Психологія підліткового віку: як розуміти підлітків?

  1. Вчимося розуміти підлітків - зміни по віковим групам

Один з найскладніших етапів становлення людини, як особистості - підлітковий період. Він починається у віці від 10 років і закінчується до 17 років. Для кожної дитини цей момент індивідуальний, але турботливий і уважний батько відразу зрозуміє, що з його чадом відбувається щось недобре. Головне в цей період - не розірвати ту тонку ниточку, яка пов'язує вас з дитиною з народження.

Початок перехідного віку характерно тим, що дитина починає розмовляти з вами на дорослому мовою, при цьому, роблячи вчинки, які характерні для дитини. Ця невідповідність лякає самого підлітка, не кажучи вже про тих, хто живе поруч з ним. У його голові товпляться думки, тіло лякає новими відчуттями і формами, а батьки стають занадто наполегливими і несправедливими. У вихорі стрімко відбуваються змін, підліток повинен зрозуміти і пробачити навколишній світ і себе. Без допомоги батьків це неможливо. Тому дотримуйтеся в спілкуванні з «оновленим» людиною деяких принципів.

Основним правилом у спілкуванні з підлітком вважається спілкування. З дитиною треба розмовляти, будь-якими способами, викликаючи його на діалог. Вони ж ще діти і в розмові все одно висловлять проблеми. Прямо чи опосередковано, головне - почути і зрозуміти.

«Ні».

Ви перелякані поведінкою дитини, яка дорослішає, і боїтеся, що відповівши негативно на чергову його прохання, втратите довіру? Ви швидше позбудетеся всього перерахованого вище в тому випадку, якщо зі страху будете погоджуватися на все божевільні прохання підлітка.

Готуйтеся на кожну негативну відповідь розгорнуто обгрунтувати свого рішення. Вислухайте думку підлітка з приводу ситуації, що склалася зі спокійною впевненістю дорослої людини, який точно знає, що робить. Не панікуйте, не кричіть і не скандальте ніколи. Бачачи ваше замішання, дитина може трактувати це по-своєму. Він просто не послухається вас або домовленостями, сльозами, погрозами змусить вас змінити рішення.

Тверде «ні» ніколи не можна замінювати на слизьке «може бути». Таким чином, ви даєте своїй дитині надію на те, що змінилися обставини можуть вплинути на ваше рішення. І він почне шукати можливість змінити їх.

Два дорослих людини.

Уявіть собі ситуацію, коли ви розмовляєте зі своїми батьками, а вони починають з вами сюсюкати. Погодьтеся, ви будете почувати себе не зовсім комфортно. Так чому ви вважаєте, що з підлітком можна спілкуватися, як з трирічним малюком? Нав'язуючи власну думку, батьки не розуміють, що викликають бунт в душі дитини. Якщо він не суперечить відкрито, то робить це так, щоб ви не впізнали. Підліткам нестерпно свідомість того що їх все ще вважають дітьми. Вони вимагають до себе ставлення, як до дорослої людини.

Зрозуміти свою дитину-підлітка не складно - ставитеся до нього, як до рівного:

Розмовляйте спокійно і з гідністю;
Обговорюйте спільні проблеми;
Жартуєте.

Намагайтеся бути поруч в той момент, коли життя вимагає від нього прийняття дорослих рішень. Не наполягайте на тому, щоб дитина обов'язково пішов вашої поради. Краще, якщо ви висловіть власну думку на проблему, що створилася, а шляхи вирішення її він вибере сам. Не обмежуйте свободу підлітка до такої міри, коли він буде страждати від відчуття постійного стеження. Деякі батьки занадто стараються в контролі над власним чадом. Підлітку потрібна свобода думки і дій, контролюйте його так, щоб він про це навіть не здогадувався.

Вчити, і ще раз вчити!

До 10 років дітям остаточно набридає школа , Вчителя, уроки і підручники. А тут ще мама з татом, які намагаються навчити його життя. Якщо у вас є взаєморозуміння зі своїм чадом, вам не складно буде пояснити йому, що це потрібно для його ж блага. В іншому випадку, не відступайте! Учіть дитину відповідальності за власні вчинки, самоконтролю і вмінню приймати зважені рішення. Якщо ви не дасте цього своїй дитині, може статися непоправне. І тоді, вам доведеться вирішувати більш серйозні проблеми.

Вивчайте підлітка наступним якостям і почуттям:

Організованість. Здатність людини не зупинятися на досягнутому, і рухатися до наміченої мети - ознака успішності і цілеспрямованості. Учіть дитину тому, що жити без прагнення до чогось не можна, у людини повинні бути бажання, мрії , Які вимагають втілення в життя;
Турбота. Дитина виховується серед дорослих, братів, сестер і друзів, які люблять і оберігають його. Виховуйте у підлітка доброту, співчуття, м'якість, витримку і уважність по відношенню до людей;

Позитив. Не можна, щоб дитина «закривався» в собі, не в силах вирішити якусь «глобальну» життєву ситуацію. Зрозуміло, що він сам себе «накрутив» і тепер в паніці шукає вихід. Поясніть підлітку, що його «страшні» проблеми - результат самобичування і негативного ставлення до себе і власного життя. Постійно запевняйте підлітка в тому, що він не страховисько, яким себе уявляє, а дуже приємний молодий чоловік. Дістаньте власні підліткові фотографії, покажіть, яким були ви в його віці. Можна привести в приклад фото зірок естради і кіно. Благо, їх безліч в інтернеті. Дрібні провини і помилки вашої дитини не варті того, щоб він буквально «стратив» себе за них. Пояснюйте підростаючому людині, що в житті бувають проблеми серйозніше, ніж те, що він сьогодні посварився з одним . Кожен факт самоїдства вашої дитини, припиняйте на корені. Шукайте правильні слова, приклади з власного життя, історії людей, яких знає ваша дитина.

Скандал і агресія.

Батьки, які зневірилися «наставити» своє чадо на шлях істинний розмовами і розумінням, намагаються зробити останнє, що вважають за можливе - вони скандалять, угрожатют і лають дитини. Цього робити не можна! Ви не тільки не доб'єтеся розуміння і слухняності, ви остаточно відштовхне від себе підлітка. Ті крихти розуміння і контролю над ситуацією розсиплються на порох. Відповідна реакція на ваше ставлення може бути найстрашнішою - від агресії на вашу адресу до спроби суїциду.

Криза підліткового віку - знайоме і страшне словосполучення для всіх батьків. Воно означає те, що в перехідному віці дитина стає некерованим і агресивним.

Вчимося розуміти підлітків - зміни по віковим групам

Спробуємо розібратися з тим, що відбувається в організмі дитини на кожному етапі дорослішання.

12 років. Ще маленький або вже великий?

Це той вік, коли дитина ще не може бути дорослим, але вже не хоче залишатися дитиною. Він копіює поведінку і манери тих, хто поруч, щоб здаватися старше. У цьому віці дитина приділяє пильну увагу своїй зовнішності . Дівчата проводять перші експерименти з косметикою, а хлопчики з важким подихом розглядають прищі в дзеркалі. Допоможіть дитині в цьому - купите спеціальну гіпоалергенну косметику для дочки і навчіть правилами накладення макіяжу. Хлопчика порадує дієвий засіб від вугрової висипки на обличчі.

Діти стають повільними і намагаються замкнутися в собі. Тепер головне - не дати втекти їм, як равлику в раковину, звідки потім їх занадто важко дістати.

Тепер головне - не дати втекти їм, як равлику в раковину, звідки потім їх занадто важко дістати

13 років. Гіперактивний і перезбуджений.

До 13 років в організмі підлітка починають відбуватися бурхливі процеси, які прийнято називати гормональними змінами. Це один з найактивніших періодів в розвитку і становленні дитини, як дорослої людини. Тепер він навчився відрізняти доросле поведінка від дитячого, і прекрасно знає, що все великі дядьки і тітки - самостійні люди. Намагаючись здаватися самостійним, підліток робить одну з найбільш неприємних помилок у своєму житті - він абстрагується від батьків і перестає визнавати їх авторитет. Якщо упустити цей період, можна прийти до плачевних результатів.

14 років. Боротьба за право голосу і визнання.

У цьому віці підлітки особливо некеровані. Доводячи свою спроможність і незалежність, вони починають діяти на зло батькам. Не плутайте це відношення зі злістю і агресією дитини по відношенню до вас. Він так само любить вас, як і тоді, коли був маленьким. Але тепер їм рухає незнайоме досі відчуття суперечності. Підліток, швидше за все, сам не радий тому, що він робить, але не може змінити себе і заперечує кожне, сказане вами слово. Не кричіть на нього і не сваріть за «шкідливість». Він не винен , А цей період скоро закінчиться.

15 і 16 років. Ще не особистість, але надія є.

Якщо в минулому дитина належав душею і серцем тільки вам, то тепер настав час ділитися. У нього з'являються друзі, знайомі і перше кохання , Які віддаляють вас від дитини. Тепер тільки від вас залежить, залишитеся ви друзями або чужими, нерозуміючими один одного, людьми. З появою нових людей навколо підлітка, моральні норми, переконання і життєві принципи, які ви вкладали в його голову багато років, дають тріщину. Тепер перед ним є інші люди, які виховані за іншими правилами. Тож не дивно, що перед дитиною постає питання - хто правий? Невже мама і тато, які щодня твердять про самовдосконалення і самоконтролі? Адже, простіше і веселіше жити, як нові знайомі - блукаючи вулицями в пошуках пригод і не обтяжувати себе «зайвими» проблемами. Це той момент, коли ви строго, але ненав'язливо повинні контролювати сферу спілкування дитини. Якщо ви спочатку знаєте, що він дружить з дітьми, поняття яких не йдуть врозріз з переконаннями вашої сім'ї, легше буде зрозуміти підлітка і його душевні метання.

Чому батькам важко зрозуміти підлітка, якому 15 або 16 років? Відповідь - вони забули себе в цьому віці. Згадайте першу любов, перший розбрат з одним, коли ви не зійшлися в думках, перший поцілунок. У цьому віці дуже багато трапляється вперше. Підлітку важко впоратися з напливом емоцій, почуттям самотності і відчуттям власного безсилля перед ситуацією, що склалася. Важливо дати зрозуміти дитині, що він не один, що ви завжди допоможете і підтримайте його. Його проблеми - ваші проблеми, але рішення приймати повинен він сам. Головне, щоб вони були зваженими і обдуманими. Виховуйте у підлітка почуття відповідальності за близьких і коханих людей.

Поряд з життєвими поняттями, в дитині формується світогляд. Він отримує багато знань від вчителів, цікавиться історією та науками. Його погляди і судження стають великі й багатогранні. Цей вік характерний тим, що людина знаходиться на вершині розумового і психічного розвитку.

Цей вік характерний тим, що людина знаходиться на вершині розумового і психічного розвитку

Слухайте своїх дітей, дайте їм можливість висловлювати власну думку. Адже тільки в спілкуванні зароджуються теплі, дружні стосунки, які ви збережете на все життя.

Ви перелякані поведінкою дитини, яка дорослішає, і боїтеся, що відповівши негативно на чергову його прохання, втратите довіру?
Так чому ви вважаєте, що з підлітком можна спілкуватися, як з трирічним малюком?
Ще маленький або вже великий?
Тож не дивно, що перед дитиною постає питання - хто правий?
Невже мама і тато, які щодня твердять про самовдосконалення і самоконтролі?
Чому батькам важко зрозуміти підлітка, якому 15 або 16 років?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация