"Наслідки атаки на Сирію для американців будуть набагато гірше, ніж вони думають": Аналітика Накануне.RU

"Наслідки атаки на Сирію для американців будуть набагато гірше, ніж вони думають"

США продовжують звинувачувати Башара Асада в проведенні хімічної атаки, а Росію - в "співучасті або приховуванні злочинів". Все це супроводжується яскравими телевізійними сюжетами, достовірність яких - під великим питанням. 11 квітня в Москву прибуває держсекретар Рекс Тіллерсон, і, на думку деяких спостерігачів, тепер він буде говорити з позиції сили і ставити умови здачі Асада. Але "брязкання зброєю" відгукнеться самої адміністрації Дональда Трампа, про це в інтерв'ю Накануне.RU розповів військовий аналітик, заступник директора Інституту країн СНД Володимир Євсєєв.

Читайте також:

Питання: Після нічної атаки по сирійську авіабазу США в усьому звинувачують САР і Росію, не намагаючись розібратися в причинах. Яких цілей намагаються досягти Штати? Або що вони намагаються приховати?

Володимир Євсєєв: Рішення про проведення військової операції по нанесенню ударів по сирійській армії було прийнято задовго до того моменту, коли було використано хімічну зброю в Сирії Володимир Євсєєв: Рішення про проведення військової операції по нанесенню ударів по сирійській армії було прийнято задовго до того моменту, коли було використано хімічну зброю в Сирії. Тому що два есмінця з керованою ракетною зброєю вийшли з Іспанії приблизно 28 березня, їм був догружен боєкомплект в районі Кіпру до 30 крилатих ракет типу "Томагавк", на обидва есмінця. Відповідно, з того, що есмінці були відправлені до застосування хімічної зброї та боєкомплект був догружен, можна предпололжіть, що нанесення ударів планувалося до використання хімічної зброї в Сирії. Можливо, проведення спецоперації планувалося у вигляді провокації.

Друге, що насторожує - як зазвичай США не провели жодного розслідування щодо того, що сталося в районі провінції Ідліб. Якби вони хотіли провести розслідування, то як мінімум наполягли б на спільній інспекції аеродрому в районі провінції Хомс, а цього зроблено не було, хоча потенційно російсько-американська інспекція могла бути проведена з виміром проб грунту, повітря. Цього не було зроблено. США ситуацію в районі провінції Ідліб не контролюють. Були зафіксовані спроби поставок прекурсорів, необхідних компонентів для виробництва хімічної зброї, через турецький кордон. За це ряд високопоставлених співробітників поліції Туреччини були зняті з роботи. І з цього ж можна припустити, що на території Ідліб діє лабораторія з виробництва хімічної зброї.

Питання: Якщо кораблі вийшли заздалегідь, були догружен необхідним озброєнням, то що передувала цьому "хімічна акція" - спланована?

Володимир Євсєєв: Використання хімічної зброї було дуже легко реалізувати "з боку", використовуючи місцевих ісламістів. Під час авіаційного удару сирійських ВПС був здійснений підрив боєприпасів з хімічною зброєю. Підрив здійснений був на землі, при цьому відбулося його розпорошення. Технічно реалізувати це було досить просто. Особливо в тому випадку, якщо є канал доставки через територію Туреччини. Я не бачу ніякої тут проблеми.

У підсумку, є дві версії: перша полягає в тому, що це був підрив. Тоді це свідомо проведена провокація. Другий варіант - удар був нанесений по заводу з виробництва хімічної зброї, і сталося розпилення. Я схильний вважати, що провокація тут більш імовірна.

Я схильний вважати, що провокація тут більш імовірна

Питання: В західних ЗМІ зараз активно тиражуються кадри "постраждалих", там пишуть про зарин ...

Володимир Євсєєв: Чи був використаний зарин - однозначної відповіді теж немає. Ті кадри, які показували в ЗМІ, на мій погляд, носять постановочний характер. Це видно хоча б по тому, що там чомусь відсутні жінки. І подібних питань дуже багато.

Важливо і те, що удар США по сирійській базі був вкрай низько ефективні. Було запущено 60 ракет, одна впала, навіть не долетівши, а ті ракети, які долетіли, завдали удару по ВПП, але я не думаю, що це гідна мета, щоб туди пускати таку кількість озброєнь.

Було знищено близько дев'яти літаків, втрати сирійської армії склали, при такій кількості випущених ракет, п'ять чоловік. Виходить, на кожного сирійського військовослужбовця було витрачено 10 крилатих ракет типу "Томагавк". Про ефективність розмови просто не йде. Це була демонстрація.

Питання: Але демонстрація чого?

Володимир Євсєєв: Демонстрація відповіді на звинувачення по нібито мали місце фактам, що не були розслідувані. Ця ситуація не обговорювалася на рівні Ради безпеки ООН. США знову самовільно використовували силу і при цьому, як правило, не несуть за це ніякої відповідальності. Тому я вважаю, що нинішня адміністрація Трампа працює в стилі своїх попередників - адміністрації Обами. Вона не збирається враховувати думку міжнародної спільноти, не збирається з ним рахуватися, а готове використовувати силу так, як заманеться.

Така поведінка руйнує міжнародне право, знижує статус Ради безпеки ООН і не сприяє стабілізації ситуації в Сирії.

Питання: На самих Штатах як це позначиться?

Володимир Євсєєв: Якщо говорити про більш конкретні наслідки, то, по-перше, військова співпраця з ними було практично припинено, включаючи запобігання інцидентів в повітрі. Це, знову ж таки, негативно впливатиме на США, тому що вони не мають ППО в Сирії, а ми маємо. У цьому випадку їм доведеться літати в зоні можливого обстрілу. У цих умовах, я думаю, зараз вкрай проблематичні будь-які ідеї про звільнення міста Ракка - фактично США перекреслили можливість її звільнення своїми діями. Чи вдасться ситуацію виправити, поки неясно. Але я бачу, що ті дії, які були зроблені Штатами, - це фактично політика Джорджа Буша-молодшого і Барака Обами. Це не політика нового президента.

Питання: У Раді Федерації вважають, що цим Трамп каже Москві, що треба "здати" Асада в будь-якому випадку - винен чи ні. Але є версії, що сигнал був посланий Китаю - якої версії дотримуєтеся Ви?

Володимир Євсєєв: Я думаю, що основний сигнал посилали не в Москві, а Пекіну. Тому що тоді була зустріч з Сі Цзіньпіном. Фактично це був сигнал Пекіну про готовність США використовувати силу в Південно-Китайському морі. Це був сигнал більше туди, тому що абсолютно зрозуміло, що в Сирії позиції Америки не такі сильні і, швидше за все, будуть далі слабшати. Тому тут застосування ракет було безглуздим, і воно зажадає від Росії проведення політики стримування США, якщо це буде далі продовжуватися в Сирії. А, наприклад, по відношенню до Китаю послати такий сигнал було б дуже вчасно. Тим більше, американці знали, коли буде візит, можна було заздалегідь відправити кораблі, і я більше схильний вважати, що це був знак Китаю.

Питання: На 11-12 квітня заплановано візит Тіллерсона в Москву. За деякими даними, він може пред'явити звинувачення Росії в співучасті або приховуванні "злочинів Асада". Як вважаєте, чи висуне?

Володимир Євсєєв: До самим США є надзвичайно багато претензій, так що незрозуміло, хто кому і що висуне. Але він хоча б не скасовує візит, на відміну від свого британського колеги. Бекграунд для цього візиту вкрай негативний - йому, ймовірно, висловлять надзвичайно багато претензій про діяльність США на території Сирії. І тому незрозуміло, хто кого буде більше звинувачувати. А чи вдасться виправити ситуацію, поки неясно. Тому що такого роду діяльність не сприяє російсько-американській співпраці в Сирії. А якщо буде потрібно, то Росія має масу важелів для того, щоб і далі зменшити вплив Америки. І Штати це повинні зрозуміти - що головним гравцем в Сирії Америка не є. А ось Росія якраз майбутнє Сирії визначає, тому такого роду діяльність ще більш знижує роль США в регіоні.

А ось Росія якраз майбутнє Сирії визначає, тому такого роду діяльність ще більш знижує роль США в регіоні

Питання: Триває мусування теми "спрацювали С-400" - в чому все-таки причина?

Володимир Євсєєв: Удар крилатими ракетами було завдано з району Кіпру. Цей удар з космосу не фіксується, тому що у ракет висота зльоту менше ніж 100 км, вони в атмосфері летять, а фіксація в космосі відбувається тільки при вильоті за висоту 100 км. Тому системи не зафіксували старт. Далі, крилаті ракети летять низько, радіолокаційні станції їх не "беруть". Найбільш ефективним засобом боротьби з крилатими ракетами є військова система протиповітряної оборони - це "Панцир-С1", "Тор-М1". Таких систем в районі аеродрому не було, тому що російські війська звідти пішли, і про це американці знали. Проти них могла б ще працювати авіація, але тут треба розуміти, що, по-перше, у сирійській авіації є обмеження роботи вночі, а російську сторону попередили - тому вона фактично не могла використовувати свою авіацію для знищення крилатих ракет. Але найефективнішим засобом тут була б військова ППО. Напевно, буде прийнято рішення про доразвёртиваніі озброєнь і відновленні аеродрому.

Питання: Тобто у Росії є важелі для впливу на ситуацію?

Володимир Євсєєв: Звичайно, є. Росія повинна, по-перше, наростити кількість кораблів, які знаходяться в морській частині Середземного моря. Фрегат "Адмірал Григорович" вже йде, він відрізняється тим, що там стоїть морська система "С-400". Для знищення крилатих ракет ефективна ця система. По-друге, може бути поставлена система військової ППО для сирійських військово-повітряних баз. Це досить ефективна система по знищенню крилатих ракет. По-третє, припинення Росією дії угоди про інциденти в повітрі фактично обмежить польоти американської авіації на території Сирії, ніж вкрай ускладнить втручання в цей конфлікт, хоча на землі працює американський спецназ. Наприклад, на захід від Ракка використовується навіть американська артилерія. Як США будуть прикривати діяльність своїх військ з повітря, поки неясно. У всякому разі, у них в цьому будуть певні проблеми. Американський спецназ чисельністю близько 1 тис. Чоловік зараз знаходиться в районі Манбідж. Я думаю, їм може стати незатишно в цій зоні.

Тому радіти американцям рано, наслідки для них будуть набагато гірше, ніж вони думають. Інше питання - чи піде Росія на повноцінне стримування або обмежиться локальною додержанням? У будь-якому випадку, навіть відправка "Адмірала Григоровича" в цю частину Середземномор'я говорить про те, що Росія на це реагуватиме, просто так це не залишить.

У будь-якому випадку, навіть відправка Адмірала Григоровича в цю частину Середземномор'я говорить про те, що Росія на це реагуватиме, просто так це не залишить

Питання: Раніше від чиновників США були заяви, що подібний превентивний удар Штати можуть завдати і по КНДР. І напередодні стало відомо, що ударне з'єднання американських ВМС відправиться в західну частину Тихого океану, щоб забезпечити присутність у Корейського півострова - підуть на загострення?

Володимир Євсєєв: По КНДР такий удар вони завдати не можуть, тому що Північна Корея володіє обмеженим ядерним потенціалом, ми просто не знаємо, в чому він виражений. Це поки елемент тиску, інша справа - початок бойових дій. Я думаю, що проти КНДР ніхто бойових дій вести не буде з огляду на можливу застосування ядерної зброї з того боку. Причому це ядерна зброя буде як мінімум застосовано саме проти американських військ, які перебувають на Корейському півострові.

В цілому, з огляду на те, що США роблять, у інших держав з'являється законне бажання обзавестися ядерною зброєю - таке бажання може з'явитися, наприклад, у Ірану. Фактично Америка своїми діями руйнує ядерне нерозповсюдження.

Яких цілей намагаються досягти Штати?
Або що вони намагаються приховати?
Але є версії, що сигнал був посланий Китаю - якої версії дотримуєтеся Ви?
Як вважаєте, чи висуне?
Інше питання - чи піде Росія на повноцінне стримування або обмежиться локальною додержанням?
І напередодні стало відомо, що ударне з'єднання американських ВМС відправиться в західну частину Тихого океану, щоб забезпечити присутність у Корейського півострова - підуть на загострення?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация