Путін погодиться на передвиборні дебати? Коментар Георгія Бовта

Питання явки дуже важливий для Кремля. На що може зважитися діючий президент? Чи довіряють виборці Грудінін, який став новим обличчям КПРФ? Питання явки дуже важливий для Кремля

Георгій Бовт. Фото: Михайло Фомічов / ТАСС

Всі основні кандидати на пост президента Росії подали відповідні документи в ЦВК. Останнім це зробив кандидат від КПРФ, безпартійний директор підмосковного Радгоспу імені Леніна Павло Грудінін. Багато хто вважає, що він може виступити на цих виборах цілком пристойно.

Також прес-секретар передвиборчого штабу Володимира Путіна Андрій Кондрашов повідомив, що штаб має намір на наступному тижні підняти питання про участь Путіна в передвиборчих дебатах. Втім, остаточне рішення політик буде приймати особисто. Чи додасть все це інтриги в майбутню передвиборну кампанію? Про це - в коментарі Георгія Бовта.

Медійна реакція на фігуру Павла Грудінін показує, що КПРФ зробила правильний вибір, задовольнивши запит представників лівого електорату на нові обличчя. За даними ВЦИОМ, на цій інформаційній хвилі рейтинг КПРФ досяг максимального значення за рік - 11%.

У той же час особистий рейтинг довіри самого Грудінін поки менше 3%. За іншими соцопитуваннями, він все ж може зайняти друге місце на виборах. За нього вже сьогодні проголосувала б відсотків сім, тоді як за лідера ЛДПР Жириновського - близько 4%.

Путін поки йде поза серйозною конкуренцією, а інші кандидати мають електоральний рейтинг на рівні статистичної похибки. Втім, кампанія тільки починається, і багато що залежатиме від того, як кандидати покажуть себе на публіці.

У Росії, напевно, більшою мірою, ніж у багатьох інших країнах, голосують насамперед за людину, а лише потім - за програму. Передвиборні програми у нас взагалі мало читають. Однак наявність привабливо сформульованих, що запам'ятовуються програмних слоганів, безумовно, має важливе значення. В цьому плані кандидат КПРФ має потенційну можливість виступити не тільки в особистій якості, а й «програмним кандидатом». Як, наприклад, з правого флангу це спробує зробити бізнес-омбудсмен Борис Титов зі своєю «Стратегією зростання».

Оприлюднені Грудінін як програми «20 кроків» багато політтехнологи вже розкритикували як «несучасні» і є зразком типового лівого популізму, притому середини ХХ століття. До того ж він, на мій погляд, незрозуміло навіщо на самому початку своєї програми заявляє, що його мета - провести конституційну реформу і створити Державну раду на чолі з Зюгановим, відхід якого в тінь на даному етапі пішов КПРФ тільки на користь.

Втім, можливо, критики кандидата КПРФ просто недооцінюють силу лівих настроїв в Росії, які можуть теоретично «вистрілити» на виборах, якщо головний кандидат від лівих покаже себе сильним бійцем. В цьому плані теза про можливу участь чинного президента в передвиборних дебатах, вкинутий передвиборчим штабом Путіна, і, мабуть, далеко не випадково, безумовно, підвищить інтерес до кампанії, а як результат - явку на виборчі дільниці. Питання явки є вельми важливим для Кремля, який хотів би уникнути ситуації, коли вибори перетворяться на нудний ритуал з передбачуваним результатом, що не викликає інтересу у населення.

До сих пір в Росії не було досвіду участі в дебатах чинного президента. З одного боку, все правила політичних технологій начебто говорять, що участь як би на рівних в дебатах сильного політика проти кандидатів, чиї рейтинги набагато відстають від лідерського, це неправильно. Такий явний лідер гонки як би «ділиться» своїм рейтингом з аутсайдерами. З іншого боку, в нинішньому російському політичному контексті все може статися по-іншому: Путін як однозначний лідер кампанії в дебатах з опонентами може постати в новому і цікавому як для своїх виборців, що може підвищити легітимність результатів виборів в цілому.

З третього боку, мені особисто поки важко уявити, щоб з Путіним хто-небудь з беруть участь в даній кампанії кандидатів став би дебатувати так само зухвало, як це відбувається в інших країнах. Навіть Жириновський, який найсильніше прославився в плані дебатів тим, що хлюпнув сік в обличчя Борису Нємцову. Та й модератора, який зберігав би зовнішню об'єктивність, жорстко стежив за регламентом і ніяк при цьому не підігравав б «кандидату номер 1», з числа вітчизняних медійних зірок теж якось уявити непросто. Може виявитися, що занадто багато улесливості президенту тільки на шкоду.

Може, запросити кого-небудь з CNN? Або Мегін Келлі, вже взято інтерв'ю у Путіна? Або Олівера Стоуна? Тоді, може, явка буде на тлі підвищення непідробного інтересу до кампанії, як на крутий голлівудський блокбастер.

Додати BFM.ru в ваші джерела новин?

На що може зважитися діючий президент?
Чи довіряють виборці Грудінін, який став новим обличчям КПРФ?
Чи додасть все це інтриги в майбутню передвиборну кампанію?
Може, запросити кого-небудь з CNN?
Або Мегін Келлі, вже взято інтерв'ю у Путіна?
Або Олівера Стоуна?
Ru в ваші джерела новин?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация