"Фукусіма" і Чорнобиль: що небезпечніше

  1. АВТОРИ:
  2. Орфографічна помилка в тексті:

14 квітня 2011, 7:23 Переглядів: 14 квітня 2011, 7:23 Переглядів:   Фукусіма-1

"Фукусіма-1". Наслідки аварії не можуть ліквідувати місяць. Фото AFP.

Японська влада підвищила рівень небезпеки аварії на АЕС "Фукусіма-1" до найвищого - сьомого. Такий же мала лише Чорнобильська катастрофа. В Японії вперше виявили найнебезпечніші радіоактивні елементи - стронцій-89 і стронцій-90 (вражає кісткову тканину і кістковий мозок, приводячи до променевої хвороби).

"Ми підняли рівень, оскільки наслідки витоків радіації є в повітрі, овочах, водопровідній воді та океані", - визнав Мінору Оогода з японського Агентства ядерної і промбезпеки. "Викид радіоактивних речовин з АЕС поки повністю не зупинено. Є небезпека, що обсяги можуть перевищити чорнобильські", - заявив і представник компанії-оператора аварійної АЕС Дзюніті Мацумото. Але японські власті вважають, що порівнювати дві аварії поки рано: свою аварію вони оцінили в 10% Чорнобиля. Підтримують їх і фахівці Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ). За словами заступника гендиректора МАГАТЕ Деніса Флорі, обсяги витоку на "Фукусімі" - тільки 7% від викидів на четвертому реакторі Чорнобиля.

БУДЕ ГІРШЕ? Наслідки японської аварії поки можна оцінювати лише попередньо. Радіація продовжує потрапляти в повітря і морську воду. "Абсолютно незрозуміло, що буде далі. Я підозрюю, що цілком можуть ще прозвучати вибухи, але вже не енергоблоків, а самих реакторів. Наслідки будуть в рази гірше", - говорить відомий еколог Володимир Борейко. Він також підкреслив, що японська радіація вже фіксується в Україні: "За допомогою дощів і вітрів радіоактивні частинки, зокрема ізотопи йоду-131, цезію-137, добираються до нас". Правда, в Держінспекції з ядерного регулювання запевняють, що кількість частинок поки не перевищує допустимі норми. "Ситуація на Фукусімі буде тільки краще, - заперечує екологові директор Державного науково-інженерного центру систем контролю та аварійного реагування, доктор фізико-математичних наук Людвіг Литвинський. - Чим більше пройшло часу з моменту зупинки енергоблоку, тим менше виділяється радіації. І навіть якщо трапиться ще один землетрус (днями в Японії знову були поштовхи силою 7,1 і 6,3 бала, а геологічна служба США прогнозує, що вони взагалі триватимуть десятиліття. - Авт.), Гірше того, що вже відбулося, не буде. Реактор зупинений і гостра фаза закінчилася. В Україні і світі ця аварія вже не відіб'ється ". Згодна з Литвинський та головний науковий співробітник Інституту проблем нацбезпеки України Ольга Кошарна:" Думаю, нічого страшного від Фукусіми більше не варто чекати. Залишилася лише проблема з утилізацією радіоактивної води. У морі вони скинули 10 тисяч тонн, залишилося ще 50 тисяч. Японці попросили у Росії установку, яка допоможе утилізувати цю воду ".

АНАЛОГИИ. Вчені вважають, що 7-й рівень - ще не привід для розмов, що японська аварія порівнянна з чорнобильською. "Я бачу тільки дві аналогії: є нестача знань в обох випадках, що вилилося в недоробки при проектуванні станцій. Правда, вони принципово різні. Крім того, в обох випадках зіграв свою роль людський фактор", - каже Литвинський. "Аварія на ЧАЕС поки залишається на першому місці по важкості наслідків", - говорить Кошарна.

За її словами, ще одне ключове відмінність - на японській АЕС майже ніхто не переопромінилися. Політика компанії - не допустити у ліквідаторів променевої хвороби, тому вони працюють дуже недовго і позмінно: "Українські ліквідатори отримували дози вдвічі більше, ніж японські. Японія не закриває аварію тілами ".

У той же час в Чорнобилі локалізувати ПП і зупинити викиди вдалося нехай і з жертвами, але досить швидко, в Японії ж, хоча і бережуть людей, але ситуація по закінченні місяця з моменту аварії явно краще не стає, і що трапиться з АЕС далі, поки невідомо.

ЧАЕС ПРОТИ Фукусіма

Чорнобильська катастрофа поки утримує сумну пальму першості - і по інтенсивності вибуху, і за складом викидів, і за кількістю смертельних жертв

1. Рівень забруднення

ЧАЕС

Під час і після аварії радіаційний фон навколо блоку становив 120 000 000 мілізіверт на годину. У Прип'яті - 50 000-100 000 мЗв / год. У місті Іванків (60 км від ЧАЕС) - 500 мЗв / год. У Києві (112 км від ЧАЕС) незабаром після аварії фіксували 34 мЗв / год (за офіційними даними). Після вибуху в атмосферу потрапила майже вся таблиця Менделєєва, в тому числі частки уранового палива, стронцій і плутоній (розпадається десятки тисяч років).

"Фукусіма-1"

Максимум, який фіксувався на японській АЕС, - 1000 мЗв / год. На кордоні 30-кілометрової зони потужність дози становила від 10 до 30 мЗв / год, а в Токіо (373 км від АЕС) - від 1,8 до 2,1 мЗв / год. У викидах всього два елементи: ізотопи йоду і цезію (розпад першого - 8 днів, другого - 29 років). У той же час радіація з АЕС, крім атмосфери, потрапляла також і в океан з радіоактивною водою. Наслідки цього для екології планети оцінити поки важко, але вони можуть бути дуже серйозними.

2. Що сталося

ЧАЕС

На 25 квітня 1986 року було заплановано зупинка 4-го енергоблоку для ремонту. В ході зупинки планувалося провести різні випробування та експерименти. Під час одного з експериментів спрацював аварійний сигнал, але заглушити реактор не вдалося - поглинають стрижні були невдалої конструкції, а реактор працював в посиленому режимі. Сталося кілька вибухів.

"Фукусіма-1"

Перший вибух на японській АЕС стався на наступний день після землетрусу, 12 березня, другий - 14 березня. Причина вибухів - через стихію припинилася подача електроенергії на систему охолодження реакторів. Під захисною оболонкою почав накопичуватися пар, який рвався назовні. За потужністю обидва вибухи були в багато разів слабкіше чорнобильського. Захисна оболонка реакторів від них не постраждала - зруйнувалися лише стіни енергоблоків.

3. Кількість постраждалих

ЧАЕС

Один співробітник АЕС загинув під час вибуху під уламками, другий помер від травм у лікарні. Через два тижні після аварії від променевої хвороби померли 6 пожежних, які першими прибули на аварію. Ще 30 осіб померли протягом кількох місяців. Всього ж різні дози опромінення отримали 600 000 ліквідаторів та 5,5 млн жителів забруднених територій.

"Фукусіма-1"

Серед співробітників АЕС є двоє загиблих, і ще 25 поранених і опромінених. При цьому рівні радіоактивних доз, отримані ними, в рази нижче допустимих для місцевих ліквідаторів (250 мЗв на годину). Серед населення постраждалих немає.

4. Евакуація

ЧАЕС

У перші дні після аварії було евакуйовано населення 10-кілометрової зони. У наступні дні почалася евакуація людей з 30-кілометрової зони. Всього протягом 1986-1991 років було евакуйовано та відселено 163 000 українців.

"Фукусіма-1"

У перший день аварії було евакуйовано населення з 3-кілометрової зони навколо АЕС. Зараз зона обов'язкову евакуацію розширена до 20 км, зона добровільної евакуації - до 30 км. Уряд вирішує питання про розширення її до 40 км. Евакуйовано 320 000 чоловік.

5. Кількість ліквідаторів

ЧАЕС

На роботах з ліквідації наслідків в 1986-1987 роках брали участь близько 240 000 чоловік. Загальна кількість ліквідаторів за всі роки - близько 600 000.

"Фукусіма-1"

Всього на японській АЕС працює 400 ліквідаторів. При цьому вони працюють позмінно - тобто одночасно працюють пара десятків людей, яких змінюють такі, і т.д.

Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram

Ви зараз переглядаєте новина "" Фукусіма "і Чорнобиль: що небезпечніше". інші Останні новини України дивіться в блоці "Останні новини"

АВТОРИ:

Ігор Сєров, Дмитро Гомон

Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter

Орфографічна помилка в тексті:

Послати повідомлення про помилку автора?

Виділіть некоректний текст мишкою

Дякуємо! Повідомлення відправлено.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ

БУДЕ ГІРШЕ?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация