"Голуби Росії" - ідеальний розплідник

1. Чи є точка відліку в голубівництві?

Людина, вивчаючи середу, встановлює еталон в різних областях. Так, серед ідеальних природних об'єктів з максимальною кількістю запасів прісної води в світі, називають озеро Байкал (Росія). Серед країн з найбільшою чисельністю населення визнаним лідером є Китай.

У всіх галузях людського життя (економіці, мистецтві, і інших), часто немає необхідності вивчати всі твори. Достатньо ознайомитися і освоїти найбільш значущі. Решта - буде або вільне повторення основних ідей фундаментальних творів, відкриттів, або популяризація ідей, істотних для відповідної галузі. Наприклад, серед літературних художніх шедеврів російських авторів ми, як еталон, вибираємо твори О.С.Пушкіна, Л.М.Толстого, А.П.Чехова, та ін. Латвійська точка відліку в літературі: твори Яніса Райніса (Jānis Rainis ), Рудольфа Блауманіса (Rudolfs Blaumanis), Братів Каудзішей (Reinis Kaudzīte un Matīss Kaudzīte), Анни Брігадіере (Anna Brigadiere) і ін.
Виникають питання.
Чи є подібна точка відліку в голубівництві? Які критерії вибору? Чи існує якийсь «ідеальний розплідник», який любителями голубів може бути визнаний в якості зразка? Якщо такий розплідник є, - то де він?

На думку голубівників, серед критеріїв ідеального розплідника, треба брати до уваги успіхи, що досягли голуби господарства на змаганнях, виставках. Важливо і кількість птахів, які мешкають в господарстві. Ще один критерій - оснащення, обладнання розплідника для підтримки санітарного стану в ньому. Важливо і використання інноваційних технологій для створення комфортних умовах підтримки ідеальної спортивної форми вихованців. Чимало значить і можливість - повідомляти про досягнення і передовий позитивний досвід голубиному спільноті однодумців (через Інтернет, засоби масових комунікацій).

На думку багатьох любителів прекрасних птахів, до таких господарствам можна віднести розплідники відомих голубівників, які досягли висот у розвитку улюбленої справи. Як правило, найбільш відомі розплідники поширюють серед голубівників позитивний досвід утримання своїх вихованців. Популяризують прогресивні досягнення. Використовують і засоби масової інформації (в тому числі, Інтернет), і можливості наукової літератури.

Наприклад, для спортивного голубівництва, в Європейському масштабі, такими є господарства лідерів спортивного голубівництва братів Янсен (з бельгійського містечка Арендонк). Фактично, ця місцевість стала відома світові голубівників саме завдяки спортивним птахам раси Янсен, що вивела знаменита сім'я. Правда, брати не пишуть про себе. За них це роблять інші, використовують вихованців «раси Янсен» на змаганнях. Де голуби раси, як правило, займають лідерські місця. Для сучасних умов - ідеальними можна вважати кращі розплідники країн, де традиційно розвинене голубівництво. Наприклад, голубівників Бельгії (хочеться особливо відзначити розплідник «Голубиний рай» www.pipa.be), Голландії, Німеччини, Франції, Англії, Польщі, України та інші. Можна сказати, що в кожній країні є господарства, які можна вважати ідеальними, (зразковими для даних умов).

До недавнього часу так вважав і Ваш автор. До тих пір, поки не дізнався про знаменитого розпліднику «Голуби Росії» найбільшого російського голубівника, Президента однойменної компанії, Віктора Івановича Харлашин. І познайомився з ним. Потім вдалося побувати на екскурсії в самому розпліднику ..
Завдання цих роздумів: викласти враження від відвідин чудового розплідника. Подивившись на організацію голубиних господарств, в європейських країнах, Росії, Україні, деяких країнах Південно-Східної Азії, і відвідавши виставки і змагання спортивних голубів Латвії, Литви, Польщі, України, Угорщини, Словаччини, Німеччини, Іспанії, та деяких інших країн, вивчивши (по літературі) організацію голубиного справи в Греції, Італії, Індії, Єгипті та Ірані (колишня Персія), спілкуючись з голубівників різних континентів, прийшов до висновку: розплідник «Голуби Росії» (з точки зору автора) - можна вважати ідеальним господарством європейського масштабу.
Концепція розплідника викладена на його сайті (http://pigeons-russia.ru): об'єднання голубівників Росії, проведення виставок і змагань, популяризація голубиного спорту і голубівництва ..

Кілька слів про Президента компанії «Голуби Росії» Кілька слів про Президента компанії «Голуби Росії». Віктор Іванович Харлашин - неординарний, талановитий, багатоплановий людина. У ньому вдало поєднуються якості великого керівника, мислячого по - державному широко, і голубівника, яка присвятила практиці розведення прекрасних птахів багато десятиліть життя. Врахуємо численні призи, що отримані господарством на Міжнародних та регіональних виставках і змаганнях спортивних голубів. Що в господарстві виведені спортивні голуби «раси В.І. Харлашин »(а для цього треба, щоб у серії спортивних змагань голубами протягом ряду років, птиці стійко, гарантовано займали перші місця). У розпліднику ведеться і наукова робота, проводяться персональні виставки улюблених птахів. Нарешті, перу господаря розплідника належить найцікавіше і чудово ілюстроване твір (довідкове видання) про прекрасних птахів. Це фоліант зі щедрим назвою «Голуби Росії - подарунок на все життя». Так що чудовий господар унікального розплідника заслуговує на окрему розповідь.

2. Що побачив в розпліднику?

Оскільки все пізнається в порівнянні, розповім про господарстві. Розплідник «Голуби Росії» розташований в затишному підмосковному селищі Ніколово- Черкізово, можна сказати, в самому серці Росії і має кілька особливостей:
По-перше, вражає масштаб захоплення, який знайшов вираз в розмірах розплідника. Це чимала кількість будівель справжнього голубиного міста.
По-друге, високий ступінь пристосованості цих споруд (будівель, конструкцій, обладнання) для комфортного утримання птахів в непростих погодних умовах середньої смуги Росії, з суворими (до -35 градусів) і тривалими морозами взимку.
По - третє, різноманітність прагнення голубівника висловити «в натурі, конструктивно» почуття любові до вихованців. Маються на увазі прогресивні, на рівні «ноу-хау», технології підтримки санітарної чистоти і ідеальних умов утримання голубів.
Спочатку про пристрої «голубеграда».
Він складається з багатьох боксів (майданчиків з вольєрами), об'єднаних в поверхи спеціально спроектованих і збудованих будівель. Комплекс привабливий з естетичної точки зору. Повністю оснащений обладнанням для комфортного утримання голубів. Висота будівель «голубиного міста» різна і становить від одного до чотирьох поверхів. Загальна площа комплексов- майданчиків вражаюча (більш 1514 кв. М).
Ось перелік будівель «голубиного міста»:

-Одноетажние будівлі - в кількості двох, загальною площею 148 кв..м (площа будівель, відповідно, 48 і 100 кв.м.);
-Двухетажное будівля - одне, загальною площею 625 кв.м. (Площа поверхів, відповідно, 300 і 325 кв.м.);
-Трехетажние будівлі - два, загальною площею 500 кв.м. (Площа поверхів першого і другого будівель, відповідно 100,100,100 і 100,50,50 кв.м.);
-Четирехетажное будівлю загальною площею 216 кв.м;
- Окремі вольери- бокси, об'єднані в більш, ніж сотню зручних приміщень-блоків для голубів (їх загальна площа становить понад 250 кв.м).
Є і лазарет незміцнілих пташенят, де застосовуючи сучасні засоби зміцнення здоров'я, можна поставити «на ноги, і на крило» незміцнілу голубиную молодь.

Цікаво, що в конструкції всіх приміщень не використано дерево (оскільки воно привабливо для шкідливих мікроорганізмів). Але, в основному - цегла, кераміка, пластмаси. Розплідник має такі особливості:
1) механічна гідроуборка приміщень і вольєрів з подальшою утилізацією голубиного баласту, пуху, пилку. Для подальшої реалізації продукту черговикам (організаціям садівників і городникам).
2) використання спеціального освітлення. Коли за допомогою світла особливих ламп, птахам забезпечена можливість накопичувати вітамін «Д». (Дефіцит цієї речовини голуби можуть гостро відчувати в зимові місяці, коли мало сонячного світла).
3) обладнання розплідника і вольєр спеціальними відеокамерами. Це, дозволяє контролювати процес повернення голубів в розплідник після польотів.
Голубиний місто розрахований на 5000 особин. Звичайно, кількість містяться голубів змінюється. На момент екскурсії, в ньому знаходилося більше двох з половиною тисяч птахів. При цьому, «на крило» можна було одночасно підняти більше 1500 першокласних літунів.

3. П'ять тисяч голубів, - це багато чи мало?

Як уявити такий потенціал? Візьмемо до уваги, що змагання голубів (в різних країнах) влаштовують з кількістю від 100 до приблизно 1500 голубів (хоча іноді збирається і більшу кількість учасників).
Це, по-перше, бувають представники однієї породи (спортивних, гонних) голубів, що володіють міцним здоров'ям. По-друге, птахи утримуються і проходять підготовку до змагань протягом короткого (1-3 місяці) часу. Оскільки доводиться враховувати, що одночасне утримання великої кількості голубів однієї породи - непросте завдання (з точки зору збереження здоров'я птахів).
У розпліднику Віктора Івановича Харлашин вирішена задача бОльшей складності. Тут - в квартирах-блоках «голубиного містечка» забезпечені комфортні умови існування для кожного птаха (при одночасному вмісті більш, ніж 200 порід голубів Росії і світу). При загальній кількості голубів в розпліднику - понад 2000.
В чому проблема? Вона полягає в тому, що більшості з цих порід потрібно забезпечити абсолютно різні (іноді, діаметрально протилежні) умови утримання, розведення та тренувань. Різноманітність суперечливих вимог до одночасного утримання голубів багатьох порід можна розглядати, як жорсткий виклик практики.
Його суть - забезпечити однаково комфортні умови утримання кожної птиці, з урахуванням різноманітних, особливих породних вимог і для різного цільового призначення породи (демонстрація на регіональних або Міжнародних виставках або участь в спортивних змаганнях, шоу). У розпліднику Віктора Івановича Харлашин - ці виклики породних вимог, задоволені в повній мірі.
На базі дотримання загальних вимог до змісту вихованців: забезпечені чистота, режим годування і розкладу тренувань. Тому, в розпліднику «голуби Росії» - літають все птиці. Навіть, голуби майже нелітних, декоративних порід показують чудеса знаходження в повітрі.
У Латвії, Литві, Естонії, Польщі (у багатьох інших європейських, країнах), - поширені голубники (розплідники), на 15-20 пар птахів. У Росії, Україні, (в більшості європейських країн) кількість голубів в одному розпліднику часто теж коливається навколо цієї, стихійно сформованої норми.
З цієї позиції, розплідник В.І.Харлашіна за розміром еквівалентний приблизно 50-60 (1700: 30 = 56) голубників (розплідника), що знаходяться в одному місці! А його потенціал (кількість птахів, які можна розмістити), еквівалентний приблизно 250-300 голубників (розплідника) популярного середнього розміру.

Величні споруди «голубиного міста» в Ніколово- Черкізово настільки вражають, що на мову проситься дати назву вулицям цього чудового «голубиного царства». Наприклад, вулиця російських чайок, провулок ставних голубів, галерея «стрічкових» турманів, бульвар індопакістанскіх голубів, площа кавказьких бойних, набережна миколаївських ... .і т.д. .

Цікавий принцип комплектування розплідника птахами. Перевага віддається голубам складних, перш за все, вітчизняних російських порід .. Наприклад, «російські чайки» (білі, лімоністие, жовті, жовто-чисті, бузкові, червоні, чорно-чисті та ін), «московські лохмоногіе Короткодзьобі турмани» (білі та інших кольорів і відтінків). Є й поширені породи, наприклад, «миколаївські», «курські», «ростовські», «тульські», «крюківські турмани різних мастей і рідкісних забарвлень,« ставні »,« грівуни »,« казанські шпанцірі »,« північнокавказькі гребуни цветнохвостие » , «пермські білоголові турмани», а так само «Торкут» (барабанщики) і ін.
Представлені голуби кращих порід світу - «німецькі виставкові», «індо-пакистанські бійні», «євразійці» (двухчубие і носо-чубие) різних кольорів, «німецькі хрестові ченці», «іранські» і «турецькі» бійні, «індійські високольотні» , «саксонські ластівки», «польські поштові Шемелі» і ін.), - деякі з них є на фото (в книзі В.І.Харлашіна).
Важлива вимога власника до до а ж д о м у голубу розплідника, з десятків сотень (немає, тисяч!) Першокласних птахів, - це відповідність стандарту породи. В якості другого обов'язкового вимоги - показники літа відповідно до породними вимогами. Без цих двох умов, птах не потрапляє в елітний розплідник.
У господарстві застосовується методика розведення, що дозволяє, поряд з племінними парами, окремо містити молодь для інтенсивних польотів. Це дає можливість регулярно проводити тренування голубів льотних і декоративних порід (особливо молодих). Вимоги до польотів надзвичайно жорсткі, коли крім спортивних даних, враховуються кмітливість, інтелект птахів.
Наприклад, потрібно, щоб голуб на тренуванні поводився відповідно до команд тренера. Як мінімум - починав політ по сигналу. Так само по команді, політ припиняв і моментально заходив у відведений для нього бокс. Виходить, що практично всі голуби розплідника, пройшли відповідну школу і готові встати «на крило». Показавши свої льотні якості, по команді повернутися в своє гніздо. Вашому автору довелося переконатися в цьому особисто.

4. Початок знайомства і насолоду польотом.

Спочатку разом з Віктором Івановичем зайшли в розплідник і тут же почули за спиною шум, гучний суперечка, як ніби ми опинилися на східному базарі. Торгівля велася на гортанному і в той же час співучій чужою мовою. Повернувшись до вольєрі, з подивом виявив, що це сперечаються (воркують) ... голуби. Знову відвернувся - за спиною знову чути активний шум базарній площі. Виявилося, що такий звук видають кілька пар щось туркотять голубів дуже рідкісної породи - «співаючі балакуни» (з Вірменії) ...

Погода була осіння, сонячна, з невеликим вітерцем. Ми розташувалися з господарем і його помічником і однодумцем Дмитром на терасі четвертого поверху. Навпаки прилітних дощок однієї з голубиних вулиць. Взяли по чашці палючого гарячої кави і тут почалося ... За сигналом голубівника в небо майже одночасно, тріскотячи крилами, злітали зграї голубів (в кожній з яких - десятки, сотні прекрасних птахів).
Відзначимо, що зараз в обороті є чимало касет про господарстві Президента товариства «Голуби Росії» В.І.Харлашіна і його вихованців. Однак, те, що вдалося побачити вживу, не йде ні в яке порівняння із записом на відеокасетах. Виходить, що на відеозаписах, незважаючи на високу якість режисури і пишність зйомок, можна отримати тільки - бліде уявлення (слабку копію) польоту гігантської зграї прекрасних птахів. Що складається з безлічі голубиних груп різних порід, з чудовим стилем польоту і максимально різноманітними фігурами, малюнками руху в повітрі.

5. Чи можна відчути повноту картини динамічного польоту?

Що відчуває людина, коли бачить зграйку домашніх голубів в небі? Як виміряти ступінь радості, захоплення, що відчуває голубівник від споглядання своїх улюбленців? Ці почуття не прості, їх важко висловити словами. Спробуємо це зробити.

Відомо, що голуби, в силу своєї природи (гарні не тільки на землі, але і в небі) завжди притягують, привертають до себе увагу людей. Це підтверджується навіть тим, що зусиллями людини з одного виду тварин-дикого скелястого голуба (Columba livia-за лат.) Виведено понад 800 різноманітних порід домашніх голубів різного призначення! Те-є, найбільше число порід, що селекціоновані людиною за всю історію, при розведенні будь-яких птахів або інших тварин ...

Отже, уявіть, що Ви спостерігаєте в парку, пару сизих голубів ... Приємно бачити, як птахи годуються, кокетують, доглядають один за одним. Цікаво навіть спостерігати, як голуби сваряться, і миряться ... Це - прояви життя, частинки природи, до якої ми причетні. Звичайно, можна, заперечити, що, сприйняття буває індивідуальним. Але, як показує практика, більшості людей, споглядання життя птахів, голубів, доставляє приємні хвилини. Людина, як правило, відчуває радість від спілкування з прекрасними птахами.

А якщо Ви - голубівник? Чи маєте можливість бачити своїх вихованців не тільки на землі (в розпліднику, вольєрі), але і головне, - в польоті! Голубівник, бачачи своїх вихованців в повітрі, відчуває почуття захоплення, приходить в стан ейфорії, його серце просто «заходиться» від захоплення. Як би «гріє думка», - що птахи виконують політ для улюбленого господаря. Вони піднімаються в політ за бажанням голубівника. Рухом в повітрі (і грою), можливо, висловлюють вдячність за хазяйську турботу.

Почуття голубівніка від спостереження парі Улюблених птахів в повітрі (або на землі), можна умовно позначіті «одиницею Захоплення». Від споглядання голубіної зграї голубівнік отрімує более удовольствие. Можна, навіть говорити про існування певної пропорції. Її зміст в тому, що велика кількість голубів в польоті дозволяє відчувати любителю прекрасних птахів більша кількість радості, захоплення і тріумфування.

Існування такого взаємозв'язку дозволяє зрозуміти, чому голубівники, при наявності можливостей (а іноді і всупереч), намагаються тримати більше вихованців. Виникає серйозне переконання (асоціація), що збільшення отримання задоволення безпосередньо залежить від кількості домашніх голубів в повітрі.

Тому голубівники часто є щасливими людьми, їх очі просто світяться. Адже, навіть перебуваючи поза розплідника і займаючись продуктивною роботою, вони одночасно розпоряджаються своїм щастям. Повернувшись додому, можна, «підключитися» до радості, спостерігаючи динамічну картину польоту улюблених птахів.

Тепер, уявіть, що в польоті не одна пара. А кілька сотень (або навіть більше тисячі) прекрасних літунів різних порід. У кожного своя манера польоту, здатна заворожити спостерігача.

Коли ви з однодумцями споглядає політ прекрасних птахів, виникає відчуття причетності красі, співпереживання. Насолода польотом птахів удвох - об'єднує. У Вас виникає спільна історія. У ній є місце подолання неспокою. Також є переживання «на рівні стримування сліз». Присутній і отримання задоволення, обмін думками від побаченого. Може бути, саме тому голубівників дороги все їх вихованці. Для любителів прекрасних птахів голуби є комунікаційним ядром. Істотами, навколо яких виникають гарячі дискусії і палкі суперечки.

Реалії завжди (але особливо, сьогодні), складаються не з одних задоволень. Найчастіше життя - річ вкрай жорстка. Тому, з ужитку, на жаль, йдуть яскраві почуття, ніжні сердечні переживання, безкорисливість, здатність співчувати іншим і проявляти готовність жертвувати чимось значним заради інших .. Виходить, що суспільство збіднюється ... як висловився один священик: «Життя все частіше підпорядковується законам конвеєра ». Голуби - дозволяють залишатися людині самим собою.

Знову повернемося на терасу четвертого поверху розплідника. Тут Ви спостерігаєте кілька сот голубів (приблизно 1600 з 2000 року птахів), що одночасно знаходяться в повітрі. Спочатку, побачивши птахів з дивовижними манерами польоту, Ви від захоплення і переповнюють почуттів, просто втрачаєте дару мови, німіє. Споглядаючи неймовірно фантастичне видовище, просто завмирає на місці, «ціпеніє» від захвату ...

Потім, поступово приходите в себе. Бачите, що в загальному хмарі літунів є птиці різних порід. Вони тримаються особливими зграйками, в яких число пернатих становить від декількох пар (десятка) до кількох сотень. Майже кожна зграя по-своєму дивує голубівника. Спробуємо передати враження про запам'яталися картинах повітряної акробатики.

Політ «Павлинов». Коли я прийшов до тями, то розрізнив голубів з довгими, або краще сказати, подовженими хвостами, як би наполовину згорнутими в трубочку. Самі голуби були білосніжними, а ось хвости, - іншого, - темного, ймовірно, чорного, кольору. Птахи, виконували політ колами, але на змінної висоті, змінюючи і швидкість руху, рухаючись як би ривками. Тому я запитав господаря, якої породи ці голуби?

Виявилося, що в польоті голуби породи «павичі». Голубівники звикли бачити цих птахів в клітках, вольєрах, в спокійному стані. Власники дуже бережуть красивих і граціозних, елегантних «павичів». У збудженому стані, голуби іноді зворушливо трясуть шийкою або всім корпусом. Господарі бережуть птахів, намагаючись не навантажувати зайвий раз, щоб не втратити. Тому прийнято вважати, що ці голуби не люблять руху в повітрі. Було дивно бачити, що вони взагалі літають. Ще дивніше було бачити незвичайне своєрідне шоу цих птахів, в загальній зграї, що набирають висоту.

Політ «павичів», з досить рідкісними, але сильними помахами крил на середній висоті був круговим, діаметром 600-800 метрів. Для представників цієї породи тривав досить довго. Видовище було чудово красиве і запам'ятовується.

Політ «Індо - пакистанських бойних». Ось ви помічаєте, що частина птахів (з декількох десятків) дружно піднімається дрібними колами, як би прямуючи до центру неба. У променях сонця ця зграя голубів (80-90 штук) бачиться складається з чисто білих птахів. Вони звертають на себе увагу завдяки злагодженій руху. Ефектно виділяються на яскраво-блакитному, по-осінньому чистому небі.

Раптом, досягнувши певної, середньої висоти, голуби починають виконувати справжні акробатичні номери. Деякі птахи, раптово як би завмирали на місці, розправивши крила. При цьому забавно перебирали лапками з розкішними пір'яними прикрасами. Вони як би намагалися піднятися по невидимій чарівної сходах. Ось, немов змовившись, голуби по черзі, (а іноді, синхронно), починають перекидатися в повітрі.

Але, о диво! Здійснюючи перекид, голуб рухався не вперед, убік або вниз (що очікувалося найімовірніше). Навпаки, кожним поворотом, повітряний акробат «закидав» себе стрімголов ... вгору. І, ви в черговий раз завмираєте від подиву. Пізніше я дізнався, що на мові голубівників ця фігура польоту бойних голубів називається «вибивати стовп».

Індо-пакистанці виконували «підйом в стовп», голосно ляскаючи сильними крилами. Неначе з висоти лунали часті і дошкульні клацання пастушого батога, розносячись навкруги. Деякі (мало хто з цієї зграї) птиці, виконували акробатичні руху настільки азартно, що здійснюючи перекид вгору, кілька разів поспіль, ховалися з поля зору. Перетворювалися, спочатку в невелику точку, щоб потім розчинитися в висоті. А через час поодинці (або в зграйки) плавними колами трохи спускалися, щоб стати помітними для людського ока.

Ось досягнута висота, коли голуби цієї зграї вже чітко видно. У наступну мить, голуби знову заклацали, затріщали крилами, «закидаючи» себе в висоту, поки зграя знову не перетворилася в ледь помітні точки, потім зникла з очей, з поля зору. Знову спустилися. Знову клацання крил. Голуби знову кинулися в піднебессі, набираючи шкереберть висоту. Це було ще одне пам'ятне неймовірно хвилююче, незвичайне і вражаюче, дивовижне видовище. Гарний політ рідкісних, неземних птахів.

Віктор Іванович зазначив, що голуби інший, але теж, індійської породи, гонние, змагаються за тривалістю польоту зі світовими чемпіонами тривалого польоту - англійськими «тіпплерамі», тобто літають довше, ніж прославлені англійці.

Політ «Московських хрестових ченців». Ось ще щільну зграю птахів (приблизно 90-100 особин) інтенсивно працюючи крилами, середніми колами як би «вгвинчувалася» в небо, виділяючись злагодженим рухом. Їх стрімкий політ тривав в піднебессі, коли вони то показувалися у вигляді ледь помітних точок, стрімкими колами несущимися по небу, то знову зникали з очей. Деякі з зграї випрямляли крила, тримаючи їх «човником». Але не відставали від зграї, а розігнавшись, тримаючи крила нерухомо, мчали по інерції зі зграєю в висоті. Таким був прекрасний політ великої кількості кольорових голубів породної групи «московські хрестові ченці».

Політ «Миколаївських метеликів». Придивившись до голубиної хмарі, починаєш розрізнити групу голубів, по-особливому «завислих» в повітрі над розплідником. Вони, летіли не так як інші голуби, а тримали корпус під кутом до землі. І, широко розправивши чудовий хвіст, тріпотіли широкими, як лопухи, крилами, створюючи ілюзію повітряних кульок, що зависли на місці в повітрі. Інші птахи цієї групи, розташувавши корпус перпендикулярно землі, теж розкривши хвіст до 180 градусів, працювали крилами, тримаючи їх майже прямо перед собою. Примітно була масть цієї зграї голубів. Частина птахів при темної забарвленням корпусу, були білохвіст. Такий колір підкреслював, акцентував фігуру голуба на яскраво-блакитному небі. Але інші птахи цієї зграї мали - чисто білий колір, неймовірно красивий ,. (У розпліднику були і «миколаївські» благородного золотистого, - на мові голубівників, - «жовтого» кольору, з чисто білим хвостом).

Ще одна особливість польоту «миколаївських» була цікавою. Вони набирали висоту повільніше, ніж інші птахи, в польоті «стояли» на місці, але на різній висоті. Незважаючи на те, що кожен голуб цієї групи тримався строго індивідуально, разом вони створювали неповторний малюнок в небі. Кожен голуб, намагався, правда повільно, піднятися вище сусіда. Набравши різну висоту, разом, вони, як би утворювали живий, літаючу масивну колону, стовп (або сходи) ... Початок цих сходів розташовувалося на висоті метрах в 200 вище розплідника. Кінець фігури звужувався у верхній перспективі, де голуби виднілися малоразлічіми точками (приблизно на висоті 1500-1800 метрів), йшов високо в небо і губився з очей. Цей стовп літунів можна було назвати казковим баченням. Кожен голуб був майстерним витвором. Разом- це була незабутня, захоплююча дух і уяву картина мереживного, що тремтить, гамір у височині чарівного польоту, гідна пензля великих художників. Але, живописець. на жаль, не може передати граціозну танець повітряних створінь. Чудовий малюнок в повітрі утворили голуби популярні в Україні, яких іноді називають «миколаївські метелики» або «тучерези», Це було ще одне дивовижне і незабутнє по красі видовище.

Політ «грівунов»

Велика зграя птахів жваво набирала висоту відразу, знявшись з даху розплідника. Це пішли вліт птиці породи «грівуни» (пермські, казанські і ін.), Поширені в районах Уралу. Незважаючи на те, що «грівуни» мають в оперенні на шийці плями різного кольору, (звідси і назва), в польоті ці голуби виглядали білими і святковими. Вони, піднявшись вгору, то йшли з очей, піднімаючись на недосяжну висоту, то спускалися трохи нижче. Немов показуючи спостерігачеві, що вони знаходяться біля будинку. Щоб знову сховатися в височині.

Політ «російських чайок», чистих .. «Російські чайки» доповнювали картину голубиного польоту над розплідником плавним рухом в повітрі колами в різних напрямках зі зміною висоти руху. Московські і російські чайки серед літаючих голубів викликали велике здивування. Ці птічкі- невелички «чемпіони грації» в світі, з мініатюрним клювиком, схожим на невеликий трикутничок шкіри, м'який навіть на дотик, в повітрі виявилися сміливими і швидкими. Як метелики літали, снували в несподіваних напрямках незалежно і самостійно. Птахів було дуже багато, напевно, кілька десятків. Своїм рухом, вони як би об'єднували, пов'язували «голубиную хмару» в одне ціле.

Ми спостерігали так само політ «угорських високольотні голубів» (в просторечіі- «угорців»). Хоча, за розміром вони були невеликі, їх повітряні фігури мали багато схожих елементів з польотом «московських ченців» (голубів з масивним, обтічним корпусом). Загальним було те, що голуби кружляли на величезній висоті. Розрізнялася швидкість руху кожної з цих стаек. І величина описуваних ними на недосяжній висоті, кіл

Між описаними групами голубів з характерним польотом, - сновигало незліченна безліч індивідуальних, більш дрібних літунів. Іноді невеликих голубиних стаек. Політ голубів інших порід, вдало урізноманітнив чудове шоу. Але особливості фігур пілотажу інших голубів я просто не запам'ятав.

Здавалося, фантастичний політ, буде тривати нескінченно. Однак, приблизно через годину пролунав сигнал посадки. Буквально все голуби швидше або повільніше припинили політ, стрімко пішли на зниження. Зайшли в вольєри. Через 10-15 хвилин після сигналу - на даху розплідників було порожньо. Тільки пара запізнилися китайських «чайок» сиротливо бродила по даху свого боксу, не встигнувши зайти в приміщення по сигналу. Так молодий «миколаївський» із запізненням сів на дах господарського будинку.

Мало хто голубівники можуть похвалитися подібною виучкою своїх вихованців. Швидше, голуби більшості голубівників довго сидять на даху. Опустившись після польоту, не поспішають в розплідник. У Віктора Івановича в плані виконання команд усіма птахами величезного розплідника інша справа. За командою - голуби прагнули додому. Не тільки в розплідник - але і в свій відсік вольєра. Ось що значить правильне використання е т о л о г і ч е с к и х спостережень за інстинктами тварин (в нашому випадку, птахів). Такий чудовий ефект дає правильне використання знань про поведінку голубів в практиці їх тренувань.

Не випадково, гордістю розплідника «Голуби Росії» є родзинка -голубок породи «іранський червоноголовий бійню». Він прославився ось чим. Будучи відданим в інше господарство (майже за п'ятсот кілометрів від будинку), подолав це гігантське для «Бійня» відстань. Повернувся додому! Звісно ж, що цей результат теж підтверджує ефективне використання етології на практиці.

6. Підсумки екскурсії

Якщо прийняти за аксіому важливість для держави факту діяльності, щодо збереження та примноження природного і генетичного різноманіття природних, голубиних ресурсів? Тоді діяльність Віктора Івановича Харлашин може бути характеризувати, як гігантський, успішно і ефективно реалізований проект любителя по збереженню біологічного багатства, фактично - генетичного банку (сховища) голубиних ресурсів Росії і країн світу. Можна характеризувати подвижницьку діяльність Віктора Івановича, як роботу потужного, самовідданого мецената, зайнятого зберіганням і примноженням насамперед, російських (частково, зарубіжних) біологічних ресурсів галузі голубівництва ..

7. Важливі переваги проекту «Голуби Росії»

1. Інновація у виборі матеріалу для будівництва розплідника, що виключають використання дерева і заміна його цегляними, пластмасовими і керамічними матеріалами, що виключає появу шкідників і шкідливих мікроорганізмів і забезпечує підтримку ідеальних санітарних умов при одночасному утриманні великої кількості особин птиці різних порід.

2.Ідеальная чистота розплідника, підтримку якої забезпечується гідроуборкой приміщень розплідника і вольєр, що створює чудові умови для кожного голуба гігантського розплідника. Обов'язкове використання вакцин і ліків при масовому утриманні спортивних та декоративних голубів

3. Відбір для розплідника голубів, жорстко відповідають стандартам порід, що дозволяє при вмілому використанні ресурсів розплідника, досягти високих льотних якостей, практично у всіх птахів господарства. Доказом є велика кількість нагород, отриманих птахами розплідника на змаганнях протягом ряду років.

4. Виведення спортивних голубів «раси Харлашин», що підтверджується постійним заняттям призових місць господарем розплідника.

5. Розплідник, по-суті виконує роль «біологічного банку» (сховища) та збірної України з голубівництва, що дозволяє в одному місці демонструвати практично всі породи голубів країни в статиці і динаміці.

6. Поступовий перехід від виступів в змаганнях з масовим кількістю різних учасників, до проведення персональних виставок птахів і демонстраційних польотів голубів унікального розплідника.

7. Популяризація переваг голубівництва (як галузі птахівництва), що дозволяє з одного виду тварин (Columba livia) вивести різноманітність порід (понад 800 порід, зареєстрованих в світі). Що неможливо отримати при розведенні інших видів тварин і птахів.

Побажання.

  1. У голуба розпліднику можна дати назви будівель або вулицями «голубиного містечка». де відбивалося б різноманіття вітчизняних і зарубіжних порід, представлених в господарстві. Адже голубиний комплекс так само можна використовувати і для відвідування екскурсійними групами.

2. При демонстрації польоту, в повітря можна піднімати птахів різних порід не одночасно, а по черзі. Додаючи до вже літаючим стайкам- нових учасників голубиного шоу. Первісну картину польоту двох-трьох (подібних в повітряному русі) порід, контрастними малюнками руху інших породних груп прекрасних птахів.

джерела:

1.Ларіонов В.Ф.Разводіте голубів. -М.: Молода гвардія, -1956.-37.с. 2.Пушкін П.Почтовое голубівництво: розведення різних порід голубей.-С.-Петербург.-іздат.М.П.Петрова, -1911.-80.стр.

3.Смірнов М.Воздушние листоноші. -М .: Редіздат ЦС Осовіахіма.-1939.-58 стор.

4.Харлашін В.І «Голуби Росії - подарунок на все життя» .. 2008.-500 стор. (З ілюстраціями).

5. Руманс П. Домашні голубі.- Рига: Зінатне.-1982.-223с.

6.Крохін Ф.Подбор як метод поліпшення якості поштового голубя.-Голубівництво, 1929, Нр.2, серпень.

За матеріалами з сайту fermer.ru (http://fermer.ru/forum/drugaya-ptitsa/18208)

1. Чи є точка відліку в голубівництві?
Чи є подібна точка відліку в голубівництві?
Які критерії вибору?
Чи існує якийсь «ідеальний розплідник», який любителями голубів може бути визнаний в якості зразка?
Якщо такий розплідник є, - то де він?
2. Що побачив в розпліднику?
3. П'ять тисяч голубів, - це багато чи мало?
Як уявити такий потенціал?
5. Чи можна відчути повноту картини динамічного польоту?
Що відчуває людина, коли бачить зграйку домашніх голубів в небі?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация