"Антиісламізму" в Австрії

На передову боротьби за збереження "традиційного вигляду Європи" найближчим часом може вийти Австрія. У цій спокійній і благополучній країні набирає популярність ультраправа Партія свободи і її лідер Хайнц-Крістіан Штрахе, який не соромиться у висловах, кажучи про мусульман. На передову боротьби за збереження традиційного вигляду Європи найближчим часом може вийти Австрія

Фото: AP

Останнім часом в Європі все частіше говорять про те, що відносини між корінними європейцями і вихідцями з мусульманських країн не склалися. Про це відкритим текстом говорили канцлер Німеччини Ангела Меркель, прем'єр Великобританії Девід Кемерон. Влада Франції і Бельгії вжили заходів щодо законодавчого заборони паранджі. У Швейцарії населення проголосувало за заборону будівництва мінаретів. Голландський ультраправий політик Герт Вілдерс порівняв Коран з "Майн кампф" Гітлера, за що зараз його намагаються притягти до відповідальності.

Дана тема все активніше обговорюється і в Австрії - традиційному перехресті культур, ядрі колись великої багатонаціональної імперії. У цій країні є наробила чимало шуму в Європі ще в 90-і роки ультраправа Партія свободи, яка останнім часом все частіше говорить не про загальну небезпеку, що виходить від іммігрантів, а саме про небезпеку з боку мусульман. Її лідер Хайнц-Крістіан Штрахе вже не особливо соромиться у висловлюваннях, але його "неполіткоректна" популярність зростає.

Читайте також: Успіх ультраправих в центрі Європи загрожує підірвати континент

Ще в програмі організації, прийнятої в 2005 році (після розколу в рядах ультраправих), говорилося про те, що "духовною основою Європи є християнство", а Австрія є переважно німецькою державою. Через рік, під час виборів до парламенту, Штрахе виступив за те, щоб його країна "звела імміграцію до нуля". Тоді на виборах він отримав 11 відсотків голосів. (А виступала зі схожими гаслами партія "Союз за майбутнє Австрії" - чотири відсотки.)

Через два роки в Австрії пройшли дострокові вибори, і Партія свободи йшла на них під ще більш красномовним гаслом: "Австрія - для австрійців". Штрахе активно використовував небезпеку ісламізації країни і виступив за заборону на носіння в громадських місцях мусульманської хустки-хіджабу. "Мусульманський хустку не простий предмет одягу, а політичний символ ісламізму, символ принизливого становища жінок", - сказав він.

Фото: AP

Цього разу успіх ультраправих був ще більш значним. Партія свободи набрала 18 відсотків, а "Союз за майбутнє Австрії" (очолюваний колишнім лідером "вільних" Йоргом Хайдером) - 11 відсотків. У Європі заговорили про небезпечний успіху ультраправих, а також про те, що проблема відносин між корінними жителями і іммігрантами-мусульманами є, як би традиційні партії і більшість ЗМІ не намагалися закрити на неї очі.

Наступною віхою стали для Штрахе вибори у Відні, що пройшли минулої осені. Лідер Партії свободи відзначився ще більшою активністю. Він організував Конгрес ультраправих Європи, на якому було прийнято рішення зробити все, щоб не допустити прийому до Євросоюзу Туреччини. "Членство в ЄС неєвропейських країн стане його кінцем", - підкреслив Штрахе.

"Ми знайшли сміливість сказати про небезпечні тенденції розвитку, про ісламістських тенденції. Це серйозна небезпека, про яку потрібно говорити. Або Європа змириться з власним заходом, або ми врятуємо її разом. Правлячий в Євросоюзі істеблішмент відмовляється обговорювати проблеми: подивіться на Саркозі, його прирівняли до злочинця за заходи, які він приймає, співвідносячи свої дії з реальністю ", - продовжив свою думку Штрахе.

Лідер Партії свободи навів цифри (невідомо, наскільки правдоподібні), які шокували багатьох в Австрії. Виявляється, третина учнів віденських шкіл - турки. "У нас в місті надто багато представників різних культур, а в школах надто багато іноземних дітей", - прокоментував Штрахе цю обставину. Він також пообіцяв провести референдум з приводу закону про заборону на будівництво мінаретів у Відні і носіння паранджі.

У своїй антиісламської пропаганді Штрахе іноді явно перегинав палицю. В ході передвиборної кампанії його прихильники поширювали серед віденців комп'ютерну гру. У ній потрібно було стріляти по мінаретів і спалювати мечеті. Все це супроводжувалося закликами до того, щоб кров городян залишалася віденської. А також розповідями про те, як в 1683 році турецьку армію вдалося відкинути від стін австрійської столиці.

Підсумок виборів у Відні восени 2010 року був приголомшливим. Партія свободи набрала 27 відсотків голосів - майже вдвічі більше, ніж на два роки раніше. Це примітно ще і тому, що столиця вважається лівим містом, традиційно підтримує соціал-демократів. Ультраправі після Другої світової війни ніколи не отримували в місті такий величезний відсоток - в цілому по країні вони завжди мали більше.

У чому причина зростання популярності ультраправих? Опитування показують, що радикально націоналістичної ідеології дотримується близько п'яти відсотків австрійців. Однак та обставина, що чисельність мусульман в Австрії за останні 40 років збільшилася в 15 разів (до 400 тисяч, або 4,2 відсотка населення країни), змусило сприймати появу в країні великої маси турків, арабів, боснійських мусульман і албанців як загрозу.

Однак та обставина, що чисельність мусульман в Австрії за останні 40 років збільшилася в 15 разів (до 400 тисяч, або 4,2 відсотка населення країни), змусило сприймати появу в країні великої маси турків, арабів, боснійських мусульман і албанців як загрозу

Фото: AP

Більшість австрійських мусульман ведуть законослухняний спосіб життя. Значна частина туркень і майже все албанки не носять на голові ніяких хусток. Але інші мусульмани говорять про те, що не збираються дотримуватися прийнятих в Австрії норми і будуть жити за законами шаріату. "Багато мусульман відкрито визнають, що не мають нічого спільного з нашою правовою системою і демократією і збираються жити в теократії за законами шаріату. Але це абсолютно неприйнятно", - сказав з цього приводу Штрахе. І такі серед австрійських мусульман дійсно є.

Враження про засилля мусульман у Відні виникає ще й тому, що в місті знаходиться штаб-квартира Організації країн - експортерів нафти (ОПЕК). При ній розквартировані тисячі вихідців з країн Перської затоки, які гуляють по місту з дружинами, у яких видно тільки очі. Громадянами Австрії вони не є, проблем поліції не створюють, але в якості козиря для пропаганди ультраправих підходять як не можна краще.

Зростання популярності Штрахе виводить Австрію чи не на передову намітилося протистояння корінних європейців і вихідців з мусульманських країн. Успіх ультраправих доводить, що проблема дійсно є і її потрібно якось вирішувати. В іншому випадку в найближчі роки Партія свободи може прийти до влади і приступити до "лікуванню пухлини" самими радикальними засобами. З усіма наслідками, що випливають звідси перегинами, діями і т. П.

Про головні міжнародні події читайте в розділі "Світ"

У чому причина зростання популярності ультраправих?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация