"ГРУ прогнозувало майже всі події при розвалі СРСР, але політики від цього відмахувалися": Аналітика Накануне.RU

"ГРУ прогнозувало майже всі події при розвалі СРСР, але політики від цього відмахувалися"

Комфортні очікування часто превалюють над об'єктивними даними і зараз, вважає Григорій Ванін

Військова розвідка відзначає столітній ювілей - 5 листопада 1918 року за наказом Реввійськради РРФСР було створено розвідувальне управління. Полковник ГРУ у відставці Григорій Ванін в бесіді з Накануне.RU розповів про спадкоємність в рядах розвідників і про те, які виклики готує для ГУ сучасність. Примітно, що напередодні 100-річчя Володимир Путін запропонував перейменувати Головне управління Генштабу назад в ГРУ.

"Війна спецслужб, хоча військову розвідку називати спецслужбою неправильно, ніколи не припинялася і не припиниться. Тому навіть у мирний час розвідник завжди на бойовій службі - розслаблятися і втрачати загартування можна", - говорить Григорій Ванін.

- Хоч офіційно "день заснування" ГУ (більш відомого під старим своєю назвою ГРУ) в 1992 році, але насправді традиційне ГРУ було створено в 1918 році за наказом Реввійськради РРФСР, 100 років тому. Чи існує спадкоємність, або все ж це дві різні організації по духу і по сенсів?

- -   Військовій розвідці в Росії сотні років, тому що без розвідки немає перемог Військовій розвідці в Росії сотні років, тому що без розвідки немає перемог. Але до листопада 1918 року вона була організована трохи інакше, а революційні події завдали величезної шкоди обороноздатності Росії, в тому числі військовій розвідці. В округах, військових частинах і в вищих інстанціях військового керівництва розвідкою і контррозвідкою займалися розрізнені підрозділи. І це було в умовах війни! Реввійськрада республіки 5 листопада 1918 року секретним наказом № 197/27 затвердив штат Реєстраційного управління - Регіструпра, яке стало називатися Другим головним управлінням ГШ Червоної Армії. Ця дата вважається днем ​​створення Головного управління ГШ, яке довгий час називалося ГРУ.

В результаті цієї реорганізації управління силами розвідки і інформаційна робота стали централізованими, що значно підвищило оперативність і повноту розвідданих.

Політичні зміни в країні, звичайно ж, вплинули на роботу військових розвідників, але професійна спадкоємність збереглася в кращих традиціях. Справа в тому, що Головне управління забезпечує військово-політичною інформацією командування Збройних Сил країни. Воно і визначає завдання військової розвідки, її дух і сенс.

- Путін запропонував відновити назву "Головне розвідувальне управління". Як ви до цього ставитеся?

- Позитивно. Думаю, що не тільки я, але і в самому управлінні цього давно чекали від президента - в минулому розвідника. У Міноборони та ГШ прийнято управління нумерувати і також називати по призначенню. Традиційно в світі управління розвідки і контррозвідки ГШ майже всюди нумеруються другими. ГРУ було Другим головним управлінням ГШ. Управління КДБ СРСР так само іменувалися - за номерами і по призначенню, наприклад, знамените Перше головне управління або ПГУ КДБ. Зараз це СВР. Ліберали перейменували ГРУ в ГУ, щоб сподобатися Вашингтону і Брюсселю і, напевно, щоб поставити на місце військових розвідників, які дратували їх своєю інформацією, руйнували комфортні очікування. Від великого розуму перейменували, так би мовити. А на ділі це принижує славні військові традиції розвідки. Справедливість восторжествувала.

- Але від зміни назви не зміниться суть, є визначення, що ГРУ "є державною установою, мілітаризованим формальним соціальним некомерційним утворенням, що надають послуги в області оборони і розвідки". Послуги тепер всюди - в освіті, в медицині. Служіння або служіння - все ж різні речі? Або не варто чіплятися до слів?

- Я б не називав це визначення терміном. Воно з'явилося, слідуючи прозахідної ліберальної моді в політиці, і показує глибоке невігластво тих, хто його придумав. Головне управління - штатний підрозділ Генштабу, яке підпорядковується наказам і законам. Де тут місце послуг? Так можна договоритися до того, що солдат на полі бою надає комусь послугу?

- Холодна війна стала золотим часом для розвідки. Звичайно, під час Великої Вітчизняної війни неможливо переоцінити роль розвідників, але саме Холодна війна вперше в історії стала війною спецслужб? Як розвідка змінилася, загартувалася?

- А в чому полягає це золото? Холодна війна - політичний сленг, а не військовий. Зазвичай завдання розвідки ділять на завдання мирного часу і військового. Щоб їх успішно виконати, треба бути постійно готовим до будь-яких ситуацій, в тому числі до війни. Головне в розвідувальної діяльності - попередити війну, добути попереджувальну достовірну інформацію. Але рішення завжди приймає політичне керівництво країни, обов'язкові для всіх, включаючи міністра оборони і начальника Генштабу.

Війна спецслужб, хоча військову розвідку називати спецслужбою неправильно, ніколи не припинялася і не припиниться. Тому навіть у мирний час розвідник завжди на бойовій службі - розслаблятися і втрачати загартування можна.

- Було багато вдалих операцій, легендарних людей у військовій розвідці, але підсумок - розвал Радянського Союзу, все ж чому ми програли в Холодній війні? Занадто сумним став для нас результат. Винесені уроки?

- Це питання краще ставити політикам. Чи не військові розвалили країну. Вони давали присягу "за наказом уряду виступити на захист своєї Батьківщини". Перебудовний уряд зрадило і Батьківщину, і військових. Ніякого наказу уряду військовим захищати Батьківщину від кого-то не було. У той час головним завданням командування було не допустити розколу армії і протиставлення її народу, який підтримав Єльцина в серпні 1991 року. Інакше була б велика кров і подальший розпад держави. Треба було зберегти і боєздатність армії, щоб не спровокувати привід для зовнішньої агресії.

Фахівці ГРУ і розвідки КДБ прогнозували практично всі події, які відбулися потім в радянських республіках, але політики від цих прогнозів відмахувалися - все захопилися "перебудовою з прискоренням". А потім була приватизація, і про військових разом з їх розвідкою на цей час забули.

- У травні 2016 британський експерт з російським спецслужбам Марк Галеотті проаналізував діяльність структур російської зовнішньої розвідки, висновок аналізу Галеотті зводиться до того, що до вищого керівництва Росії через бажаних комфортних очікувань не доходять цінна інформація і аналітичні викладки, зібрані російськими військовими розвідниками в країнах Заходу. З цими тенденціями Галеотті пов'язує помилковий прогноз Кремля по частині консолідованої позиції Заходу і тривалості антиросійських санкцій Євросоюзу в зв'язку з приєднанням Криму до РФ, можливості подальшого утримання України в сфері російського впливу та інших актуальних проблем міжнародної політики. Чи згодні ви з такими висновками?

- Це очевидно. Комфортні очікування ніяк не вивітрюється з російської політики. Навіть після того, як президент Путін сказав на адресу західних так званих партнерів: "Наша помилка в тому, що ми занадто вам довіряли і ви цим скористалися".

У цьому контексті атаки на російську розвідку з боку західних провокаторів не випадкові. Це клин між комфортними очікуваннями і об'єктивними даними розвідки. Тут би я погодився з Галеотті.

- 2014 рік або раніше - коли почалася гібридна війна? Що тепер стоїть на кону - цілісність самої країни?

- Почнемо з того, що гібридна війна - термін британської військової доктрини. Вона включає в себе всі форми бойових дій і застосування всіх відомих видів зброї в залежності від розв'язуваних завдань. Термін легко вимовляється і тому широко використовується в публічної інформації.

В реальності ми маємо справу з сетецентріческой війною. Це термін американський. Під ним мається на увазі організація так званих мережевих військових конфліктів в зоні американських інтересів і управління ними з одного координуючого центру. Є тут і елементи гібридної війни. Мережево-центрична війна для нас більш небезпечна, оскільки включає в себе прийоми масованої дезінформації та диверсійно-терористичну діяльність внутрішньої радикальної опозиції.

До речі, теоретиком сетецентріческой війни є білогвардієць полковник Месснер. У 1960 році він видав в Буенос-Айресі книгу "Заколот - ім'я третьої всесвітньої". Таку війну він називав "мятежевойной" і розробляв її тактику і стратегію проти СРСР.

- Недавні події, про які ми з вами говорили - справа про Скрипаля - це теж частина великої гри?

- Безумовно. Це провокаційна акція по деморалізації російської розвідки і дискредитації зовнішньої політики Кремля.

- Чим загрожує обернутися гібридна війна і яка роль для розвідки в новому світі відведена? Чи зможе Росія відповідати сучасним викликам?

- Мета підривної діяльності проти Росії одна - розчленувати її на кілька маріонеткових територій і встановити повний контроль над їх ресурсами. По суті, реалізується гітлерівський Генеральний план "Ост". Причому, Захід робить ставку на розпад російського суспільства в результаті сетецентріческой війни, яка може бути тривалою. Що стосується ролі розвідки, то в загальному вона не змінюється. Хіба що назріває необхідність у так званої активної розвідки, це коли розвідка сама ж і реалізує отриману інформацію, як прийнято в Англії і США. На сучасні виклики Росія вже може відповідати і відповідає. Хотілося б більшого, і не стільки у військовому плані, де є явні успіхи, скільки в економіці і внутрішній політиці. Консолідованого суспільству "мятежевойна" не загрожує.

Чи існує спадкоємність, або все ж це дві різні організації по духу і по сенсів?
Як ви до цього ставитеся?
Служіння або служіння - все ж різні речі?
Або не варто чіплятися до слів?
Де тут місце послуг?
Так можна договоритися до того, що солдат на полі бою надає комусь послугу?
Звичайно, під час Великої Вітчизняної війни неможливо переоцінити роль розвідників, але саме Холодна війна вперше в історії стала війною спецслужб?
Як розвідка змінилася, загартувалася?
А в чому полягає це золото?
Було багато вдалих операцій, легендарних людей у військовій розвідці, але підсумок - розвал Радянського Союзу, все ж чому ми програли в Холодній війні?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация