Путін назвав Анну Ярославну російської. Інтернет обурюється. Хто правий?

  1. ЩО ВІДОМО ПРО Анні Ярославні Престиж середньовічної династії вимірювався тим, наскільки іншій династії...

ЩО ВІДОМО ПРО Анні Ярославні

Престиж середньовічної династії вимірювався тим, наскільки іншій династії хотілося з нею поріднитися. У цьому сенсі сім'ю князя Ярослава Мудрого (987 -1054) можна було вважати дуже могутньою.

Він сам був одружений на шведській принцесі, одна його сестра вийшла заміж за польського короля, інша - за візантійського царевича. Ярослава називають "свекром і тестем Європи": три сина Ярослава поріднилися з королівськими сім'ями, і трьох його дочок взяли в дружини королі Угорщини, Норвегії та Франції. Анну спочатку сватали за короля Німеччини, однак шлюб не відбувся. Тоді до речі прийшлася кандидатура французького монарха, який до кого часу овдовів: його дружина Матильда померла в результаті невдалого кесарева розтину.

19 травня 1051 року Генріха і Анну Ярославну коронував архієпископ Реймський Гі де Шатільон. Подружжя оселилася у Сен-Лісі, де заснувала абатство Сен-Венсен. Зараз в ньому розміщується ліцей, поруч з яким можна побачити жіночу статую з написом "Анна Київська. Королева Франції. Вона заснувала цю обитель під заступництвом Святого Венс 21 квітня 1060 року".

Генріх I загинув по час облоги Тімер-гатель, і протягом шести років Анна була регентшею старшого з їх чотирьох дітей - Філіпа I, якому на той момент було 7 років. Її новим обранцем став граф Рауль де Крепі де Валуа, але шлюб не був визнаний церквою через наявність у Рауля де Валуа здорової першої дружини. У 1074 році Анна знову овдовіла, і невідомо, як склалася її подальша доля.

АННА - Чия ВОНА?

Повністю пасаж Путіна в бесіді з Макрона пролунав так: "Освічена французька публіка знає про російську Ганні - королеві Франції; молодша дочка нашого великого князя Ярослава Мудрого була дружиною Генріха I і внесла істотний внесок в розвиток Франції, будучи однією із засновниць як мінімум двох європейських династій - Бурбонів і Валуа, - одна з яких до цих пір править в Іспанії ".

На його слова гостро відреагували багато українців. Перший віце-спікер Ради Ірина Геращенко висловила припущення, що слова Путіна покликані виправдати агресію РФ в Україні:

Перший віце-спікер Ради Ірина Геращенко висловила припущення, що слова Путіна покликані виправдати агресію РФ в Україні:

Заступник глави АП з питань реформ Дмитро Шимків згадав і знамените Реймське Євангеліє, на якому присягали французькі королі - згідно з переказами, саме Анна привезла цю книгу з бібліотеки свого батька як придане.

Заступник глави АП з питань реформ Дмитро Шимків згадав і знамените Реймське Євангеліє, на якому присягали французькі королі - згідно з переказами, саме Анна привезла цю книгу з бібліотеки свого батька як придане

Дійсно, в скандальну заяву можна прочитати бажання бути причетним до становлення найвпливовішої французької династії - дивний дипломатичний хід при спілкуванні з чинним президентом Франції, якщо, звичайно, не хочеш в черговий раз приміряти на себе роль "старшого брата".

Зате претензії до того, що Анна - "російська", не зовсім зрозумілі. Етимологічно вона саме що Анна Руська - княжна родом з Київської Русі. Епітет "Анна Українська" неможливо знайти в джерелах просто тому, що це анахронізм. Зустрічається, втім, Anne de Ruthénie, звідки виразніше для сучасного читача видно, що "російська" = "з Київської Русі".

Однак невдоволення тим, що росіяни "привласнюють" собі освічену королеву Франції, виникло не вчора. У Ліоні в 1952 році вийшла брошура українця Ярослава Небелюк "Анна Ярославна - українська княжна на королівському престолі Франції в XI ст.", Де першу ж пропозицію повідомляє, що "на потіху історії українку Ганну вважають московської княжною". Наводяться приклади з французької (!) Преси та монографій, де фігура Анни виводиться як заставу дружніх відносин між Францією і Росією. Надалі нарисі нам повідомляють, що Анна "належала до плідної раси" (українців, само собою) і підписувалася ... по-українськи.

Приводом для маніпуляцій часто стає те, що Анна нібито відмовилася присягати на латинській Біблії, давши клятву на слов'янському Євангелії. В одній з науково-популярних робіт це рішення буквально називають "громадянським подвигом", тим самим приписуючи середньовічним королям етику і мотиви сучасного суспільства.

Фото: pro-ukraine.com

Приписувати середньовічним людям національну самосвідомість і ідентичність - теж дивна практика, від кого б вона не виходила. Ці поняття по-справжньому виникнуть лише через 700 років після Анни Київської, в ході Великої Французької революції.

Один з найвірніших способів продемонструвати сумнівність ідеї - довести її до абсурду. У випадку з княжною Анною далеко ходити не потрібно. "Мати Анни була шведська княжна. Боюся, щоб шведи і норвежці не почали претендувати на Анну!" - пише користувач Greg Davis.

Отже, однаково правильно називати Анну Київської або Російської - якщо ви маєте на увазі Київську Русь. Називати її "Анною Української" або "Ганною Московської" - анахронізм або просто дурість.

***

Сліди Анни в історії губляться після 1075 року, яким датована її останній підпис. Ймовірно, вона померла в 1089 році, коли церкви Святого Квентіна були піднесені дари за упокій душі покійної королівської особи. Однак невідомо, де розташована могила Анни Київської. У XVII столітті неподалік від Парижа було виявлено надгробок жінки на ім'я Агнес - оскільки це може вважатися одним з варіантів написання імені Анна, деякі вважають, що саме тут похована королева. Цьому суперечить той факт, що церква, де виявився надгробний пам'ятник, була побудована тільки в XIII столітті.

Є й версія в стилі пригодницьких романів, згідно з якою Анна не стала доживати свій вік у Франції, а ... вирушила в Новгород. Її белетризованих французька письменниця і режисер Режин Дефорж в книзі "Під небом Новгорода".

Фото: Stephanie Ferreira

Автор приготувала свою героїню трагічну кончину - в книзі Анна помирає, діставшись до міських стін. Її спалюють по поганському обряду: перед смертю Ганна зрозуміла, що більше не належить Русі і побажала, щоб вітер розвіяв її попіл.

Звичайно, це всього лише романтична белетристика, до того ж заснована на неймовірних припущеннях. Але в світлі останніх обговорень рішення книжкової Анни не здається таким вже сміховинним.

Запитуючи себе, хто має більше прав на Анну Ярославну, чому б не запитати: а кому належить будь-яка людина, який помер багато століть назад? Це питання не історії і дипломатії, а скоріше метафізики.

Підписуйтесь на # Букви в Telegram і Viber . Найважливіші і свіжі новини - ви дізнаєтеся першими!

АННА - Чия ВОНА?
Запитуючи себе, хто має більше прав на Анну Ярославну, чому б не запитати: а кому належить будь-яка людина, який помер багато століть назад?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация