"Патріотизм" замість фізики - ліки від ксенофобії?

Днями представники партії "Єдина Росія" повідомили, що знайшли спосіб перемогти ксенофобію росіян. Вони пропонують змінити шкільну програму таким чином, щоб в старших класах замість поглибленого вивчення профільних предметів було введено "патріотичне виховання" школярів. Однак чи допоможе подібний проект вилікувати цю напасть? Днями представники партії Єдина Росія повідомили, що знайшли спосіб перемогти ксенофобію росіян

Фото: AP

Пропозиція, яка пролунала 16 грудня нинішнього року на засіданні Державно-патріотичного клубу "Єдиної Росії", по суті справи, є "скоростиглої" емоційною реакцією на столичні заворушення 11 і 14 грудня, оскільки ні про які серйозні висновки, заснованих на глибокому аналізі ситуації, говорити годі й говорити - за такий короткий час подібний аналіз просто неможливий.

Що ж це за "епохальне рішення"? Його автор, генеральний директор видавництва "Просвещение" Олександр Кондаков, заявив, що всі ці негативні явища - результат відсутності у молоді належного патріотичного виховання. "Останні роки в школі ми давали тільки знання, але не виховували. Результатом цього стало побоїще на Манежній площі", - повідомив він присутнім єдиноросами.

Цікаво, що, роблячи настільки "глобальні" висновки, пан Кондаков якось випустив з уваги, що зазвичай вихованням дитини займається не тільки школа, а й сім'я, причому в ряді регіонів (наприклад, на Північному Кавказі) куди більшою мірою . Не виключено, звичайно, що дітей директорів великих компаній, бізнесменів і держслужбовців високого рангу дійсно виховують в основному педагоги, а не батьки, оскільки тих вічно немає вдома, проте в трагічну грудневу суботу на Манежній площі "привілейованих" дітей як раз і не було. Так що на чому базується такий висновок, особисто мені не зрозуміло.

Читайте також: Китайські школярі налякали весь світ

Однак повернемося до суті пропозиції єдиноросів. Головною метою педагогів старших класів, на їхню думку, має стати виховання морального і відповідального патріота. А для цього, згідно з проектом, навчальний день починаючи з 9-го класу потрібно розділити як би навпіл (причому не зрозуміло, яка "половина" б про більша): в першій половині будуть проходити власне уроки, у другій - пошукові роботи на полях бойової слави та інші акції, спрямовані на формування громадянина.

Фото: AP

Але це ще не все. Для здійснення подібного проекту шкільної програми, природно, доведеться скоротити вдвічі. Так що - радійте, старшокласники, і плачте, батьки! - шкільних предметів залишиться всього дев'ять. З них чотири будуть обов'язковими - це фізкультура, основи безпеки життєдіяльності, "громадянська зрілість" (не зовсім зрозуміло, що це за птах, напевно, щось на зразок радянських "Основ держави і права"), і "Росія в світі" (що -то на кшталт "Історії Вітчизни"). Решта ж п'ять - "за вибором".

Цікаво, що останній пункт все-таки викликав деяку дискусію. Скептики привели контраргумент, згідно з яким ця пропозиція позбавить старшокласників можливості вступати до вузів. Припустимо, говорили вони, молодий чоловік цікавиться природничими науками. Значить, він вибере хімію, фізику, алгебру, біологію. Але ж це вже чотири предмети! Виходить, з мов він зможе вивчати тільки один: або російська, або іноземний, або жодного, якщо його цікавить географія. Однак знань лише з цих предметів недостатньо, щоб успішно скласти вступні іспити.

Однак їхні опоненти запевнили, що все не так страшно і ця проблема легко вирішується. Адже можна об'єднати близькі предмети в так звані "інтегровані курси": наприклад, хімію, фізику і біологію можна "схрестити", в результаті чого народжується єдиний предмет під назвою "природознавство". Так що часу для вивчення мов, математики та інших дисциплін буде досить.

На думку авторів проекту, нововведення дозволить в подальшому уникнути подій, аналогічних тим, що трапилися нещодавно в російській столиці. Наводилися навіть деякі розрахунки (правда, не зрозуміло, як і ким зроблені): якщо проект буде прийнятий, то вже через 5-7 років "виробництво патріотів" буде поставлено на потік. А це, в свою чергу, викорінить націоналізм, ксенофобію та інші негативні явища (хоча знову-таки, не ясно, яким чином).

Шановні читачі, вам це нічого не нагадує? Особисто мені нагадує! Реформу освіти, проведену нацистами в Німеччині в 30-х роках минулого століття. Там теж ділили навчальний день навпіл, причому друга половина була присвячена патріотичним заходам. І так само "схрещували" предмети в інтегровані курси, щоб вивільнити час для "ідеологічно правильних дисциплін". Що з цього вийшло, всім добре відомо.

Однак не будемо слідом за єдиноросами піддаватися емоціям, а спробуємо на хвилину уявити, що обговорюване "ноу-хау" все ж втілилося в життя. Що ж тоді буде? Насправді нічого хорошого. Адже старші класи потрібні в школі, щоб підготувати учнів до здобуття вищої освіти (ті, хто не хоче вступати до вузу, закінчують навчання в дев'ятому класі, а потім йдуть до технікумів і профтехучилищ). Даний же проект позбавляє школярів необхідної підготовки.

Даний же проект позбавляє школярів необхідної підготовки

Фото: AP

Ну скажіть, будь ласка, куди візьмуть людину, яка не вивчав на поглибленому рівні фізику чи біологію, а два роки зубрив якесь абстрактне природознавство? Ні на фізичний, ні на біологічний факультет університету, наприклад МГУ, він точно не потрапить - там більшість екзаменаційних питань з профільної дисципліни мають на увазі поглиблене знання предмета, а його-то новий проект якраз і не передбачає.

І хто ж в результаті буде працювати в створюваному нині іннограді "Сколково" ?! Чи не фізики, які не хіміки і не біологи, а невідомі "естествознанци"! Можна уявити, що вони там будуть розробляти! Мабуть, невідомі науці "естествознанческіе інновації", від яких, без сумніву, не буде ніякого толку: давно вже не секрет, що для сучасної науки і сучасних технологій характерна дуже вузька спеціалізація. Хоча вирішити проблему "витоку мізків" проект, звичайно ж, допоможе - через ті ж п'ять-сім років "витікати" буде просто нема чому.

Однак найцікавіше полягає в тому, що поставлене завдання, тобто запобігання поширенню ксенофобії, пропонована концепція не в силах вирішити, оскільки автори проекту, мабуть, не зовсім розуміють, звідки вона береться. Сучасні дослідження антропологів довели, що дана поведінкова програма людини, на жаль, є вродженою, тобто запрограмованої на генетичному рівні. Інакше кажучи, кожна дитина від початку ксенофоб. Колись в цьому був закладений глибокий сенс: за часів, коли первісні люди тільки починали ставати розумними, ксенофобія була вигідним пристосуванням для окремої людської групи, - по-перше, вона запобігала схрещування Homo sapiens зі спорідненими видами, а по-друге, не дозволяла зграї безконтрольно розростатися за рахунок прийшлих особин (в цьому випадку для неї просто не вистачило б їжі).

Однак, коли люди вдосконалили навички виживання, навчилися робити запаси їжі, що дозволило їм не залежати безпосередньо від природних умов, ксенофобія стала невигідна - подальше вдосконалення технологій неможливо без постійного обміну інформацією, а ксенофобія йому заважає. Тому дана поведінкова програма пішла в глибини психіки, на підсвідомий рівень, який контролюється центрами, що відповідають за розумне поведінку. Однак до кінця вона все-таки не зникла.

Психологи довели, що, коли умови життя людей катастрофічно погіршуються, з глибин їх свідомості вириваються на поверхню самі архаїчні поведінкові програми. Ксенофобія - одна з них, причому сама "слабка", оскільки справитися з цією напастю досить просто.

Достатньо лише поліпшити умови життя, і розум знову візьме психіку під контроль і прожене "гостей із минулого" назад в "підвали свідомості". Правда, для цього необхідно, щоб розум людини був досить натренованим, іншими словами - його носій повинен бути розумним і освіченим, інакше він просто не зможе зрозуміти, що трапилося з його свідомістю.

Однак пропонований проект позбавляє наших дітей можливості стати розумними й освіченими. Логічно припустити, що при невеликому погіршенні умов життя, коли ксенофобія знову вирветься назовні, інструменту, який міг би впоратися з цим завданням, у них не буде. І ми отримаємо не спад ксенофобських і націоналістичних настроїв, а навпаки - їх небувалий сплеск. Ось тут-то вже точно однієї Манежній площею справа не обійдеться!

Читайте також: Манежна. Післямова

Так що, перед тим як виносити подібні поспішні проекти на обговорення в законодавчі органи влади, потрібно спочатку хоча б трохи вивчити проблему. Наприклад, з'ясувати, скільки осіб, які брали участь у погромі, мали повну загальну середню освіту, яка частка вихідців з проблемних сімей серед погромників, який їхній середній річний дохід і т. П. По крайней мере, після такого дослідження можна буде чітко уявити, яка група громадян нашої країни найбільш схильна до ксенофобії. А потім вже вирішувати, як реформувати шкільну освіту, щоб воно допомагало впоратися зі спадщиною кам'яного віку ...

Читайте найцікавіше в рубриці "Суспільство"

Однак чи допоможе подібний проект вилікувати цю напасть?
Що ж це за "епохальне рішення"?
Шановні читачі, вам це нічого не нагадує?
Що ж тоді буде?
І хто ж в результаті буде працювати в створюваному нині іннограді "Сколково" ?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация