Психологія зради

«Мене зрадив мій улюблений учень, моя надія, моє майбутнє, зрадив в найтяжчу хвилину, коли я так розраховував на його допомогу». «Мене зрадив кращий друг, підлеглий, чоловік і т. П.» Такі або приблизно такі висловлювання мені досить часто доводилося вислуховувати від пацієнтів або клієнтів, які зазвичай при цьому перебували в депресивному стані. Досить часто вони повторювали: «Як далі жити? Кому ж можна вірити? »Звичайно, я їх втішав і, як міг, лікував. Все налагоджувалося, але через якийсь період вони знову ставали жертвами зради. Я внутрішньо обурювався їх «дурістю» і знову продовжував допомагати.

Але тільки тоді, коли і мене зрадили, я оцінив висловлювання Гюго: «Я байдуже ставлюся до ножовим ударів ворога, але мені болісний шпильковий укол одного». І я вирішив до кінця розібратися в цьому явищі, спробувати розробити заходи щодо профілактики зради, з'ясувати особливості поведінки, коли тебе вже зрадили, з'ясувати, чи не зраджував ти кого-небудь сам, описати психологічний портрет зрадника. Матеріал у мене вже накопичився.

Хто зраджує? «Віддані» люди: любимчики (учні, співробітники, підлеглі і т. П.), І всі ті в кого ви вклали і душу, і матеріальні засоби. Закономірність тут така: чим більше благодіяння, тим сильніше зрада.

Поширена зрада повсюдно. На лекціях з психології зради я попросив підняти руки тих, кого зраджували. Підняли руки майже всі (а мої слухачі - це хворі неврозами і психосоматичними захворюваннями). Практично кожен відчув на собі зрада. Зраджували то діти, то батьки, то один, то улюблений учень.

Так що ж таке зрада?

Зрада - це навмисне заподіяння шкоди (матеріального, морального або фізичного) довірився тобі людині або групі людей.

Зрада слід відрізняти від відступництва. Відступництво - це відмова від спілкування з перш близьким тобі людиною або групою людей. Згадаймо, Петро тричі відрікався від Христа, але тим не менше користується повагою до сих пір. Юда зрадив Христа тільки один раз, і цей вчинок є еталоном зради.

Детально зрада описується в «Божественної комедії» Данте. У дев'ятому колі в чотирьох ровах мучаться зрадники. У першому рові, який він назвав по імені Каїна, що вбив свого брата Авеля, відбувають покарання зрадники рідних, у другому рові - зрадники батьківщини і однодумців, в третьому - зрадники співтрапезників, в четвертому - зрадники Вчителів. Саме в цьому рові знаходяться Іуда, Брут і Кассій.

Ми, виховані в певних традиціях ( «раніше думай о Родине, а потім про себе»), можемо дивуватися з приводу того, що зрада співтрапезника карається більш суворо, ніж зрада рідних, батьківщини і однодумців.

Правда, нас вчили зраджувати. Адже ідеалом для піонерів був Павлик Морозов. Слава Богу, що зараз з Кримінального кодексу виключені статті про обов'язок доносити на кровних родичів! А на яку щабель зводили тих, хто зраджував своїх Вчителів, згадаємо горезвісну сесію ВАСХ-НДЛ, яка відстоює «вчення» Лисенка, і сесію АМН СРСР «Захист» І.П. Павлова!

Але чому ж все-таки зрада співтрапезників карається суворіше, ніж зрада рідних і батьківщини? Тут-то і проявляється геніальність Данте. Геній відображає завжди те, що відповідає законам життя, а не писаним законам. Закони ж обов'язкові для всіх і не знають винятків. Так які ж ці Закони в плані відносин між людьми?

Раніше з'явився співтрапезник, який був в той же час товаришем по полюванню, співробітником, або батьківщина? І хто ближче людині: співробітник, з яким він спілкується кожен день, або брат, який може бути, і живе в зовсім іншому місці? Звичайно, співтрапезник, співробітник. Що значить для нас їжа? Їжа - це життя! Тому співтрапезник - це людина, що допомагає нам вижити. І якщо я зроблю підлість людині, у якого я їв, то я автоматично стаю зрадником.

І якщо я зроблю підлість людині, у якого я їв, то я автоматично стаю зрадником

Тому я для себе зробив правилом не сидіти за столом з людиною, з яким перебуваю в конфронтації. І навпаки, якщо трапилося так, що я у кого-то в гостях, то я проти нього вже ніколи не виступаю. При хто не визначився відносинах з людиною я сідаю з ним за стіл, щоб потім не стати зрадником.

Прав був Данте, що зрада рідних вважав найлегшим. Та й в народі кажуть, що не та мати, що народила, а та, що виховала і вигодувала. І тричі має рацію Данте, що найбільш високу кару визначив зрадникам Вчителі, бо Людиною стають завдяки Учителю. І якщо у тебе розбіжності з Учителем - піди від нього, але не виступав би проти.

Мої наукові роботи пов'язані з проблемою долі. Один з основних моментів тут - трикутник долі, описаний Карпманом. Якщо людина потрапила в сценарій, то життя його йде по цьому трикутнику, де його ролі міняються. Які ж ці ролі? Це ролі Переслідувача, Ізбавителя і Жертви.

До мене на прийом пацієнт або клієнт приходить в ролі Жертви. Повернення до щасливого життя може наступити тільки в тому випадку, якщо він навчиться будувати рівноправні відносини з людьми. Тоді він уникне ролі Переслідувача і Ізбавителя, що з психологічної точки зору одне і те ж - спілкування зі знаком переваги над партнером. Якщо начальник переслідує підлеглого, то останній, якщо набере чинності, стане переслідувати начальника, який з Переслідувача перетвориться в Жертву.

Доля Ізбавителя аналогічна. Якщо батьки в процесі виховання позбавляють своїх дітей від труднощів, то останні будуть сидіти у них на шиї, і батьки стануть Жертвами. З цих міркувань випливає правило:

Чи не жени і не позбуватися, і тоді тебе ніхто не зрадить, і ти нікого не зрадиш.

Багато терплять знущання над собою, сподіваючись, що у зрадника прокинеться совість. Але не може прокинутися то, чого немає. Совість - функція душі, а у зрадника її немає.

Данте глибоко помітив, що «навряд зрада душа здійснила ... вселяється негайно їй в тіло біс, і в ньому залишається, доки термін для плоті не згас». Крім того, жоден зрадник не усвідомлює, що він зрадник.

Зазвичай зрадник пояснює свій вчинок інтересами справи. Мовляв, він виступає проти Вчителі не з бажання заподіяти їй шкоду, а тому, що ідеї його вже застаріли, його діяльність є гальмом для справи і т. П. Зрадник, для того, щоб виправдати перша зрада, робить друге, третє і так до нескінченності, «доки термін для плоті не згас».

Кілька слів про особу зрадника

Зрадники бувають активні і пасивні. Ріднить їх те, що у них немає своєї справи, вони живуть за рахунок творчих особистостей. Хто б знав про Юду, якби не було Ісуса Христа? Таким чином, зрадник завжди вторинний.

Пасивним зрадником можна вважати Євгенія Онєгіна. Так, від нудьги доглядаючи за Ольгою, він провокує Ленського на дуель і вбиває його. Активний зрадник - Печорін. Він доглядає за княжною Мері й надалі, недосвідченою дівчиною, приховуючи свій роман.

Отже, не хочеш стати жертвою зради, не заводь відданих людей, придбай імунітет до захоплення. Не позбавляють, але і не жени. А як самому не стати зрадником? Адже зрада буває усвідомленим і неусвідомленим. Але розплата в обох випадках однакова. Адже коли Юда усвідомив, що він зрадник, він повісився.

Зрада партнера по спілкуванню зазвичай починається з сумнівів. «Сумнів зради одно», - говорить східна мудрість.

Я знаю одного керівника, який ніколи не бере до себе на роботу співробітників, які в ньому сумніваються. І це абсолютно правильна позиція. Адже якщо я сумніваюся в людині, то, отже, бачу або припускаю у нього наявність таких рис, які мене не влаштовують. І яка різниця, чи є вони справді чи ні, я-то веду з ним себе так, як ніби вони в ньому є, це постійне джерело непотрібних тривог і хвилювань. Чи не краще відразу відмовитися від спілкування?

Я своїм слухачам завжди говорю приблизно наступне: «Якщо ви сумніваєтеся, ходити до мене на лекції або не ходити, то не ходіть. Якщо в іншому місці вам буде добре, я буду радий за вас. Але якщо там вам буде погано, ваша душа буде зі мною. А потім вона призведе і тіло ». У світлі вищесказаного ясно, що якщо при прийнятті життєво важливих рішень виникають сумніви, то краще відмовитися від наміру (наприклад, будувати сім'ю з даними людиною).

Але якщо вже спілкування почалося, то довіряти треба безроздільно і без сумнівів. Дотримання цього правила призвело до того, що зараз у мене ворогів в найближчому оточенні немає. Мені можуть заперечити, що я помиляюся. Що ж, може бути! Але це краще, ніж не мати ворогів, але думати, що вони є.

Адже якщо я живу з почуттям, що у мене немає ворогів, то погано мені буває тільки в той момент, коли мені роблять капость, а якщо я сумніваюся в своїх друзях, мені погано завжди.

Я навіть навчився використовувати свою довірливість. Починаючи будь-які справи з новим партнером, я безроздільно йому довіряю. Тим самим на несумлінного людини я справляю враження простачка, і він мене обманює. Але ж перша справа завжди незначне!

Так у мене утворилася «картотека» людей надійних і ненадійних. А це вже непоганий капітал! Крім того, з'являється можливість співпрацювати з надійними людьми, в яких я впевнений. І якщо щось не виходить, то я знаю, що вся справа в обставинах, Загалом, як говорив Расул Гамзатов, «не вини коня, вини дорогу».

Михайло Литвак

Підписуйтесь на наш офіційний канал в месенджері Telegram для оперативного отримання нових статей, опублікованих на порталі "Аум Ньюс".

Telegram

Досить часто вони повторювали: «Як далі жити?
Кому ж можна вірити?
Хто зраджує?
Так що ж таке зрада?
Але чому ж все-таки зрада співтрапезників карається суворіше, ніж зрада рідних і батьківщини?
Так які ж ці Закони в плані відносин між людьми?
Раніше з'явився співтрапезник, який був в той же час товаришем по полюванню, співробітником, або батьківщина?
І хто ближче людині: співробітник, з яким він спілкується кожен день, або брат, який може бути, і живе в зовсім іншому місці?
Що значить для нас їжа?
Які ж ці ролі?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация