Путч в Судетах як гібридна війна Тисячолітнього рейху

Фото: Bundesarchiv, Bild 101I-808-1238-05 / CC-BY-SA 3.0

«Утиски трьох з половиною мільйонів німців у Чехословаччині має припинитися!» - кричав Гітлер з трибуни партійного з'їзду в Нюрнберзі 12 вересня 1938 року. «Я звертаюся до представників західних демократій: ми стурбовані становищем судетських німців. Якщо цим людям відмовлять в справедливості і допомоги, вони отримають і те, і інше від нас. Я прихильник світу, але в цій ситуації я не стану коливатися », - заявляв Гітлер.

Німецький плакат: гітлерівська Німеччина, Австрія і Судети   «За кожне прояв національної волі їх переслідують і труять як диких звірів Німецький плакат: гітлерівська Німеччина, Австрія і Судети «За кожне прояв національної волі їх переслідують і труять як диких звірів! Рейх не потерпить подальших утисків! »Його промова транслювалася німецьким радіо і була почута і на чехословацької території - в Судетах.

Це стало сигналом для членів Судето-німецької партії, на чолі якої стояв Конрад Генлейн. Партія, за яку на парламентських виборах проголосувало 1 250 000 чоловік, 24 квітня 1938 прийняла карлсбадской програму з 8 пунктів, що загрожують суверенітету Чехословаччини - там було висунуто вимогу про введення в Судетах повного місцевого самоврядування, тобто автономії.

З Великобританії прибула місія лорда Ренсімена, яка підтримала вимогу генлейновцев про автономію. Приїхавши на початку серпня в Прагу, Уолтер Ренсімен змусив уряд Чехословаччини вже 5 вересня погодитися на створення німецьких та угорських автономних районів. Однак метою дій німецької сторони було аж ніяк не досягнення домовленості з Прагою - провівши провокацію в Остраві, Генлейн сам припинив подальші переговори. Перший Судетский криза стала лише початком.

12 вересня фюрер ще не закінчив говорити, а в різних населених пунктах Судетської області вже спалахнули заворушення, які очолили генлейновцев.

історик Індржих Марек, фото: Шарка Шевчікова, ЧРО   «З факелами, свистками, барабанами вони вийшли на масові демонстрації, які дуже швидко переросли в терор щодо чехів, євреїв і німецьких антифашистів історик Індржих Марек, фото: Шарка Шевчікова, ЧРО «З факелами, свистками, барабанами вони вийшли на масові демонстрації, які дуже швидко переросли в терор щодо чехів, євреїв і німецьких антифашистів. Вони почали бити вікна в їхніх помешканнях, громити магазини, що належать чехам і євреям і так далі. Почалася дійсно божевільна ніч. Однак це було не все - на інший день, вранці 13 вересня вони перейшли вже безпосередньо до збройних зіткнень, в ході яких загинуло кілька поліцейських, прикордонників та правоохоронців », - розповідає співробітник Військово-історичного музею Індржих Марек.

Однак цей путч не був випадковим сплеском емоцій - він готувався заздалегідь. Вже протягом тривалого часу Судето-німецька партія Генлейна вела гібридну війну - ввозила на чехословацьку територію контрабандою зброю, влаштовувала провокації чехословацьким прикордонникам. Їхньою метою дій було дати привід Третьому рейху для втручання у внутрішні справи Чехословаччини.

президент Едвард Бенеш, фото: Архів Чеського Радіо   10 вересня президент Едвард Бенеш звернувся до нації з промовою, наголосивши, що Чехословаччина є демократичною країною, заснованою на принципах миру і взаєморозуміння президент Едвард Бенеш, фото: Архів Чеського Радіо 10 вересня президент Едвард Бенеш звернувся до нації з промовою, наголосивши, що Чехословаччина є демократичною країною, заснованою на принципах миру і взаєморозуміння. «На нашій території була і залишається єдина проблема, яка була важкою протягом століть і постійно вимагає нових форм вирішення - це національне питання».

Генлейновцев були добре підготовлені й озброєні для здійснення путчу, однак чехословацькі сили втрутилися швидко і ефективно. Вже 13 вересня Прага оголосила в найспокійніших областях військовий стан. Армія ввела танки та іншу броньовану техніку. Путч був пригнічений, однак ціною життів з обох сторін. 15 вересня здавалося, що хвилювання припинилися, але голова уряду Мілан Годжа виступив з попередженням, вказуючи, що ситуація залишається небезпечною.

Мюнхенська угода, фото: Bundesarchiv 183-R69173 / CC-BY-SA   «Все суспільство бачить цю масштабну спробу розкладання внутрішньої політичної структури нашої держави Мюнхенська угода, фото: Bundesarchiv 183-R69173 / CC-BY-SA «Все суспільство бачить цю масштабну спробу розкладання внутрішньої політичної структури нашої держави. Ми стоїмо - і я це підкреслюю - перед величезним історичним випробуванням ».

Через два дні збройні зіткнення поновилися. «Вже на наступний день перебіжчики створили на німецькій стороні Sudetendeutsches Freikorps - збройну організацію, яка отримувала від німецької армії зброю, інструкторів і т.п. і потім нападала на наших прикордонників з німецької території », - пояснює Індржих Марек.

Захід тиснув на чехословацький уряд, щоб воно поступилося Судети Німеччині. В ніч з 29 на 30 вересня було підписано Мюнхенський договір, яким прикордонні території, включаючи військові укріплення, відходили Рейху. 5 жовтня президент Едвард Бенеш пішов у відставку.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация