Психологія: між практичною користю і духовним шкодою

Психологія стає популярнішим з кожним днем Психологія стає популярнішим з кожним днем. Тепер це не просто одна з наук, це одна з найактуальніших практичних-прикладних дисциплін, що входять в наше життя: видаються журнали по психології, книги на околопсіхологіческіе теми розпродаються все більшими тиражами, багато звикають регулярно навідуватися до психолога. Все частіше задають питання про психологію і нам на сайт. Ми хочемо познайомити читачів з відповідями на деякі з них.

Останнім часом я захопився книгами по психології, хотілося б знати ставлення Православної Церкви до цієї науки.

Привіт, Ігоре!

В Основах соціальної концепції Російської Православної Церкви », прийнятих Ювілейним Архієрейським Собором 2000 року, читаємо:« ХI.5. Церква розглядає психічні захворювання як один із проявів загальної гріховної пошкодженості людської природи. Виділяючи в особистісній структурі духовний, душевний і тілесний рівні її організації, святі отці розрізняли хвороби, що розвинулися "від єства", і недуги, викликані бісівським впливом або стали наслідками поневолили людини пристрастей.

Відповідно до цього розрізненням представляється однаково невиправданим як зведення всіх психічних захворювань до проявів одержимості, що тягне за собою необгрунтоване вчинення чину вигнання злих духів, так і спроба лікування будь-яких духовних розладів виключно клінічними методами. В області психотерапії виявляється найбільш плідним поєднання пастирської і лікарської допомоги душевнохворим при належному розмежуванні сфер компетенції лікаря і священика ».

Тобто Церква за плідну співпрацю з психологією і психотерапією за умови адекватного розмежування методів впливу і сфер компетенції відповідно до ситуації кожної людини. З повагою, священик Михайло Самохін.

Привіт, батюшка! У практичній психології є метод спрямованої візуалізації. Коли клієнт представляє різні образи, які пропонує психолог. Це має сприяти поліпшенню самопочуття клієнта. Найчастіше це природні образи: відчути прохолодну воду потічка, запах квітів, уявити себе летить метеликом і т.д. Але буває і таке, що пропонується уявити, наприклад, водоспад світла, як він зігріває, заспокоює, а потім потрібно подякувати цей водоспад за допомогу. На мій погляд, це входить в протиріччя з православним вченням. Чи не могли б ви пояснити, якою мірою виправдане застосування цього методу. Заздалегідь вам вдячна.

Катерина, дитячий психолог.

Христос Воскресе!

Ваші сумніви щодо правомірності застосування спрямованої візуалізації в варіанті діалогу цілком виправдані. Занадто велика небезпека, що духовний відповідь на пошук в такому стані буде дан ззовні. І саме з боку інфернальних сил зла. Хоча сам по собі метод дуже потужний і дозволяє мати справу безпосередньо з підсвідомістю, застосовувати його, особливо у дітей, краще без діалогу.

З повагою, священик Михайло Самохін.

Багато моїх знайомих захоплені психологічної теорією під назвою "Трансерфінг реальності" це потужна техніка, що дає владу творити неможливі, з буденної точки зору, речі, а саме керувати долею на свій розсуд. (Цитата з книги) Але крім цього ще й вважають цю теорію близькою Православної віри. Спори у нас спекотні. Хотілося б дізнатися Вашу думку про подібні навчаннях, які стверджують, що людина може все. А також порадьте мені, будь ласка, літературу по даному питанню. Заздалегідь вдячна. Марія

Привіт, Маріє! Магічні методи та подання книг Вадима Зеланда, на мій погляд, нічого спільного з православ'ям не мають. Швидше за вчення про енергії, маятниках і таке інше ближче до окультної містики. Описувані бачення також не мають відношення до Православ'я. Що стосується проповіді людського всемогутності, то у апостола Павла читаємо: «Я все можу в Тім, Хто мене Ісусі Христі». (Флп.4,13) У теорії ж Трансерфінга місця Христу немає. А ідеї людського всемогутності без Христа не просто виходять за межі Православ'я, але носять явний антихристиянський характер. З повагою, священик Михайло Самохін.

Скажіть, будь ласка, чи не шкідлива книга Лууле Виилма "Прощаю собі"? Якщо так, то скажіть чому! Велике спасибі! Бережи Вас Господи! Юлія

Привіт, Юлія! Метод Лууле Виилма тільки на перший погляд нагадує православне покаяння. Сама вона вважає себе парапсихологом і ясновидиці. Стверджується якась енергетична природа хвороб. В її концепції вибачення немає місця Богу. Людина прощає все собі сам. Це приховане виховання гордості і звеличування над оточуючими. Небезпека даної книги в тому, що вона говорить не брехня, але напівправду. Безумовна необхідність примирення з ближніми зведена в ранг вершини духовності, тоді як православ'я говорить про необхідність покаяння перед Богом. Звичайно, і дана книга може стати першою сходинкою на шляху до істинного покаяння. Але, мабуть, може завести в глухий кут енергетично-парапсихологічних окультних досліджень.

З повагою, священик Михайло Самохін.

Доброго дня! Я працюю викладачем в інституті, цікавлюся психологією міжособистісних відносин. Для особистісного зростання відвідую іноді тренінги . У мене до Вас таке питання. Мені запропонували пройти тренінг "Танець життя", тобто за назвою зрозуміло, що там буде застосована методика за допомогою танцю розкрити внутрішній потенціал і вивести на свідомий рівень то, що в душі. Я хочу запитати: як православ'я відноситься до такого роду діям? Чи можна йти на такий тренінг або це не від Бога? Дуже чекаю відповіді, заздалегідь дякую. Тетяна

Доброго дня, Тетяно! Названий Вами тренінг частина напрямки тілесно-орієнтованої психотерапії. Це дуже цікавий психологічний метод, але він ніяк не пов'язаний з православ'ям. Святоотеческое опікування передбачає шлях покаяння і молитви. Мені він здається набагато пряміше і ефективніше способів сучасної психології. У той же час участь в такому тренінгу не є гріхом і може принести певну користь, якщо в ході тренінгу не будуть допускатися ситуації, що провокують нецнотливою помисли.

З повагою, священик Михайло Самохін.

Привіт батюшка, у мене до Вас запитання: Чи знаєте ви таку книгу "Вчимося говорити публічно" написав Володимир Шахиджанян? Мій брат повністю пішов з головою в це, так зване, твір. Я як сестра переживаю за нього, тим більше, що у нього скоро народиться дитина.

Особисто мені здалася ця книга сильно підозрілою. Так як в ній викладач вчить молодь, яка читає його книги, бредовому мислення, і складання безглуздих пропозицій, постановці запитань людям, які не знають відповіді на ці питання, наприклад: де купити крокодила або як пройти до театру, хоча сам знає як пройти до нього. Світлана

Привіт, Світлано! Книга відомого психолога В.В. Шахиджаняна побудована на психологічних принципах. Один з яких полягає в тому, щоб поставити людину в незвичайну ситуацію і тим самим відвернути від страху спілкування. Це цілком дієвий прийом. Так що нічого душевредним ця книга не несе. Духовна проблема, яка може виникнути - зростання гордині і самолюбства у людей, які почали займатися, проваджені ідеями власної величі. Також не варто читати книг Н. Козлова, про який згадує Шахиджанян. Зараз з сумлінного психолога він перетворився в засновника сектантської організації «Синтон». Читайте про нього, наприклад, тут: http://iriney.ru/sects/psiho/index.htm

З повагою, священик Михайло Самохін.

Як ставиться Російська Православна Церква до робіт засновника сучасної гуманістичної психології Абрахама Маслоу? Антоній

Привіт, Антоній!

Ставлення до того чи іншого феномену Російської Православної Церкви може бути виражено тільки в постановах Помісного, Архієрейського Соборів або указах Священного Синоду, Святійшого Патріарха. Вчення А. Маслоу не відноситься до таких проблем православного душпастирства, по яких є подібні загальноцерковні визначення. А тому думки різних представників Церкви можуть не цілком збігатися.

Сам факт того, що в своїй цілісно-динамічної концепції особистості А. Маслоу пішов від фрейдизму і висунув ідею про самоактуалізації, як побудительном мотиві розвитку людини заслуговує на повагу. Теза про те, що перетворення особистості в повноцінну, є розвиток вищих форм мотивації, закладених в людини, цілком узгоджується з православною антропологією. Але вже В. Франкл відзначав, що Маслоу не припускав для людини виходу за межі самого себе в пошуках сенсу життя. Тоді як в Православ'ї без такого виходу духовний розвиток в принципі неможливо.

Обмеженість теорії Маслоу в тому, що самовираження особистістю її автентичних мотивацій не може бути істинним сенсом життя. Мало висловити мотивацію. Її треба прожити, тобто реалізувати. Без шкоди для свого духовного стану і для оточуючих людина може реалізовувати вищі мотивації тільки в заповів йому Богообщении. І тільки релігія, і Православ'я зокрема, може допомогти людині в цьому і вберегти від численних пасток, що підстерігають на шляху.

З повагою, священик Михайло Самохін.

Добрий день, батюшка. Дайте відповідь, будь ласка, як ставитися до настроям Ситіна? Пишуть, що навіть космонавти ними користувалися, був результат. Деякі мої знайомі (правда, люди нецерковні), теж відчували полегшення стану. А я щось боюся. З повагою, Лія.

Привіт, Лія!

Настрої, як метод позитивної психології застосовує не тільки Г.Н.Ситін, але і Н. Правдіна, Луїза Хей і багато інших. Настрої - сурогат молитви, своєрідне умовляння самого себе. Воно діє як психологічний знеболююче. Небезпека подібної терапії в тому, що реальна проблема, часто висхідна до гріха, не наважується, а заганяється всередину.

Але біда в тому, що вона все одно проявиться через інший гріх, соматичне захворювання або іншим чином. Ще одна шкода від подібного сурогату для православної людини в тому, що він намагається замінити собою молитву, тобто відвертає від істинного Лікаря душ і тілес наших Господа Ісуса Христа. З повагою, священик Михайло Самохін.

Доброго дня! Батюшка, недавно в мої руки потрапили книги Валерія Синельникова. Я воцерковлений вже більше року назад людина і до всієї нецерковної літературі ставлюся насторожено. Насправді це досить складно, тому що ще немає того духовного досвіду, який би дозволяв ставитися до цього більш спокійно, тому прошу Вашої допомоги. Справа в тому, що де-не-що, там дійсно представляє інтерес і може бути взято на озброєння. Але деякі речі викликають у мене сумніви, тому що не узгоджуються з тим, що я читала в церковній літературі. Скажіть, наскільки уважно потрібно ставитися до книг саме цього автора? Чи можуть вони бути корисними? Олександра

Привіт, Олександра!

Небезпека писань Валерія Синельникова та інших представників школи «позитивної психології» (Л.Хей, Н. Правдиної і ін.) В тому, що вони як знеболюючі ліки заглушають за допомогою навіювання духовні проблеми, не зцілюючи їх причин, що криються в гріхах. Замість порятунку душі людина звеличує свою гордість. Проблеми не вирішуються, а заганяються в глиб душі, що потім обертається новими абсолютно несподіваними проблемами. Так що навряд чи вони можуть бути духовно корисними православному християнинові.

З повагою, священик Михайло Самохін.

Батюшка, здрастуйте! Сьогодні видається дуже багато літератури по психології (наприклад, книги Андрія Курпатова і багато інших) про стосунки чоловіка і жінки. Скажіть, будь ласка, чи може вона бути корисною як для одруженої людини, так і для людини ще не вступив в шлюб? Наперед дякую! Олександра

Привіт, Олександра! На жаль, в більшості подібних книг, в тому числі і д-ра Курпатова основою стосунків чоловіка та жінки в шлюбі представляється фізіологія інтимних відносин. З православної точки зору сім'я створюється для взаємної допомоги в справі спасіння душі, в життєвих труднощах. Про те, що сім'я це, перш за все союз любові, дружби і взаємної поваги, і тільки потім союз інтимний сучасна психологія зовсім забуває.

При всій важливості даної сфери сімейного життя зайве фокусування уваги тільки на ній може ввести в оману людини при міркуванні про спонукальні мотиви дій чоловіка або дружини. Їх далеко не завжди слід шукати в ліжку.

З повагою, священик Михайло Самохін.

Доброго дня! Пише Вам Марина, дуже вдячна за Вашу відповідь і знову звертаюся з питанням. Я педагог-психолог, працюю з дітьми з неблагополучних сімей і дітьми сиротами. За моїми спостереженнями практично у всіх дітей (і цього, звичайно, є свої причини) дуже песимістичний погляд на життя, вони не бачать ні в сьогоденні хорошого ні перспективи в майбутньому. Мені б хотілося допомогти їм навчитися радіти життю і будувати позитивні моделі майбутнього. Скажіть пожалуйства, як Православ'я відноситься до технікам позитивного мислення, тим, звичайно, які не мають в собі містичного підтексту. Заздалегідь Вам вдячна!

Привіт Марина! Загальноцерковного судження, вираженого в документах священноначалія, за т.зв. «Позитивної психології» немає, в силу того, що вона підпадає під поняття сучасного окультизму.

Як фахівець Ви напевно бачите, що школа позитивної психології, створюючи свої афірмації, пародіює молитви, переносячи їх з сфери особистого спілкування людини з Богом, на якісь містично і окультно розуміються сили природи. Крім того, замість вирішення внутрішніх проблем, що мають коріння в гріху людини або його батьків, вона пропонує просте розрада, якесь духовне знеболювання. Але духовні суперечності в такої особистості, протиставлення себе Богу і світу цією технікою тільки «заганяються» всередину.

Набагато продуктивніше для дітей усвідомлення присутності Бога і його промислу в світі, набуття глибокої любові до Нього і смирення перед Його нехай незрозумілою нам, але завжди благої волею. Це складніше психологічних технік, але адаптує людини до світу, не надягаючи на нього рожеві окуляри. На жаль, вірі не можна навчити, її можна тільки показати. Дай Бог, щоб Ваша щира особиста віра допомогла повірити дітям-сиротам. Моліться про це, і Господь допоможе Вам. З повагою, священик Михайло Самохін.

Скажіть, будь ласка, чи не шкідлива книга Лууле Виилма "Прощаю собі"?
Я хочу запитати: як православ'я відноситься до такого роду діям?
Чи можна йти на такий тренінг або це не від Бога?
Привіт батюшка, у мене до Вас запитання: Чи знаєте ви таку книгу "Вчимося говорити публічно" написав Володимир Шахиджанян?
Як ставиться Російська Православна Церква до робіт засновника сучасної гуманістичної психології Абрахама Маслоу?
Дайте відповідь, будь ласка, як ставитися до настроям Ситіна?
Скажіть, наскільки уважно потрібно ставитися до книг саме цього автора?
Чи можуть вони бути корисними?
Скажіть, будь ласка, чи може вона бути корисною як для одруженої людини, так і для людини ще не вступив в шлюб?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация