"100 доріг": Пролітаючи над гніздом папуги

  1. Читайте по темі "100 доріг":
  2. Технічний партнер проекту
В самому серці легендарного міста Несвіж стоїть невеликий дерев'яний будиночок з цегляної прибудовою в стилі модерн. За його хвірткою починається батьківщина птахів, яких в Білорусь "задуло" теплим австралійським і африканським вітром. У синьооку дивовижні пернаті знайшли не тільки їжу і дах, а й гнізда, в яких час від часу з'являються тепер уже білоруські какаду, жако і амазони.
гніздо
Гостей в тісному дерев'яній споруді зустрічають "рідні" сови. Вони сусідять із заморськими побратимами і з легкої руки Джоан Роулінг користуються шаленим попитом. Автор книг про Гаррі Поттера розбудила в дітях віру в слухняну і чарівну птицю.
- А сову можна тримати вдома? - цікавлюся я у господаря будинку, орнітолога Сергія Шокало.



Колишній молодший науковий співробітник Академії наук розводить руками і посміхається:
- Я вам не раджу. По крайней мере, через неприємного запаху. Хоча це розумні птахи. Але все залежить від того, як людина себе з ними веде і в якому віці купив. У моєї знайомої в Пітері живе звичайна сова, яка виконує команди, прилітає на поклик. Геніальна птах. Те ж можна сказати про середніх сов. Мені здається навіть, що сови набагато цікавіші птиці, ніж папуги. Втім, я любитель широкого профілю.
Любитель широкого профілю підгодовує сов мишами і курчатами з сусідньої птахофабрики. У шлунках благородних птахів осідають юні бройлери, яких забракували з "пелюшок".


- Іноді хороший друг підвозить мишей. Тих, на яких досліди ставлять. Ось днями якраз перекинув мені пару кілограмів.
До мишей сови ще не дійшли. З клітини трагічно стирчать пониклі курчачі голови. Дві хижачки, притулившись на жердини один до одного, уважно розглядають візитерів великими очима.
Про білоруських птахів Сергій Шокало знає багато. Свого часу йому довелося вивчати і кільцювати всю крилату братію країни. Після відходу з НАН Сергій продовжив працювати у вільному польоті.
З білоруських птахів постійну прописку в будинку орнітолога отримали тільки сови. По крайней мере, в Несвіжі. У брестському "філії" пташиного розплідника Шокало набагато більше птахів. Ось тільки гостям їх не показують. Журналісти в будинку орнітолога велика рідкість. І не тому, що є що приховувати. Швидше через птаха, яка від виду "газетних пір'я" може втратити апетит, дар мови і нормальний стілець.
Для сов мовчання - золото. До людини хижаки ставляться з підозрою, хоча і не проти стати компаньйоном на все життя. Приручити сову дано далеко не кожному. Але люди в ім'я моди готові на все.
- Скуповувати сов стали люди, які начиталися Гаррі Поттера, причому абсолютно без найменшого поняття про птаха. Книга зіграла в мінус. Через фантазії на тему магії птах проходить через знущання і муки. Втім, сов містять дуже багато людей. І не просто містять, але і виводять нові мутації-підвиди. Як і з хвилястими папужками, можна домогтися появи білих, чорних, жовтих сов, - каже орнітолог.
У Несвіжський "гнізді" Шокало пригрілися какаду, амазон, ара та інші рідкісні породи папуг. У спеціальному розпліднику походжають пташки, які згадані в знаменитій конвенції з міжнародної торгівлі вимираючими видами дикої фауни і флори. Правда, під її дію рідкісні папуги не потрапляють, тому що народилися далеко від рідного дому.




Переважна більшість пернатих домочадців Шокало родом з Росії і Білорусі. Дехто приїхав з Європи, де процес розведення рідкісних порід поставлений на широку ногу. У країнах СНД професійних заводчиків папуг мало. На всю Білорусь і зовсім один-два людини, включаючи Сергія Шокало. Привезти дику птицю з Австралії, каже експерт, нереально. Та й дика особина дивиться на людину з висоти пташиного польоту. А ось виростити крилатого компаньйона можна тільки в спеціальному "гнізді".
птах попагал
З часів, коли римський посол вручив московської княгині Софії Хомівні "птицю попагал і сукно сіро", минуло 520 років. За цей час заморська птиця простягнула крила над усією Європою. У Білорусі папуги з перемінним успіхом намагаються відтіснити від годівниць звичну домашню живність. За душу різнобарвна братія бере ціною і тягою до мови.
Правда, купити птицю з явними лінгвістичними здібностями в нашій країні складно. Та й ціна кусається. На мінських ринках за папуг ара і жако просять тисячі доларів. Та й то якщо пощастить наштовхнутися на ці рідкісні породи папуг.
Стільки ж доведеться викладати час від часу на покупку корму для пернатих вихованців. На відміну від менш благородною живності, тропічні птахи люблять поїсти добре і дорого. Зернова суміш з найближчого зоомагазину може звести папугу в могилу. Тому цінні породи прийнято балувати фруктової екзотикою і зерном з Першопрестольній.



Своїм пернатим домочадцям орнітолог зі стажем і, по суті, єдиний професійний заводчик папуг в країні Сергій Шокало ні в чому не відмовляє. З господарського столу віддає саме краще, а з гаманця - більше. Каже, що тільки так можна домогтися любові і потомства. У кліматичних умовах нашої країни тропічна птах розмножується неохоче. Втім, температура - менше зло, здатних позбавити папуг статевого потягу. Процесу розмноження заважають люди, які претендують на місце в серці тварин, а значить, і в гнізді.
Золоте яйце
У домашніх умовах папуга - це, в першу чергу, компаньйон людини. Від дикої птиці власникам мало пуття, а ось ручної зразок здатний і розмовою порадувати, і на плечі посидіти. Як наслідок птах втрачає статеві орієнтири і бачить в господаря умовну пару. Серед домочадців Сергія Шокало сірий жако - яскравий приклад нетрадиційної орієнтації. Буркотлива птах гордовито поглядає на гостей з-за прутів своєї клітки. Флегматично переминаючись з ноги на ногу, африканський сірий папуга на прізвисько Коко немов нагадує свого господаря про хронічному небажанні розмножуватися.
- У мене було 10 хвилин для того, щоб подивитися на птицю і вирішити, купувати її чи ні. Ось подивився і купив, а коли привіз, виявилося, що вона дуже сильно прив'язалася до людини і не може створити пару.
- Компаньон людини не може розмножуватися? - несміливо цікавлюся я, дивлячись на меланхоліка в клітці.
- Складно, - з вуст орнітолога зі стажем це звучить як вирок. Коко підозріло мружиться, коситься на господаря і бурчить.
- Не хоче?
- Птах сприймає статевим партнером людини. Часто, але не завжди. Буває, що папуги повторно дичавіють. У нас живе амазон, який і розмовляти вміє, і людини любить. При цьому утворив пару і, можливо, в цьому році обзаведеться потомством.
Нести яйця птахів пропонується в спеціальних кімнатах. Туди Сергій гостей пускає вкрай неохоче. У нову прибудову ми крадемося через гараж, швидко вриваючись в прохолодний вольєр. На градуснику ледь за п'ять градусів тепла. Сергій нарікає, що не встиг закінчити опалювальну систему.



- Всю будівництво доводиться тягнути на собі. Ось і не встиг. Доводиться обігріватися електрикою. А це дуже дорого.
Тропічна птах в білоруській прохолоді виглядає повільною і задумливою. Нахохлившись, самці з побоюванням поглядають на самок, з якими дуже скоро їм доведеться грати в справжню сім'ю. Скромні самі від ідеї гніздування поки не в захваті, але діватися буде нікуди. У Несвижського орнітолога розмноження поставлено на наукову основу.
- Мені подобається, коли важко. Якби все було просто - мені було б нецікаво, - каже Сергій, виштовхуючи нас з розплідника. - Ви йдіть, а то птах потім два дні їсти не буде.
Останніми в кадр потрапляють великі ара, які не втрачають оптимізму і твердої життєвої позиції над годівницею.
На жаль, особливою турботою про потомство папуги себе не обтяжують. Орнітологу доводиться тримати "на підхваті" спеціальний інкубатор для прогрівання кладки. Уродженець інкубатора - какадушка Лорд. Кумедний красень вилупився з яйця, яке батьки кинули напризволяще. Папуги "висидів" Сергій, він же і вигодував какаду спеціальною сумішшю. Народження папуг для сімейства Шокало - такий же аврал, як турбота про людське нащадку. Роботою в нічну зміну орнітологів не здивуєш. Благо все, що відбувається, подобається людям, які бачать в кожному папугу власну дитину. Пернаті готові заплатити за батьківським рахунках уже з трьох-чотиримісячного віку.
Змужнілий п'ятимісячний Лорд топчеться по плечу і намагається вирвати у свого другого батька пару волосся з густою бороди. Сергій сміється і, схопивши птицю за дзьоб, грає в перетягування. Дуже скоро Лорд покине рідну домівку і відправиться до нового хазяїна. Про те, скільки коштує какаду, Шокало говорити не хоче. Той, хто захоче, дізнається сам.
Ті, що говорять папуги належать до найбільш дорогим видам домашніх вихованців. На білоруському ринку вартість какаду коливається від однієї до п'яти тисяч доларів. При цьому дуже часто продається птах невідомого походження. Поки матеріал готувався до друку, автор зв'язався в Мінську з двома продавцями какаду і отримав пропозицію придбати птицю з "незначними дефектами" всього за 1,5 тисячі доларів. За другим оголошенню власники не змогли назвати країну народження папугу і причину зміни власника.



Ціна на жако починається на чорному пташиному ринку від 1,8 тисячі доларів. За відомостями ET CETERA, ціни на екзотичних птахів в Білорусі сильно завищені. У Європі та США є можливість придбати вихованця значно дешевше. Однак в цьому випадку залишається відкритим питання транспортування тваринного і його санітарного оформлення. Також не варто забувати про конвенцію (СІТЕС), яка забороняє продаж і вивезення рідких тварин. З огляду на різноманіття підвидів папуг, помилитися і порушити закон для неспеціаліста досить просто.
Молоді папуги розминають крила в хазяйських апартаментах. Лорд, Коко, ще один амазон і какаду проживають пліч-о-пліч зі своїми вихователями та улюбленими компаньйонами. На холоді маються тільки парочки, яким важлива тиша і спокій. В "пологовий цех" господарі заглядають рідко, та й то для того, щоб погодувати птахів і перевірити стан вольєрів. Турбувати ніжну птицю в період гніздування не рекомендується. Інакше кладка, а значить, і надії Сергія побудувати будинок і нові вольєри виявляться порожніми.
білоруський папуга
Народжені в Несвіжі папуги можуть сміливо претендувати на громадянство, яке їм ніхто, звичайно ж, не дасть. Фахівці Академії наук виступають проти активного поширення в Білорусі птахів, ареал проживання яких знаходиться далеко за межами республіки. Мовляв, якщо приживуться, виробами і милим серцю воронам доведеться туго. А якщо папуги раптом потіснять голубів на дахах і підвіконнях, то під загрозою може опинитися і державна таємниця.
На щастя для вчених, білоруські папуги до традиційних перепадів температур поки не готові. При вигляді нуля на градуснику екзотика готова відкинути ковзани. Зате в умовах квартири папуги живуть із задоволенням.
Заводити папуги всім підряд Шокало не рекомендує:
- Це велика відповідальність. Папугу потрібно не тільки годувати, але і любити. Через відсутність уваги птах може ощипать себе догола і навіть померти.
"Роздягнути" пернатого улюбленця можна двотижневим відсутністю. Як тільки компаньйон в особі людини пропадає надовго, пташка починає страждати і смикати пір'я. Плюс не слід скидати з рахунків авітамінози і пташині хвороби, які зачаїлися навіть в слині людини.
Знахабнілого вкрай Лорда Сергій вистачає за дзьоб і ніжно цілує в око. Папуга завмирає, а отримавши порцію ласки, здивовано вирячився на орнітолога.
- Якщо поцілувати його в дзьоб, - пояснює фахівець, - можна занести інфекцію, яка погубить птицю. Тому єдине місце, яке підходить для такого прояву любові, - це очі.
Розмірковуючи, яке папузі отримувати такі ласки з завидною періодичністю, я мовчки здригаюся.
Втім, Лорд не виглядає сліпим або скривдженим. Поки орнітолог розповідав про таємниці годування і свіжих фруктах, яких в Білорусі не купиш, Лорд встиг подражнити замкнених в клітинах родичів і влаштувати склоку з видирання іграшок і пір'я. Рознімати папуг Сергію довелося вручну. В результаті Лорд повернувся в клітку, а на плечі орнітолога угнездился спокійний амазон.
Дорогий папуга також скоро змінить господаря. В принципі, весь молодняк у Шокало розписаний. Є навіть велика черга "нужденних", яка може тягнутися кілька років до тих пір, поки пропозиція не перевищить попит. Так що купити папугу у відомого орнітолога - завдання непросте. На жаль, сколотити на пір'ї цілий статок Сергію поки не вдалося. Немає масштабу і необхідного розмаху. Все, що вдається заробити, йде на будівництво, корм, культурні проекти і оплату доступу в інтернет.
Сергій, напевно, самий прогресивний вчений в Білорусі. У нього є свій блог, а на російських форумах він вчить користувачів, як правильно годувати синичок салом. Росіяни дивуються і просять не перетворювати пташок в хижаків. Мовляв, сало - це м'ясо. Сергій сміється і показує, як за вікном літають "вампіри" рвуть шматочок білого сальця.
Папуги мали шанс прописатися в Білорусі офіційно. Орнітолог пропонував владі Несвіжа відкрити в місті перший в країні Орніт-парк. Але чиновники ідею не підтримали.
- Ви що, - сміється Сергій, - кому це потрібно. Хоча ідея відмінна, є прекрасне місце і, головне, досвід, який міг принести країні користь.
Для країни папуги могли виявитися не тільки цінним пером, а й джерелом постійного доходу. Так само як і рідні птиці, які в руках ентузіастів змінюють забарвлення і процвітають. Ось тільки чомусь парки з білоруськими птахами відкривають в Литві і Польщі.
Наші ж фахівці, пробувши тривалий час на державному академічному змісті, відлітають, щоб звити своє власне гніздо. Далеко від природного місця існування.

* * *

Кожен інтернет-користувач зможе не просто читати і дивитися наші репортажі, але і доповнити наш інтерактивний атлас будь-який корисною інформацією - від текстових повідомлень про цікаві місця і людей нашої Батьківщини до фотографій і відеороликів. Тексти, фото і відео, а також контактну інформацію для організації зустрічей з журналістами ви можете надсилати на адресу проекту [email protected] . Для контактів з командою проекту доступний номер ICQ 470659469 або Skype radiotutby.

* * *

Читайте по темі "100 доріг":

"100 доріг": Перший інтерактивний мультимедійний атлас Білорусі

"100 доріг": Шанувальники Гаррі Поттера оголосили полювання на сов

"100 доріг": Спирт, вода і маленький секрет

Відео "100 доріг": Інтернетники стали рибалками-чемпіонами

"100 доріг": Ні хвоста, ні луски

Технічний партнер проекту


А сову можна тримати вдома?
Компаньон людини не може розмножуватися?
Не хоче?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация