Псевдо-українські недержавні організації Росії

Кремль активно готується використовувати інструментарій «м'якої сили»

На одному із засідань російського Радбезу (29.07.2014 р) В.Путін зробив акцент на те, що «сьогодні в світі розмивається поняття державного суверенітету». Буквально відразу нове висловлювання російського лідера стало найпопулярнішим в російських ЗМІ. По суті, через тиждень для російської аудиторії був сформований спеціальний наратив, який виправдовував наміри російського керівництва створювати в Росії механізми для «зовнішньої боротьби з екстремізмом». На думку офіційної Москви, Україна якраз знаходиться спочатку списку «зовнішніх екстремістів» Росії. Фігурально, Україна була перетворена в ціль Росії за допомогою потужної інформаційної підтримки.

Вже з жовтня 2014 року в Росії стали активно обговорюватися ті самі путінські «гуманітарні / невійськові аспекти», на яких він сфокусував увагу на оперативній нараді російського Радбезу (15.09.2014 р) .

А буквально через місяць президент В.Путін підписує Стратегію протидії екстремізму (28.11.2014 р, Пр-2753) , В якій розкриває сутність невійськових і гуманітарних аспектів. Наприклад, заходи щодо «забезпечення залучення інститутів громадянського суспільства в діяльність, спрямовану на протидію екстремізму» лягли в основу плану реалізації Стратегії на 2016-2024 рр., Що сьогодні і спостерігається.

Починаючи з грудня 2014 року в Росії розгорнулася кампанія по формуванню об'єднання псевдо-українців проти України. Основними суб'єктами псевдо-українських недержавних організацій з російською реєстрацією стали:

а) Союз політемігрантів і політв'язнів України

22 грудня 2014 року в залі Інституту країн СНД зібралися російські українці, яким запропонували брати участь в новому проекті. Українців було всього кілька людина, в той час як сторона організаторів заходу включала більше десяти представників з зацікавлених російських структур - адміністрації президента РФ, спецслужб, МЗС та Мінкультури Росії.

Збори не афішувалося, журналісти для висвітлення події не запрошувалися. У новинній стрічці того періоду немає жодного сюжету про цей захід. Російським українцям за закритими дверима була запропонована авантюра під назвою «Нова Україна» . Плани на увазі створення українських громадських організацій в Росії, їх фінансування та інформаційну підтримку. Їх основу поклали на кадри ПСПУ і КПУ, які покинули Україну.

23 лютого 2015 року в Будинку журналістів Москви відбулася презентація нового громадського об'єднання - Союзу політемігрантів і політв'язнів України (СППУ). Це поклало початок створенню політизованих громадських рухів українців в Росії. Його очолила колишній лідер «фракції Вітренко» в миколаївському облраді Лариса Шеслер , Раніше здобула популярність від своїх конфліктів з журналістами. СППУ якось стрімко отримав вдячність в російських колах і масову підтримку у Міжнародного фонду слов'янської писемності і культури, Міжнародного громадського фонду «Російський фонд миру» , Міжнародного Фонду Рози Люксембург (ФРН), фонду підтримки і захисту прав співвітчизників, які проживають за кордоном і інших. Нова «проукраїнська організація» відразу ж заслужила довіру у Громадської палати РФ , Спілки журналістів Москви , Комітету громадської підтримки жителів південного сходу України.

Одним словом, СППУ «виник нізвідки» і відразу потрапив в благодатне середовище. Його стали розкручувати, як початківця артиста їх провінції.

Зовсім недавно, 27 листопада 2016 року в Москві відбувся перший з'їзд СППУ. Характерно, що російські ЗМІ намагалися штучно розширити масштаби впливу СППУ і заявили про делегатів з усіх регіонів України, яких нібито влади України змусили покинути свою батьківщину. Але, за наявною інформацією, дані по присутніх не відповідали дійсності. На з'їзді були присутні:

- близько 60 членів СППУ - екс-регіонали і до них приєдналися, а також просто бажаючі взяти участь в новому проекті для додаткового заробітку;

- 26 запрошених учасників з російських державних структур, спецслужб і громадських організацій РФ;

- 20 представників російської преси, включаючи федеральних телевізійних каналів.

Головною темою на форумі було обговорення конфедералізаціі України , Як нібито єдиного шляху досягнення мирного врегулювання конфлікту на Донбасі. При цьому, слід підкреслити, що ще до його початку з'їзду були підготовлені

- резолюція СППУ «Про майбутній устрій України»,

- меморандум «Про структуру та основні організаційні принципи Союзу політемігрантів і політв'язнів України»,

- звернення «До міжнародних і російським правозахисним організаціям про злочинному порушенні прав людини українською владою».

- звернення «До міжнародних і російським правозахисним організаціям про злочинному порушенні прав людини українською владою»

б) Комітет порятунку України

3 серпня 2015 року у фешенебельному готелі «Україна» пройшла презентація Комітету порятунку України (КСУ). Україна в «Україні» - для російських ЗМІ звучало знаково. Лідерами створення нового псевдо-українського об'єднання оголосили себе екс-прем'єр України М.Азаров, екс-нардепи В.Олійник і Марков, хтось М.Запорожцева і журналіст Ю.Кот. На першому форумі «комітетчики» поширили «Заклик до українського народу» і сміливо оголосили про готовність взяти на себе відповідальність за долю України. Російські ЗМІ в цей же день КСУ охрестили «урядом у вигнанні».

Головою Комітету став М.Азаров, який в першій промові заявив , Що політичні емігранти, що знаходяться сьогодні в Росії, обов'язково повернуться на батьківщину і країна вийде з кризи. «Ми повернемося в країну і будемо будувати нову Україну», - підкреслив він.

Інший лідер - Володимир Олійник, проголосив себе майбутнім главою держави. Практично відразу Олійник подав позови до всіх можливих судових інстанцій для підтвердження «факту держперевороту» в Україні в 2014 році.

Слід сказати, що в наші дні судове засідання проходить в Дорогомиловском районному суді Москви , Де російська влада роблять безуспішні спроби зробити з цього інформаційний резонанс. На сьогодні поширена інформація про дачу показань у суді екс-президентом Віктором Януковичем, екс-прем'єром Миколою Азаровим, екс-главою адміністрації президента Андрієм Клюєвим, екс-віце-прем'єром Сергієм Арбузовим, екс-генпрокурором Віктором Пшонкою, екс-главою МВС Віталієм Захарченком, екс-начальником СБУ Олександром Якименко.

Головною метою Комітету порятунку України бачиться пошук і створення політичних та інформаційних передумов для зміни влади в Україні і встановлення в країні маріонеткового проросійського режиму через проведення виборів або референдумів за прикладом кримського псевдо-референдуму 2014 р

Комітет порятунку України з перших днів свого існування налагодив взаємодії з Комітетом громадської підтримки жителів південного сходу України, Радою Федерації РФ, Державною Думою РФ, представниками громадських організацій та засобами масової інформації. Подібна популярність за такий короткий час в Росії не була б можливою без прямого сприяння в цьому російської влади, які безпосередньо зацікавлені в діяльності Комітету.

в) Організації українських земляцтв

Організації українських земляцтв налічують 23 регіональні земляцтва України. Їх діяльність координується «Радою земляцтв». Його історія досить цікава для дослідження. Він створений в 2004 році, але зареєстрований органами юстиції РФ лише 15 серпня 2012 року. Характерно, що за півроку до його реєстрації, 9 лютого 2012 року, «Рада земляцтв» обрала нового голову. Ним став Микола Іванович Лях, який представляє Чернігівське земляцтво.

Ним став Микола Іванович Лях, який представляє Чернігівське земляцтво

Н.І.Лях - типовий російський чиновник з українським корінням. Свого часу він працював в адміністрації президента РФ і в апараті Держдуми Росії. Лях - дійсний державний радник РФ 1 класу. Його поява на посаді керівника «Ради земляцтв» забезпечувало російському керівництву маріонетковий управління цією організацією.

Результату довго тиснути не довелося. Через півтора року після призначення Ляха главою «Ради земляцтв» (27 листопада 2013) Російський біографічний інститут нагороджує його Міжнародною премією «Людина року - 2013» з формулюванням «За плідну діяльність у галузі народної дипломатії». (Прим. Авт. Народна дипломатія - міжнародні зв'язки та контакти за допомогою реалізації культурних, наукових, освітніх програм створюють основу «м'якому впливу» на громадянське суспільство і аудиторії зарубіжних країн).

Для довідки: Російський біографічний інститут (РУБІН) позиціонує себе неурядової некомерційної організацією. Заснований в 1992 р Видає журнали «Російський хто є хто» , «Кадрова політика», www.respublika.ru . Головний напрямок діяльності - формування російської еліти. Його існування прив'язане до грантів уряду і президента Росії. Інститут щільно взаємодіє з Інститутом економічних стратегій РАН - провідним науковим центром Росії по реалізації державних програм патріотичного виховання. До недавнього часу в Експертна порада з присудження номінацій Російського біографічного інституту входили ієрархи Російської Православної Церкви, депутати Державної думи, співробітники апарату президента і уряду РФ. Сьогодні ж список членів Експертної ради Рубіна істотно «Підчищу» , Однак вплив на рішення ради з боку його первинного складу залишилося досі.

З цього часу думка українців в Росії стало формуватися під диктовку з Кремля. Провідну роль в діяльності українських об'єднань РФ належать Луганській і Донецькій земляцтва. З перших днів російської агресії на східні регіони України ці два громадських суб'єкта відкрито підтримували і підтримують кремлівську риторику.

Наприклад, інформаційне наповнення сайту Луганської області містить повністю антиукраїнську тематику. Новинний контент відбирається з контрольованого Кремлем « Луганського інформаційного центру » і сайту Федеральної міграційної служби Росії . Луганське земляцтво Росії випускає газету «Луганщина: Сигнал SOS» .

Луганське земляцтво Росії випускає газету   «Луганщина: Сигнал SOS»

Більш активним на «soft-фронті» зазначається «Земляцтво Донбасівців» . Ця організація не приховує свій зв'язок і підтримки з боку російських і українських олігархів Йосипа Кобзона, Миколи Рижкова, Ріната Ахметова, Бориса Колеснікова та інших.

Для довідки: До війни однією з основних функцій «Земляцтва Донбасівців» було консультування за певні відкати представників українського бізнесу щодо входження на російський ринок. Земляцтво торгувало зв'язками, що залишилися з часів номенклатурного минулого членів його правління. За іншою інформацією, російський бізнес проникав в Донбас з допомогою «земляків», з огляду на масштаб неформального спілкування місцевої української влади з посередниками. це підтверджується роздачею членам «правління Земляцтва» українських нагород і звань. Наприклад, співаючий депутат Держдуми РФ Й.Кобзон став "почесним громадянином» Слов'янська, Краматорська, Єнакієве, Горлівки та Артемівська. З Земляцтвом активно взаємодіють провідні партії Росії КПРФ, ЛДПР, Справедлива Росія, а також їх фракції в Державній Думі. З цією метою були організовані в парламенті спеціальні засідання, на яких обговорювалися можливі варіанти «Допомоги південний схід України» .

Земляцтво Донбасівців протягом воєнних років надає допомогу пораненим бойовикам, які перебувають на лікуванні у військовому госпіталі ім.Бурденко Москви. За свою благодійну діяльність «Земляцтво» кілька разів отримувало подячні листи від Генерального штабу російської армії, начальника госпіталю ім.Бурденко і адміністрації Москви.

З початком війни в Україні «Земляцтво» підтримало сепаратистів і «Новоросію». На самому початку протистояння на Донбасі правління Земляцтва вибухнуло ультимативною зверненням «До всіх громадян України» , В якому нібито стверджується особливий зв'язок сходу України з Росією. Українцям пропонувалося підтримати федералізацію через внесення змін до Конституції і сісти за стіл переговорів з терористами.

З розгортанням АТО Земляцтво отримало відверто антиукраїнський тон. Київська влада у них іменується «хунтою», а бійці добровольчих батальйонів, відповідно, «карателями». «Донбасівці» повторювали всі штампи російської пропаганди про події в Україні.

Земляцтво неодноразово проводило збір «гуманітарки» для «народу Новоросії». З початком війни «Донбасівці» організували Фонд «Ми з тобою, Донбас» , Головна мета якого - «благодійна допомога» жителям Донецької і Луганської областей. Творці нового Фонду підкреслювали, що Донбасу вкрай важлива моральна підтримка : «Люди там повинні знати - Росія їх не кинула».

Одним словом, «Земляцтво Донбасівців» відкрито грало на боці Кремля у війні проти України. воно організувало відправлення вантажів в «ЛНР-ДНР» і бере активну участь у пропагандистській війні проти України. Більш того, Земляцтво видає себе за легітимну громадянську силу і прагне брати участь в майбутніх переговорах про долю Донбасу.

Тематика використання земляцтв була б неповною без згадки спроб російських інформаційників створити нову організацію - «Земляцтво Новоросії» . Цей новоспечений суб'єкт намагалися розкрутити з середини 2014 року. Однак проект не знайшов своєї підтримки через небажання об'єднатися в єдину організацію структуру луганських і донецьких земляцтв. Як виявилося, ментальність «ДНР» і «ЛНР» настільки різнополярних, що їх земляцтва не змогли знайти спільні мотиви для злиття. Соціальний конфлікт був тихо забутий і сьогодні про «Земляцтво Новоросії» згадують побіжно і без пафосу.

І на завершення, не можна не відзначити малопомітні на загальному інформаційному тлі суб'єкти впливу, які підживлюються колишніми українцями-втікачами. У переліку російських інструментів «soft-впливу», націлених на українську аудиторію, потенційно присутні:

PR-ресурси екс-міністра податків і зборів України Олександра Клименка ;

Центр досліджень економічного і соціокультурного розвитку країн СНД, Центральної та Східної Європи екс-прем'єр-міністра Сергія Арбузова;

Благодійний фонд «Південний схід» екс-міністра внутрішніх справ України Віталія Захарченка та інше.

***

Таким чином, спецслужби Росії пробують знайти мотиви для завершення війни в Україні за допомогою невійськових методів. З цією метою в російському інформаційному потоці чітко визначені напрямки перспективного інформаційного впливу для України:

по-перше, керівництво Росії бачить в Україні джерело екстремізму для своєї держави;

по-друге, в Росії сформований наратив за заявою В.Путіна про «тенденції розмиття державних суверенітетів», що створює передумови для формування ресурсу з вектором впливу на Україну;

по-третє, Радбез Росії ухвалила Стратегію протидії екстремізму, в якій провідну роль віддав недержавним організаціям суспільно-політичної, правозахисної та релігійної спрямованості.

Метою невійськових методів є примус офіційного Києва до умов «Замирення» Москви через виснаження держави затяжною війною.

Для цього Кремль активно готується використовувати інструментарій «м'якої сили» - громадські організації українців в Росії, земляцтва, фонди допомоги. Серед суб'єктів впливу найбільшу активність проявляють Союз політемігрантів і політв'язнів України, Комітет порятунку України і українські земляцтва.

В'ячеслав Гусаров, експерт з інформаційної безпеки, ЦВПІ, група «ІС»
(Продовження. Початок - см. тут )

* Думка автора публікації може не співпадати з позицією агентства

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация