Психологія підліткового віку

  1. Конфлікти в підлітковому віці

У житті кожної дитини настає момент, коли він починає відчувати себе дорослим. Він приймає перші в своєму житті самостійні рішення і вчиться нести за них особисту відповідальність. Мама з татом, які звикли в усьому допомагати своєму чаду, а також забезпечувати його всім необхідним, раптом стикаються з незвичною для себе ситуацією, коли їх син або дочка перестає сприймати їх думку як єдино вірне. І те, що дитина як і раніше потребує їх моральної і матеріальної підтримки, стає причиною численних конфліктів і непорозумінь. В результаті підліток шукає підтримки у однолітків, віддаляючись від найближчих і рідних людей, від своїх батьків, нерідко роблячи безліч необдуманих вчинків і помилок, які часом неможливо виправити. Таке трапляється в багатьох сім'ях, і саме тому, що наближається період підліткового віку у дітей насторожує і навіть трохи лякає всіх батьків.

Але насправді все не так вже сумно, як здається. Батьки лише повинні проявити мудрість, терпіння і поблажливість до слабостей сина або дочки. Поведінка в підлітковому віці, звичайно, важко назвати логічним або послідовним. Але батьки в будь-якому випадку здатні розібратися в глибинних причинах вчинків своєї дитини і використовувати час такого підліткового бунту, щоб зблизитися, зробивши відносини з ним більш глибокими і довірчими. Психологія підліткового віку має свої особливості, давайте розберемося які ж вони.

Які ж особливості розвитку в підлітковому віці? Період статевого дозрівання у дітей супроводжується сильною потребою в інтимно-особистісному спілкуванні з однолітками. Тінейджери об'єднуються в групи за інтересами, починають будувати перші стосунки з протилежною статтю. А різкі коливання настрою і емоційність підлітків, обумовлені гормональною перебудовою організму, здатні як допомогти їм у будь-яких творчих поривах, так і спровокувати бурхливу негативну реакцію і навіть агресію. В яке русло буде спрямована неосяжна енергія тінейджера, багато в чому залежить від старань педагогів і батьків, а також визначається умовами його життя і колом спілкування.

Спочатку психологічні особливості підліткового віку не передбачають нічого негативного. Негатив можуть створити тільки зовнішні умови, в яких знаходиться підліток. А сплеск гормонів може лише посилювати реакцію дитини на обставини. Наприклад, підліток може проявляти божевільну цілеспрямованість і наполегливість, але в той же час, якщо зачепити його самолюбство, він може відреагувати імпульсивно, швидко перейшовши в стан апатії і небажання нічого робити.

В одній ситуації підліток може проявитися себе як самовпевнений і напористий доросла людина, а в іншій ситуації повести себе як ранимий і невпевнений у собі дитина. Сьогодні тінейджер може годинами розмовляти по телефону і прийти з дискотеки пізно ввечері, а завтра може взагалі не виходити з дому, відключити телефон і цілий день провести в ліжку, читаючи улюблену книгу. З одними людьми дитина поводиться розв'язно, а з іншими соромиться навіть заговорити, до одним проявляє ніжність і ласку, а до інших - грубість і жорстокість. Все це психологія підліткового віку, і в процесі виховання батьки обов'язково повинні враховувати ці особливості. Але обов'язково пам'ятайте і про те, що в підлітковому віці дитина не тільки стає емоційним і часом неврівноваженим, він ще дуже допитливий, прагне до пізнання та творчості, як губка, вбираючи величезні обсяги інформації і намагаючись знайти себе в різних видах діяльності.

Конфлікти в підлітковому віці

Конфлікти в підлітковому віці зустрічаються досить часто. Яскрава особливість психології підлітків - прагнення до емансипації, бажання звільнитися від опіки і контролю дорослих. Тінейджери не приймають правила, закони і готові стандарти поведінки. І тут проходить дуже небезпечна грань між бажанням підлітка вийти за рамки, щоб створити щось нове, більш досконале, і грубим небажанням підкорятися елементарним правилам поведінки і приймати базові духовні цінності. Якщо творче начало педагоги прагнуть всіма силами підтримувати і розвивати в сучасних підлітків, називаючи це явище «індиго», то непослух і ігнорування етичних норм вимагає осуду і засудження.

Але найчастіше емансипація набагато прозаїчніше виражається в щоденних конфліктах дітей і батьків щодо стилю одягу, зачіски, захоплень, вибору друзів і т.д. І тут батькам дівчаток щастить більше, так як дівчата рідко йдуть на відкриту конфронтацію, відстоюючи свою думку і захищаючи свої «права». А ось батькам хлопчаків доводиться понервувати. При цьому пік емоційної нестійкості у дівчаток припадає на вік 13-15 років, а у хлопчиків - на 11-13 років.

На думку психологів, підлітковий комплекс складають кілька основних психологічних особливостей. Перша з них - це часті перепади настрою, друга - надмірна чутливість до оцінки оточуючих і третя - самовпевненість і безапеляційність суджень. При цьому підлітки відрізняються надмірним егоїзмом, не поважаючи оточуючих і не піклуючись про їхні почуття і переживання. Вони звертаються до оточуючих безцеремонно і навіть грубо. І це є однією з основних причин підліткових конфліктів з соціумом . Особливо якщо враховувати, що самі тінейджери є вкрай вразливими і чутливими до критики на свою адресу.

Якщо у Вашій родині зростає підліток, постарайтеся врахувати всі психологічні особливості перехідного віку і спробуйте максимально згладити всі конфлікти. Адже Ваше завдання - не довести свою перевагу і не вказати дитині на його місце. Адже ви напевно хочете, щоб він виріс розумним, здоровий, успішним і гідною людиною. Тому Ви повинні бути поруч і пройти всі негаразди і хвилювання підліткового віку разом зі своїм сином або дочкою, підтримуючи і допомагаючи стати дійсно дорослою, самостійною і сильною особистістю.

Які ж особливості розвитку в підлітковому віці?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация