"Лист до Бога": про віру і людські долі

У видавництві Московського Свято-Данилова монастиря "Даниловський благовісник" вийшла книга "Лист до Бога". Її автор, протоієрей Андрій Ткачов, клірик київського храму в ім'я Преподобного Агапіта Печерського, - провідний православних телепередач і постійний автор популярного на Україні журналу для молоді "Отрок.ua". "Лист до Бога" - це збірка оповідань про віру, про долі людей, що живуть за заповідями Христовими, - наших сучасників і тих, кого Православна Церква зарахувала до лику святих. У видавництві Московського Свято-Данилова монастиря Даниловський благовісник вийшла книга Лист до Бога

Фото: AP

Автора відрізняють жива мова, близькість до сучасних проблем, спроба знайти прості принципи для пристрою справжньої християнської життя, відсутність прагнення дати готові відповіді на складні і неоднозначні питання. Яскраві епізоди доль святих подвижників і простих людей, жваво описані батьком Андрієм, послужать прикладом для наслідування і церковній людині, і тому, хто ще тільки шукає свій шлях до істини.

Знайомство з книгою і автором можна почати з одного з оповідань, що увійшли до збірки.

Едіт

У центрі парусного корабля височіє щогла. А в центрі європейського міста височіє шпиль собору. Соборний дзвін лякає по неділях птахів і заважає спати тим, хто не любить молитися. Навколо собору, найчастіше - квадратом, розташована площа. Залежно від пори року вона буває то місцем народних зборів з духовим оркестром і виступом мера, то місцем жвавої торгівлі. Та хіба мало чим може бути мощена бруківка, на яку з чотирьох сторін дивляться чисто вимиті вікна? На всі боки від площі тікають вузенькі вулички. Будинки на них стоять настільки близько, що сонячний промінь буває рідкісним гостем на стінах перших поверхів. Вогкістю і старовиною пахне на цих вулицях, якщо, звичайно, господиня не вилила прямо перед вашим носом брудну мильну воду або кухонну балію з риб'ячою лускою. Зараз таке трапляється рідко, але раніше ...

Та історія, яку я хочу розповісти, трапилася саме "раніше". Це було між двома світовими війнами, які по правді варто було б назвати "бійнями". Життя було бідна, зла і невпевнена. Люди в ті роки стали криво посміхатися при слові "чесність" або "благородство". Багато понять випарувалися, всім не вистачало грошей, все не довіряли один одному і на ніч міцно замикали двері. У міському храмі служби йшли регулярно, і люди ходили на них регулярно, але це була холодна регулярність. Точно так само і стрілки годинника на вежі ходять по колу, залишаючись мертвими.

Втім, було в цьому місті кілька людей, які за часами молилися дуже ревно, зі сльозами і підлягає. Це були кілька "дівчаток" із закладу мадам Коко. Так, панове! В кожному європейському місті, поряд з перукарнями, кафе і ательє верхнього одягу, неодмінно є хоча б один будинок, увійти до якого можна по одній сходах, а вийти - по інший. Це - будинок побачень, веселий будинок або публічний. Називайте, як хочете. Якщо є людське житло, то можуть бути і паразити: гризуни, комахи ... Якщо є цивілізація, тобто і одне з її проявів - давня виразка, незнищенне зло, проституція. Якось занурилися в розпусту, кимось обдурені, часто -задавленние нуждою, жінки, що живуть в таких будинках, ніколи не залишаються без роботи. Тому-то й не збігаються там часто вхід і вихід, що нема чого, червоніючи, зустрічатися в дверях сусідові з сусідом або професору зі студентом.

Читайте також в рубриці " релігія "

Життя в цих будинках починається тоді, коли в звичайних оселях мами розповідають дітям на ніч казки. А коли ті ж діти прокидаються вранці, і мами виливають за двері в канаву їх нічні горщики, в "тих" будинках настає мертва тиша. Неприродна життя має свій неприродний графік. У всьому будинку тільки кілька людей з настанням ранку вели активний спосіб життя. Це сама мадам Коко (ніхто не знав, коли вона спить), прибиральниця і сторож, він же - двірник і вибивала. Прибиральниця, мадам N, мила підлогу, голосно ляскаючи об підлогу мокрою ганчіркою. Сторож, чоловік років сорока, в минулому - цирковий акробат, мовчки курив в кутку передпокою. Поруч з ним, безтурботно розмовляючи відсутніми до землі ніжками, сиділа його дочка. На вигляд їй було років шість. Це було щупле, слабо розвинене дитя, схоже на маленького горобчика. Звали її грізно. Звали її так само, як звали колись мудру жінку, що врятувала свій народ від ворогів. У багатьох галереях світу ви при бажанні побачите різної пензлем і в різні часи написання картини під назвою "Юдіф з головою Олоферна". Дівчинку звали Юдиф, але на язиці країни ім'я звучало трохи інакше - Едіт.

Картинній галереї в їх місті не було. Але навіть якщо б і була, Едіт не змогла б подивитися на картини зі своєю знаменитою тезкою. Едіт була сліпа. Її очі дивилися прямо перед собою, але нічого не бачили.

Жінки в будинку мадам Коко любили дівчинку страшно. Вся не витраченого спрага сім'ї, материнства, вся жага дарувати, а не продавати любов, виливалася на цю сліпу дівчинку. Її тискали, притискали до грудей, її носили на руках, чесали, її балували солодощами.

"Якби можна було купити їй нові очі, я не пошкодувала б усіх своїх грошей", - говорила подругам довгов'яза Елізабет. Її власна дочка жила в іншому місті у бабусі.

"Ми б все не пошкодували", - вторили їй жінки. Їх любов до Едіт була непідробною. В цьому будинку, де грехобжілся краще будь-ластівки, забрався під дах, маленька Едіт, здавалося, втілювала ту, нормальне життя, де жінка ввечері лягає в ліжко до чоловіка і прокидається вранці.

Я вже говорив, що "вихованки" мадам Коко часом молилися палко і довго. Звичайна людина навряд чи зрозуміє, що таке молитва повії. Та краще б йому цього і не розуміти. Але ж Страшного Суду ще не було. І не ми, а Христос, Той Самий, Який був розп'ятий за нас, буде цей Суд вершити. Ці жінки теж любили Спасителя. Любили хоча б за те, що Він не карає їх негайно, не спопеляє після чергового гріха, але терпить і продовжує чекати. Віра жила в них на самому дні серця, і вони соромилися випинати її назовні. Але іноді хвилі каяття починали здійматися, і дно душі оголювалося. Тоді сльози лилися рікою, і гіркі зітхання не можна було слухати без здригання. Це було не часто і не у всіх. Але це було, бачить Бог, було.

У тому місті, де людина заробляє на життя в нічному закладі, він навряд чи часто буде молитися в місцевому храмі. Особливо, якщо містечко малий, і все обличчя знайомі. Але неподалік від цього містечка був інший, здається - Лізьє, так його звали. У цьому місті був монастир, а в монастирі - мощі древньої святий подвижниці. Святиня приваблювала в обитель натовпу паломників, серед яких було легко загубитися. Туди і ходили час від часу молитися і довгов'яза Елізабет, і кирпата Жанна і ще кілька їхніх подруг по ремеслу і нещастя.

Є, звичайно, речі, які важко забути. Але найчастіше забувати легше, ніж пам'ятати. Ніхто вже не згадає, як і коли до незвичайних паломниця прийшла думка згідно і посилено молитися Господу про дарування зору маленької Едіт. Але ж не народилися ж ці жінки відразу повіями. У них були звичайні матері, і ці матері читали своїм дочкам Євангеліє. Навіть якщо вони були неграмотні, вони переказували своїм дочкам те, що чули в церкві. Так чи інакше, обіцянка Спасителя виконати будь-яке прохання, яку двоє або троє згідно принесуть Отцю в ім'я Його, занепалим жінкам було відомо.

Сонце вже встало, але ще не почало пекти, коли акуратно і скромно одягнені троє "вихованок" мадам Коко йшли з міста в напрямку найближчої обителі. Поруч з ними, смішно перебираючи ногами і тримаючись за руки дорослих, йшла Едіт.

***

Існує одне старе і святе переказ про якусь блудниці, яка, повертаючись, додому, після тільки що вчиненого гріха, побачила матір, ридаючу над щойно померлою дитиною. Співчуття пропекло серце занепалої жінки. Нестерпний біль цієї матері вона відчула як свою і почала молиться. Вона, звичайно, знала, хто вона; знала, як не любить Бог розпуста синів і дочок людських. Але біль співчуття покрила собою все, відкинула сором, прогнала сумніву, запалила віру. Наполегливій була молитва і короткою ...

Короткої тому, що після кількох гарячих прохань блудниці, Господь відповів чудом, Він оживив дитя. Дивні діла, Твої, Господи!

Боронь вас Боже, не вірити в правду подібних історій. Це означало б, що ви нехтуєте грішників і не вірите, що Бог може слухати їхні молитви. А може бути, ви взагалі не вірите в силу Божу?

Особисто я вірю, вірю і в те, що було дуже давно, і в те, що було набагато пізніше. А пізніше було ось що.

Три дні по тому, по дорозі з монастиря в місто, поверталися три жінки з дому мадам Коко. З ними, тримаючись за руки дорослих, поверталася маленька Едіт. Вона вже не дивилася прямо перед собою, незрячими очима. Вона раз у раз крутила головою в різні боки, і дивилася вперше на придорожні дерева, на птахів в небі, на перехожих, що прямують на зустріч. Дівчинка поверталася видючої. Вона ще не звикла до такої значної зміни свого життя і здивовано, від низу до верху заглядала в обличчя своїх старших попутниць. А ті відповідали їй повними любові поглядами. Очі у всіх трьох були червоними від сліз, а обличчя сяяли щастям.

***

Якщо ця історія не на 100% збігається з дійсністю, то неточності будуть стосуватися лише дрібних деталей. По суті, все сказане - правда. І правда ця тим більше очевидна, що дівчинка, Прозревшая по молитвам занепалих жінок, відома всьому світу. Пам'ятаєте, на початку ми порівнювали її з маленьким горобчиком? Саме з цим прізвиськом її знав надалі весь світ. Едіт Піаф її сценічне ім'я. "Хрипить горобець", жартівливо називали її французи. "Піаф" на паризькому жаргоні якраз і означає "горобчик".

Та хіба мало чим може бути мощена бруківка, на яку з чотирьох сторін дивляться чисто вимиті вікна?
А може бути, ви взагалі не вірите в силу Божу?
Пам'ятаєте, на початку ми порівнювали її з маленьким горобчиком?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация