"Їдь і телик свій викинь": як пройшла акція Навального

  1. "Ми на одній стороні з поліцією"
  2. затримання Навального
  3. розгубленість мітингувальників
  4. Від Кремля до Білого дому
  5. Акції від Якутська до Калінінграда
  6. План "Фортеця"

Image caption Багато мітингувальники принесли з собою прапори Росії

У Росії пройшла "Страйк виборців" - акція прихильників Олексія Навального з закликом бойкотувати майбутні президентські вибори. Що відбувалося в Москві та інших містах - в репортажі Російської служби Бі-бі-сі.

"Ми на одній стороні з поліцією"

Найчисленніша акція традиційно пройшла в Москві. Прихильники Навального до 14 години заповнили майже всю Пушкінську площу, але, здавалося, не зовсім розуміли, що їм робити.

- Треба щось кричати, розігрівати натовп! - говорила своєму другові дівчина біля пам'ятника Пушкіну. Він мовчав.

Image caption Багато мітингувальники принесли з собою прапори Росії   У Росії пройшла Страйк виборців - акція прихильників Олексія Навального з закликом бойкотувати майбутні президентські вибори

Media playback is unsupported on your device

"Страйк виборців": де і як реагувала поліція?

Поліцейські також спостерігали за присутніми мовчки. Деякі учасники акції залізли на парапет біля пам'ятника Пушкіну. Співробітники МВС зігнали їх звідти через кілька хвилин, але більше в те, що відбувається не втручалися.

затримання Навального

Олексій Навальний, який весь день старанно приховував своє місце розташування, до Тверській, в результаті, доїхав, але до основної частини протестувальників так і не дійшов. Опозиціонера, який йшов в супроводі прихильників, під крики "Ганьба!" повели в автозак співробітники поліції.

   повели   в автозак співробітники поліції

Media playback is unsupported on your device

Затримання Олексія Навального на "Страйк виборців"

В управлінні МВС по Москві повідомили, що на опозиціонера складається протокол про адміністративне правопорушення "Порушення встановленого порядку організації або проведення зборів, мітингу, демонстрації, ходи або пікетування" (ст. 20.2 КоАП РФ). Покарання за цією статтею - штраф, громадські роботи або арешт на строк до 30 діб.

Вже пізно ввечері, однак, політика випустили з ОВС "Якиманка" під зобов'язання про явку в суд, про час якого його повинні будуть повідомити додатково. Адвокати Навального повідомили, що йому так і не вручили протокол про адміністративне правопорушення.

При цьому Навальний написав у "Твіттер", що при затриманні у нього вилучили телефон:

розгубленість мітингувальників

Мітингувальники на Пушкінській не відразу дізналися, що Навальний до них не прийде.

- Ой, а Навального затримали вже? - здивувалася літня учасниця мітингу. На той час політик вже півгодини як сидів в автозаку. Почувши позитивну відповідь вона почала грати в "Ладушки" зі знайомим.

Image caption Олексій Навальний пробув на мітингу недовго, його затримали ще до гулянь

Через годину бездіяльності поліції активісти почали забиратися на ліхтарі біля пам'ятника Пушкіну - в якийсь момент все стовпи виявилися зайняті молодими хлопцями. Якщо на мітингу "Він вам не Дімон" 26 березня 2017 року поліція намагалася припиняти подібну активність, то в цей раз ніяк на те, що відбувається не реагувала.

На мітингу з'явилася пара з двома оберемками білих квітів в руках. Квіти нагадували про "болотних протестах" за підсумками виборів 2011-2012 роках: тоді білий колір став символом руху, а учасники протесту дарували квіти поліції, закликаючи її "бути з народом".

"Поліцейським адже дійсно показують ролики, що нам платить Держдеп, - пояснював Бі-бі-сі один з власників букета Павло. - Якби вони дійсно знали, як справи йдуть в країні, я сумніваюся, що вони б до нас не приєдналися. Багато навіть за кордоном не були, а якби поїздили, вони б зрозуміли, як вони жахливо живуть. ми хочемо показати, що ми на одній стороні з поліцією! ".

"Ми хочемо, щоб вони були на одному боці з нами!" - поправила Павла його супутниця Дарина.

Image caption зібралися закликали до бойкоту президентських виборів

До третьої години по Москві натовп на Пушкінській зорієнтувалася і вже щосили скандувала "Росія без Путіна!", "Путін злодій!", "Ми тут влада!" - гасла, що звучали ще на мітингах "За чесні вибори" в 2011-2012 роках. До них додалися крики "Бойкот!" і "Страйк!".

Останні гасла виявилися не настільки популярні, хоча Навальний закликав людей вийти на вулиці саме під гаслом "Не приходьте на вибори 18 березня".

Більшість мітингувальників пояснювали кореспондентам Бі-бі-сі, що вийшли на вулицю не тільки через відмову Навальному в реєстрації кандидатом в президенти. Люди говорили, що їх дратує корупція і беззмінний Путіна. Люди в першу чергу були незадоволені відсутністю альтернативи на президентських виборах.

На тротуарі вже щосили йшов флешмоб "Хто не скаче, той чекіст", який допомагав зігрітися. Люди старшого віку цю акцію не підтримали, але свої паралелі з подіями на Україні 2013 року також ще проводили. "У Росії свій шлях, але чогось нам варто повчитися в України. Такі вибори підтримувати не можна", - пояснював кореспонденту Бі-бі-сі стояв неподалік учасник мітингу.

У натовпі виділявся школяр в червоній куртці і з картонної табличкою "Путін" на грудях. На одній щоці у нього було написано "влада", на іншій - "гроші". Як пояснив 15-річний Андрій (ім'я змінено) Бі-бі-сі, цим перфомансом він демонстрував, що у Путіна "є тільки влада і гроші". Підліток посміхався і охоче давав інтерв'ю журналістам: у мітингу він брав участь вдруге в житті.

Від Кремля до Білого дому

Через годину стояння в сквері частина мітингувальників вирушила по Тверській вулиці у напрямку до Кремля. Припиняти почалися гуляння поліція не намагалася. З мегафона на поліцейському автобусі звучало монотонне "Громадяни, розійдіться, ви заважаєте проходу інших громадян", але на відміну від антикорупційних мітингів 26 березня і 12 червня ніяких затримань не було.

На питання кореспондента Бі-бі-сі про чисельність акції і ставлення до виборів більшість співробітників поліції відповідати не стали. Тільки один співробітник Росгвардіі сказав, що проголосує "за Володимира Володимировича Путіна" і попросив не ставити йому питань - тому що з пресою йому спілкуватися заборонено. Офіційно московська поліція повідомила, що в мітингу взяло участь близько тисячі осіб.

Частина мітингувальників дійшла до метро "Охотний ряд" і повернула на Моховою вулицю. У якийсь момент учасники акції спробували перекрити вулицю. Більше за інших в цьому досяг успіху спортивного вигляду активіст з червоним кулькою. Він двічі успішно закликав натовп перекрити вулицю. На третій раз його затримала поліція.

У підсумку учасники акції розділилися: частина залишилася на Тверській вулиці, інші пішли на Воздвиженці, а потім по Новому Арбату попрямували в сторону Білого дому.

- Стоїмо! Червоний! Зелений! Пішли! - кричали активісти на початку колони. Як тільки на останньому переході вже біля будинку уряду загорівся зелене світло мітингувальники вже в темряві помчали до будівлі з криками, ніби на штурм. Поліцейські автобуси загрозливо вишикувалися колоною біля тротуару, але омонівці з них так і не вийшли.

Image caption Після Тверській частина протестуючих пішли до Білого дому

Поруч з колоною мітингувальників біля Білого дому повільно їхав легковий автомобіль Водій та пасажир вигукували лайки у відкрите вікно.

- Ідіот! - відповідали йому протестувальники.

- Сам ідіот! Ти себе бачив? - обурювався водій.

- Їдь, і телик свій викинь! - відповідав йому хлопець з прапором Росії.

Один з наймолодших учасників запропонував людям "вийти розібратися" з машини, після чого автомобіль виїхав.

Протестуючі дійшли до самих воріт Білого дому і несподівано почали кричати "Уряд у відставку!". Світло у вікнах будівлі не горів. За парканом кілька поліцейських у важкій броні байдуже спостерігали за натовпом, яка, потупцювавши на тротуарі, пішла в провулки до станції метро Краснопресненська.

Мітинг продовжився у житлових будинків. З вікон дивилися діти, з одного балкона щось невдоволено кричала жінка в халаті, з іншого мітингувальників схвально показували великі пальці. Слідом за натовпом в провулки заїхали автозаки, насилу пробираючись по односмуговою вулиці.

Найстійкіші учасники ходи пішли по Садовому кільцю назад до Тверської вулиці, частина повернулася на Пушкінську площу і почала співати там гімн Росії.

Молодий прихильник Навального Євген пояснив, чим, з його точки зору, ця акція відрізняється від попередніх: "Яскраво виражена самоорганізація. Людям не потрібні лідери - вони самі йдуть вулицями, висловлюючи свій протест. Інша відмінність: МВС, схоже, змінили тактику і не затримують людей, хоча автозаків дуже багато. Мабуть, вони сподіваються, що акція тихо розсмокчеться ".

До вечора неділі крім Навального було відомо ім'я тільки одного затриманого в Москві - Костянтина Саркісова. Його доставили в ОВД "Якиманка". Активіст поскаржився, що в автозаку його били. Як розповів адвокат "Відкритої Росії", проти Саркісова можуть порушити справи за кримінальною статтею 318 ( "застосування насильства відносно представника влади").

Акції від Якутська до Калінінграда

У регіонах акції пройшли менш спокійно, ніж в Москві. Найбільша кількість затримань в Чебоксарах і Уфі - там прихильників Навального масово вивозили в автозаках, в відділення доставили по 50 чоловік. У Чувашії для того, щоб потрапити в ОВС, правозахиснику "Відкритої Росії" самому довелося спровокувати своє затримання.

Затримання прихильників Навального пройшли в Кемерові (31 осіб), Мурманську (23 людини), Томську (12 осіб). У багатьох містах поліція затримувала організаторів мітингів і співробітників штабів політика.

У Петербурзі поліцейські доставили в ОВД 10 осіб. Мітинг мав пройти на площі Пролетарської диктатури, однак, як і в Москві, учасники протесту в підсумку розійшлися. Хтось безуспішно намагався вийти на Двірцеву площу, інші дійшли до Марсового поля. Ще одна група учасників вирішила влаштувати прогулянку по Невському проспекту.

Image caption У Петербурзі ОМОН перекрив виходи на Двірцеву площу

На деяких майданчиках поліція взагалі ніяк не втручалася в те, що відбувається - наприклад, в Нижньому Новгороді, Вологді, Володимирі, Калінінграді і Якутську, де акція проходила при 45-градусному морозі.

Всього, за даними ОВС-Інфо, протягом дня по країні затримали в цілому 250 осіб.

Прихильники Навального на Кавказі

У Махачкалі мітинг завершився близько третьої години дня і пройшов без єдиного затримання. Його проводив Марат Ісмаїлов, який недавно через суд стягнув з мерії Махачкали 10 тисяч рублів "за порушення конституційного права на свободу зібрань". У протестній акції взяли участь трохи більше 100 осіб, в тому числі школярі.

Media playback is unsupported on your device

Мітинг в Махачкалі: "Ми терпимо і мовчимо. Чому?"

Старшокласниця Тахір зізналася, що учнів примушували підписуватися за висування Путіна замість батьків: "Підписи учні ставили не просто за своїх батьків, вони могли поставити і за батька свого однокласника. Як пізніше нам пояснили, суть була в тому, щоб підписи не повторювали один одного, і ЦВК пропустив документ ".

Кілька школярів розповіли, що зацікавилися політикою після того, як Олексій Навальний випустив фільм "Він вам не Дімон" - саме після цього вони вирішили брати участь в протестних акціях.

Далеко не всі, хто прийшов прямо підтримували ідею Навального бойкотувати вибори. Деякі промовці пропонували все ж брати участь в них, "щоб не відібрали голоси", або голосувати за "будь-яких інших кандидатів, крім Путіна", наприклад, за Ксенію Собчак.

Деякі промовці пропонували все ж брати участь в них, щоб не відібрали голоси, або голосувати за будь-яких інших кандидатів, крім Путіна, наприклад, за Ксенію Собчак

Media playback is unsupported on your device

"Їдь додому!": Як Ксенію Собчак зустріли в Чечні

Сама Собчак, яка балотується в президенти, ранок 28 січня провела в столиці сусідньої з Дагестаном Чечні. У Грозному вона проводила пікет на підтримку глави чеченського "Меморіалу", затриманого за зберігання наркотиків. Уже ввечері вона повернулася в Москву і вирушила до ОВС "Якиманка", куди доставили затриманого на Тверській Навального.

План "Фортеця"

Співробітниками Фонду боротьби з корупцією (ФБК) поліція зацікавилася задовго до початку акції в Москві. З ранку співробітники центру "Е" прийшли в офіс фонду на "Автозаводській", пояснивши свій візит дзвінком про нібито закладену бомбу.

Двері в офіс розкрили болгаркою. Прихильники Навального припустили, що поліцейських, в першу чергу, цікавили провідні великий трансляції на "Navalny.LIVE" Руслан Шаведдінов і Кіра Ярмиш. Вони з раннього ранку в прямому ефірі в "секретної студії" розповідали про те, як проходить "Страйк виборців" в регіонах.

Провідних онлайн-трансляції в офісі ФБК виявити не вдалося. В результаті поліція затримала ведучого новин Дмитра Низовцева, начальника московського штабу Навального Сергія Бойко і ще кількох юристів. Їх доставили в ОВД "Даниловское". З офісу вилучили комп'ютери, сервери і камери.

Бомбу в офісі поліція так і не знайшла. Пізніше МВС заявило, що, за їхньою версією, саме Низовцев і повідомив про закладену вибухівку.

Те, що відбувається в офісі "Омега-плаза" силовики назвали планом "Фортеця". Глава юрслужби ФБК Іван Жданов розповів, що його вводять тільки в разі реальної небезпеки захоплення або вчинення терористичного акту.

Чи не добрався до Тверської і колишній глава московського штабу Навального Микола Ляскін, якого поліцейські буквально витягли з маршрутки біля його будинку.

На офісі ФБК поліція не зупинилося - силовики прийшли в приміщення федерального штабу кампанії, де зберігаються агітаційні матеріали, і знову розкрили двері пилкою. Ведучих ефіру вони так і не знайшли.

Андрій Сошників, Сергій Горяшко, Єлизавета Фохт - Москва

Ольга Просвірова, Анастасія Голубєва - Махачкала

Ой, а Навального затримали вже?
Ти себе бачив?
Чому?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация