"Мовчи жінка! Твій день 8 березня! »

"Мовчи жінка! Твій день 8 березня! »Як часто подібне висловлювання на свою адресу чула я тільки за те, що вела себе дуже активно або дозволяла собі довгі промови в суто чоловічому колективі. Думаю, що і багато інших жінок стикалися з цією фразою в той момент, коли чоловіки хотіли показати, «хто в домі господар». Забавно, що навіть 8 березня жінці не дозволено говорити і діяти, їй дозволено приймати подарунки, посміхатися і «насолоджуватися» компліментами на адресу своєї краси і «жіночності», вислуховувати промови про те, як вона «прикрашає цей світ».

А так як це все-таки свято, вона повинна проявити чудеса спритності і швидкості, встигнувши ще й стіл накрити.

Так що ж стоїть за цим «Мовчи, жінка! Твій день 8 березня! »? Все просто - мовчи завжди, мовчи всюди і грай за правилами. Дозволь «сильній статі» продемонструвати свою силу і будь «прекрасним слабкою статтю».

Однак не завжди 8 березня було «жіночим днем» - святом «істинної жіночності». Створення цього «особливого» дня переслідувало зовсім інші цілі - емансипацію жінок, їх консолідацію на боротьбу за свої права і проти дискримінації. Подібні трансформації з дня боротьби в день жінок покликане погасити «звільнення» жінок і орієнтувати їх на традиційні цінності.

Трішки історії

деякі дослідники вважають, що витоки виникнення свята 8 Березня слід шукати в русі жінок за свої права в Західній Європі і особливо в США в середині XIX і початку XX століття. Жінки не мали тоді повнотою прав (наприклад, практично було відсутнє право на освіту і жінкам не надавалося виборче право).

8 березня 1857 роки (23 лютого за старим стилем) в Нью-Йорку відбулася демонстрація робітниць текстильної промисловості і фабрик з пошиття одягу за 10-годинний робочий день (на той момент довжина робочого дня складала 16 годин), проти поганих умов праці та низької заробітної плати.

У 1903 році в США утворилося Ліга жіночих профспілок, мета якої полягала в об'єднанні жінок-робітниць в боротьбі за політичні та економічні права. У 1908 році жінки з Соціал-демократичної жіночої організації США ініціювали створення Жіночого дня і провели в цей день демонстрації і мітинги. У 1909 році Соціалістична партія Америки оголосила Національний жіночий день, який відзначався аж до 1913 року в останню неділю лютого.

У 1910 році з ініціативи Клари Цеткін на Міжнародній жіночій конференції соціалістів в Копенгагені було засновано Міжнародний жіночий день. Вважалося, що в цей день жінки будуть влаштовувати мітинги і ходи, залучаючи громадськість до своїх проблем.

У Росії святкування цього Дня сходить до жіночої демонстрації 8 березня 1917 (23 лютого по старому стилю). Те, що жінки вийшли на вулиці, в дуже великій мірі визначило початок Лютневу революцію.

У 1921 році в СРСР в пам'ять про участь жінок в початкових події Лютневої революції 8 березня отримало офіційний статус свята жінок-робітниць. З 1966 року в СРСР Міжнародний жіночий день трансформується у «всенародне свято» всіх жінок незалежно від зайнятості, соціального стану і віку.

З 1966 року в СРСР Міжнародний жіночий день трансформується у «всенародне свято» всіх жінок незалежно від зайнятості, соціального стану і віку

У 1977 році Організація Об'єднаних Націй проголосила 8 березня Міжнародним днем боротьби за права жінок. Щорічно в цей день у багатьох країнах дійсно відбуваються марші, мітинги, пікети та інші заходи, присвячені проблемам дискримінації жінок в суспільстві.

Указом Президента Республіки Білорусь № 157 від 26 березня 1998 року була встановлено загальнореспубліканський святковий день 8 березня - День жінок. Цей день офіційно вважається неробочим днем.

Важливо підкреслити, що поява Дня 8 березня було тісно пов'язане з жіночим / феміністським рухом за права. Завдяки чому сучасні жінки мають можливість здобувати освіту, голосувати, брати участь у професійній і політичній активності. Однак дискримінація жінок, незважаючи на придбані права, все ще залишається реальністю і повсякденністю багатьох жінок.

Однак дискримінація жінок, незважаючи на придбані права, все ще залишається реальністю і повсякденністю багатьох жінок

Міф про «Жіночності»

Замість «святкування» досягнень і озвучування існуючих проблем щодо дискримінації жінок, в цей день в нашій країні акцентують увагу на категорії «жіночності». Відбувається підміна понять, коли замість боротьби за свої права з'являється «святкування жіночності». Під «жіночністю» в даному випадку розуміється соціальна категорія, згідно з якою визначається, якою має бути «справжня жінка». Про яку ж «жіночності» йдеться 8 марта?

Про це ми можемо дізнатися всюди зі ЗМІ, дитячих книжок і підручників, розмов з родичами і друзями, колегами і коллежанкамі на роботі. «Жіночність» постає як щось само собою зрозуміле, невід'ємне і необхідне для життя будь-якої людини жіночої статі. У цей день кожна жінка повинна ще раз зрозуміти наскільки вона відповідає цим категоріям.

У цей день кожна жінка повинна ще раз зрозуміти наскільки вона відповідає цим категоріям

У найбільш концентрованому вигляді це проявляється в привітаннях з боку державних осіб, офіційних структур і публічних людей. У Білорусі «традиційно» офіційна позиція озвучується в привітанні президента року:

«Цей перший весняний свято привносить в життя пробудження світлих почуттів поваги, вдячності і любові до прекрасної половини людства.

Найвищої оцінки заслуговує ваша активна позиція в зміцненні молодого білоруського держави, у розвитку охорони здоров'я і освіти, культури і науки, спорту, бізнесу і фінансової сфери. Тут ви проявляєте свої кращі риси - доброту, чуйність, цілеспрямованість і відповідальність. Споконвіку жінка шанується як хранителька домашнього вогнища. Багато з вас поєднують професійну діяльність і виховання дітей. Низький уклін вам за це. Нехай сьогодні по-особливому звучать слова подяки матерям, дружинам, донькам, всім жінкам, які своєю красою, теплотою і чуйністю наповнюють і прикрашають наше життя »(8 березня 2012).

Вітання Міністра охорони здоров'я:

«Сердечно вітаю Вас з прекрасним святом весни, любові та краси - Днем 8 березня! Ви робите цей світ добрим і чудовим, даруєте любов і життя. Без Вас не буде домашнього затишку і тепла. На Ваші тендітні плечі часом лягають нелегкі турботи, але Ви завжди залишаєтеся жіночними і чарівними, веселими і ніжними ».

Вітання від Голови Вищого Господарського Суду:

«Прийміть найщиріші вітання з Днем жінок. Це чудове свято - визнання в любові і повазі до прекрасної половини людства. Жінка завжди - втілення турботи, справедливості і милосердя, уособлення тепла і затишку, джерело натхнення. Завдяки вам триває життя на землі. Низький уклін вам за це! (...) Ви несете на своїх тендітних плечах тяготи і тривоги за майбутнє своїх сімей, зберігайте віру, підтримуєте надію, даруєте любов. (...) Нехай ваша ніжність і теплота сердець, краса і чарівність, життєва мудрість і доброта завжди супроводжують вашому жіночому щастю! »

При цьому важливо розуміти, що «жіночність» і «мужність» не просто різні, а й нерівні за своїм змістом категорії: чоловік займає домінантне, активне положення, в той час як жінці пропонується підпорядкована і пасивна позиція.

Саме тому в привітаннях часті апеляції до «крихкості» жінок, необхідності їх захищати, обдаровувати. Але все це за умови відповідності жінки «істинної жіночності» і при «правильну поведінку».

Наприклад, телеведучий СТВ Павло Костевич привітав жінок наступним чином:

«Дорогі жінки, дівчата і бабусі - усі, хто причетний до слабкої статі, він же прекрасна стать. Вітаю вас з 8 Березня, бажаю, щоб ви цілий рік поводилися так, щоб чоловіки абсолютно добровільно хотіли вас вітати з цим чудовим Міжнародним жіночим днем ​​»(07.03.2011).

Жінка повинна слідувати основним соціальним приписам: народжувати, зберігати домашнє вогнище, відповідати за родину, віру і націю, зберігати білоруську державність, а також бути джерелом натхнення для чоловіків і завжди залишатися чарівною, ніжною і мудрою - і в нагороду її «жіночність» буде оцінена чоловіками. Вітаючи її, вони тим самим підтверджують, що вона, жінка, веде себе належним чином і володіє потрібними якостями. Таким чином, формується міф про «жіночності» як про якість, яким повинна хотіти мати кожна дівчинка.

Наслідки і проблеми

Наслідки і проблеми

Орієнтація на традиційні цінності і категорії «істинної жіночності і мужності» лежать в основі існування дискримінації жінок в сучасному білоруському суспільстві. У минулому, у 2012 році я вже позначала ті проблеми, які існують в нашому суспільстві. Що змінилося за рік? Та практично нічого.

Жінки все ще слабо представлені у владних структурах і не включені в прийняття важливих політичних рішень. Жінки частіше задіяні в невиробничих низькооплачуваних галузях і на посадах службовців. У той час як на високих постах переважно знаходяться чоловіки.

Так, в грудні 2012 року в промисловості (Де більше чоловіків, ніж жінок) середня заробітна плата склала 5,277 млн ​​руб, а в освіті (де жінок набагато більше) - 3,206 млн. Не дивно, що за даними офіційної статистики жіноча зарплата по відношенню до чоловічої становить 73,7%.

Все це обмежує доступ жінок до матеріальних ресурсів, які могли б дозволити їм бути самостійними.

Система побудована таким чином, що жінки потрапляють в матеріальну залежність від чоловіка. Яскравим прикладом, що підтверджує це, стало позбавлення «самотніх» матерів надбавок до допомоги по догляду за дитиною в промисловості до трьох років. Дана міра, крім іншого, спрямована на підтримку «повної» сім'ї і повинна стимулювати жінок вступати в шлюб.

При цьому просування сімейних цінностей і традиційної сім'ї в офіційній риториці погано співвідноситься з високо поширеною проблемою домашнього насильства.

Авторка: Авдотья Каблукова

За даними загальнонаціональної гарячої лінії для постраждалих від домашнього насильства 8-801-100-8-801, яка діє з 13 серпня 2012 року на базі міжнародного громадського об'єднання «Гендерні перспективи», за перший місяць роботи надійшло 240 дзвінків в основному від жінок - жертв домашнього насильства. Керівниця гарячої лінії зазначила, що дзвонять в основному жінки, які страждають від агресії своїх чоловіків (в тому числі колишніх), батьків і синів. Аналіз даних за три місяці роботи лінії показує, що в 93% випадків телефонують жінки. При цьому:
70% абонентів терплять фізичне насильство;
100% тих, хто зателефонував терплять психологічне насильство;
7% страждають від сексуального насильства;
72% піддаються економічному насильству;
42% звернулися повідомили про те, що в їхній родині піддаються насильству неповнолітні діти.

Чоловіки також консультуються з фахівцями: таких дзвінків за час роботи гарячої лінії було 7%. Найбільш поширений вид насильства по відношенню до чоловіків - агресія з боку їх дорослих синів. За час роботи лінії надійшов один дзвінок від чоловіка, який хотів отримати допомогу психолога та навчитися контролювати спалахи гніву в сімейних взаєминах.

***

Навіщо ж потрібен зараз свято 8 березня? Якщо звернутися до споконвічного змістом цього свята, то відповідь однозначна - щоб боротися проти дискримінації жінок, проти соціальних систем, інститутів і практик, які підкреслюють гендерні відмінності і продукують нерівність прав і можливостей.

Однак якщо подивитися на те, яким чином це свято відзначається в нашій країні, то стає зрозумілим, що він використовується з метою закріпити підлегле становище жінок в гендерної ієрархії, посилити і підкреслити гендерні відмінності, де «мужність» ув'язується з силою і домінуванням, а « жіночність - зі слабкістю і пасивністю. Таким чином, символічно жінка позбавляється своєї активної суб'єктної позиції, перетворюючись лише в об'єкт споглядання.

Те, як відзначається 8 березня в Білорусі, зводить цінність жінки до зовнішньої привабливості і наявності «істинних жіночих якостей».

Звідси випливає, що даний «свято» вимагає змістовних змін. Хотілося б, щоб в цей день ми знову згадали, що День 8 березня - це День боротьби за права всіх жінок.

Хотілося б, щоб в цей день ми знову згадали, що День 8 березня - це День боротьби за права всіх жінок

Думка редакції може не збігатися з думкою авторів.

»?
Про яку ж «жіночності» йдеться 8 марта?
Що змінилося за рік?
Навіщо ж потрібен зараз свято 8 березня?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация