"Криза-2011" змінив Росію. Точка неповернення пройдена?

У наступаючому році в Росії пройдуть вибори в Державну думу. Зараз деякі речі в політичному житті країни здаються настільки звичними, що ніхто вже й не згадує, що чотири роки тому їх просто не було. У наступаючому році в Росії пройдуть вибори в Державну думу

Центр Rethinking Russia спільно з провідними російськими експертами (серед яких - гендиректор ВЦВГД Валерій Федоров , Президент Російської асоціації політичної науки Оксана Гаман-Голутвина , Директор з досліджень фонду ІСЕП Олександр мабуть, перший проректор Фінансового університету при уряді РФ Костянтин Симонов та інші) підготував доповідь, в якому мова якраз іде про зміни з 2011 року.

У вступі зазначається, що доповідь адресований міжнародним експертам з метою інформування їх про найважливіші параметри російської політичної системи і "особливості електоральної моделі". Хоча з його даними, звичайно, корисно буде ознайомитися не тільки іноземцям.

З повним текстом доповіді "Розвиток інститутів і накопичення якості" можна ознайомитися ТУТ

За великим рахунком, це один з небагатьох доповідей (якщо не перший), в якому проаналізовано зміни, що відбулися в нашій країні за останні роки. Його автори нагадують, що вибори в 2011 році обернулися хвилею політичного протесту. На думку більшості експертів, таким чином був позначений криза багатьох склалися на той момент в Росії політичних і електоральних практик політичної системи.

"За минулі чотири роки держава, слідуючи в логіці передвиборної програми В. Путіна від 2012 року , Приділило велику увагу "розшивки" її вузьких місць. Сьогодні вже можна говорити про те, що Кремль в цілому сформував нову якість інституційної структури та дизайну політичної системи. Примножені кількісні індикатори демократії підкріплені новим рівнем якості регулювання і реалізації демократичних процедур ", - наголошується в доповіді.

Його автори зазначають стався за чотири роки зростання "значень різних кількісних показників, що відображають" обсяг "і" вага "конкурентних процедур у сфері внутрішньої політики".

Минуле й сьогодення російських партій

Простий приклад: на старті виборчої кампанії в Держдуму в 2011 році партія мала налічувати не менше 40 тисяч членів. Таких в той час налічувалося сім - мова про політичні організації, що відповідали вимогам тодішнього законодавства.

В даний час згідно із законом в партії потрібно не менше 500 чоловік. Право брати участь у виборах мають 74 загальнонаціональних партії - тобто тих, чиї відділення зареєстровані в половині суб'єктів РФ. Взагалі ж в Росії на грудень 2015 року налічувалося 77 партій, які пройшли реєстрацію в Мін'юсті . Різницю з даними чотирирічної давності побачити неважко.

Див. також: Ремізов: Законопроект про спрощену реєстрацію партій не викликає нарікань

Звичайно, далеко не всі з цих партій візьмуть участь у виборах. Але тут питання скоріше про їх дієздатності. Адже в 2011 році без збору підписів виборців у думських виборах могли брати участь тільки чотири партії. Вони повинні були або мати представників у Держдумі, або ж як мінімум в заксобранія 28 регіонах (що по факту не означало ніякої різниці).

Зараз правом участі у виборах без збору підписів мають 14 партій. Ті ж парламентські; партії, які отримали не менше трьох відсотків на виборах в Держдуму в 2011 році; партії, хоча б один представник яких є депутатом хоча б одного регіонального заксобранія .

Що сталося з виборами

Якщо минулі вибори проходили виключно по партійними списками , То половина депутатів наступного складу Держдуми буде обрано по одномандатних округах.

"До виборів 2016 року внутрішньополітична система стала більш варіативної і орієнтованої на особливості 85 російських регіонів, придбала чіткі та прозорі правила в тих сферах суспільного життя, які раніше залишалися на периферії уваги влади (наприклад, інтернет, громадський контроль, безпека вуличної політики), відкрилася для нових осіб, груп громадських інтересів і носіїв змістовних ідей ", - відзначають експерти.

Див. також: Шанс для нових партій

Не варто забувати, що в єдиний день голосування у вересні 2016 року пройдуть не тільки федеральні, але також регіональні та муніципальні вибори . Чотири роки тому все сім партій зареєстрували своїх кандидатів.

А в єдиний день голосування в цьому році - 55 партій висунули кандидатів або списки. З них 36 брали участь у виборах депутатів заксобранія і органів муніципального управління за партійними списками; 40 - за мажоритарними округами. Також 27 партій висували кандидатів для участі у виборах губернаторів або глав муніципальних утворень.

Як змінювалися губернатори

Ось на темі губернаторських виборів варто зупинитися окремо. Чотири роки тому губернаторів стверджували регіональних законодавчих зборів щодо кандидатур, запропонованих президентом Росії. У доповіді наголошується, що досвід успішних виборів (будь-якого рівня) перед виборчою кампанією був тільки у 40 губернаторів з 83.

Див. також: Політолог: суспільство стало більш вимогливим до виборів

"У 2016 році перед виборами в Держдуму вже 79 відсотків губернаторського корпусу (67 з 85 діючих губернаторів) мають історію електорального успіху в своєму регіоні. В тому числі 61 губернатор обраний в 20123-2015 рр. На прямих виборах. Всього прямі вибори передбачені в 75 суб'єктах РФ з 85 ", - підкреслюється в дослідженні.

Парламентська опозиція - вчора і сьогодні

Ще один момент, на який звернули увагу експерти. Перед виборами 2011 представники парламентської опозиції очолювали шість думських комітетів з 32, хоча і мала у своєму розпорядженні третю депутатських мандатів. Перед виборами 2016 половину думських комітетів очолювали депутати від ЛДПР, " справедливої ​​Росії "Або КПРФ.

Крім того, всі три опозиційні парламентські партії мають представників у Раді Федерації (тоді як в 2011 році з верхньої палати парламенту був відкликаний єдиний опозиціонер - лідер "Справедливої ​​Росії" Сергій Миронов ).

Держава і "третій сектор"

Експерти також відзначають зростання уваги з боку держави до некомерційним організаціям - як його ще називають " третьому сектору "(Перші два - це влада і бізнес). У 2011 році тільки дев'ять видів діяльності соціально орієнтованих НКО давали право на отримання додаткової підтримки з боку органів державної влади та муніципального самоврядування.

Див. також: НКО пропонують стати більш людяним

У 2016 році таких видів діяльності буде вже 17. У поточному році по лінії президентських грантів некомерційним організаціям було виділено понад 4,2 мільярдів рублів. "Дано доручення щодо виділення нового правового статусу соціальних НКО - "виконавець суспільно корисних послуг" (аналог закордонного статусу "НКО підвищеної суспільної користі") і надання їм податкових та майнових пільг.

З 2016 НКО будуть отримувати до 10 відсотків коштів регіональних і муніципальних соціальних програм, щоб повноцінно брати участь в наданні соціальних послуг на місцях поряд з бюджетними установами ", - наголошується в доповіді.

А що ж буде далі?

Власне, тепер справа за партіями - доводити свою спроможність. Влада свою роботу виконала. По крайней мере, більшу її частину - якісь доповнення і зміни завжди можливі, життя не стоїть на місці. Як показав вересневий єдиний день голосування (та й з досвіду попередніх років), з "доказами спроможності" можуть бути проблеми.

Див. також: Багато російські партії не знають про можливості, які є по закону - політолог

Наприклад, в тій частині, що стосується виборів за партійними списками. Тут експерти серйозно сумніваються в можливостях "нових" партій конкурувати зі "старими".

Втім, є шанси поборотися в одномандатних округах. По крайней мере, представники непарламентських партій не роблять таємниці з того, що розраховують домогтися результатів саме таким чином.

Читайте статтю на англійської версії Pravda.Ru

А що ж буде далі?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация