"Цілком таємно" - архів КДБ: повстання, що породило Дніпропетровщину - Новини Дніпра - "Сегодня" починає спецпроект про секрети Дніпропетровської області

  1. АВТОР:
  2. Орфографічна помилка в тексті:

25 січня 2012, 10:06 Переглядів: 25 січня 2012, 10:06 Переглядів:   Братська могила

Братська могила. Тут поховані убиті бунтівниками. Фото: ukrainica.org.ua.

В кінці лютого Дніпропетровщина відзначає 80-річчя з дня утворення. Але мало хто знає, що причиною створення нового адміністративно-територіального поділу був озброєний селянський бунт, який значився в архівах КДБ, як "Павлоградське повстання". Відомості про цю сторінку нашої історії десятиліттями приховувалися, і навіть місцеві історики не здогадувалися про криваві події, що розгорнулися в 1930 році.

"Я вперше почула про повстання в 1989 році, коли на хвилі гласності було розсекречено архівні документи Галузевого держархіву КДБ. Кримінальні справи повстанців перебували під грифом" секретно ", - розповіла" Сегодня "заввідділом історії України 1917-1945 рр. Дніпропетровського національного історичного музею Людмила Маркова.

У 1927 році на селі розгорнулася програма хлібозаготівель, а ще через два роки почалася колективізація, яка змусила селян жити впроголодь, відібравши всі запаси провіанту. На думку історика, це і стало причиною невдоволення мас, що вилився в бунт. "Повстання йшло всього два дні, 5-6 квітня 1930 року, але, по рамках того періоду, це було найбільше повстання на території майбутньої Дніпропетровської області. В ньому взяли участь понад 1,5 тис. Осіб, а активістами руху були визнані 210 осіб . 27 з них потім засудили на страту, інші отримали терміни від трьох до десяти років ", - розповіла нам Людмила Маркова.

Слід зауважити, що бунтом були охоплені одночасно три райони: Павлоградський, Петропавлівський і Блізнецовскій (зараз відноситься до Запорізької області). Але в історії і по чекістських архівів бунт проходить як павлоградський. "Готувався повстання кілька місяців, а центром його організації був саме Павлоград. Але на початку лютого 1930 року на всіх керівників готується повстання заарештували. Вдалося врятуватися лише кільком ватажкам, які і підняли в квітні народ. У лютому ж було заарештовано 79 осіб, і повстання було обезголовлене. Вони готували бунт в рамках всієї Дніпропетровщини, і якби їх не викрили, то, ймовірно, опір було б ще більш масштабним ", - пояснила історик.

Виступ почався рано вранці 5 квітня на хуторі Осадчий Петропавлівського району. Понад 50 людей, озброєних берданками, рушницями, дробовиками, обрізами і холодною зброєю, розібрали коней в колгоспній стайні і вирушили в похід за маршрутом: хутора Водяний, Сухий, Путятіна, комуна ім. Рикова, села Мар'ївка, Каховка, Нова Дача, Богданівка (там 6 квітня повсталі були розбиті міліцією). У кожному селі повсталі громили комуни, вбивали комуністів і місцевих керівників. У населених пунктах, куди приходили бунтівники, до них примикала все чоловіче населення, і після їхнього відходу там залишалися лише люди похилого віку, жінки і діти. "Правда, є відомості, що бували випадки, коли людей насильно змушували примикати до руху. Як не крути, але насильство було і з боку бунтівників, і з боку комуністів", - зазначив краєзнавець Федір Гапчич.

Як не крути, але насильство було і з боку бунтівників, і з боку комуністів, - зазначив краєзнавець Федір Гапчич

Хлібозаготівлі. Масштабне вилучення зерна і колективізація підірвали селянство

На другу добу правоохоронці придушили бунт, і пішла хвиля арештів. "Ознайомившись з матеріалами допитів учасників повстання, я можу сказати, що, йдучи на це, вони усвідомлювали, що виступ буде придушене. Але тим не менше люди сподівалися, що це повстання покаже урядові, що селянська маса проти реформ, і що влада зупинить ці зміни. Але уряд жорстоко розправився з бунтівниками. І не тільки з повсталими з цих сіл, а взагалі з усім селянством, організувавши голод 1932-1933 років ", - впевнена Людмила Маркова.

Другим наслідком Павлоградського повстання стало те, що через два роки Україна поділили на області, з'явилася на карті і Дніпропетровщина. У первинному варіанті Дніпропетровщина налічувала 54 адміністративні одиниці. Але вже до початку війни "схудла" до нинішнього стану, "поділившись" територіями з створеними Запорізької, Донецької та Миколаївської областями. "Адміністративно-територіальний поділ було викликано необхідністю контролювати території. Адже до того моменту Україна була розділена на райони, які підпорядковувалися Харкову - столиці тих років. Але звідти керувати 334 районами було дуже складно. І якраз виступи селянства і необхідність проведення хлібозаготівель підштовхнули керівництво до створення областей ", - розповіла історик.

Живі свідки: в Тернівці повстання мало хто підтримав

Щоб дізнатися більше відомостей про причини, перебіг і наслідки Павлоградського повстання, краєзнавець Федір Гапчич пару років назад об'їздив збунтувалися в 1930 році села. Місцеві жителі до цих пір побоюються говорити на цю тему.

Дора Шайкова, 1920 р Дора Шайкова, 1920 р.н .: "Під час голодомору, в 1933 році, в Богданівці мене призначили резчіцей хліба. Потрібно було прокидатися о 4 годині ранку. Зважувати по 200 грамів хліба. І за це мені дозволяли забирати крихти для тата".

Пантелей Корнілов , 1914 р.н .: "Батьки мої були селянами-колгоспниками, а батько навіть бригадиром був. У Тернівку до нас приїжджав якось Нестор Махно. Він навіть обідав в нашій хаті. Я ще запам'ятав, що коханка у нього була красива. І ще мені здалося, що Махно був біснуватий. у нас ще комісар був на прізвище Черкашин, так махновські хлопці все хотіли його вбити. А в 1930 році Гнат Іванович Горожанскій організовував повсталих тернівчан, але повсталих мало хто підтримав. А вже під час голодування їздив по місту червоний обоз, і забирали все, що можна було з'їсти, щоб п могти голодуючим на Поволжі - там голод сильніше був ".

Василь Булавін, 1927 р Василь Булавін, 1927 р.н .: "На кладовищі Богданівки є місце, де масово ховали померлих під час голодомору. Тіла вивозили підводами, накладали, скільки можна було. Скидали померлих в ями і соломою засипали. І це все робили вночі, годин з одинадцяти, щоб народ не бачив. Людей тут дуже багато поховано ... "

Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram

Ви зараз переглядаєте новина "" Цілком таємно "- архів КДБ: повстання, що породило Дніпропетровщину". інші Новини Дніпра дивіться в блоці "Останні новини"

АВТОР:

Скиданова Майя

Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter

Орфографічна помилка в тексті:

Послати повідомлення про помилку автора?

Виділіть некоректний текст мишкою

Дякуємо! Повідомлення відправлено.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация