"Географ пропив глобус", а російський глядач

Євсєєв Антон Євсєєв Антон   Вже досить давно вітчизняні глядачі практично не дивляться серйозне і актуальне кіно, а на розважальні казки ходять із задоволенням

Вже досить давно вітчизняні глядачі практично не дивляться серйозне і актуальне кіно, а на розважальні "казки" ходять із задоволенням. Невже ми зовсім розучилися сприймати фільми, що розповідають про наше життя? Кінокритик Давид Шнейдер під час прямого ефіру "Правди.Ру" розповів, чому так сталося і що з цим робити.

Чесно кажучи, коли я дивився чудовий фільм Олександра Велединського "Географ глобус пропив", який зараз йде на екранах російських кінотеатрів, то, хоч і розумів, що будь-яке кіно в якійсь мірі є вигадкою, все одно сприймав його як чисту правду. Справа в тому, що історія молодого біолога (роль якого блискуче виконав Костянтин Хабенський), який не зміг реалізуватися у своїй професії і пішов працювати в школу, в якійсь мірі була і історією моєї - в кінці 90-х я, втомившись від повного безгрошів'я, яке тоді було абсолютно нормальним атрибутом життя науковців, пішов з НДІ і поступив викладачем біології в одну з московських шкіл.

Правда, на відміну від Віктора Служкін, якийсь досвід спілкування зі школярами у мене на той час уже був, та й алкоголем я так, як він, не зловживав. Але деякі з моїх колег по школі, на жаль, вже тоді мало чим відрізнялися в цьому плані від героя Хабенського. Та й вся ця любовно-інтимна плутанина, що супроводжує життя головного персонажа "Географа", була абсолютно типовою для тодішнього існування шкільних колективів - в тому числі і романи вчителів з випускницями (деякі з яких, на подив, переросли в гармонійні і міцні шлюби). Одним словом, під кожним епізодом з цього фільму я був готовий підписатися в тому, що все це - чиста правда.

Читайте також: Гра в правду може обернутися катастрофою

Крім того, слід зауважити, що фільм знятий дуже і дуже добре - робота режисера, оператора і інших членів знімальної групи викликає щире захоплення. Також радує і чудова акторська гра - не тільки таких професіоналів, як Костянтин Хабенський, Агрипина Стеклова і Олена Лядова, але так само і молодих "зірочок" російського кіно на кшталт Анфіси Черних (вона виконала роль Маші Большакової, учениці, яка закохалася в недолугого "географа "). Хоча, власне кажучи, очікувати від картини, яка стала переможцем фестивалю "Кінотавр" 2013 роки, чого-то другого було б дивно - адже на цьому фестивалі оцінюють не тільки змістовну, а й "якісну" сторону будь-якого конкурсанта, і критерії оцінки досить жорсткі.

Хоча, власне кажучи, очікувати від картини, яка стала переможцем фестивалю Кінотавр 2013 роки, чого-то другого було б дивно - адже на цьому фестивалі оцінюють не тільки змістовну, а й якісну сторону будь-якого конкурсанта, і критерії оцінки досить жорсткі

І ось, після того, як автор цих рядків отримав справжнє задоволення від перегляду фільму (ну, а коли ще випаде шанс на дві години поринути в своє минуле, яке з таким іскрометним гумором було представлено на екрані), він з подивом дізнався, що, виявляється, цей фільм зібрав пристойну касу тільки ... в Москві і Санкт-Петербурзі! А в решті регіонів прокат з тріском провалився - люди не йшли дивитися цю чудову, актуальну і якісно виконану картину. Але чому? Невже в Росії гарне, розумне і реалістичне кіно вже назавжди втратило глядача, і всі спроби показати з екрану наше життя таким, яким воно є, заздалегідь приречені на провал? Або ж зіграло свою роль те, що у фільмі багато сцен із вживанням алкоголю, на які багато хто з нас сьогодні починають дивитися вельми негативно?

На цей і на інші не менш цікаві питання дав вичерпну відповідь під час прямого ефіру "Правди.Ру" кінокритик і ведучий програми "Сінеманія" Давид Шнейдер. Причому його версія виявилася, на жаль, куди більш песимістичною, ніж мої припущення. Під час програми "Географія не дадуть пропити глобус?" він зазначив, що: "сучасний російський глядач в масі своїй не любить ніякого іншого кіно, крім так званих" казок ". Зауважте, що паралельно з" Географом "в прокат вийшла картина режисера крижовніковий" Гірко! ". До речі, і в тому, і в іншому фільмі алкогольна тема, якої в російському кінематографі традиційно приділяється багато уваги, була присутня. Однак на "Гірко!" пішли всі, а на "Географа" - майже ніхто.

Але чому ж таке сталося? Тому, що з героями "Гірко!" люди себе асоціювали, а з героями географа - ні? Насправді, питання ставиться трошки не так - з героями "Географа" просто ніхто не хотів себе асоціювати, хоча це абсолютно правдива і реалістична стрічка. І не хотіли саме тому, що життя в ній показана такою, яка вона є насправді. Щоб не бути голослівним, наведу приклад - уявіть собі людину, що живе в місті Перм (саме там і відбувається дія "Географа" - ред.), Який щодня бачить ці обшарпані дев'ятиповерхівки, і кожен день розуміє, що рівень його зарплати не можна порівняти з аналогічної в Москві. Більш того, він сам давно вже рветься до Москви - хоча в тій же Америці, наприклад, провінціали зовсім не хочуть масово жити в Нью-Йорку, Лос-Анджелесі та інших великих містах, тому що рівень життя мало відрізняється.

І ось, скажіть, будь ласка, навіщо ж цього жителю міста Перм дивитися "Географа"? Він все це і так кожен день бачить, для нього там немає нічого нового. І це навіть незважаючи на те, що у фільмі показаний вихід з ситуації, що склалася - все одно не хочуть росіяни його дивитися. А все тому, що ми відвикли дивитися у дзеркало: багато хто вважає, що насправді вони не такі слабкі і безвольні, як герой Хабенського, і п'ють зовсім не так і не від цього, і взагалі, якщо їм завтра дадуть хорошу машину, роботу , зарплату і квартиру, то вони і пити перестануть і стануть білими і пухнастими. Безвихідь настільки лякає жителів провінції, що вони бояться поглянути на самих себе. І, відповідно, не ходять на ті фільми, які показують їх такими, якими вони є.

А ось з ким провінційний житель хоче себе асоціювати - так це з героями "казки", адже у таких героїв все добре за визначенням. Вони і сильні, і вмілі, і завжди вихід із ситуації знаходять. Ось тому-то в регіонах "на ура" йдуть такі фільми, як "Сталінград" і "Гірко!", Які - вчинені "казки", і провалюються реалістичні "Майор" і "Географ глобус пропив". Та справа не лише у вітчизняних картинах - наприклад, "Голодні ігри" ніде не зібрали касу, крім США і ... Росії. Нам все одно, який фільм, наш чи не наш, головне, щоб це була "казка".

При такому положенні справ абсолютно втрачає будь-який сенс повернути кінематографу "виховні функції", думка про які час від часу висловлюють вітчизняні політичні та культурні діячі. На такі фільми просто ніхто не піде - а значить, всі "виховання" буде даремно. Це ж робить, на жаль, і зовсім безглуздим проведення в нашій країні кінофестивалів - призери цих заходів не отримують можливості нормального прокату, як це відбувається на Заході.

Читайте також: "Я і сім'я" поверне глядачам гарне кіно

Втім, з прокатом у нас взагалі біда - мало хто зараз береться вкладати гроші в організацію цього процесу, в Росії в основному заробляють на виробництві фільму. Візьмемо того ж "Географа" - чи багато ви бачили рекламних щитів цього фільму, хоча б в Москві? А трейлер його по телевізору часто спостерігали? Реклами "Географа" практично не було - тому-то вихід цього чудового фільму мало, хто помітив. І це при тому, що зараз є нормою те, що бюджет реклами фільму може навіть перевищувати такої самої картини - так, наприклад, було з "Аватаром" Камерона.

Якщо коротко, поєднання всіх цих факторів, тобто переваги вітчизняних глядачів і погано організований прокат і реклама, як раз і привели до того, що чудовий фільм зазнав невдачі в російському прокаті. Однак подібне взаємопов'язане - в прокат того, що люди внутрішньо не хочуть дивитися, і вкладатися-то безглуздо. На жаль, зараз можна з упевненістю сказати, що масовий російський глядач абсолютно розучився сприймати серйозне кіно. Ну, а чи зможе він навчитися це робити заново - не знаю. По крайней мере, для цього-то кінокритики, рецензенти, та й ми з вами в цій студії докладаємо масу зусиль ".

Читайте також: Чи потрібен Росії такий "Сталінград"?

Що ж, схоже так воно і є - боязнь подивитися на себе в дзеркало привела до того, що російські глядачі в масі своїй розучилися сприймати серйозне і актуальне кіно, яке розповідає їм про те, якою є їхня життя насправді. І слідом за Давидом Шнейдерова автор цих рядків задає те ж питання: чи зможемо ми коли-небудь подолати цей страх? Тому що якщо не зможемо, то всю унікальну вітчизняну культуру можна буде вважати "похованої", оскільки основне призначення будь-якої культури - правдиво відображати все те, що відбувається в суспільстві, як хороше, так і погане ...

Читайте найцікавіше в рубриці "Культура"

Невже ми зовсім розучилися сприймати фільми, що розповідають про наше життя?
Але чому?
Невже в Росії гарне, розумне і реалістичне кіно вже назавжди втратило глядача, і всі спроби показати з екрану наше життя таким, яким воно є, заздалегідь приречені на провал?
Або ж зіграло свою роль те, що у фільмі багато сцен із вживанням алкоголю, на які багато хто з нас сьогодні починають дивитися вельми негативно?
Під час програми "Географія не дадуть пропити глобус?
Але чому ж таке сталося?
Люди себе асоціювали, а з героями географа - ні?
І ось, скажіть, будь ласка, навіщо ж цього жителю міста Перм дивитися "Географа"?
Візьмемо того ж "Географа" - чи багато ви бачили рекламних щитів цього фільму, хоча б в Москві?
А трейлер його по телевізору часто спостерігали?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация