"Ілля Муромець і Соловей-розбійник": опис, герої, аналіз билини

  1. Історія
  2. аналіз твору
  3. Головні герої
  4. Соловій Розбійник
  5. Князь Володимир
  6. Аналіз структури твору

Билина «Ілля Муромець і Соловей-розбійник» - один із творів билинного циклу про подвиги самого шанованого в російській народі богатиря Билина «Ілля Муромець і Соловей-розбійник» - один із творів билинного циклу про подвиги самого шанованого в російській народі богатиря. Билина розповідає про двох героїчні події, в яких бере участь Ілля Муромець: бій з військом ворога - «силушкой», якій було «чорним-чорно», і перемоги над Солов'єм-розбійником.

Історія

Твір не має авторської приналежності і являє собою зразок народного епосу. Час створення билини можна визначити приблизно - її склав народ в усній формі в період до XIV століття. Билина зазнала безліч змін за весь час своєї історії, набувала нових персонажів, збагачувалася поетичними образами. Перші згадки про Іллю Муромця, як про захисника російських земель, були виявлені в XVI столітті в листуванні між одним з підданих Речі Посполитої иего королем. Богатир в ній названо Іллею Муравленіна. Двадцять років по тому мандрівний іноземець згадав у своїх записках про те, що бачив у Києво-Печерській лаврі мощі російського богатиря Іллі Моровлін. Це свідчить про те, що той час билина, як і її головний герой, була вже широко відома в народі.

аналіз твору

опис змісту

опис змісту

Дія билини починається з того, що Ілля Муромець збирається в дорогу: постоявши «заутреню у Муромі», він до обідні хоче встигнути «в стольний Київ-град». Перед Черніговом зустрічається йому вороже військо, яке він розбиває. Чернігівські «мужички» просять його стати воєводою в місті, але Ілля Муромець відмовляється і їде далі по небезпечній прямій дорозі до Києва, незважаючи на застереження про що живе там Солов'я-розбійника - він губить подорожніх «посвистом солов'я» і «покриків звіриним».

Богатир ранить і бере в полон розбійника, а потім, приїхавши до Києва, залишає його на княжому дворі пов'язаним. Князь Володимир не вірить в розповідь про те, що гість проїхав по прямій дорозі до Києва і переміг Солов'я-розбійника. Здивований тим, що грізний ворог, дійсно, полонений, князь просить його показово посвістеть. Коли той виробляє своїм свистом руйнування в місті, Ілля Муромець вивозить його в чисте поле і страчує.

Головні герої

Ілля Муромець

Ілля Муромець

Два головних герої твору уособлюють один - абсолютне добро, інший - зло. Ілля Муромець безстрашний і розважливий. Попереджений про небезпеку, що підстерігає в дорозі, він не звертає з нього, а сміливо вступає в бій з розбійником і перемагає його. Богатир сам себе призначає захисником російської землі і народу від ворогів і відповідально, вміло несе свою службу. Образ Іллі Муромця частково списаний з казкових, вигаданих персонажів, але має і історичного прототипу - святого Іллі Печерського Чобітки. Багато риси богатиря говорять про його зв'язки з міфічними Перуном і Велесом.

Детальніше: Ілля Муромець: характеристика і образ героя

Соловій Розбійник

Соловій Розбійник

Походження образу супротивника головного героя Солов'я-розбійника не зовсім ясно. Якщо міркувати масштабно, то він замінює в билині іншого відомого лиходія, кривдника російських людей, змія. Однак можна припустити і те, що це не міфічний образ, а звичайний розбійник, що відрізняється видатної силою виробляти свист.

Детальніше: Соловей-розбійник: характеристика і образ героя

Князь Володимир

Князь Володимир

Є в творі ще один герой - князь Володимир. Судячи з часу дії, зображений Володимир Красне Сонечко. Князь показаний безглуздим і не дуже розумною людиною. Він раптово гнівається при підозрі на те, що в словах Іллі Муромця може бути насмішка над ним, просить розбійника посвістеть, хоча багато чув про руйнівну силу його свисту. Образ князя описаний в традиційному для народного епосу глузливою тональності опису царів.

Детальніше: Князь Володимир: характеристика і образ героя

Аналіз структури твору

Аналіз структури твору

Дія билини розвивається поступально послідовно. Багато уваги приділяється деталям і розмов, опису героїв і обставин дій. Саме ж дію передано в лаконічних і точних, але образних виразах: «тетівочку шелковеньку натягував», «стрілку розжарену накладав», «стріли» і «вибив право око».

У билині передана мрія народу про вірного захисника, грізному для ворога, вірним і справедливому для своїх. Ілля Муромець однаково незалежний від прохань народу, якщо вони не відповідають його головної мети - захищати всю землю руську, а не окремі міста, і від ставлення до нього князя - він ввічливий і шанобливий до нього, але не боїться сперечатися і відстоювати свою людську гідність.
Твір написано своєрідним «билинним» стилем, з повторами і нога за течією сюжету. Всі герої мають яскраво виражену індивідуальність, мотиви їх вчинків роз'яснені прямою мовою героїв, а не оповідачем. Сама пряма мова поетична, рясніє подібними виразами.

Билина «Ілля-Муромець і Соловей-розбійник» є один з кращих зразків билинного епосу. Герої і сюжет знайшли відображення в деяких неслов'янських епосах.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация