"Кредит Януковича": чи поверне Росія свої мільярди і страшний Україні дефолт

  1. АВТОР:
  2. Орфографічна помилка в тексті:

9 грудня 2015 року, 15:44 Переглядів: 9 грудня 2015 року, 15:44 Переглядів:   Кредит Януковича доведеться повернути

"Кредит Януковича" доведеться повернути. Фото: скріншот відео.

Чим ближче стає день виплати так званого "кредиту Януковича", отриманого Україною від РФ в 2013 році, тим більше суперечок виникає з приводу перспективи погашення позики. Україна запропонувала РФ реструктуризувати борг на загальних умовах, проте офіційну відповідь від росіян так і не пролунав. Сьогодні російський прем'єр-міністр Дмитро Медведєв заявив - на Україну подадуть до суду, а борг зажадають визнати суверенною. У той же час статус позики до сих пір офіційно не визначений, а МВФ вже змінили свої правила - Україна зможе отримувати кредити навіть після дефолту перед Росією.

Навіщо Росія вимагає визнати борг суверенною

Янукович ще в 2013-му році домовився з Росією про 15 мільярдах доларів кредиту, проте РФ встигла перерахувати всього 3 мільярди. Прем'єр-міністр Арсеній Яценюк кілька разів вимагав реструктурувати цей кредит на загальних умовах. Наприклад, клуб приватних кредиторів погодився списати 20% від загальної суми боргу і продовжив термін його погашення. Однак Росія умови України не прийняла. 13 листопада Яценюк заявив, що Київ введе мораторій на погашення боргу перед Москвою, якщо вона відмовиться від реструктуризації. Фактично, визнавши готовність оголосити дефолт за боргом.

Сьогодні ж із заявами про "кредиті Януковича" виступив Медведєв і сам втік екс-глава держави. як розповів Янукович, в кінці 2013-го він відмовився йти на умови МВФ - підвищувати ціну на газ для населення, піднімати тарифи і тому довелося просити кредит у Росії, яка давала гроші без жорстких умов.

А Дмитро Медведєв заявив, що РФ ініціює засідання ради директорів МВФ щодо визнання українського боргу суверенною. Як пояснив директор Міжнародного фонду Блейзера Олег Устенко, днями МВФ змінив свої правила - фонд дає кредити і тим країнам, які оголосили дефолт. Навіть якщо "кредит Януковича" визнають суверенною, а після по ньому, як раніше заявляв Яценюк, оголосять дефолт, фактично це нічого не змінить для України. Співпраця з міжнародними кредиторами продовжиться.

До цього діяло правило - після визнання дефолту по суверенному боргу МВФ припиняв кредитувати країну, а рейтинг країни падав.

"Країна не могла б на світовому ринку позичати ні цента, якщо оголосила дефолт за суверенним боргом. Суверенний дефолт по суті не існує - борг не прощається, все одно потрібно його заплатити. Борги Царської Росії віддавала Радянська Росія. Не можна відмовитися від боргу, але кілька років після цього брати кредити буде неможливо ", - пояснив економіст.

"Країна не може на світовому ринку позичати ні цента, якщо оголосила дефолт за суверенним боргом", - пояснив економіст.

Чи є "кредит Януковича" суверенною?

Як говорить директор економічних програм Центру Разумкова Василь Юрчишин, точно сказати, чи вважається борг перед Росією суверенною складно. "Оскільки цінні папери на 3 мільярди доларів були розміщені на біржах, це деякими економічними агентами розглядається, як приватний борг. Суверенний борг, як правило, вирішується на рівні урядів", - розповідає економіст.

У той же час Олег Устенко відзначає, Росія дала борг України зі свого резервного фонду. При цьому під 5% річних, в той час як в кінці 2013-му року мінімальна кредитна ставка для України становила 12%.

"Світовий ринок в грудні 2013 року року був вкрай несприятливий для України. Існує таке поняття - вартість страховки на ризик на роботу з країною - тоді для України це було 12%. Рішення дати борг під 5% було швидше політичним", - говорить експерт .

"Існує таке поняття - вартість страховки на ризик на роботу з країною - тоді для України це було 12%. Рішення дати борг під 5% було швидше політичним", - говорить експерт.

Як зазначає економіст, найімовірніше, МВФ визнає "борг Януковича" суверенною. Саме тому, припускає Устенко, фонд змінив свої правила щодо кредитування країн з дефолтом суверенного боргу.

Прем'єр-міністр Медведєв наполягає: "Це звернення було від уряду України в уряд Російської Федерації. Якщо два уряди домовляються, то це, очевидно, суверенний позику. Ніколи за всю історію МВФ, за всю історію зовнішньоекономічних відносин це не ставилося під сумнів. Але дивно то, що міжнародні фінансові організації почали говорити: "Це як би ніби, як і не зовсім суверенний позику".

Як Росія буде повертати свої мільярди

"Звичайно, ми з цим (кредитом, - прим. Ред) не погодимося, ми підемо в суд, ми будемо домагатися дефолту по кредиту і будемо домагатися дефолту по всьому запозичень України", - заявив Медведєв. Як розповів директор Міжнародного фонду Блейзера, в контракті між Україною і Росією сказано, спірні питання по кредиту вирішуються в Лондонському арбітражному суді.

"Звичайно, ми з цим (кредитом, - прим. Ред) не погодимося, ми підемо в суд, ми будемо домагатися дефолту по кредиту і будемо домагатися дефолту по всьому запозичень України", - заявив Медведєв.

"Росія подасть документи до Лондонського арбітражу і чекатиме рішення. З високою ймовірністю, арбітраж вимагатиме від України виплатити борг. У будь-якому випадку, для лондонського арбітражу все одно - комерційний це борг або суверенний. У будь-якій ситуації арбітраж прочитає контракт так, як він прописаний ", - говорить експерт.

Для України важливо, повернути борг частинами. При цьому експерт вважає, навіть після рішення арбітражу українська сторона може тягнути час з виплатами.

"Якщо рішення буде прийнято в Лондоні, це не означає, що кредит потрібно моментально виплатити. Візьміть, наприклад, борг Росії перед ЮКОСом - рішення прийнято, але РФ не робить виплати. Також, я припускаю, найбільш ймовірно, що в Лондоні візьмуть рішення виплатити борг, Україна визнає борг, а виплати довгий час робити не буде ", - вважає експерт.

"Я припускаю, найбільш ймовірно, що в Лондоні візьмуть рішення виплатити борг, Україна визнає борг, а виплати довгий час робити не буде", - вважає експерт.

Василь Юрчишин вважає, сторони знайдуть політичне рішення, і кредит буде виплачуватися в результаті досягнутих домовленостей. У будь-якому випадку, вважає економіст, фінансові зобов'язання потрібно виконувати навіть перед країною-агресором.

До слова, на саміті G20 президент Володимир Путін уточнив, що Москва готова піти на розстрочку кредиту на три роки при наявності гарантій МВФ або країн Заходу. При цьому США відмовилися гарантувати Росії, що Україна виплатить "кредит Януковича". Термін погашення закінчується 20 грудня 2015 року. Домовитися з Росією про реструктуризацію цього боргу до сих пір не вдалося.

Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram

кредит

, Росія , Медведєв , борг , дефолт , експерт , Україна , Устенко , економіст , МВФ , кредит Януковича

Ви зараз переглядаєте новина "" Кредит Януковича ": чи поверне Росія свої мільярди і страшний Україні дефолт". інші Новини економіки дивіться в блоці "Останні новини"

АВТОР:

Олександр Литвин

Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter

Орфографічна помилка в тексті:

Послати повідомлення про помилку автора?

Виділіть некоректний текст мишкою

Дякуємо! Повідомлення відправлено.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ

Чи є "кредит Януковича" суверенною?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация