"Чорний ворон". Історія пісні .. Обговорення на LiveInternet

Є в російських народних піснях якийсь неповторну чарівність в своїй, здавалося б, простоті, але в той же час і приголомшливою глибині і щирості

Є в російських народних піснях якийсь неповторну чарівність в своїй, здавалося б, простоті, але в той же час і приголомшливою глибині і щирості. Наші пісні, наповнені душевною теплотою і вікової життєвою мудрістю, можна виконувати і в горі, і в радості, і в хвилини смутку, і в години бадьорості, і за столом у колі сім'ї, і декількома хоровими колективами на урочистих заходах - місце російської пісні знайдеться в нашому житті завжди і всюди.

Як одного разу помітив один з наших сатириків, ми можемо слухати і death metal, і попсу, і реп (не проти столу будуть оні згадані), але йдучи по вулиці темної вночі, співати ми все одно будемо «Шумів очерет» або «Ой, мороз , мороз ». А вже після третьої стопки, коли за свідченням споживають al Kehal настає викристалізувалася філософське розуміння життя у всій її трагічної суті, так і хочеться затягнути "Чорний ворон". Власне, саме про цю пісню після такої довгої преамбули ми сьогодні і поговоримо.

Ця одна з найпопулярніших пісень, що вважається російської народної, розповідає про зустрічі гіпотетичного воїна з чорним вороном в останні хвилини свого життя. Як відомо, ворон вважається «речей» птахом, супутньої смерті на полі битви. І, відповідно, чорний колір птиці як якесь «покарання» або передвістя смерті вельми співвідноситься з класичною християнською культурою. Загалом, сумна, меланхолійна пісня, але, в той же час, дуже красива.

Одне маленьке «але». Пісня "Чорний ворон" хоч і російська, але найбільш імовірно спочатку авторська і лише потім народна. На початку 19-го століття молодий унтер-офіцер Невського піхотного полку Микола Федорович Верьовкін поєднував важку армійську службу з твором пісень - згадуючи того ж його практично сучасника Дениса Васильовича Давидова, дворянина, партизана і поета, ми бачимо прекрасні і, на жаль, на сьогоднішній день майже повністю втрачені краще традиції російського офіцерства. Микола Федорович написав кілька пісень, виданих в результаті лише одного разу в «Бібліотеці для читання» в 1837 році, в томі №20. Але пісням, в принципі, паперові носії інформації як би не сильно й потрібні - вони прекрасно передаються від людини до людини з одним, правда, побічним ефектом: ім'я автора, так само як повнота і цілісність слів, має велику перспективу загубитися і сильно змінитися.

Можливо, так стало з рядком з написаної Верьовкін в 1831 році «Пісні після навчання»: «З командиром-хватом / Любо, братці, жити», яка трансформувалася в «З нашим отаманом / Любо, братці, жити» в одній з найвідоміших козацьких пісень. І швидше за все така ж доля спіткала інший твір - "Під зеленою вербою" - у другій частині мого огляду ви побачите, що самостійна пісня "Чорний ворон" є творчо переробленим варіантом «верби», починаючи з третього куплета. Навряд чи Микола Федорович безсоромно запозичив народну пісню і зробив своєю власністю. Єдино, мелодії до віршів він дійсно брав популярні на той момент, а тут, на жаль, дослідники вже нічим допомогти не можуть в плані знаходження музичного першоджерела. На підставі вищевикладеного, пропоную вважати ідею, що саме вірш «Під зеленою вербою» було прообразом «Чорного ворона», що вже відбулася гіпотезою.

Тим часом сам "Чорний ворон" в чистому вигляді пішов в народ і зажив цілком самостійним життям з абсолютно відмінною від «Під зеленою вербою» мелодією. У своїй книзі «Картини колишнього Тихого Дону», виданої в 1909 році, російський генерал і отаман Всевеликого Війська Донського Петро Миколайович Краснов писав

«Під час важкої боротьби з кавказькими горцями багато було скоєно подвигів донськими козаками. Дуже часто їм доводилося самотужки оборонятися від численного і злобного ворога. Подвиги, здійснені донськими козаками під час цієї шістдесятирічної війни, такі численні, що немає можливості перерахувати їх все. Багато козаків полягло в горах і долинах Кавказу і над їх нікому не відомими могилами немає ні хреста, ні пам'ятника. Загиблі в поодинці, без свідків, донці вмирали в горах, оточені воронами та хижими орлами. Там зародилася і ця [Чорний ворон] сумна пісня козача. »

Як ми вже можемо судити, навряд чи пісня "Чорний ворон" «зародилася» в Кавказьких війнах - вона лише видозмінилася, залишивши при цьому сенс початкового варіанту. Те ж саме, в принципі, було практично з усіма варіаціями на тему вірші "Під зеленою вербою".

Цікаві використання пісні "Чорний ворон" в різних творах для театру і кіно.

Так, наприклад, відомий спектакль «Цар Максиміліан». У літературі перші згадки про нього з'являються в середині 19-го століття, а вже на початку 20-го століття у дослідників було більше десятка записів цієї драми і кілька замальовок в спогадах сучасників. Сьогодні і зовсім відомо понад 80 текстів і фрагментів, що відносяться до різних періодів свого існування протягом півтора століття. У нашому випадку цей представник народної драми є особливим через входження в нього пісні "Чорний ворон", що виконується за сюжетом арабом!

У 1934 році російський радянський композитор Гавриїл Миколайович Попов написав свою аранжування «Чорного ворона», що увійшла в культовий фільм «Чапаєв», ніж зміцнив славу і червоного комдива, і пісні.

Також пісня неодноразово виконувалася у фільмі Олександра Рогожкіна «Особливості національного полювання» або в тій же «Сибіріаді» Андрія Кончаловського.

У п'ятому томі «Літературної енциклопедії» 1929-1939 року видання є цікавий фрагмент статті в розділі «Селянська література»

«... В історії дворянської літератури немає більш вірнопідданих солдатських пісень, ніж пісні <...> унтер-офіцера Невського піхотного полку Миколи Верьовкіна.»

І нехай в цілому ця стаття в цілому носила ідеологічно зневажливий характер, вона показує як популярність творів Миколи Федоровича Верьовкіна, так і їхню справжню народність - напевно, це і є справжня слава будь-якого майстра пера. Головне, щоб ми не забували свої культурні корені, пишалися музичною спадщиною, зберігали і примножували його в міру сил і можливостей.

Незважаючи на всю красу і дивовижні пісні "Чорний ворон", гідних відео-постановок виявилося не так багато, як мені того хотілося. Почнемо, мабуть, з «класики» - фрагмента фільму «Чапаєв», який подарував зліт популярності обговорюваної пісні:

Продовжимо «академічним» виконанням Олексія Сафіуліна:

А ось і Erikas Druskinas c «Juodas Varnas»:

Досить цікавий дует вийшов Олександра Маршала з Надією Бабкіної:

Тепер представлю кліп групи «Яхонт». В деякому відношенні спірне, в деякому зворушливий. У всякому разі, досить щирий:

На закінчення, чудова позитивна замальовка від Олександра Хутрового і «Хороших Жартів»:

А вас чекає аудіо-додаток. Особливо рекомендую до прослуховування виконання хорами «Пересвет», Московського Стрітенського монастиря і «Валаам», квартетом «Притча», ансамблями «Аріель», «Яхонт», «Російські півчі» і «Козаки Дону». Втім, всі інші варіанти теж хороші по-своєму.

ВиконавецьНазва пісніБітрейтРозмірПосилання

Олександр Маршал Чорний ворон 320 kbps 10,87 Mb завантажити Олександр Пишний & Раммштайн Чорний ворон 192 kbps 4,41 Mb завантажити Олександр Пишний Чорний ворон 153 kbps 1,33 Mb завантажити Олександр Звінцов Чорний ворон 320 kbps 11,45 Mb завантажити Аріель Чорний ворон 320 kbps 11,18 Mb завантажити Баба Яга Чорний ворон 320 kbps 9,56 Mb завантажити Борис Гребенщиков Чорний ворон 192 kbps 3,80 Mb завантажити Димон Чорний ворон 128 kbps 4,77 Mb завантажити Erikas Juodas Varnas 192 kbps 4,27 Mb завантажити Ешелон Чорний ворон 320 kbps 9,34 Mb завантажити Євген Дятлов Чорний ворон 320 kbps 11,75 Mb завантажити Громовник Чорний ворон 320 kbps 10,46 Mb завантажити Гросмейстер Чорний ворон 192 kbps 8,10 Mb завантажити Група Р Чорний ворон 320 kbps 10,02 Mb завантажити Gytis Paskevicius Чорний ворон 192 kbps 5,36 Mb завантажити Хор Стрітенського монастиря Чорний ворон 194 kbps 8,30 Mb завантажити Ірина Суріна Чорний ворон 192 kbps 7,69 Mb завантажити Іван Ребров Чорний ворон 320 kbps 7,80 Mb завантажити Козачий Курінь Чорний ворон 128 kbps 2,58 Mb завантажити Козаки Дону Чорний ворон 160 kbps 5,62 Mb завантажити Криниця Чорний ворон 320 kbps 9,36 Mb завантажити Кукринікси Чорний ворон 320 kbps 11,51 Mb завантажити Кукурудза Чорний ворон 80 kbps 3,16 Mb завантажити Квартет Московська балалайка Чорний ворон 80 kbps 3,16 Mb завантажити Квартет Притча Чорний ворон 128 kbps 4,31 Mb завантажити Леонід Газіханов Чорний ворон 256 kbps 10,47 Mb завантажити Лісоповал Чорний ворон 192 kbps 5,41 Mb завантажити Людмила Самсонова Чорний ворон 241 kbps 8,59 Mb завантажити Максим Трошин Чорний ворон 256 kbps 6,01 Mb завантажити Маргарита Зорбала Чорний ворон 256 kbps 5,38 Mb завантажити Мовсар Мінцаев Чорний ворон 192 kbps 6,29 Mb завантажити Чоловічий гурт ГРНХ Чорний ворон 256 kbps 7,51 Mb завантажити Початок століття Чорний ворон 192 kbps 8,13 Mb завантажити Небо тут Чорний ворон 256 kbps 5,66 Mb завантажити Невідомий Чорний ворон 128 kbps 4,04 Mb завантажити Микола Тимченко Чорний ворон 256 kbps 8,59 Mb завантажити Пересвет Чорний ворон 320 kbps 10,94 Mb завантажити Рок-Острова Чорний ворон 256 kbps 10,02 Mb завантажити Російські півчі Чорний ворон 320 kbps 10,97 Mb завантажити Самодіяльність Чорний ворон 192 kbps 5,65 Mb завантажити Сьома Вода Чорний ворон 196 kbps 6,22 Mb завантажити Сергій Коржук Чорний ворон 320 kbps 8,97 Mb завантажити Сергій Лашманов Чорний ворон 128 kbps 4,50 Mb завантажити Сергій Любавін Чорний ворон 160 kbps 4,09 Mb завантажити Серж Пономарьов Чорний ворон 320 kbps 8,41 Mb завантажити Північні Врата Чорний ворон 192 kbps 4,35 Mb завантажити Стелла Зубкова Чорний ворон 145 kbps 3,76 Mb завантажити Уральські козаки Під зеленою вербою 128 kbps 2,67 Mb завантажити Валаам Чорний ворон 256 kbps 5,05 Mb завантажити Валерій Золотухін Під ракитою зеленої 128 kbps 3,58 Mb завантажити Вітер Води Чорний ворон 80 kbps 3,16 Mb завантажити ВІА Самоцвіти Чорний ворон 128 kbps 4,50 Mb завантажити Володимир Дев'ятов Чорний ворон 128 kbps 4,23 Mb завантажити Володимир Крючков Чорний ворон 128 kbps 4,22 Mb завантажити Владислав Туманов Чорний ворон 137 kbps 3,22 Mb завантажити Вольниця Чорний ворон 75 kbps 6,83 Mb завантажити Warrior Чорний ворон 160 kbps 5,21 Mb завантажити Яхонт Чорний ворон 320 kbps 10,38 Mb завантажити Забайкаллі Чорний ворон 192 kbps 5,83 Mb завантажити Жанна Бачівськ Чорний ворон 256 kbps 8,82 Mb завантажити Золоте Кільце Чорний ворон 256 kbps 8,56 Mb завантажити Вокальне тріо «Релікт» Чорний ворон 128 kbps 4,10 Mb завантажити Віталій Гасаєв Чорний ворон 112 kbps 3,33 Mb завантажити

Отже, ось вірш "Під ракитою зеленої" (первісний варіант при цьому носив назву "Під зеленою вербою"), написане Миколою Федоровичем Верьовкін і стало прототипом "Чорного ворона"

Під ракитою зеленої
Русский поранений лежав,
До грудей, багнетом пронизаний,
Свій хрест мідний притискав.

Кров лилася зі свіжої рани
На потоптані пісок;
Над ним вився чорний ворон,
Відчуваючи ласий шматок.

«Ти не вийся, чорний ворон,
Над моєю головою!
Ти видобутку не дочекаєшся,
Я солдат ще живий!

Ти збігай в країну рідну,
Віднеси матінці уклін.
Передай хустку кривавий
Моїй жіночку молодий.

Ти скажи: вона вільна,
Я одружився з іншою.
Я знайшов собі наречену
У чистому полі, під кущем;

Моя сваха - гостро шабля,
І вінчав гранований багнет;
Взяв наречену тиху, скромну
І надається невеликий.

Взяв надають невелике -
Багато лісі і долин,
Багато сосен, багато ялинок,
Багато, багато вересін ».

Дивлячись на текст пісні "Чорний ворон", абсолютно очевидно схожість слів і сенсу обох пісень

Чорний ворон, чорний ворон,
Що ти вьyoшься наді мною?
Ти видобутку не дочекаєшся,
Чорний ворон, я не твій!

Що ти кігті розпускаєш
Над моєю головою?
Іль здобич сподіваєшся?
Чорний ворон, я не твій!

Зав'яжу смертельну рану
Подарённим мені хусткою,
А потім з тобою я буду
Говорити все про одне.

Полети в мою сторону,
Скажи матусі моєї,
Ти скажи моїй люб'язною,
Що за батьківщину я впав.

Віднеси хустку кривавий
Мілою Любушка моєї.
Ти скажи - вона вільна,
Я одружився з іншою.

Взяв наречену тиху скромно
У чистому полі під кущем,
Обвенчальна була сваха -
Шабля гостро моя.

Каллена стріла вінчала
Серед битви фатальною.
Бачу, смерть моя приходить,
Чорний ворон, весь я твій.

via

Іль здобич сподіваєшся?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация