"Горе від розуму": короткий зміст першої реалістичної російської п'єси

  1. Софія і тюрмі. Батьківські настанови. повернення Чацького
  2. дія друга
  3. дія третя
  4. дія четверта

Комедія «Горе від розуму» - єдиний твір Олександра Сергійовича Грибоєдова Комедія «Горе від розуму» - єдиний твір Олександра Сергійовича Грибоєдова. Опублікована в 1825 році, п'єса зробила 30-річного драматурга популярним і назавжди вписала його ім'я в історію російської класичної літератури.

«Лихо з розуму» принципово відрізнялося від традиційних классицистических п'єс XIX століття за формою, змістом і способом зображення дійсності. Грибоєдовське твір увійшов в історію як перша реалістична російська п'єса. Цю традицію в подальшому успішно продовжив Олександр Сергійович Пушкін.

Згодом «Лихо з розуму» стало справжнім міфом, його герої - архетипами, а текст був розібраний на афоризми. На сьогоднішній день єдина п'єса Грибоєдова є одним з найбільш цитованих творів вітчизняної літератури.

Давайте згадаємо основні сюжетні перипетії п'єси в чотирьох діях «Лихо з розуму».

Софія і тюрмі. Батьківські настанови. повернення Чацького

Царська Росія. Будинок Павла Опанасовича Фамусова. Дія починається рано вранці в вітальні. Задрімала служниця Лізонька прокидається від бою старовинних годинників і з жахом розуміє, що її панночка Софія Павлівна досі проводить час тюрмі. Олексій Степанович Молчалин - секретар Павла Опанасовича Фамусова - батька Софії - з недавнього часу він живе в будинку свого начальника і в таємниці від глави сімейства крутить роман з його дочкою.

Лізонька доводиться вигороджувати парочку перед раптово з'явився Павлом Опанасовичем. Старий не проти пофліртувати з молоденькою служницею і поскаржитися на французькі романи, які нібито ніч безперервно читає його дочка.

Фамусов все ж стикається з Софією і тюрмі і з батьківською підозрілістю приймається допитувати секретаря, чому він в таку ранню годину знаходиться наодинці з його дочкою. Софія наївно вигукує: «Я гніву вашого Ніяк не поясню ... Йшов в кімнату, потрапив в іншу!»

Павло Панасович повчально розповідає доньці про те, як важливо вибрати гарну партію, а також не втрачає можливості нагадати Молчаліну про своє добродію «дав чин асесора і взяв у секретарі ... І чи не я, коптів б ти в Твері».

Нарешті, Софія з Лізою залишаються наодинці і приймаються за дівочі розмови. В якості відмінною партії для панянки Ліза ставить в приклад багатого і перспективного полковника Скалозуба. Однак Софія нарікає на його обмеженість, «він слова розумного не сказав зроду». З таким чоловіком, вигукує наречена, тільки «в воду!» Інша справа - тюрмі - молодий, перспективний, уважний - цей слухати може до зорі.

Ліза нагадує панночці про її перше кохання Олександрі Андрійовичу Чацького, який ось уже три роки подорожує. Софія не заперечує достоїнств свого колишнього обранця - Чацкий справді розумний, красномовний, гострий на язик, але «Про себе задумав він високо ... Полювання мандрувати напала на нього, Ах! Якщо любить хто кого, навіщо розуму шукати і їздити так далеко ?! »

За глузування долі, саме в цей ранок на порозі будинку Фамусова з'являється не хто інший, як Олександр Андрійович Чацький! Він ще не знає, про те, що у Софії новий обранець. Та ще й який! Молчалина Чацкий знає зі шкільної лави, той ніколи не відзначався розумом і постійно списував у однокласника домашні завдання. Знаючи обмеженість Молчалина, Олександр Андрійович не виключає, що ця бездарність доб'ється в житті успіху, «адже нині люблять безсловесних».

Чацкий розпитує про Москву, столичного життя і тут же з сарказмом зауважує, що в місті навряд чи щось змінилося: ті ж бали, порожні плітки, весілля за розрахунком, вірші в альбомах. «Гоніння на Москву, - вигукує Софія - Що значить бачити світло? Де краще? »Чацький:« Де нас немає ».

дія друга

Суперечка Чацького і Фамусова. Сергій Сергійович Скалозуб. лукавий тюрмі

лукавий тюрмі

Дія починається з монологу Фамусова. Глава сімейства відзначає в календарі майбутні важливі події на тиждень: званий обід у Параски Федорівни у вівторок, похорон поважного камергера в четвер, хрестини у лікарки в п'ятницю або суботу ... вона не народила, але, за розрахунками Фамусова, ось-ось має народити. Все звично, статечно, спокійно, і тільки приїзд легковажного Чацького порушує цю ідилію.

Нетривала розмова Фамусова з Чацький підтверджує повне неспівпадання поглядів ваш трудовий стаж. Олександр Андрійович як би ненароком намагається торкнутися теми сватання до Софії, але засланні м'яко вказує на те, що навіжений мандрівник - далеко не найкраща партія для його дочки. І радить «піди-тка послужи», на що Чацкий парирує: «Служити б радий, прислухатися тошно».

Незабаром в будинку з'являється полковник Сергій Сергійович Скалозуб, з яким ми вже знайомі заочно. Він безпросвітно тупий, його мова - це набір старанно завчених військових штампів, йому не зрозумілі іронія, гумор і навіть найпростіші людські чесноти не в силах пробитися крізь військовий мундир Скалозуба. Так, свої нагороди і чин Сергій Сергійович заслужив НЕ відвагою, а тільки лише акуратною лестощами і чиношанування. Фамусов же вважає Скалозуба відмінною партією для Софії і всіляко перед ним підлещується.

підозри Чацького
Чацький в свою чергу зауважує холодність колишньої коханої. І починає підозрювати, що у неї є наречений. Кандидатуру Скалозуба Олександр Андрійович навіть не розглядає - занадто тупоумства. А ось тюрмі викликає побоювання. Привід для підозр подала сама Софія, яка ледь не зомліла, коли тюрмі звалився з коня у дворі фамусовское будинку.

Що стосується самого Молчалина, то в кінці дії він остаточно компрометує себе перед читачем, зізнаючись у любові до служниці Лізі. Молчалін запевняє, що справжнє почуття він відчуває тільки до неї, роман з Софією Павлівною - лише вигідний розрахунок.

«Ну люди в тутешній стороні! - вигукує Ліза, залишившись одна, - Вона до нього, а він до мене, А я ... одна лише я любові до смерті боюся, - А як не полюбити буфетника Петрушу! »

дія третя

Підозри Чацького. Уявні чесноти секретаря Молчалина. Бал в будинку Фамусова

Бал в будинку Фамусова

Дія починається із зустрічі Чацького з Софією. Молода людина намагається випитати у коханої, хто її справжній обранець. Молчалін? Скалозуб? Якийсь незнайомець? Софія описує гідності Молчалина, серед яких особливо виділяє поступливість, скромність, простодушність, спокійний рівний характер. Чацький сприймає ці сумнівні чесноти з властивою йому іронією, що не може не дратувати дівчину.

Щоб підтвердити або спростувати свою здогадку, Чацкий вирішує особисто переговорити з тюрмі. Олександр Андрійович переконується, що Молчалін - препротівним, слабке, лукаве істота. Людські чесноти він вимірює чинами, а своїми головними чеснотами вважає «помірність і акуратність». Тепер Чацкий твердо впевнений - Софія грає з ним, їй просто не може бути милий такий нікчемний чоловік, як тюрмі.

Увечері в будинку Фамусова починається бал. У вітальню стікається весь столичний бомонд: Наталя Дмитрівна і Платон Михайлович Горичи, князь і княгиня Тугоуховские з шістьма дочками, графині Хрюміни бабуся і внучка, стара Хлєстової і багато інших. У числі запрошених вже відомі нам Чацький, Тюрмі, Скалозуб.

Чацкий продовжує жартувати над тюрмі в присутності Софії, розсердившись, дівчина називає його божевільним. Ненароком кинуту фразу підслуховує один з гостей і сприймає її буквально. Софія не поспішає реабілітувати Чацького - раз він сміється над усіма, нехай сам дізнається, якого це бути блазнем!

До середини вечора вже вся вітальня бреше про божевілля Чацького, додаючи від оповідання до оповідання все більше надуманих подробиць мнимого недуги Олександра Андрійовича.

дія четверта

Репетилов. Викриття Молчалина. Геть з Москви!

Геть з Москви

Остання дія починає розгортатися в парадних сінях фамусовского будинку: стомлені пізнім гулянням гості роз'їжджаються по домівках. Тільки Чацкий не поспішає залишати будинок Павла Опанасовича, він все ще сподівається викликати Софію на відверту розмову.

Тут же в сінях Олександр Андрійович стикається з давнім знайомим Репетиловим. Пізній гість дуже збуджений, він розповідає Чацкому про якийсь Секретному союзі (по всій видимості, революційному), в якому перебуває. Репетилов намагається загітувати Чацького негайно їхати з ним, але Олександр Андрійович не поділяє ентузіазму старого приятеля. Чацький: «Та з чого біснуєтесь ви стільки?» Репетилов: «Шумимо, братик, шумимо!» Чацький: «галасуйте ви? І тільки?"

А потім, коли фамусовский будинок практично спорожнів, Чацкий став свідком дуже цікава сцени. Лізонька вирушила до Молчалину з посланням від пані, а той, за своїм звичаєм, почав фліртувати зі служницею, нарікати на те, що йому доводиться прикидатися закоханим нареченим, і обговорювати свою наречену: «Я в Софії Павлівні не бачу нічого ... Любила Чацького коли- то, Мене розлюбить, як його. »

Бідолаха тюрмі і не підозрював, що весь цей час Софія перебувала тут же, в темряві. Тепер вона знає справжнє обличчя цього брехуна і користолюбця. Ніякі благання не рятують Молчалина від гніву дівчата, вона погрожує видати його батькові, і той з ганьбою тікає.

У вітальні залишаються Ліза, Софія, Чацький, весь цей час ховався за колоною, і тільки що зреагувала засланні. Між героями зав'язується емоційний полілог, в ході якого з'ясовується, що саме Софія пустила слух про уявний божевілля Чацького.
Тепер прийшов його час нагадувати і бичувати словами. Він нарікає на те, що був сліпий, що мчав з-за кордону і мріяв про ту, яка не гідна любові і поваги. Йому ненависний цей будинок, фамусовское суспільство і вся Москва: «Геть з Москви! Сюди я більше не їздець. Бігу, не оглянусь, піду шукати світом, Де ображеному є почуттю куточок! .. Карету мені, карету! »

Багато хвилюючих подій відбулося за цей день в поважному будинку Павла Опанасовича Фамусова, але глава сімейства лише метушливо вигукує: «Ах! Боже мій! Що стане говорити Княгиня Марія Олексіївна! »

Комедія Олександра Сергійовича Грибоєдова «Лихо з розуму»: короткий зміст

5 (100%) 2 votes

Якщо любить хто кого, навіщо розуму шукати і їздити так далеко ?
«Гоніння на Москву, - вигукує Софія - Що значить бачити світло?
Де краще?
Молчалін?
Скалозуб?
Якийсь незнайомець?
Чацький: «Та з чого біснуєтесь ви стільки?
» Чацький: «галасуйте ви?
І тільки?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация