"Єдина Росія" втрачає людей: як це позначиться на партії влади?

Керівники «ЕР», незважаючи на низку скандалів, вважають: чисельність - не головне, головне - Путін

За запитом «вийшов з« Єдиної Росії »пошукова система« Яндекс »видає ні багато, ні мало - один мільйон відповідей. З партії виходили за останній час лікарі, вчителі, обласні та регіональні депутати. Новиною номер один, підкосила «ЕР», стала звістка про те, що членство в рядах партії призупинили чиновники кремлівської адміністрації - В'ячеслав Володін, Олег Морозов, Михайло Бабич (див. Нижче добірку «МК»). Те ж саме зробила член Центрвиборчкому Тетяна Воронова, в грудні перейшла на роботу на Стару площу. А адже В'ячеслав Володін довгі роки був секретарем президії генради «ЕР», одним з перших осіб партії ...

Офіційно оголошена причина - кремлівські службовці зобов'язані призупинити членство в партії, щоб залишатися «над сутичкою». Вимога нібито формальне, ніякої політики. Однак примітно, що відповідні заяви були написані чиновниками ще при формуванні адміністрації в 2011-2012 роках, а відомо про це стало тільки зараз.

При «запуску» цієї інформації в публічний простір обійшлося без офіційних заяв - новина приніс через кремлівської стіни голова «Справедливої ​​Росії» Микола Левич, який повернувся з АП після чергової зустрічі. Ніби як випадковий витік інформації і взагалі «нічого нового тут немає». Але будь-кому зрозуміло, що якби про розрив Володіна з «ЕР» стало відомо в грудні 2011 року, коли Москву стрясали мільйонні мітинги, - це була б одна історія. І зовсім інша - коли про те ж саме нам повідомляють напередодні червневого установчого з'їзду Загальноросійського народного фронту (ЗНФ), яку курує все тієї ж кремлівської адміністрацією через Інститут соціально-економічних і політичних досліджень (глава ІСЕП Дмитро Бадовський до жовтня 2012 року був заступником Володіна по АП).

Правда, сама «Єдина Росія» стверджує, що проблем з масовим виходом партійців у неї немає. На нещодавній прес-конференції секретар Генради Сергій Неверов привів цифри: після виборів в Держдуму 2011 армія єдиноросів зросла на 80 тисяч осіб. «Приріст є, люди йдуть», - підкреслив Неверов.

Однак аналіз даних показує, що приріст йде набагато повільніше, ніж в кращі часи «ЕР». Пік популярності партії припав на 2007 рік. Після того, як список єдиноросів на думських виборах очолив президент Володимир Путін, місцеві відділення буквально брали в облогу юрби стражденних. Щомісяця по всій країні близько 40 тисяч осіб подавали заяви в дусі «прошу вважати мене єдиноросів»! Довелося навіть вводити спеціальні заходи і припиняти прийом нових членів. А в 2012 році партквитки отримало 60 тисяч неофітів, в 2013 і того менше - близько 20 тисяч майже за півроку. Стільки, скільки раніше за два тижні набиралося.

Та й якісний склад новонавернених змушує задуматися. Раніше в «ЕР» вступали артисти, олімпійські чемпіони та просто відомі люди. Тепер еліта і громадські діячі придивляються швидше до ОНФ. Статистика винятків також показує, що тепер єдинороси змушені не розкидатися кадрами. За минулий рік партія викинула зі своїх лав 1,4 тисячі осіб з формулюванням «за дискредитацію». А за п'ять місяців цього року такі круті заходи були прийняті по відношенню тільки до 123 партійцям.

Керівники «ЕР», незважаючи на низку скандалів, вважають: чисельність - не головне, головне - Путін   За запитом «вийшов з« Єдиної Росії »пошукова система« Яндекс »видає ні багато, ні мало - один мільйон відповідей

фото: Олександр Астаф'єв

Втім, навіть в керівництві «ЕР» є думка, що тремтіти над чисельністю рядів сенсу немає. «Чисельність партії не має ніякого значення, за новим законодавством вона взагалі може становити 500 осіб, - сказав« МК »глава Агентства політичний і економічний комунікацій, член вищої ради партії Дмитро Орлов. - Звичайно, в партії, яка претендує на федеральний масштаб, людей повинно бути більше, але мільйон або триста тисяч - це несуттєво ».

На думку Орлова, набагато більше значення має не прошарок у вигляді «мертвих душ», а м'язовий скелет партії - «частина активу, яка швидко мобілізується, і в цілому можливість електоральної мобілізації». У перекладі з політологічного мови це означає: чим більше друзів і родичів члени партії зможуть затягнути на виборчі дільниці в день голосування, тим краще.

А ось що здатне завдати партії влади збиток, так це вихід із її лав відомих VIP-ів. «Догляд Чеснакова був очікуваним, але він стався зі скандалом , І це завдало іміджевий збиток партії, - визнає Орлов. - На мій погляд, треба уникати скандалів при догляді з партії людей, які є маркерами для груп громадської думки. Досягати домовленостей, шукати компроміси, щоб були наведені розумні обгрунтування догляду ». Словом - не виносити сміття з хати. Але цього «ЕР», схоже, досі не навчилася. Одного з батьків-засновників партії Владислава Суркова при догляді з поста віце-прем'єра проводили ледь не свистом, і портрет його тут же прибрали з сайту партії. А адже Сурков офіційних партійних постів ніколи не займав, так що істерику по цій лінії можна було б взагалі не нагнітати.

Заступник гендиректора Центру політтехнологій Олексій Макаркін, навпаки, пропонує не перебільшувати ролі партійних бонз для суспільної свідомості. «Якщо ми проведемо на вулицях опитування, хто такий Чеснаков, відповіді можуть бути самими оригінальними, - сказав він« МК ». - А ось догляд регіональних лідерів може бути серйозною проблемою, тому що на них орієнтуються місцеві елітні групи ». На відміну від них, догляд федеральних лідерів для «ЕР» не буде проблемою - крім однієї людини. «Ось якщо Володимир Путін розчарується в партії, це буде для неї серйозним ударом, - вважає Макаркін. - До нього партія апелює навіть зараз, коли головою формально є Дмитро Медведєв. Рейтинг партії - похідна від популярності Путіна. Якщо він відвернеться від «ЕР», партія може просто припинити своє існування ».

У будь-якому випадку масова чисельність ніколи не могла врятувати партію, приречену піти з історичної сцени. До початку 1989 року в КПРС складалося 19,4 мільйона чоловік по всьому СРСР - в перерахунку на Росію в її нинішніх кордонах це не менше 8-9 мільйонів комуністів. Але тут почалася масова кампанія по здачі, спалюванню і знищення партквитків - і колись могутня партія не просто розвалилася, але ледь не потрапила на лаву підсудних після путчу в серпні 1991 року. Найактивніше здавали партквитки прості люди, робітничий клас. За різними даними, близько 1,5 мільйонів пересічних партійців офіційно з КПРС так ніколи і не вийшли. Для порівняння: в рядах «ЕР» зараз складається 1,7-2 мільйона чоловік (точних даних немає). Тобто чисельність «мертвої» компартії майже дорівнює чисельності живої «Єдиної Росії». Чи потрібен інший аргумент, який доводить, що масове членство в наш час нічого вже не значить?

До речі, в числі формально зберегли членство в КПРС - глава держави Володимир Путін, ще на початку свого першого президентського терміну зізнався: «Взяв партквиток, облікову картку, поклав в стіл, перехрестив. Все там і лежить ». А ось партквитка «Єдиної Росії» ВВП так ніколи і не прийняв ...

З ДОСЬЄ «МК»

Хто вже вийшов з «Єдиної Росії»?

28 вересня 2010 року партію покинув один з її засновників, колишній глава блоку «Отечество - вся Росія», екс-мер Москви Юрій Лужков, відправлений тоді ж у відставку в зв'язку з втратою довіри президента.

2 лютого 2011 року - балерина Анастасія Волочкова розлучилася з партією влади, наостанок покритикувавши її в більш ніж емоційних тонах. «Мене просто використовували весь цей час», - заявила танцівниця.

3 травня 2011 року - афророссіянін Жоакім Крима, уродженець Гвінеї-Бісау, який став знаменитим, коли двома роками раніше він балотувався на пост глави Среднеахтубінского району Волгоградської області. Крима навіть зустрічався з самим Путіним! Але в політиці партії влади все одно розчарувався.

25 квітня 2012 про розрив з партією оголосила колишня віце-спікер Держдуми Любов Сліска.

23 вересня 2012 року - мер Дзержинська (Нижегородська область) Віктор Сопін в знак протесту проти наміру його однопартійців з міськдуми змінити статут міста з тим, щоб скасувати прямі вибори мера і ввести посаду сіті-менеджера.

19 березня 2013 про вихід з «ЕР» заявило відразу ... ціле село в Красноярському краї. Єдинороси протестували проти політики місцевого начальника - глави Абанського району Михайла Кривицького .

22 березня 2013 було офіційно оголошено про те, що членство в «ЕР» призупинили кремлівські чиновники найвищого рівня - заступник голови адміністрації президента В'ячеслав Володін, керівник управління внутрішньої політики Кремля Олег Морозов, повпред президента в Приволзькому федеральному окрузі Михайло Бабич. Також було оголошено про їх намір покинути керівні партійні органи.

26 квітня - масовий вихід з «ЕР» партійців Тункінского району Бурятії через ідеологічні розбіжності з секретарем місцевого відділення.

15 травня 2013 року партквиток на стіл поклала відома волгоградская лікар Тетяна Цибізова, депутат облдуми, що складалася в партії з моменту її заснування. «Соромно давно, а пішла вчора», - пояснила вона журналістам.

Чи потрібен інший аргумент, який доводить, що масове членство в наш час нічого вже не значить?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация