою ж як і на повторних торгах, а в повідомленні про проведення торгів повинні бути зазначені відомості про величину зниження початкової ціни і терміни такого зниження. Переможцем при публічній пропозиції визнається той учасник, який раніше за всіх запропонував найбільшу ціну або єдиний учасник, якщо він запропонував ціну не нижчу за початкову ціну майна на певному етапі проведення торгів.

Скасування торгів при конкурсному виробництві

Скасування торгів також допускається законом. Так, згідно з пунктом 4 статті 448 ГК РФ організатор торгів має право скасувати торги не пізніше ніж за 3 дні до їх проведення. А якщо мова йде про конкурс, то такий термін становить - 30 днів до проведення конкурсу.

Якщо ж організатор торгів порушив дані терміни, то він зобов'язаний відшкодувати учасникам реальних збитків.

Випадок із судової практики. У практиці нашої компанії був випадок, коли рішення про скасування торгів було прийнято комітетом кредиторів вже на останньому етапі публічної пропозиції. Для участі в даних торгах вже була подана одна заявка, і заявник повинен був бути визнаний переможцем торгів. Але комітет кредиторів прийняв рішення відмовитися від проведення торгів. Конкурсний керуючий вважає таке рішення кредиторів незаконним і звернувся до суду для його оскарження. Суд першої інстанції відмовив у позовних вимогах. У другій інстанції судового спору вже брав участь сам учасник торгів, інтереси якого представляли наші юристи з питань банкрутства. Тринадцятий арбітражний апеляційний суд в своїй Постанові вказав на незаконність рішення комітету кредиторів про скасування торгів. Суд, зокрема, зазначив, що оскаржуване рішення комітету кредиторів було прийнято з перевищенням меж компетенції, а сам комітет кредиторів, приймаючи таке рішення, фактично привласнив собі повноваження арбітражного суду.

Позиція суду апеляційної інстанції була підтверджена Ухвалою Верховного Суду РФ (Визначення № 307-ЕС17-20961 від 23 січня 2018 року). Верховний Суд РФ не знайшов порушень у прийнятому 13 ААС судовому акті і підтвердив, що комітет кредиторів перевищив межі компетенції, встановлені статтею 15 Закону про банкрутство.

Також в судовому порядку торги можна визнати недійсними. Згідно зі статтею 449 ЦК РФ у зацікавленої особи є один рік з моменту проведення торгів, щоб визнати їх недійсними в судовому порядку.

Закон відносить до підстав недійсності торгів наступні обставини:

  • будь-яка особа незаконно було відсторонено від участі в торгах;
  • організатор торгів необгрунтовано не прийняв вища цінова пропозиція;
  • торги були проведені раніше, ніж було відображено в повідомленні;
  • порушення при проведенні торгів внаслідок, яких неправильно була визначена ціна продажу;
  • інші порушення правил проведення торгів, які відображені в законі.

Випадок із судової практики. Судом були визнані недійсними торги по причині того, що одна з компанії необгрунтовано не була допущена до участі в торгах. Юридична особа не було допущено до торгів через те, що до його заявці не були додані документи, передбачені порядком проведення торгів, який регулював питання реєстрації на електронному майданчику. Заявник не представив наступні документи - копію свідоцтва про державну реєстрацію компанії, копію свідоцтва про присвоєння ІПН, копію статуту. Суд порахував, що відхилення заявки було незаконним, так як закон про банкрутство містить вичерпний перелік відомостей і документів, які повинні бути представлені для участі в торгах. І в даний перелік документи, які були потрібні від заявника, не входять (Постанова Арбітражного суду Західно-Сибірського округу від 25.05.2017 N Ф04-4981 / 2016 з справі N А03-12879 / 2014 року).

Юридична допомога при проведенні торгів в рамках конкурсного виробництва

Як ми бачимо зі змісту цієї статті процедура торгів достатньо складна і вимагає серйозних юридичних знань в Законі про банкрутство, інших нормативних актах, що регулюють дане питання. А рішення, часом прийняті конкурсним керуючим або зборами кредиторів, порушують закон і завдають шкоди не тільки учасникам закупівлі, але і самого боржника.

Юристи з питань банкрутства нашої компанії готові надати наступні послуги, пов'язані з проведенням торгів:

  • усні та письмові консультації з питань участі в торгах та процедуру їх проведення, оскарження реузльтатов;
  • представлення інтересів учасника під час проведення торгів (пошук лотів за заданими критеріями, вивчення документації по торгах і по майну, участь при огляді майна, оформлення і подача заявки, внесення завдатку, участь в підписанні договору купівлі-продажу та реєстрації права власності);
  • юридична допомога при поверненні завдатку, якщо організатор торгів необгрунтовано ухиляється від його повернення;
  • оскарження дій організатора торгів при проведенні торгів;
  • оскарження рішень зборів кредиторів;
  • визнання торгів недійсними в суді;
  • оскарження скасування торгів в судовому порядку.

Якщо вам потрібно допомога юриста з питань банкрутства в Санкт-Петербурзі , Зателефонуйте за телефоном +7 (812) 409-49-30.

З чого почати участь в торгах?
Як знайти цікаві торги у разі банкрутства?
Як оформити заявку на участь в торгах?
З чого почати участь в торгах?
Як знайти цікаві торги у разі банкрутства?
Xhtml?
Як оформити заявку на участь в торгах?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация