"ОТРАЖЕНИЕ Гоголівська МОТИВІВ У ТВОРЧОСТІ РОК

МОУ Агинська ЗОШ №2, НОУ «Росток»

МОУ Агинська ЗОШ №2, НОУ «Росток»

Дослідницька робота з літератури

виконав:

Сергєєв Олексій, 9 клас, Агинська середня школа №2

Керівник: Морєва Наталія Олексіївна, вчитель російської мови та літератури. АСОШ№2, [email protected]

Чому я вибрав цю тему: я люблю слухати рок-музику. Слухаючи тексти групи «Король і шут», я звернув увагу на те, що в них відбилися основні гоголівські мотиви.

Цілі і завдання: виявлення особливостей функціонування гоголівських мотивів у творчості «Короля і шута».

1. виявити специфіку реалізації основних мотивів у творчості М. В. Гоголя

2. простежити динаміку системи традиційних гоголівських мотивів у творчості «КиШа»

3. визначити причини виявлених змін

Ідея і проблема роботи: Гоголь і «Король і шут» розвивають одні й ті ж мотиви, але їх смислове наповнення різному. Продовжуючи розвивати гоголівські традиції, рок - група надає мотивами письменника особливого звучання і значення.

План роботи:

    1. вивчити основні мотиви М.Гоголя
    2. простежити їх відображення і зміна в творчості «Короля і шута»
    3. зробити висновки

Хід роботи:

У всі часи проблема втрати духовного начала займала важливе місце в російській літературі. До неї зверталися такі відомі письменники, як А. С. Пушкін, Н. В. Гоголь, Ф. М. Достоєвський, А.П. Чехов та інші. Однак у наш час, коли людина встає перед вибором: душа або матеріальні цінності, вона вимагає особливо серйозного ставлення. Цією особливістю обумовлена ​​актуальність даного дослідження.

Проблема втрати духовного начала особливий відбиток знайшла у творчості М. В. Гоголя, який вважав, що необхідно в будь-якій ситуації зберегти духовне начало, то, що дозволяє людині залишитися людиною. Розкриваючи її, письменник звертався до кількох мотивів: двоемірія, випробування любов'ю і багатством, помсти, покарання, страху, божевілля, бездуховності.

У сучасний період в творчості відомої рок - групи «Король і шут» знову піднімається питання втрати духовності. Тому ми визначили таку гіпотезу: гоголівські мотиви відбилися в творчості рок - групи «Король і шут», але їх смислове навантаження змінилася.

В основу даного дослідження покладено метод порівняльного аналізу, що дозволив оптимально вивчити порушене питання.

Творчість Гоголя привертало увагу багатьох літературознавців: йому присвячені роботи В. Г. Бєлінського, Н.А.Добролюбова, Д. І. Писарєва та інших. Більшість статей і монографій по творчості М.В.Гоголя є аналіз окремих творів або творчості письменника в цілому. Новизна нашого дослідження визначається тим, що питання відображення гоголівських традицій в руслі рок-поезії піднімається вперше.

В ході дослідження ми спиралися передусім на твори М. В. Гоголя, а також на тексти пісень групи «Король і шут». Крім того, ми використовували роботи зазначених вище авторів. Деякі з цих робіт допомогли виявити специфіку окремих мотивів і ідейний своєрідність творів Гоголя. Особливе значення для нашого дослідження мав роман Іллі Стогова «Грішники», який дозволив виявити особливості світогляду рок - музикантів. Огляд даних джерел показав, що і в XIX, і в XXI столітті важливе значення має проблема бездуховності. Тому в нашій науковій роботі ми спробували знайти причини цього.

Дана робота складається з вступу, де визначено мету, завдання, актуальність і новизна; глави, присвяченій аналізу основних мотивів творчості М.В.Гоголя; глави, в якій аналізується їх динаміка в творчості «КиШа», укладення, де наводяться основні висновки та списку використаної літератури. Подібна структура визначена специфікою нашого дослідження.

Микола Васильович Гоголь народився 20 березня 1809 року на Україні, в Полтавській губернії, у Великих Сорочинцях Миргородського повіту.

Першим збірником, які зробили Гоголя відомим, стали «Вечори на хуторі біля Диканьки.» Ця збірка викликав схвальні відгуки багатьох поетів.

У «Вечорах ...» автор описав свято народного духу. Але в них немає і натяку на наївний сентиментальний захоплення. Ця мальовнича строкатість стилів те саме складною і веселою гамі почуттів і пристрастей українських парубків, дівчин і їх батьків, з'єднаних «Вечорами ...» в святковий хоровод. [4; 5]

У другій частині «Вечорів ...» звучить тема визвольної боротьби. Перш за все, прикладом служить «Страшна помста», де це звучання найсильніше, і завдяки образу Данила Бурульбаш повість претендує на цілком реалістичну трактування теми.

Окремо стоїть в «Вечорах ...» повість «Іван Федорович Шпонька і його тітонька»: тут зображений поміщицький побут. Але і в ній видно народне «веселе крутійство розуму». Предметом осміяння в повісті виступає нудне пусте животіння людей, які не знають тих радощів, які доступні простим людям.

Головним мотивом для цього збірника став мотив двоемирия, що з'являється в більшості оповідань з цієї збірки ( «Ніч перед різдвом», «Страшна помста» і ін.) І розвивається в інших збірниках. Також у збірнику важливу роль відіграє мотив бездуховності ( «Федір Іванович Шпонька і його тітонька») і випробування людини любов'ю і багатством ( «Вечір напередодні Івана Купала»).

У 1835 році був опублікований ще один збірник Гоголя - «Миргород», з якого як прийнято вважати почався шлях Гоголя - реаліста.

Повісті, що увійшли в «Миргород», тематично самостійні, що позначилося і в їх жанрах: тут поєднуються героїчна епопея «Тарас Бульба» і нравоопісательний розповідь про Івана Івановича та Івана Никифоровича.

Позитивний ідеал художника виражений в «Тарасі Бульбі», де опоетизованих духовна нерозривність особистості і народу, жаждущёго національної і соціальної свободи. В образі Тараса оспівана всепоглинаюча вірність спільній справі, якій віддаються всі душевні і фізичні сили цього фольклорного богатиря. . [4; 6] «Повість про те, як посварився Іван Іванович з Іваном Никифоровичем», відкрила перед читачем безглуздість вульгарної життя.

Літературознавець П.А.Ніколаев зазначив, що «Миргород» явив дивовижну єдність, здавалося б, взаємовиключних інтонацій, стилістичних форм, емоційних фарб. Героїчна патетика, отруйна іронія, сумна і добродушна посмішка - все органічно увійшло в чудовий цикл повістей ». . [4; 6]

Особливості даних творів свідчать про те, що збірка «Миргород» продовжує традиції «Вечорів ...» і розвиває мотиви двоемирия ( «Вій») і бездуховності ( «Повість про те, як посварилися Іван Іванович з Іваном Никифоровичем»), боротьби матеріального і духовного світу ( «Тарас Бульба»), випробування людини любов'ю і багатством (там же), помсти і страху ( «Вій»). Крім того, в повісті «Вій» з'являється мотив покарання. Всі ці мотиви набувають у даному збірнику посилене звучання, підкреслюючи загрозу втрати духовного начала людини.

На відміну від «Вечорів ...», де людина може протистояти нечисту силу, «Миргород» розкриває духовну слабкість людства перед силами іншого світу.

У 1842 році російський читач познайомився з третім томом зібрання творів Гоголя, куди увійшов цикл так званих «петербурзьких повістей». Петербург Гоголя дуже складний і перш за все являє собою суперечливе єдність. Колись Пушкін оспівав його велич і красу. Гоголь побачив у столиці й інший бік: жорсткий уклад життя, сувору регламентацію, природну для міста, де все визначено самодержавної владою. Тут страхітливо нерасторжима зв'язок особистості зі світом речей, штучно, фальшиво поведінку людей. Віра в красу однієї людини - художника Піскарьова - повинна неодмінно стати джерелом його божевілля і загибелі. «Відсутність ілюзій, примітивні потреби, елементарна вульгарність думки іншої істоти - Пирогова - здатні утримати людину на поверхні цієї життя» - зауважує Миколаїв. . [4; 8] Усе найкраще, що є в петербурзькому Гоголя, сконцентрувала в собі повість «Шинель». Це воістину великий твір, справедливо сприймалося як якийсь символ нової реалістичної, гоголівської школи в російській літературі.

У цьому циклі знову розкриваються всі мотиви, згадувані раніше. Але їх смислове навантаження посилюється: людина втрачає духовне начало, тому що вважає за краще матеріальні цінності моральним, і, як наслідок, втрачає розум. Так, в «Петербурзьких повістях» особливо важливим стає мотив божевілля (наприклад, в творах «Портрет» і «Записки божевільного»), який показує нездатність людини впоратися з владою матеріального світу, який є собою зле начало.

Закордонний період життя Гоголя - це перш за все великий творчий подвиг: створення «Мертвих душ»

У жовтні 1841 він приїжджає в Росію з першим томом великої «поеми». Сюжет і композиція були вгадані ще Пушкіним, який, за свідченням Гоголя, вважав, що сюжет «Мертвих душ» дає хорошу можливість побачити всю Росію і вивести безліч різноманітних характерів. . [5; 13] В цьому творі знову знаходять відображення всі мотиви, заявлені в попередніх збірках.

Таким чином, основними мотивами творчості М.В.Гоголя стали наступні: двоемірія, божевілля, страху, покарання, помсти, випробування любов'ю і багатством, бездуховності. Метою автора було показати небезпеку втрати духовного начала в умовах боротьби моральних і матеріальних цінностей, доброго і злого початку, реального і іншого світу.

Ми визначили, що одним з провідних мотивів у творчості М. В. Гоголя є мотив двоемирия. Письменник вважав, що зле начало співіснує з людиною і постійно вторгається в його світ, але людина може протистояти йому, володіючи моральною силою.

Творчість «Короля і шута» переконує в тому, що на даний момент моральні сили людства вичерпалися. Тексти цієї групи розвивають думку про те, що спочатку в кожної особистості існує два начала - світле і темне, які борються за душу людини з моменту його народження до самої смерті. Так, наприклад, в пісні «Два ченці в одну ніч» інший світ вторгається в світ людини:

У будинок я повернувся і отетерів:

Там з кухлем чаю гість мій сидів.

Його побачив я і поруч з ним себе.

[13; «Два ченці в одну ніч»]

Взявши за основу гоголівський мотив двоемирия, автори текстів перетворять його: інший світ не просто існує поруч з людиною - він намагається опанувати його розумом і поневолити душу. Зле початок перевіряє кожну людину на моральну стійкість. Як і в творчості Миколи Васильовича, основними критеріями випробування є любов і багатство. Саме ці потреби часто роблять людину уразливою. В окремих творах Гоголя ( «Вечір напередодні Івана Купала», «Ніч перед різдвом» і ін.) Людина піддається на провокації іншого світу: він готовий продати душу, морально вбити себе заради того, щоб отримати багатство або любов. У текстах пісень рок - групи часто за моральної смертю слід фізична:

Розбігшись, стрибну зі скелі,

Ось я був - і ось мене не стало,

І коли про це раптом дізнаєшся ти,

Тоді зрозумієш, кого ти втратила.

[9; «Стрибну зі скелі»]

Крім цієї особливості, з мотивом випробування любов'ю пов'язана ще одна: в ряді випадків герой прагне опанувати душею і тілом коханої людини будь-якими засобами, не враховуючи бажання партнера. Тому часто в текстах людина готова на вбивство коханої з ревнощів, помсти чи ін. Людина керується наступним принципом: якщо не мені, то і нікому іншому:

Пам'ятаєш, ти вчора мені сказала, ніби я

Ненависний для тебе став раптом.

Чи пам'ятаєш ту мить, як в обіймах моїх

Відчула, як засмучений твій друг.

[11; «Спогади про колишню любов» »]

Випробування багатством також присутня в багатьох піснях «Кіша», як показник ступеня втрати духовності. Цей мотив є основним у тексті пісні «Два злодія і монета»:

- Я був спритнішим, значить грошик моя!

- Чи не допущу, щоб ти багатший був, ніж я!

- Зараз вчеплюся тобі я в горло і на частині розірву!

- Я приб'ю тебе дубиною і всі гроші заберу!

[12; «Два злодія і монета»]

Цей приклад доводить, що для людини немає нічого дорожчого грошей. Ці два злодія зовсім втратили духовне обличчя: вони займаються грабежем, ділять вкрадене на кладовищі і готові один одного вбити через гроші.

Аналізовані тексти показують, що в даний час людина не здатна протистояти іншому світу, оскільки занадто слабкий в моральному плані. Не встигли ми пройти випробувань, не отримавши бажаного, люди починають мститися оточуючим. Гоголівський мотив помсти сприяє розвитку основної ідеї творчості сучасної рок-групи і з'являється в таких піснях, як «Повернення чаклуна»:

Пам'ятаю лють божевільних очей,

Він не приховував злобу свою.

Він усіх ненавидів нас:

-Так, я повернуся, слово даю ...

[10; «Повернення чаклуна»]

Аналізуючи даний мотив, слід зазначити, що погляди Гоголя і «Кіша» на помста збігаються: коли людина хоче помститися, він піде на все. При цьому причиною помсти часто стає ревнощі, як у пісні «Відповідь - люта помста»:

Чоловік розсерджений помститься,

А нещасні люди - їх бог простить.

Ревнощі - це біда, а зрада - дурниця.

[13; «Відповідь - люта помста»]

І знаменитий письменник, і автори текстів намагаються підкреслити таку думку: людина, одержимий бажанням помститися, стає легкою здобиччю для іншого світу (злого початку), проте він сам цього не розуміє. Крім того, людина часто несе покарання за свої вчинки. Мотив покарання стає провідним в піснях «Спогад про мертву жінку», «Злодій, граф і графиня» і ін. Відчувши загрозу з боку іншого світу, люди усвідомлюють, що не зможуть йому протистояти і починають відчувати страх, тому одним з основних гоголівських мотивів, відбилися в творчості рок - групи є мотив страху:

Людей не залишав панічний страх,

Навіть коли вітер забрав його прах

І розвіяв по просторах

[10; «Повернення чаклуна»]

Різниця в тому, що в творчості Гоголя цей мотив стосується небагатьох: страх з'являється лише у тих, хто слабкий духом, і щоб уникнути цього почуття, треба чинити опір тим спокусам, які підстерігають людини. Однак, на думку авторів пісень, це фактично неможливо зробити: духовне начало людини виснажене і у нього не вистачить сил на протистояння.

«Король і Шут» робить акцент на тому, що страх - це не кінцева стадія людського існування: постійно відчуваючи страх, людина починає сходити з розуму. Мотив божевілля (божевілля) в творчості Миколи Васильовича має соціальні причини, як, наприклад, в «Записках божевільного». Рок - група розкриває цей мотив по-своєму: продовжуючи розвивати мотив помсти і страху, вона стверджує, що в наш час майже всі відчувають страх, відчуваючи свою незахищеність. Отже, перед кожним з нас стоїть перспектива божевілля. Тому в текстах пісень «КиШа» часто виникають образи безумців:

Гpохочет гpом, свеpкающая блискавка в ночі,

А на пагорбі стоїть безyмец і кpічіт:

"Зараз зловлю тебе в сyмкy,

І виблискувати ти будеш в ній.

Мені так хочеться, щоб стала ти моєю ".

[7; «Дурень і блискавка»]

Особливістю наведеного прикладу є те, що причиною божевілля є прагнення володіти блискавкою. В черговий раз підкреслюється думка про те, що власність впливає на людську духовність.

Наступним етапом життєвого шляху по «Кішу» є абсолютна втрата духовної людини. Стаючи божевільним, люди втрачають останні крихти моральності. В умовах морального випробування людина губиться і виявляється нездатним його пройти. Так, у пісні «Спогад про мертву жінку» герой бачить труп жінки. Відповідно до всіх релігійно-етичними нормами він повинен був зрадити його землі. Однак, злякавшись, він тікає, а значить, не проходить випробування. У пісні «Двоє друзів і розбійники» один з героїв теж постає перед вибором - життя або вбивство одного. Герой вибирає своє життя.

І сказав отаман, руки заклавши в кишеню:

"Ось ніж, ось візьми його, коли хочеш жити -

убий одного свого! "

[8; «Двоє друзів і розбійники»]

Однак втративши духовним началом, людина перестає бути людиною і тому стає мешканцем іншого світу, носієм злого початку. Слід зазначити, що в творах Гоголя люди часто самі провокують злі сили, і ті вторгаються в наш світ. У «Кіша» ці сили проникають в особистий простір людини без будь-якої видимої на те причини. Так відбувається в пісні «Рибак». Герой, повернувшись з риболовлі, виявляє дивний стан домочадців:

За вікном застигла ніч,

Нерухома в колисці дочка,

Над плитою годинник коштує,

Мухи в повітрі висять.

Син стоїть, роззявивши рот,

І, в стрибку зі стільця, завмер кіт ...

[7; «Рибак»]

Таким чином, в ході аналізу текстів пісень групи «Король і шут» виявилося, що вони відображають основні гоголівські мотиви, продовжуючи його думка про необхідність опору злому початку, однак перетворять і доповнюють її. Творчість даної рок- групи вказує на взаємозв'язок мотивів: мотив двоемирия - мотив випробування любов'ю і багатством - мотив помсти - мотив покарання - мотив страху - мотив божевілля - мотив бездуховності - мотив двоемирия.

Становится очевидно, что людство попал в замкнутих коло, з которого немає Ніякого виходом. Зло, породжене людьми, повернеться до них назад, примноження в кілька разів. Щоб цього уникнути, необхідно задуматися про свою душу, очистити її від негативних прагнень. Якщо не зробити цього зараз, потім буде пізно.

Проаналізувавши деякі твори М. В. Гоголя та тексти пісень групи «Король і шут», в ході дослідження ми прийшли до наступних висновків: у творчості цієї групи відбилися основні гоголівські мотиви. Причиною даної особливості є збіг поглядів письменника дев'ятнадцятого століття і сучасних рок-музикантів на ситуацію, в якій людина постійно виявляється, - ситуацію вибору шляху, постійного балансування між добром і злом.

Солісти «Короля і шута» продовжують думку М.В.Гоголя про необхідність опору злому початку, однак перетворять і доповнюють її. Творчість цієї рок - групи вказує на взаємозв'язок мотивів: мотив двоемирия - мотив випробування любов'ю і багатством - мотив помсти - мотив покарання - мотив страху - мотив божевілля - мотив бездуховності - мотив двоемирия.

Стає очевидним, що людство потрапило в замкнуте коло, з якого немає ніякого виходу. Зло, породжене людьми, повернеться до них назад, примноження в кілька разів. Всі ці мотиви присутні практично у всіх піснях групи, часто при цьому переплітаючись і доповнюючи один іншого. Тому обгрунтованим буде їх розгляд в цілісності, в комплексі.

Висновки:

Таким чином, слід зазначити, що, продовжуючи розвивати гоголівські традиції, рок - група надає мотивами письменника особливого звучання і значення. Отже, наша гіпотеза повністю підтвердилася.

Творчість цієї групи, як і М.В.Гоголя, є застереженням. Це свідчить про те, що проблема втрати духовного начала завжди буде актуальною, оскільки для кожного з нас загроза моральної загибелі є реальною, і поступово вона вимальовується все чіткіше: до XXI століття ця проблема досягла значних масштабів.

«КиШ» заявляє про те, що одним з етапів її рішення є діагностика проблеми. Наступним етапом має бути пошук виходу з цієї ситуації, і про це необхідно задуматися насамперед молодому населенню Росії, для якого призначені пісні рок - групи.

Застосування даної роботи можливо на уроках літератури при вивченні теми «Творчість М.В.Гоголя» і на різних спецкурсах.

Рефлексія: в ході роботи виникли складнощі з аналізом, оскільки робота зі співставлення поетичних і прозових текстів специфічна, так само як і текстів різних напрямків і стилістичного забарвлення. В цілому, на мій погляд, робота виконана успішно. Я вважаю, що роботу над даною темою можна продовжити, розширивши коло аналізованих текстів інших рок-поетів.

Самооцінка: мета досягнута і завдання реалізовані, на мій погляд, повністю. Я спробував узагальнити результати і виявити причину того, чому одні і ті ж мотиви є актуальними досі. В ході роботи відбувся розвиток навичок аналізу, інтерпретації текстів. Я побачив, що література є явище, де все взаємопов'язано: тут існують традиції і новаторство, загальні погляди і ін. Література актуальна завжди, оскільки відображає особливості людського життя.

список літератури

1. Гоголь Н.В. Вечори на хуторі біля Диканьки. Москва, «Мир книги», 2007 - 240 с.

2. Гоголь Н.В. Миргород. Москва, «Мир книги», 2007 - 240 с.

3. Гоголь Н.В. Петербурзькі повісті. Москва, «Мир книги», 2007 - 240 с.

4. Гоголь Н.В. Вибрані твори. Москва, «Художня література», 1987 - 704 с.

5. Стогів І. Грішники. Санкт-Петербург, «Амфора», 2006 - 286 с.

6. Пушкін А.С. Вечори на хуторі біля Диканьки. Москва, «Просвещение», 1964 -237 с.

компакт диски

7. Король і Шут. Каменем по голові (1996)

8. Король і Шут. Король і шут (1997)

9. Король і Шут. Акустичний альбом (1998)

10. Король і Шут. Їли м'ясо мужики (1999)

11. Король і Шут. Будь як вдома подорожній (2000)

12. Король і Шут. Герої і лиходії (2000)

13. Король і Шут. Як у старій казці (2001)

© Центр дистанційної освіти "Ейдос" 2009

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация