"МІСТО НАД Неманья" | ВАТ "Автобусний парк м Гродно"

Якщо Ви хочете дізнатися даний білоруське гостинність; якщо Вас притягує первозданна природа, чисті озера і річки, привітні ліси та мальовничі ландшафти; якщо Ви хочете відчути подих історії на вулицях стародавніх міст, біля стін легендарних замків і палаців; якщо Вас цікавить багата і своєрідна культура, що увібрала в себе глибину народної душі і високу професійну майстерність - приїжджайте на Гродненщини - тут Вас чекають і завжди раді гостям.

Гродно зачарує неповторною атмосферою затишку старовинних вузьких вуличок, чистих і зелених двориків. Королівські замки, величні костели, унікальна Коложская церква 12 століття, музеї, зоопарк, виставкові і концертні зали, театри - в Гродно багато цікавого і незабутнього. Тут можна затриматися на кілька днів, і кожен з них буде сповнений новими відкриттями і враженнями.

Старий Замок

Мало хто з туристів, який приїхав в Гродно на екскурсію, обійде стороною Старий замок. У його приміщеннях розташований обласний історико-археологічний музей з рідкісними експонатами. Але не тільки вони приваблюють сюди численних гостей і городян. Тут, на високому і крутому березі Німану, побачиш напівзруйновану кам'яну стіну, помилуєшся дивовижним краєвидом чи просто відпочинеш в тихому і затишному куточку стародавнього міста.

новий замок

Новий замок в Гродно - новий королівський палац, побудований в 1734-1751 роках під час правління короля і Великого князя Литовського Августа III як літня резиденція польських королів і великих князів литовських, за проектом Карла Фрідріха Пеппельман.

Тут проходили генеральні сейми Речі Посполитої. У цій будівлі під час останнього сейму Речі Посполитої в 1793 році було підписано угоду про розподіл Речі Посполитої Росією і Пруссією, а в 1795 році король і Великий князь Литовський Станіслав Август Понятовський поставив підпис під актом зречення. Король жив у ньому до 1797 року. В одній частині палацу знаходилися королівські покої, в а інший - приміщення, призначені для засідань сейму. Після 1750 року побудована каплиця, крита куполом, частково збереглися також в'їзні ворота.

Під час поділів Речі Посполитої російські влаштували в палаці госпіталь і казарми. У 1941 році будівля була знищена в результаті військових дій. У 1952 році замок перебудований і відновлений архітектором В. Вараксина в класичному стилі.

Оригінальний вигляд зберігся лише у в'їзних воріт і скульптури сфінксів. З 1950 по 1990 роки тут розміщувався Гродненський обласний комітет КПБ, а з 1990 року розташовується історико-археологічний музей і обласна бібліотека імені Карського.

Свято-Борисо-Глібська Коложская церква

Свято-Борисо-Глібська Коложская церква - архітектурна перлина старовинного Гродно, унікальний пам'ятник древнього православного зодчества XII століття в Білорусі і всій Східній Європі.

Побудована на північному заході Стародавньої Русі, Коложская церква не схожа ні на один храм в світі. Православна святиня, історія якої налічує вже дев'ять століть, включена до попереднього списку об'єктів Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.

Фарний костел Святого Франциска Ксаверія

Фарний костел Святого Франциска Ксаверія є католицьким собором, а також кафедральним собором Гродненського дієцезії. В оздобленні собору широко використовувалися засоби архітектурної пластики, скульптура і живопис. Особливу красу інтер'єру надають розвинена багатофігурна композиція у вівтарі і опорні стовпи, прикрашені декоративними колонками іконостасів, виконаними цілком із дерева. Ці декоративні елементи мають високу художню цінність. Фресковий розпис (1 752) складається з многосюжетность композицій, розташованих в арочних нішах і зведеннях. Входить в список цінностей.

Цей храм був заснований єзуїтами в другій половині XVII століття, і входив в комплекс монастиря цього ордена, а тому довгий час він називався єзуїтським костелом.

Сьогодні собор є одним з найцінніших пам'ятників архітектури стилю бароко в нашій країні, і одним з найважливіших туристичних об'єктів міста на Немане. Відомий з багатьох точок історичного центру, він вражає своєю величчю і монументальністю. Воно й не дивно, адже цей костел будували близько ста років.

Собор святого Франциска Ксаверія в Гродно (Фарний костел) - це одна з візитних карток Гродно і красивий католицький храм Речі Посполитої. Назва «Фарний» походить від слова парафіяльний (parafia) - головний храм, двері його відкриті з раннього ранку до пізнього вечора. А тому тут не тільки багато прихожан, але і туристів.

Костел на своєму віку бачив майже все, хоча за триста років ні крапельки не змінився. А історія самого храму бере початок ще раніше. Ідею його будівництва плекав ще в XVI столітті польський король Стефан Баторій, який обрав Гродно однієї зі своїх улюблених резиденцій. Він пожертвував на будівництво костьолу десять тисяч злотих. Але через раптову смерть монарха його задумка була реалізована тільки через століття.

Аптека-музей

На центральній площі міста Гродно, поруч з кафедральним костелом св. Франциска Ксаверія знаходиться унікальна, єдина в Білорусі аптека-музей. Вона розташовується в будівлі найстарішої в країні аптеки, побудованої єзуїтами в 1709 році в комплексі гродненського колегіуму - пам'ятки історії та культури XVII-XVIII ст.

Старовинна аптека працювала з моменту свого створення до середини ХХ століття. У 1953 р в її приміщеннях розмістився медичний склад, пізніше - салон меблів. Відродження аптеки відбулося лише в 1996 році після того, як частина першого поверху її історичної будівлі орендувала і відреставрувала гродненська фармацевтична фірма «Біотест». З тих пір в старовинних залах разом діють аптека і музей.

Найстарша аптека в усі часи була зразковим закладом. Вона і зараз є однією з кращих в місті. Співробітники аптеки-музею, продовжуючи традиції своїх попередників, намагаються задовольнити найвибагливіші вимоги клієнтів. При цьому кожен відвідувач може не тільки гідно оцінити різноманітність пропонованих лікарських засобів, але також з інтересом і користю для себе провести час, знайомлячись з історією аптечної справи в оригінальній обстановці музейного залу.

францисканський костел

Костел Матері Божої Ангельської і монастир францисканців.

Костел і монастир францисканців - пам'ятник архітектури бароко. Заснований у 1635 р Е.Курчем і його дружиною Сузанною. Складний рельєф визначив асиметричну композицію храму, що включає дзвіницю і монастирський комплекс. Кам'яні двоповерхові монастирські корпуси і тринефний костел утворюють замкнене внутрішній двір.

Серед 20-ти колись існували в ВКЛ францісканських костелів гродненський - один з небагатьох збережених і безперервно діючих. Інтер'єр костелу прикрашають скульптури, ліпнина. Храм славиться чудотворною іконою Богоматері Ангельської XVII століття.

Свято-Покровський кафедральний собор

Гродненський Свято-Покровський кафедральний собор був побудований в правлінні єпископа Гродненського і Брестського Михайла (Єрмакова) (1905 - 1915) на честь воїнів Гродненського гарнізону, які загинули в російсько-японській війні 1904 - 1905 років. За старих часів православна Білорусь не знала скульптурних меморіалів і пам'ятників. На згадку про ті чи інші події військової історії зводилися храми.

Жіночий православний монастир Різдва Богородиці

За кілька кроків від галасливої Радянській площі, оточений старими глухими стінами, знаходиться крихітний затишний дворик жіночого православного монастиря Різдва Богородиці. Прогулюючись в спекотний літній день по місту, загляньте сюди хоча б на пару хвилин, і ви відчуєте особливу блгодать і спокій, які виходять від стін святині. Чи відчуваєте, що час практично зупинилося?

Архітектурний комплекс монастиря складається з церкви, житлового корпусу та каплиці (або зимової церкви). Церква Різдва Богородиці збудована в 1720-51 рр. Архітектор - І. Фонтана. Пам'ятник архітектури перехідного від бароко до класицизму стилю. Каплиця прибудована до східного торця житлового корпусу в середині 18 ст.

синагога

В історичному центрі, поруч зі Старим замком та пожежної вежею початку XX ст. знаходиться головна синагога Гродно. Зараз (на квітень 2016- го) Велика хоральна синагога знаходиться на стадії реконструкції. Історія синагоги йде в XVI ст., Коли в 1575-1580 рр. була побудована за проектом італійського архітектора Санті Гуччі. Останнього запросив для будівництва рабин Мордехай Яффі, уродженець Праги, який 1572 р приїхав в Гродно. Незважаючи на те, що синагога була кам'яна, в 1617 році була повністю знищена пожежею. Польський король Сигізмунд III дав згоду на відновлення на колишньому місці, і знову відбудована синагога простояла аж до 1899 року, коли знову згоріла.

Будівля синагоги в сучасному вигляді було побудую в 1902-1905 годахІльyoй Фрункіним в мавританському стилі. Велика хоральна синагога Гродно під час німецької окупації використовувалася як пункт збору людей для відправки в концтабори. Під час Великої вітчизняної війни багатий внутрішній декор дуже сильно постраждав. У радянський період (1944-1991гг.) Будівля головної синагоги Гродно використовувалося як склад, ще тут знаходилися творчі майстерні гродненских художників. У 1991 р будівлю було повернуто єврейській громаді.

Лютеранська кірха

Гродненська євангелічно-лютеранська громада була утворена в 1779 році з лютеран німецького походження, які були запрошені міським старостою Антонієм Тізенгаузен для організації королівських мануфактур і роботи на них. Історія Лютеранської кірхи починається з 20 вересня 1793 року. Король Станіслав Август подарував для молитов Гродненської громаді лютеран-протестантів триповерхова будівля колишньої таверни, яка і була перебудована в кірху. Так як більшість лютеран приїхали з Німеччини, то спочатку служби велися на німецькій мові. Лютеранська громада була в пошані і розвивалася бурхливими темпами. З самого початку король Станіслав платив пастору платню сріблом з казни Речі Посполитої, а 1882 році аптекар Адамович подарував приходу дві аптеки. Одна з них розташована в Литві, а інша до сих пір відома в Гродно як "аптека-музей".

На початку XX століття на місці невеличкої дерев'яної кірхи був побудований новий храм в стилі неоготики. Правда, вже незабаром для місцевих лютеран почався складний період. Під час Першої світової війни царські власті депортували гродненских німців вглиб Росії, лютеранська громада зменшилася в рази.

З 1940-х років в будівлі кірхи розміщувався державний архів, для чого значно змінили інтер'єр храму. До початку XXI століття лютеранська церква опинилася в жалюгідному стані, але в останні роки була проведена її реставрація. В даний час кірха діє.

Пожежна каланча

У 1885 році страшна пожежа знищила половину будинків Гродно. Щоб уникнути в майбутньому подібної ситуації, в 1912-му на пожертви місцевих жителів в місті була побудована пожежна каланча.

Кам'яна 32-метрова вежа забезпечувала повний огляд міста. На ній завжди знаходився черговий і, помітивши пожежу, дзвонив у дзвін. На місце події на возах з бочками води відразу ж виїжджала пожежна команда.

За своїм первісним призначенням вежа вже давно не використовується. Зараз на її верхньому рівні відкрита оглядовий майданчик, а частина приміщень виділена під музей пожежної та аварійно-рятувальної служби, де можна дізнатися про методи боротьби з вогнем.

З часів Тизенгауза в Гродненському коплекс Городниці ще існують - палац зі флігелем віце-адміністратора Валицкого, будинок, що належав адміністратору, будинок лісової адміністрації, казарма, житловий будинок майстра (вул. Ожешко), лямус, пакгауз, школа медицини (академія) та школа музики . Городніца- територія, що належить А. Тизенгауза, що є центром мануфактури, ще зберігає деякі споруди другої половини XVIII ст.

У цьому районі можна побачити кілька адміністративних будівель того часу (район площі Леніна і вул. Ожешко), парк, в минулому ботанічний сад. Інші споруди Городниці, такі як палац, не збереглися до наших днів через Першої Світової та Великої Вітчизняної воєн та реставрації міста. Головне значення в архітектурному комплексі Городниці виділялося навчальним закладам, таким як ветеринарні школи, землемірні школи, будівельні, рахівницької, медичні, музичні і т. Д. Вчителями в них були знамениті діячі науки, архітектури та балетмейстерства, запрошені з усіх куточків Європи.

Гродненський обласний драматичний театр

Гродненський обласний драматичний театр - це пам'ятник Радянського періоду історії Гродно, один з найкращих театрів Республіки Білорусь. Розташований на високому березі річки Німан, Драматичний театр є символом Гродно.

Гродненський обласний драматичний театр сформувався в 1947 році. Спочатку в репертуарі переважали твори, спрямовані на формування ідеологічної основи в мисленні радянської людини. Головним чином це були п'єси Максима Горького, Олександра Островського, Івана Гончарова, Антона Чехова та інших.
У 1984 році Драматичний театр Гродно придбала власний дім. Проект був розроблений колективом архітекторів під керівництвом Геннадія Мачульская.

Побудовано будинок було зі збірного залізобетону і цегли: зал для глядачів з балконом і амфітеатром на 700 місць, малим залом для глядачів на 216 місць, фойє, вестибюлем і адміністративним корпусом. Репетиційний зал знаходиться на цокольному поверсі, там же є склад декорацій, апаратна, кімнати для акторів. Біля входу в театр розташовано композицію скульптора Л. Зильбера.

Будиночок Елізи Ожешко

Будиночок Елізи Ожешко в Гродно створений в Будинку письменниці, де вона жила з 1894 по 1910 роки. У Будинку розміщуються Юнацький філія і відділ видань іноземними мовами ГУК «Гродненської обласної бібліотеки імені Е.Ф.Карского». У 1967 році в читальному залі Юнацького філії була створена експозиція, присвячена життю і творчості Елізи Ожешко. У 2001 році в кімнатах, де за життя письменниці розміщувалися робочий кабінет і малий салон, були відтворені інтер'єри зі збережених фотознімків. Кімнати обставлені меблями і предметами епохи Елізи Ожешко. З збережи вшіхся оригінальних предметів тут знаходяться камін і дзеркало, гербарії, зроблені самої Ожешко, прижиттєві фото і книги письменниці. У будинку збереглися також оригінальні дерев'яні елементи вхідного тамбура та балконні огородження. У березні 2009 року після проведеної реконструкції всього будинку, кімнати були знову відкриті для відвідувань. Демонстраційна площа залів становить 34,1 м. Кв. Основний фонд музею налічує 70 предметів.

Чи відчуваєте, що час практично зупинилося?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация