"Болотна" опозиція рушила в Химки: Аналітика Накануне.RU

"Болотна" опозиція рушила в Химки

Відставка мера підмосковних Хімок Стрельченко подарувала останньому "осінньому" єдиного дня голосування чи не головну інтригу. І справа тут не в тому, що на посаду голови міста свою кандидатуру висунула скандальна белоленточніца Чирикова, а в тому, що в нинішній політичній ситуації ці вибори можуть показати, на що реально може претендувати вся "болотна" коаліція. Звичайно, в разі поразки все можна списати на підступи влади, сфальсифікувати вибори. Не виключено, що саме заради цього Чирикова і висувають. Але той факт, що в 2009 році вона програла не тільки Стрельченко, а й висуванця від партії "Яблуко" Ігорю Белоусову, говорить багато про що. Тим більше, що на майбутніх виборах в суперниках у головній захисниці Хімкинського лісу буде не тільки Бєлоусов, а й Олег Мітволь теж - з "зелених". Про шанси кандидатів в мери, а також про те, як жовтневі вибори в Хімках можуть бути пов'язані з виборами мера Москви, кореспонденту Накануне.RU розповів політолог Сергій Черняховський.

Питання: Про свій намір балотуватися на пост мера Хімок заявили відразу два скандальних кандидата - Євгена Чирикова і Олег Міттволь. Як Ви вважаєте, вони реально будуть боротися один з одним або це зроблено спеціально, щоб бодай один кандидат, якого могла підтримати "болотна опозиція", подолав усі бюрократичні бар'єри і потрапив в бюлетень, а, може бути, і до другого туру?

Сергій Черняховський: Я не думаю, що це якась комбінація. На минулих виборах, коли "Яблуко" виставляло свого кандидата, це не було комбінацією і, якщо пам'ятаєте, Чирикова програла не тільки Стрельченко, але Белоусову. Так що, на мій погляд, висунення чирики в режимі реальної боротьби з іншими фігурами буде дуже значущою пробою сил для "болотної опозиції". Їм самим цікаво, що вони зберуть і які їхні реальні позиції. Це, до речі кажучи, цікаво всім - спостерігачам, експертам, журналістам, влади. Робиться це неспроста. Якщо все буде так, як зараз, то через три роки відбудуться вибори мера Москви. Ясно, що "болотна коаліція" в них братиме участь. Гіпотетично можна припустити, що за крісло мера буде боротися Олексій Навальний, хоча говорити про це, звичайно, ще рано. Так що, на мою думку, Химки, це якась проба сил. Опозиції цікаво працювати з прицілом на майбутні вибори мера. Оскільки, згідно з опитуваннями громадської думки, будь вибори зараз, то на них переміг би Юрій Лужков. Причому, якби суперником Лужкова був Собянін, то Лужков переміг би з помітним, але невеликим відривом, а ось якщо без Собяніна, то Лужков залишив би всіх конкурентів далеко позаду. Так що, Москва, це якась майбутня проблема для всіх, і тому опозиціонери зараз оцінюють ситуацію, і будуть опрацьовувати якісь рішення виходячи з результатів Химкинського виборів.

Питання: Тобто дія "Яблука", який не став знімати кандидата на користь Євгенії Чирикова, Ви вважаєте логічним?

Сергій Черняховський: Звичайно, з якого дива "Яблуко" повинно було визнавати кандидатуру Чирикова? Ця партія взагалі намагається зберегти самостійність у своїх виступах. А, крім того, якщо твій кандидат на минулих виборах набрав значно більше голосів, то чому потрібно підтримувати іншу людину? Ну, а Олег Мітволь сам Бог велів поборотися за пост глави Хімок, він і борець за збереження природи, і колишній префект Північного округу столиці, який межує з Хімками. Йому, звичайно, цікаво продовжити політичне життя. Собяніна він не любить і прицілюється в його крісло, ну і Навального він теж не любить. Не ставлячи під сумнів той факт, що за інших рівних переможе кандидат, якого виставить чинна влада, опозиції цікаво помірятися силами один з одним. Так що, це праймеріз на майбутнє і це самораскрутка.

Питання: Чи може влада піти на те, щоб дати Чирикова виграти вибори для того, щоб потім, оцінюючи її невдачі, показати на цьому прикладі, що може трапитися з країною, якщо до влади в ній прийдуть "белоленточнікі"?

Сергій Черняховський: Мені, звичайно, дуже шкода жителів Хімок, якщо главою їх міста стане Євгенія Чирикова. Будемо об'єктивні, вона вміє себе шумно презентувати. Але навряд чи підготовлена ​​до реальної роботи. Чирикова постійно впивається епатажем і навряд чи зможе працювати без нього. Це, звичайно, буде фактор, дестабілізуючий ситуацію навколо Москви. Чи піде влада на те, щоб на прикладі Чирикова показати, чого варто опозиція з професійної точки зору? Думаю що ні. Хоча такий варіант був би цікавий. Химки тоді б стали осередком недієздатності опозиції, і це було б показано всій країні. Я згоден з тим, що якщо непрофесіонали хочуть займатися справою, вони навчаться, але наша героїня може тільки шуміти. Можна поступитися багатьом, щоб створити новий світ або відкрити Америку. Але поступатися багато чим заради марення позера нікому не хочеться.

Але поступатися багато чим заради марення позера нікому не хочеться

Питання: А у Олега Мітволя, які, на Вашу думку, цілі, і що буде, якщо опозиція, врешті-решт, зробить ставку на нього?

Сергій Черняховський: Люди, які можуть об'єднатися для підтримки Олега Мітволя, дуже різні. Якщо припустити, що ці групи проштовхнули Мітволя на цей пост, то вже через два тижні вони б почали працювати проти нового глави. Вони не знають, що потрібно зробити. У них немає спільного проекту, та він їм і не потрібен. У кожного свої, дуже різні цілі. Кому-то потрібно домогтися партійного успіху, а кому-то потрясти основи світобудови. Такі об'єднання на негативному консенсусі ми мали 20 років тому. Але після того, як була скасована 6-а стаття Конституції СРСР, що встановлює роль партії, демократичні сили почали боротися один з одним, і влада, врешті-решт, дісталася Єльцину і бюрократичному апарату. До речі, те, що трапилося, - твердження особистої влади Єльцина і розпад Радянського Союзу, зовсім не було метою багатьох сил, що входили в демократичну коаліцію. Вони отримали те, чого й не збиралися отримувати. У Хімках в мініатюрі ми можемо отримати таку ж ситуацію. Їм, правда, нікуди розпадатися, але якщо перестануть працювати міські служби, то жителям доведеться несолодко. До речі, в Москві теж був такий період, коли сміття не забирався, і ліхтарі не горіли. Тоді розігнали Моссовет, Лужков почав наводити порядок, і власне на цьому і піднявся. Хоча симпатії людей були спочатку на стороні Моссовета, але новий мер швидко став завойовувати авторитет, спочатку серед найбідніших верств населення, а потім і серед інших верств населення. Так що, людям потрібен господарник, а не політик.

А, крім того, якщо твій кандидат на минулих виборах набрав значно більше голосів, то чому потрібно підтримувати іншу людину?
Чи піде влада на те, щоб на прикладі Чирикова показати, чого варто опозиція з професійної точки зору?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация