"Отбуцкать" або "уконтрапупіть"? Навіщо Путіну незвичайні слова

  1. бандерлоги
  2. Отбуцкать
  3. Скощуха
  4. Уконтрапупіть
  5. цугундер
  6. Навіщо Путін вживає незвичайні слова
Image caption Починаючи з своїх перших виступів на публіці Володимир Путін любив ввернути в мова що-небудь особливе

Нещодавно президент Росії Володимир Путін нагадав громадськості про існування слова "борзота". Це далеко не саме екзотичне слово, яке сходило з мови першої особи.

"Треба зрозуміти, якщо це так, то звідки така борзота, таке хамство по відношенню до людей", - сказав глава держави на зустрічі з тимчасово виконуючим обов'язки свердловського губернатора Євгеном Куйвашева 9 липня.

Путін виголосив цю фразу в розмові про затримку зарплат робітникам Нижнетагильского заводу теплоізоляційних виробів. Про проблему Путіну розповіли в ході "прямої лінії" з росіянами в середині червня.

Media playback is unsupported on your device

Російська служба Бі-бі-сі стежила за спілкуванням президента з росіянами разом з молоддю.

"Борзоту" - розмовний синонім слова "нахабство" - складно назвати незрозумілим або рідкісним словом.

І тим не менше його вживання Путіним викликало сплеск інтересу інтернет-користувачів. На це вказують дані статистики пошукових запитів Google Trends.

У липні інтерес до слова був максимальним за весь час з 2004 року (більш ранні дані недоступні).

Російська служба Бі-бі-сі згадала інші фірмові вирази з лексикону Володимира Путіна і запитала у лінгвіста, чому президент так любить вимовляти їх на публіці.

бандерлоги

Так в російській перекладі називаються мавпи з написаної англійським письменником Редьярдом Кіплінгом "Книги джунглів", що оповідає про пригоди Мауглі (bandar перекладається з хінді як "мавпа", log - "народ"). У радянському мультфільмі "Мауглі" удав Каа закликає до себе заворожених бандерлогів, щоб розправитися з ними, кажучи: "Підійдіть на один крок! Ближче. Ближче".

Цитата: "Є, звичайно, люди, які мають паспорт громадянина Російської Федерації, але діють в інтересах іноземної держави і на іноземні гроші, з ними теж будемо намагатися налагодити контакт. Часто це марно або неможливо. Що можна сказати в цьому випадку? .. "Ідіть до мене, бандерлоги". З дитинства люблю Кіплінга "( 15 грудня 2011 року ).

Ці слова були вимовлені після масової акції проти порушень на думських виборах, що пройшла 10 грудня 2011 року на Болотній площі Москви. У ній брали участь десятки тисяч людей.

Отбуцкать

Синонім слів "побити", "побити".

Цитата: "Оскільки у нас міністр освіти (на момент проголошення пост займав Андрій Фурсенко) - рідний брат пана [Сергія] Фурсенко (тодішній голова Російського футбольного союзу), можна там отбуцкать його за рогом, щоб він передав Брательник наш привіт" ( 19 січня 2012 року ).

Так Путін відреагував на критику єдиного державного іспиту (ЄДІ) на зустрічі з уболівальниками. Андрій Фурсенко був прихильником впровадження ЄДІ.

Скощуха

Пом'якшення покарання, знижка. Слово прийшло з кримінального жаргону.

Цитата: "Подивіться мені в очі: скощухі нікому не буде! Чуєте ?! Я вам кажу!" ( 20 грудня 2012 року ).

Так Путін відповів на питання про те, чому колишній міністр оборони Анатолій Сердюков став підозрюваним у справі про шахрайство з майном Міноборони, що заподіяло державі збитків на мільярди рублів.

Екс-чиновник так і не потрапив під кримінальне переслідування. З 2015 року він займає пост індустріального директора авіаційного кластера держкорпорації "Ростех".

Уконтрапупіть

Обмежити, придушити, припинити будь-чию діяльність. Слово вживалося в оповіданні Михайла Зощенка "Сказ" (1926), пісні Володимира Висоцького "Хунвейбині" (1966). У варіанті "контрапупіть" - у вірші Володимира Маяковського "Хуліган" (1926).

Цитат и: "Бажання потрапити на хвилю і сподобатися, і кого-то уконтрапупіть, схопити і посадити будь-що-будь, показати свою крутизну - це найпростіше, що міг би зробити людина в моєму становищі" ( 15 грудня 2011 року ).

Такою була відповідь Путіна на питання телеведучого Володимира Соловйова про те, чому високопоставлені чиновники не стають фігурантами кримінальних справ про корупцію.

"Поки все санкції зводяться до того, щоб вибрати з мого особистого оточення якихось близьких мені людей, моїх друзів і їх, як у нас в колах інтелігенції кажуть, уконтрапупіть як слід, тобто покарати їх незрозуміло за що" ( 23 травня 2014 року ).

З березня 2014 року США і Євросоюз вводили санкції проти людей, що вважаються друзями Путіна. У їх числі - бізнесмени Геннадій Тимченко, Аркадій і Борис Ротенберг, глава "Роснафти" Ігор Сєчін, глава РЖД Володимир Якунін.

цугундер

В'язниця, гауптвахта та інші місця ув'язнення. Також застосовувалося для позначення різних покарань, пов'язаних із застосуванням насильства. У поєднанні з дієсловом і приводом "доводити до" може позначати досягнення межі терпіння кого-небудь.

слово імовірно прийшло з дореволюційного армійського жаргону і було утворено від німецького zu Hundert ( "до сотні"): малася на увазі сотня кийових ударів, до яких засуджували солдат за провини.

У числі іншого вживалося у фільмі "Місце зустрічі змінити не можна" (1979) персонажем на прізвисько Горбатий: "Говорив я йому, говорив! Кабаки і баби доведуть до цугундера".

Цитата: "Якщо вже в цих умовах люди [муніципальні керівники] до цугундера будуть доводити своє селище, так краще зверху звільнити [їх від посади], ніж чекати, поки знизу [жителі селища] на вила піднімуть" ( 11 листопада 2003 року , З виступу на Конгресі муніципальних утворень).

В Google Trends відсутня статистика за період до 2004 року, коли слово вжив у публічній промові Путін. Помітний стрибок на графіку нижче запитів в квітні-травнем 2017 року пов'язано з виходом рекламного ролика мобільного оператора "Білайн", де згадується "цугундер".

Навіщо Путін вживає незвичайні слова

Не дуже широко поширені або розмовні слова і звороти використовуються політиками, щоб привернути до своєї мови більше уваги в діапазоні від захоплення до негативної реакції, розповів Російській службі Бі-бі-сі завідувач кафедри російської мови інституту лінгвістики РДГУ Максим Кронгауз.

"На тлі абсолютно грамотної нейтральної мови він раптом використовує знижену лексику", - пояснив Кронгауз. На його думку, найбільше запам'ятався публіці виразом стало "мочити в сортирі", яке Путін - тоді ще голова уряду РФ - вжив у вересні 1999 року стосовно чеченським терористам.

При цьому вчений не виключає, що за рахунок вживання незвичайних слів Путін просто хоче урізноманітнити свою промову. "Це не можна назвати неписьменністю. Швидше, це риторичне прийом зміни тональності", - зазначив лінгвіст. Далеко не всі специфічно путінські слова і вирази взяті з дворового або блатного лексикону: наприклад, слово "уконтрапупіть" вживалося в середовищі інтелігенції.

Застосовувати ці прийоми намагаються і інші політики - наприклад, прем'єр-міністр Дмитро Медведєв. Виходить це у нього менш вдало, ніж у Путіна, констатував Кронгауз. Так, розслідування Фонду боротьби з корупцією з приводу самого себе Медведєв в квітні 2017 року назвав "компотом".

Що можна сказати в цьому випадку?
Чуєте ?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация