"Батьківщина-мати" простоїть на Печерську ще 150 років

Невід'ємна частина київського ландшафту.

В цьому році виповнюється 35 років з дня відкриття самого знакового споруди в Києві - статуї "Батьківщина-мати", що стоїть на території Нацмузею історії України у Другій світовій війні. З тих пір змінилося багато чого, а пам'ятник продовжує стояти - причому за ці роки, незважаючи на його висоту (102 метра, входить в десятку найвищих статуй світу), в нього ні разу не влучила блискавка! Фахівці запевняють: статуя нерухома і простоїть ще мінімум 150 років, якщо її не чіпати. Автором скульптури вважається Василь Бородай, але в її створенні брала участь велика авторська група архітекторів, скульпторів і вчених різних галузей. Скульптура була експериментальною і досі вражає своїми масштабами. "Сегодня" дізналася, як зводилася легендарна статуя.

Лаврентіївні. Якою бути "Батьківщині-матері", обговорювали 10 років. Спочатку її хотіли зробити висотою в сто метрів і покрити чистим золотом - щоб було видно навіть з космосу. Але від ідеї відмовилися: це було надто дорого, та й позолота виявилася недовговічною. В результаті вчені в Києві розробили нержавіючу спецсталь, а в інституті Патона знайшли новий спосіб її зварювання. Довго також сперечалися, що вкласти в руки скульптурі - пальмову гілку, автомат, чашу або дитини. Але в підсумку зробили з мечем.
кияни відразу назвали її Лаврентіївні, через сусідство з Лаврою, а архітектори її чомусь досі величають "бабою". Монтаж Лаврентіївна перетворився даний в шоу, згадують очевидці: кортеж з частинами статуї відправлявся з заводу "Паризька комуна", що в Святошино. На вулицях збиралися тисячі цікавих, і навіть водії пригальмовували, щоб на це подивитися. А звичайні службовці, приходячи на роботу, насамперед ділилися новиною: "Сьогодні знову шматок баби на Печерськ повезли". Найбільше народу висипало на вулиці, коли транспортували голову.

Стопки БРЕЖНЕВА. Примітно, що на відкриття статуї до Дня Перемоги в 1981 році в Київ приїхав сам генеральний секретар ЦК КПРС Леонід Брежнєв. "Леонід Ілліч навіть чарку горілки випив після відкриття разом з Володимиром Щербицьким (перший секретар ЦК Комуністичної партії України. - Авт.). Я там поруч був, спостерігав за ними. Ми проводили генсека на вокзал в машині Щербицького, посадили в поїзд. Брежнєв тоді вже мало говорив (помер в 1982 році), але сказав нам, що скульптура його вразила ", - згадує член авторського колективу Валерій Швецов. За його словами, на будівництві працювало тисячі людей: "Все в цій скульптурі було експериментальним. Пам'ятаю, коли вже встановили" бабу ", виникла проблема з її грудьми: зварювальники-профі ніяк не могли зробити їх опуклими, як потрібно. І ось знайшли одного суперсварщіка, пенсіонера. Він на грудях побудував курінь, закрився від вітру і все як слід зварив. Але напився і випадково підпалив цей курінь! на стійку приїхали пожежники і навіть КДБ. Але чоловіка не покарали, адже свою справу зробив! " - каже Швецов.

Як це було. Валерій Швецов і внук автора - Василь Бородай.

По кліку - велике зображення.

СНОС ГЕРБА: МОЖЕ ВИКЛИКАТИ РУЙНУВАННЯ

"Батьківщина-мати" стала прекрасним приводом для розіграшу приїжджих. Чого тільки не придумували кияни, вішаючи локшину на вуха провінціалів: і що вона опівдні б'є мечем об щит, а опівночі йде купатися в Дніпро ... В туманну погоду, коли пам'ятника не видно, багато жартували, що "бабу" зняли на промивку. "У свій час пам'ятник пропонували знести, розпиляти. Журналісти підраховували, скільки з неї можна зробити зубних пломб, підносів, ножів і виделок - не знали, напевно, що для монумента використовувався спеціальний сплав, з нього кухонне начиння робити не вийде. Ми зробили з неї на пробу глушник для автомобіля. Так він через кілька днів розвалився ", - розповідає Швецов.

До речі, Валерій Валентинович - автор галереї в тунелі, що веде до музею. "Там цілий комплекс скульптур: перші прикордонні бої, спалені села, працівники тилу, партизани ... Багатьох персонажів я ліпив з друзів-скульпторів. Спочатку вони повинні були бути з граніту, але ми не встигали до відкриття, і робили все в бронзі" , - говорить Швецов.

Доводилося йому допомагати і Бородаю: "Коли працювали над головою" баби ", помітили дефект - ніс скульптури вийшов коротким і начебто сплюсненим. Довелося його терміново подовжити і зробити більш естетичним. А потім, при установці, ми виставили голову в потрібному ракурсі", - згадує Швецов.

Автор скульптури "Батьківщина-мати", Василь Захарович Бородай, помер в 2010 році, не доживши до прийняття Верховною Радою Закону про декомунізацію (вступив в силу в травні 2016 року). В рамках цього закону, нагадаємо, активно обговорювалася ідея демонтувати радянський герб зі щита "баби". Але Василь Бородай, онук автора і теж скульптор, вважає, що демонтувати герб недоцільно: "Це несвоєчасно і спричинить витрату величезних коштів. Теоретично зняти герб можна. Але це загрожує руйнуванням всієї конструкції", - говорить нам Василь Бородай. Він пояснює: руки статуї тримаються на спеціальному противазі. І якщо знімати ту, що зі щитом, порушиться баланс іншого - з мечем. Якщо ж знімати з руки тільки щит (він кріпиться на спеціальній дузі), це може викликати обвалення самої конструкції. "Це просто бридко - змінювати роботу, яка увійшла в число 300 найкращих творів тисячоліття! Що нам дасть те, що ми поміняємо герб СРСР на тризуб? Нічого. Можемо тільки зруйнувати її остаточно. Ніхто не знає, як поведе себе скульптура, коли з неї знімуть руку, а роботи на висоті обійдуться в мільйони гривень! до речі, київську "Батьківщину-матір" хотіли купити голландці відразу після відкриття. Вони її хотіли встановити у себе на хвилеріз, розробили красивий проект. Вони пропонували величезні суми грошей, щоб викупити і вивезти її з Києва. Навіть американців переплюнули в запропонованих сумах. Після розвалу СРСР, коли багато ратували за те, щоб статую знести, також надходило багато пропозицій її викупу ", - говорить Валерій Швецов.

По кліку - велике зображення.

Тунель з партизанами. Скульптор Валерій Швецов ліпив особи прикордонників, партизан, працівників тилу та солдатів зі своїх колег і друзів.

По кліку - велике зображення.

Навантаження. Руку з мечем автопоїздом везли з "Паризької комуни".

По кліку - велике зображення.

Шоу. Кияни юрмилися на вулицях, коли голову везли на Печерськ.

По кліку - велике зображення.

Монтаж на висоті. Щит встановили на руці.

По кліку - велике зображення.

"Принади" Батьківщини. Найбільший бюст України.

Ніс "дамі" довелося подовжувати.

По кліку - велике зображення.

Герб СРСР на щиті важить тонни.

Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram

джерело: сьогодні Що нам дасть те, що ми поміняємо герб СРСР на тризуб?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация