"Імпортоопереженіе" на практиці. В Орлі запустили виробництво "чистих" лимонадів і "замахнулися" на радянський "Байкал": Аналітика Накануне.RU

  1. "Імпортоопереженіе" на практиці. В Орлі запустили виробництво "чистих" лимонадів...

"Імпортоопереженіе" на практиці. В Орлі запустили виробництво "чистих" лимонадів і "замахнулися" на радянський "Байкал"

В Орловській області запустили виробництво нових "чистих" лимонадів, зроблених без використання хімічних добавок на основі натуральних екстрактів корисних рослин. В одну з торгових мереж Орла вже надійшла перша партія таких напоїв. Судячи з усього, в той час як імпортозаміщення "зверху" не завжди йде за планом і часом пробуксовує, в регіонах почався новий процес "низової" продовольчої індустріалізації, кажуть експерти. Подробиці - в матеріалі Накануне.RU .

Читайте також:

В Орлі компанія "Біоцевтіка" на чолі з Дмитром Половинкин у співпраці з підприємствами харчової промисловості створила лінійку корисних для здоров'я продуктів: зразки лимонадів і наслідках напоїв з цілющими властивостями і оригінальними смаками. Напої виготовляються без використання смако-ароматичних імітаторів фруктів, а за допомогою екстрактів корисних рослин.

Здавалося б - що тут такого, хіба мало в країні успішних бізнес-проектів, в тому числі в харчовій галузі. Але якщо брати ті, які запущені без допомоги впливових лобістів у владних структурах, в умовах перманентних криз, то, мабуть, виявиться, що мало. Адже "лимонадного імпортозаміщення" здійснювалося в умовах, "коли немає ні кредитів, ні оборотного капіталу, ні податкових пільг, ні нормальних відносин з торговими мережами". Компанія запропонувала схему, вигідну для всіх учасників ринку - виробника, регіональної влади і торгових мереж. Лимонади стали орловським брендом, і їх виробництво поклало початок розвитку моделі "низової" індустріалізації в області продовольства - одного з найбільш ліквідних на сьогоднішній день ринків.

"В країні індустріалізація застопорилася. Немає дешевих кредитів, в податковій системі немає тих відрахувань, пільгових інвестицій, які є у західних промисловців, сировинна спеціалізація продовжує домінувати. Плюс додалася нова біда - торговельні мережі встановлюють для виробника низькі закупівельні ціни. Не кажучи про те, що іноді в них просто не проб'єшся. З 2014 р країна, коли було оголошено імпортозаміщення, стала ще більш сировинною. Орловська компанія висунула нову схему "низової" продовольчої індустріалізації. тобто ін дложіла почати індустріалізацію "знизу", не чекаючи центрального уряду, в формі регіональних торгових марок - створювати якісь нові схеми, де було б добре і регіональним властям, і виробникам, і торговельним мережам ", - прокоментував Накануне.RU письменник, публіцист, член "Партії справи" Максим Калашников, який побував днями в Орлі.

Суть ідеї - створити якісний місцевий продукт, здоровий, "без всяких ерзаців", який стане регіональною торговельною маркою і буде належати місцевій владі. Виробник відраховує частину доходів до бюджету регіону, а регіональна влада, в свою чергу, "пробивають його в торгові мережі - місцеві і федеральні". Тобто розробляється навіть не імпортозамінних, а "імпортоопережающій продукт", а влада "забезпечують робочі місця, зниження соціальної напруженості".

Директор компанії - розробника "лінійки" лимонадів "Біоцевтіка" Дмитро Половинкин підкреслив, що в рамках проекту були створені рецептури, аналогів яких в світі практично не існує.

"Це звичайнісінька" їжа ", яка несе і профілактичну користь для здоров'я. Звіробій, шавлія і ромашка присутні в рецептурах лимонаду. Такі продукти, якщо і випускаються, то в обмежених кількостях і за дорогою ціною. Те, що ми зробили - масової продукт нижнього цінового сегмента. Концепцію таких продуктів - "імпортоопережающіх зі здраворазвітіем" - ми поклали в основу низової індустріалізації. у перспективі це будуть і молочні, і м'ясні, і рибні, і кондитерські вироби. Якщо вдасться сформувати набір таких різноманітних продукції тов, то це позитивно позначиться і на здоров'я людей ", - розповів він Накануне.RU .

За його словами, влада Орловської області, звичайно, "зацікавилися продуктом, який має додаткові корисні властивості", однак основний їхній інтерес в просуванні був соціально-економічний.

"Програма реалізується не просто в рамках розвитку здорового способу життя. Всі продукти є брендами регіону, права на які належать владі. Регіон отримує" роялті "- авторські відрахування - з кожної одиниці продукції за право використання торгової марки. У регіоні створюються робочі місця і наповнюється бюджет. Я покрівлю душею, якщо скажу, що цей фактор не був головним для уряду регіону ", - сказав Половинкин.

Пропонують виробники і розширити можливості програми, створивши комплексне рішення, при якому інвестор мав би допомогу в розробці рецептури, в співфінансуванні, яке простіше отримати, якщо заходити туди »не індивідуально, а пакетно". В цілому по країні це більш перспективний варіант, ніж той, який реалізується зараз, вважають в компанії.

Зазвичай адміністрація регіону лише готує площадки і запрошує інвесторів, але не бере відповідальність за виробництво і збут продукції.

"Якщо нову схему поєднати з тим, що можна знайти промисловий майданчик і залучати малий і середній бізнес, то область може через свою корпорацію розвитку почати вибивати пільгові кредити федерального значення", - додав Калашников.

Тобто фактично такий проект просування місцевої продукції можна поєднати з програмою "воскресіння малого і середнього бізнесу, сильно вирізаного і витоптаного за останні роки", вважає Калашников.

"На підготовлені регіоном майданчика ставлять свої невеликі підприємства аналоги Олега Сироти (з його міні-заводом сирів). Один сири варить, інший - лимонади ллє, третій - робить кондитерські вироби і так далі. Всі вони - якщо роблять якісну продукцію - отримують участь в програмі регіональних торгових марок. Наприклад, в тій же "Орловської колекції". Можна уявити її аналоги - "Кубанський смак", "Архангельські ласощі", "Донське достаток". Тим самим малий і середній виробничий бізнес отримує можливість рости і розвиватися ", - пояснив він.

Схема так званої "низової" продовольчої індустріалізації працездатна і підходить для введення в багатьох регіонах країни, вважає Калашников. Сумно, між тим, що ідея виникає "від бідності і від того, що на федеральному рівні панує економічний маразм".

"При цьому схема не замінює моделі" великий індустріалізації ", про що говорить" Партія справи "- що треба замінювати податкову систему, макроекономічний волюнтаризм. Але поки цього немає, треба з чогось починати. В Орлі спробували це зробити, місцева влада назустріч пішла. Губернатор сказав, що немає грошей - за багато років панування людей старої формації область просто "лягла", - але дав карт-бланш для реалізації цієї схеми ", - зазначив Калашніков.

При цьому, автори моделі підкреслюють: таку схему "низової" індустріалізації практично неможливо впровадити в інші галузі економіки. "У машинобудуванні такий проект не спрацює. Почасти, це може спрацювати в косметичній галузі, агропромі. Треба розуміти, що населення не купує комбайни або літаки. Пересічний споживач не купує складні обробні і координуючі машини. Ми відштовхувалися, як свого часу Бухарін, або як в Англії починалася індустріалізація, від "простого" і вирішили, що таку роль може зіграти саме продовольство. Низова індустріалізація все-таки не може замінити собою справжню велику індустріалізацію. Тому все-таки це, перш за все о, харчопром ", - додав Калашников.

Виробник нового "чистого" орловського лимонаду планує також створити напій, що повторює за смаком класичний "Байкал" радянського виробництва 1979 р але під іншою назвою. Як пояснив Половинкин, мова йде не про копіювання радянської "традиції", а про творчу, осмисленої переробці.

"Рецептура напою" Байкал ", яка була доопрацьована в 1979 р до московської Олімпіади - хороша рецептура, що містить сім інгредієнтів. Це, по суті, був пік розвитку радянської безалкогольно-напіточной промисловості. Це був найвдаліший напій в історії вітчизняного харчопрому. Але за радянських часів застосовувалися екстракти слабші, ніж є зараз. Ми ж маємо намір застосувати технологію, яка дозволяє повністю витягти з рослини всю матрицю корисних властивостей. тобто це буде інгредієнт набагато більш широкого спектра дії. Ця технологія існувала раніше, але вийшло так, що про неї розробник "Байкалу" Галина Філонова дізналася набагато пізніше ", - пояснив директор компанії-виробника.

Новий дієвий напій буде також запущений у виробництво на базі "передовий Орловської області, в якій діє енергійне і розумне уряд". "При цьому далі рецептура може поширюватися як в рамках аналогічного проекту регіональних брендів, так і на комерційній основі. Де він з'явиться - залежить від активності регіонів", - уклав Половинкин.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация