"Нафтогаз" vs "Газпром": Через що судяться компанії, і коли буде видно рішення в кінці тунелю

Спірні моменти між компаніями має вирішити Стокгольмський арбітраж. Остаточне рішення очікується до 30 листопада Спірні моменти між компаніями має вирішити Стокгольмський арбітраж

112.ua

Понад три роки НАК "Нафтогаз України" і ПАТ "Газпром" не можуть домовитися про постачання газу. Спірні моменти між компаніями має вирішити суд при Арбітражному інституті Торгової палати Стокгольма, або так званий Стокгольмський арбітраж, куди боку звернулися майже одночасно. У травні інстанцією було винесено "проміжне" рішення з цього питання, остаточне - очікується в другій половині 2017 року.

З чого все почалося?

Початок цієї сумної історії було покладено вісім років тому - в 2009 році. На той час прем'єр-міністр України Юлія Тимошенко домовилася з главою уряду Російської Федерації Володимиром Путіним про постачання російського газу для України в 2009-2019 роках.

Юлія Тимошенко під час зустрічі з Володимиром Путіним, архівне фото З відкритих джерел

Умови контракту, який за підсумками переговорів прем'єр-міністрів підписали керівники "Нафтогазу" і "Газпрому", були, м'яко кажучи, невигідними Україні. Зокрема, згідно з документом, НАК зобов'язувався купувати щорічно 52 млрд куб. м газу за формулою "take or pay" ( "бери або плати"). Нею передбачалося, що українська компанія буде платити гроші за весь обсяг газу незважаючи на те, бере вона 52 млрд куб. м газу, або взагалі не бере "блакитне" паливо з РФ.

У 2010 році тодішніми президентами країн Віктором Януковичем і Дмитром Медведєвим було підписано доповнення до "контракту Тимошенко-Путіна", які пізніше через місця підписання стали відомими як "харківські угоди". Ними передбачалося продовження Україною терміну перебування Чорноморського флоту ВМС Росії в Криму на 25 років. Росія натомість зобов'язувалася надати Україні знижку на газ у розмірі 100 дол. За тис. Куб. м.

Однак ці угоди після окупації в 2014 році Росією Криму були скасовані Кремлем в односторонньому порядку. Своє рішення керівництво РФ аргументувало тим, що територія півострова увійшла до складу федерації, а значить "Газпром" не повинен поставляти Україні газ "по дешевці", а виключно за укладеним в 2009 році контракту.

Тут важливо пам'ятати, що Україна не визнає анексії Криму, і з нею солідарно більшість країн-членів ООН.

Спірні моменти, - які вони?

У червні 2014 року "Нафтогаз" звернувся до Арбітражного інституту Торгової палати Стокгольма з проханням переглянути договір на поставку газу від 2009 року. Зокрема, компанія вимагає: встановлення і перегляду ціни на газ, закуплений у "Газпрому" з 20 травня 2011-го по жовтень 2015 року; заміни положень контракту на поставку, а саме обсягів газу за принципом "take or pay", отримання права на одностороннє припинення постачання і заміни положень в пунктах про заборону експорту і про зобов'язання про продаж газу.

У цій справі "Нафтогаз" вимагає від "Газпрому" 18 млрд дол. Разом зі штрафами і відсотками, які накопичилися за цей час.

Російський монополіст в свою чергу вважає, що умови контракту дійсні і повинні дотримуватися. Тому "Газпром" також в червні 2014 року звернулася до Стокгольмського арбітражу з проханням про стягнення з "Нафтогазу" боргу в 47,1 млрд дол. Разом зі штрафами і відсотками за поставлений газ.

Разом зі штрафами і відсотками за поставлений газ

прес-служба НАК "Нафтогаз України"

З них 34,5 млрд доларів - санкції за принципом "take or pay" в 2012-2014 роках, 3 кварталі 2015 року та 2-4 кварталах 2016 року, 2,2 млрд дол. - щодо спірної ціни на газ в 4 кварталі 2013 і 2 кварталі 2014 року, решта - накопичені штрафи і відсотки.

Що думає про це Стокгольмський арбітраж?

В кінці травня поточного року Трибунал при Арбітражному інституті Торгової палати Стокгольма виніс "проміжне" рішення у справі НАК "Нафтогаз України" проти ПАТ "Газпром" за контрактом на поставку газу в Україну від 2009 року.

Суд повністю відхилив вимоги "Газпрому" щодо застосування принципу "take or pay", а також задовольнив вимогу "Нафтогазу" про перегляд контрактної ціни з урахуванням ринкових умов.

Крім цього, судом було повністю скасовано заборону на реекспорт газу, який містився в контракті.

З відкритих джерел

В Україні це рішення сприйняли як велику перемогу. Зокрема, порахували, що "Газпрому" можна не платити за неспожитий газ, переглянути на нього ціну і перепродувати.

У Росії рішення Стокгольмського арбітражу прокоментували скупо. Зокрема, російська сторона вважає, що скасування принципу "take or pay" не говорить про те, що Київ може не платити. В іншому - потрібно дочекатися остаточного рішення.

Примітно, остаточне рішення щодо спору НАК "Нафтогаз" і ПАТ "Газпром" очікується в другій половині 2017 року. Українська сторона вважає, що воно буде винесено не пізніше 30 листопада.

До цього часу компанії повинні були провести консультації щодо контракту на покупку / продаж газу. Проте 8 вересня голова "Нафтогазу" Андрій Коболєв заявив, що компанії не змогли домовитися.

Проте 8 вересня голова Нафтогазу Андрій Коболєв заявив, що   компанії не змогли домовитися

Голова правління НАК "Нафтогаз України" Андрій Коболєв. Архівне фото. Фото з відкритих джерел

"На вимогу трибуналу ми провели переговори з" Газпромом "за контрактом на купівлю-продаж газу. Вони недавно завершилися, і за їх результатами ми йдемо в суд для отримання остаточного рішення за новою формулою і деяким іншим аспектам подальшої роботи з цією компанією ... Я не можу говорити багато деталей, оскільки це були закриті переговори. Я б сказав акуратно: ми не досягли того прогресу, на який розраховував трибунал ", - зазначив він.

Суперечка про постачання газу не єдиний

Варто відзначити, що Трибунал при Арбітражному інституті Торгової палати Стокгольма розглядає ще одну суперечку між НАК "Нафтогаз України" і ПАТ "Газпром". Він стосується недопоставки і недоплати за послуги транзиту в 2009-2016 роках.

В "Нафтогазі" заявили, що, згідно з контрактом на транзит газу, в разі зміни умов формування транзитних тарифів в Європі Україна має право вимагати перегляду тарифу.

Справа в тому, що після підписання контракту був прийнятий так званий Третій енергопакет і умови формування транзитних тарифів в Європі істотно змінилися. Тому в українській компанії вважають, що тариф на транзит російського газу потрібно привести у відповідність до європейських умов.

"Газпром" це робити відмовляється. Так, тариф на транзит газу не переглядався вже більше 5 років.

Так, тариф на транзит газу не переглядався вже більше 5 років

Фото з відкритих джерел

"Нафтогаз" звернувся в тому ж 2014 року в Стокгольмський арбітраж з вимогою привести транзитний контракт з "Газпромом" у відповідність з європейським законодавством, яке Україна імплементувала в зв'язку з приєднанням до Енергетичного співтовариства.

У цій справі "Нафтогаз" вимагає стягнути з "Газпрому" понад 13 млрд дол., Зустрічна вимога російської компанії становить 0,007 млрд дол.

Минулої п'ятниці (8 вересня) в НАК не виключили, що вимоги до російському монополісту за позовом в арбітражі про транзит газу можуть збільшитися більш ніж на п'ять млрд дол.

Передбачається, що рішення щодо цього спору буде винесено Стокгольмським арбітражем паралельно з рішенням за позовом про постачання газу - в другій половині поточного року (можливо в листопаді).

Які прогнози?

Кожна зі сторін конфлікту переконана, що остаточне рішення Стокгольмського арбітражу буде на її користь: Україна сподівається, що "останнє слово" суду не буде істотно відрізнятися від "проміжного" рішення, Росія - що все зміниться.

Експерти вважають, що більше шансів на успіх у "Нафтогазу", так як, швидше за все, фінішне рішення буде засновано на "проміжному". Тобто можуть бути зміни лише в деяких деталях.

Як відомо, згідно з газовими контрактами, підписаними між "Газпромом" і "Нафтогазом", рішення Стокгольмського арбітражу є остаточним і не підлягає оскарженню.

Забігаючи наперед, якщо трапиться так, що рішення арбітражного суду буде на користь України, а Росія відмовиться його виконувати, в "Нафтогазі" вже пообіцяли в судовому порядку домагатися арешту активів "Газпрому" за кордоном.

Інші спори з "Газпромом"

Крім суперечок, які розглядає Суд при Арбітражному інституті Торгової палати Стокгольма, в Україні є претензії до "Газпрому" і з інших питань. Зокрема, в січні 2016 року Антимонопольний комітет держави оштрафував ПАТ "Газпром" на 85,966 млрд грн за зловживання монопольним становищем на ринку транзиту природного газу України, який згодом виріс до 171,932 млрд грн (близько 6,6 млрд дол.) За рахунок пені за його несплату.

Юрліга

У квітні поточного року АМКУ направив до Державної виконавчої служби (ДВС) заяву про відкриття виконавчого провадження про примусове стягнення з ПАТ "Газпром" (РФ) 171,932 млрд грн.

У травні, згідно зі звітом "Газпрому", компанія отримала постанову про відкриття виконавчого провадження на суму 189,125 млрд грн (включає 171,193 млрд грн виконавчого збору) і накладення арешту на рахунки представництва "Газпрому" в Києві, дивіденди і акції від участі в капіталі ПрАТ " Газтранзит ", а також акцій або часткою в ПАТ" Інститут "ПівденНДІГіпрогаз", ТОВ "Газпром збут Україна", ТОВ "Міжнародний консорціум з управління і розвитку газотранспортної системи України".

"Газпром" подав заяву до Верховного Суду України (ВСУ) про перегляд ухвали Вищого господарського суду України від 16 травня 2017 року, яким підтверджено рішення судів нижчих інстанцій про накладення Антимонопольним комітетом України (АМКУ) штрафу і пені на російську компанію в розмірі 171,932 млрд грн . Однак сьогодні стало відомо, що цей документ не був прийнятий у виробництво.

На даний момент держава намагається списати 79,877 млн ​​грн дивідендів, що підлягають сплаті компанії "Газпром" (Росія) від приватного акціонерного товариства "Газтранзит" (Київ), в рахунок погашення накладених Антимонопольним комітетом штрафу і пені у загальному розмірі 172 млрд грн.

З чого все почалося?
Спірні моменти, - які вони?
Що думає про це Стокгольмський арбітраж?
Які прогнози?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация