"Крик" - таємнича картина Едварда Мунка. Обговорення на LiveInternet - Російський Сервіс Онлайн-Щоденників

  1. "Сто великих картин" Н.A.Іoніна, видавництво "Віче", 2002р Розповіді про шедеврах

Відома картина Едварда Мунка "Крик" сьогодні вперше постала перед очима лондонців. Довгий час картина норвезького експресіоніста перебувала в приватній колекції земляка Едварда Мунка підприємця Петтера Олсена, чий батько був художнику іншому, сусідом і замовником. Цікаво, що використовуючи різну художню техніку, Мунк написав чотири варіанти картини під назвою «Крик».

Відмінною особливістю картини «Крик», яка представлена ​​в Лондоні, є оригінальна рама, в яку поміщено твір. Рама розписана самим Едвардом Мунком, що підтверджує авторський напис, що пояснює сюжет картини: «Мої друзі пішли далі, я залишився позаду, тремтячи від занепокоєння, я відчував великий Крик Природи». В Осло в «Музеї Едварда Мунка» знаходяться ще два варіанти «Крику» - один з них виконаний пастеллю, а інший - маслом. Четверта версія картини знаходиться в норвезькому Національному музеї мистецтва, архітектури і дизайну. «Крик», що належить Олсену - перша картина в ряду, написаний пастеллю, і відрізняється від трьох інших картин незвично яскравою палітрою кольорів. Картина Едварда Мунка «Крик» втілює ізоляцію людини, розпачлива самотність, втрату сенсу життя. Напруга сцені надає драматичний контраст між самотньою фігурою на першому плані і чужими людьми на віддалі, які зайняті самі собою.

Якщо Ви хочете мати якісну репродукцію картини Едварда Мунка у себе в колекції, то замовте репродукцію картини «Крик» на полотні. Унікальна технологія друку репродукцій на полотнах передає оригінальні кольору, завдяки використанню фарб європейської якості з захистом від вицвітання. Полотно, в якості основи для репродукції картини Мунка «Крик», передасть природну структуру художнього полотна, і Ваша репродукція буде виглядати як справжній витвір мистецтва. Всі репродукції оформляються на спеціальний галерейний підрамник, що остаточно надає репродукції схожість з оригінальним твором мистецтва. Замовте репродукцію картини Едварда Мунка на полотні, а ми гарантуємо Вам кращу колірну передачу, бавовняний полотно і дерев'яний підрамник, які використовують професійні картинні галереї.

Чому кричать? Та ще з перекошеним обличчям, хапаючись за голову, затискаючи вуха? Від жаху, від безвиході, від відчаю. Ось це Мунк і хотів передати у своїй картині. Спотворена фігура на ній - це втілення страждання. Надихнуло його на цю картину західне сонце, офарбивши небо в криваві кольори. Червоне, вогняне небо над чорним містом породило в Мунка відчуття крику, пронизує все навколо. </ B>

Треба б додати, що крик в своїй творчості він зображував неодноразово (є інші варіанти "Крику"). Але крик природи в дійсності був відображенням його власного внутрішнього крику. Закінчилося це все лікуванням в клініці (є дані, що Мунк страждав маніакально-депресивним психозом).

Але що стосується кривавого неба, то тут йому нічого не привиділося, в цих словах немає ніякої метафори. За відомостями астрономів в 1883 відбулося виверження вулкана Кракатау. Протягом декількох місяців вулкан викидав величезні хмари пилу, що і стало причиною "кривавих" заходів в Європі.

А ще існує абсолютно фантастична версія про цю картину. Її прихильники вважають, що Мунку довелося вступити в контакт з позаземним розумом (мабуть, фігура на картині комусь нагадала інопланетянина). Ось свої враження від цього контакту він і зобразив.

І ще про картину Е Мунк з іншого сайту :::


У 1892 році на виставці в Берліні було показано 55 полотен норвезького живописця Едварда Мунка, і серед них перші картини його великого циклу "Фриз життя". Ця експозиція викликала великі суперечки, в яких зіткнулися думки прихильників кайзеровского режиму, а з іншого боку - прогресивних художників.
Hе встигла виставка відкритися, як деякі тут же зажадали її закриття: "З поваги до мистецтва і чесному імені художника". Першим зажадав закриття виставки живописець кайзеровского режиму Антон фон Вернер, проти чого рішучого виступили Макс Ліберман і деякі інші художники. Першому важко було погодитися з самостійністю Мунка, який сміливо переступив рамки натуралізму, і німецька преса писала про норвезькому художника, як про божевільного. Його лаяли в большом городе і поки було мало тих, кому подобалося його мистецтво.
Але незабаром число друзів стало швидко збільшуватися, а особливо добре писали про Мунка молоді поети. Розігралася навколо його імені буря підняла Мунка на сходинку вище на сходах слави, а слідом незабаром закриття виставки тільки сприяло широкої популярності Мунка за кордоном.

За своє довге життя норвезький художник Едвард Мунк - живописець, рисувальник і гравер - створив вражаюче багато творів: від мініатюрних графічних аркушів до масштабних полотен. Його спадщина - це понад 1000 робіт маслом, більше 15 000 гравюрних відбитків, майже 4500 малюнків і акварелей. Воно справді стало національною гордістю Норвегії. Однак значення Мунка-художника не тільки в багатоплановості його мистецтва, а в і особливої ​​філософії майстра, в його здатності неоднозначно бачити і трактувати навколишній світ. Сам Мунк неодноразово говорив, що він зображував не просто те, що бачив, а то, що пробуджувало в ньому філософську реакцію. Таке бачення світу стало визначальним і для Мунка-живописця, і для Мунка-графіка.

Він був одержимий роботою і сам про це говорив так: "Писати для мене - це хвороба і сп'яніння. Хвороба, від якої я не хочу звільнитися, і сп'яніння, в якому хочу перебувати". В основі майже всіх його творів завжди лежать особисті переживання і неповторне сприйняття життя. Його картини пройняті трагічним відчуттям буття, настроєм відчаю і песимізму.

Особливий період у творчості Мунка - 90-ті роки минулого століття. Саме в цей час він пише твори, в яких тема страждання і самотності набуває підкреслено похмуру забарвлення. Головне для художника - зображення "стану голий душі". Недарма його картини носять назви, узагальнюючі формули, поняття, настрою, стану: "Відчай", "Страх", "Розрив", "Меланхолія", "Ревнощі" і т.д.

Образи повільно згасаючої життя (хворих і вмираючих) не раз з'являлися на полотнах Мунка і раніше. Зокрема, цьому присвячена ціла серія картин і гравюр "Хвора дівчинка". Послідовний розвиток цієї теми, пошуки її різних рішень стали невід'ємною частиною творчого методу Мунка. Так, реальні предмети і фігури людей на його полотнах перетворюються в плями чорного і білого контрасту; простір приміщень ледь позначається силуетами застиглих фігур; особи уподібнюються скорботним маскам, що символізує людське горе (картина 1896 року "Смерть в кімнаті хворого").

Особливо яскраво образна система символізму проявилася в циклі його творів під загальною назвою "Фриз життя". Сам Едвард Мунк говорив, що це поема про життя, любов і смерть, над якою він працював протягом тридцяти років. Він задумав її як "цикл декоративного живопису, як полотно ансамблю життя. У цих картинах за звивистою лінією берега - завжди хвилюється море і під кронами дерев розгортається своя життя з її примхами, все її варіації, її радості і печалі". "Фриз життя" включає такі картини, як "Поцілунок", "Барка юності", "Вампір", "Мадонна" та інші. Тема найбільшої картини з цього циклу - чоловік і жінка в лісі, - може бути, кілька випадає із загального тону інших полотен, але вона - необхідна ланка в ланцюзі.

На малюнку 1892 року "Відчай" Мунк зробив наступний запис: "Я гуляв по дорозі з двома товаришами. Сонце сідало. Небо раптом стало криваво-червоним, і я відчув вибух меланхолії, гризучої болю під серцем. Я зупинився і притулився до паркану, смертельно втомлений. Над синьо-чорним фьордом і містом лежали кров і язики полум'я. Мої друзі продовжували гуляти, а я залишився позаду, тремтячи від страху, і я почув нескінченний крик, що пронизує природу ".

Згодом ці враження стали основою задуму полотна "Крик", яке Мунк написав в 1893 році, а потім повторив його кілька разів в гравюрі.

Самотня людська фігура здається загубленої у величезній, гнітючому світі. Обриси фьорда лише намічені звивистими лініями - пронизливими смугами, жовтого, червоного і синього. Діагональ моста і зигзаги пейзажу надають всій композиції найпотужнішу динаміку. Особа людини представляється безликої, застиглої маскою, яка видає крик.

Трагічною гримасі обличчя людини протиставлені мирні фігури двох чоловіків. Стенерсен побачив в картині Мунка всепоглинаючий страх слабкої людини, паралізованого ландшафтом, лінії і фарби якого зрушили, щоб задушити його. Дійсно, картина "Крик" є апогеєм психологічного узагальнення. Живопис Мунка в цій картині досягла виняткової напруженості, а саме полотно уподібнюється пластичної метафори людського відчаю і самотності.

Сам художник - мовчазний і відлюдний, похмурий і підозрілий, м'який і вразливий, хто має сумнів і безкомпромісний, - важко сходився з людьми. І хоча у нього було досить багато друзів, вважав за краще самотність і одночасно все-таки прагнув бути серед них.

Мотиви смерті і страху (поряд з еротичними мотивами) характерні для всіх картин циклу "Фриз життя", а використовувані в ньому прийоми символізму - не просто данина одному з художніх течій того часу, Мунк довго перебував під його впливом. В цей час йому особливо близьким був мальовничий мову Ван Гога.

Польський критик Ст. Пшибишевський писав про картину: "Крик"! Неможливо навіть дати уявлення про цю картину, - все її нечуване могутність в колориті. Небо сказився від крику бідного сина Єви. Кожне страждання - це безодня затхлій крові, кожен протяжний виття страждання - клуби смуг, нерівних, грубо переміщених, немов киплячі атоми народжуються світів ... І небо кричить, - вся природа зосередилася в страшному урагані крику, а попереду, на помості, стоїть конкретна людина і кричить, стискаючи обома руками голову, бо від таких криків лопаються жили і сивіє волосся ".

"Сто великих картин" Н.A.Іoніна, видавництво "Віче", 2002р
Розповіді про шедеврах

Чому кричать?
Та ще з перекошеним обличчям, хапаючись за голову, затискаючи вуха?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация