"Похвала глупоті" Еразма Роттердамського. Обговорення на LiveInternet

12 липня 2011 року - 475 років від дня смерті ЕРАЗМА РОТТЕРДАМСКОГО
У 2011 році під егідою ЮНЕСКО відзначається 500-річчя першого видання книги Еразма Роттердамського "Похвала глупоті".

Ганс Гольбейн Молодший
Ганс Гольбейн Молодший. Портрет Еразма Роттердамського (1523, яка London, National Gallery)

Еразм Роттердамський (Erasmus Roterodamus), Дезидерій (Desiderius) (28.10.1469, Роттердам, - 12.7.1536, Базель), нідерландський вчений, письменник, гуманіст; редактор і перекладач античної класики; перший видавець Нового Завіту грецькою мовою; сатирик. найвизначніший представник північного Відродження. (В різних джерелах можна зустріти і інші варіанти року його народження - 1467 або 1 465).

Батько його, що належав до однієї з бюргерських прізвищ містечка Гауда (на перехресті доріг Роттердам-Амстердам і Гаага-Утрехт), захопився в юності однією дівчиною, дочкою лікаря з Севенбергена, яка відповідала йому взаємністю. Батьки, що визначили сина до духовної кар'єри, рішуче виступили проти вступу його в шлюб. Закохані, проте, зблизилися і плодом їх зв'язку був син, якого батьки дали ім'я Гергард, тобто бажаний, - ім'я, з якого, шляхом звичайної в ту пору латинізації і грецізаціі, був згодом утворений його подвійний літературний псевдонім Desiderius Erasmus, який змусив забути його справжнє імяон виховувався в Голландії - спочатку в Гауді, а потім в школі ченців «братів спільного життя» в Девентере. Там він познайомився зі скарбами класичної спадщини, знову відкритого в Італії. У чотирнадцять років втратив батька і матері, Це, усугублённое печаткою байстрюка, зумовило деякі риси його характеру - боязкість, що межувала часом з боягузтвом, деяка частка скритності. Він розумів - з таким спадщиною йому буде недоступна громадська кар'єра. Тому незабаром, після деяких коливань, провчившись деякий час в школі в Буа-ле-Дюк, піддався на вмовляння свого опікуна і постригся в ченці. Без особливого бажання принісши обітниці, провів шість років в монастирі августинців в Стейне поблизу Гоуда, викроюючи час для самоосвіти і ревного вивчення античної класики. Близько 1493 році йому було дозволено залишити монастир, щоб виконувати посаду латинського секретаря при єпископі Камбрейской, який відпустив його в Париж на навчання. Створюючи враження заглибленості в середньовічне богослов'я, він тим часом захоплено вивчав латинську літературу, зайнявся грецьким. 1499 р побував в Англії разом зі своїм учнем-англійцем, в Оксфорді познайомився з гуртком учених мужів, зацікавлених в «Новій вченості», тобто відродженні класичних старожитностей; в гуртку переважали Д.Колет, майбутній настоятель собору св. Павла, і Т. Мор.

Він здружився тут з принцом Генріхом, майбутнім королем Генріхом VIII. Повернувшись з Англії в 1499 році, Еразм веде деякий час кочове життя - послідовно відвідує Париж, Орлеан, Лувене, Роттердам. Після повернення в Париж в 1500 р Еразм Роттердамський опублікував свою першу книгу, Прислів'я (Adagia), зібравши в невеликому томик латинські і грецькі вислови з різних джерел.

Massys
Massys. Portrait of Erasmus of Rotterdam (1517, Rome, Galleria Nazionale d'Arte Antica)

З цього часу Еразм наполегливо працював заради двоякою мети: повернення греко-латинських авторів із забуття, в якому вони перебували в епоху Середньовіччя, і повернення до ранньохристиянських ідеалів, для чого необхідно було відновити і опублікувати достовірний текст Нового Завіту і твори отців Церкви. Еразм був швидше моралістом, ніж богословом, і тому його повчання сучасникам грунтувалося не стільки на догмі, скільки на самому слові Христа. Мріючи про перетворення Римської церкви, він не прийняв реформ, початих Лютером. Будь-яку війну Еразм вважав несумісною з поведінкою християнина, згубною для інтелектуального і духовного життя.

Відповідно, твори Еразма розпадаються на дві категорії: поряд з науковими працями він створив своєрідний книги, немов розраховані на смаки простіше, як, наприклад, Похвала глупоті (Morie Encomium Stultitiae Laus, 1511) і Домашні бесіди (Colloquii, 1519). У проміжку між цими двома напівнаукова, полупопулярнимі творами вийшло кілька успішних перевидань Прислів'їв. Еразм працював швидко і багато, величезне зібрання його праць, хоча і написаних тільки по-латині і пронизаних античним світовідчуттям, добре передає вільний дух їх творця, його неповторну особистість. У нього було багато друзів, і він залишив безліч цікавих і часто кумедних листів; з них вціліло понад дві тисячі.

Кілька років після першої публікації Прислів'їв він провів в нужді, в роз'їздах між Парижем і Нідерландами, наполегливо освоюючи грецьку мову. У 1503 р Еразм випустив у світ Кинджал (Повчання) християнського воїна (Enchiridion Militis Christiani), який не вписується в ряд його популярних творів, тому що тут немає ні дотепності, ні сатири - одна лише серйозна аргументація. Еразм закликав спростити християнство, переконуючи, що «буква вбиває, а дух животворить», а релігія - не дотримання певних зобов'язань або виконання обрядових умовностей, але внутрішнє самовдосконалення.

У 1506 році йому нарешті вдалося з'їздити в Італію, отримати докторський ступінь в Турині і провести близько року в Венеції, де в 1508 він видав доповнену редакцію Прислів'їв. У 1509 році він відвідав Рим. В Італії Еразм зустрів почесний, місцями захоплений прийом. папа в знак особливого свого благовоління до Еразм, дав йому дозвіл вести спосіб життя і одягатися відповідно до звичаїв кожної країни, де йому доводилося жити. З Італії він поїхав в Англію, на запрошення друзів, які пов'язували з царювання Генріха VIII надії на розквіт гуманізму. У Лондоні Еразм зупинився у Мора і накидав забавний нарис світу - знамениту Похвалу глупоті. У 1511 р вона була надрукована в Парижі і скоро принесла автору європейську славу. Кілька років він провів в Кембриджі, виконуючи з 1511 р 1514 р обов'язки професора грецької мови в Куїнз-коледжі. З 1506 р підтриманий Колетом, плекав думку про видання грецького тексту Нового Завіту; в 1516 р такий текст був надрукований в Базелі. Еразм мав не найкращими рукописами, і в Базельської редакції Нового Завіту є помилки, але тим не менше це видання (якого супроводжував новий переклад на латинь) стало першим у своєму роді і заклало основи новітньої біблійної критики. Більшість богословів тодішнього часу продовжувало слідувати в своїх курсах середньовічному, схоластичному методу, який зводив всю богословську науку до вивчення трактатів Дунса Скота, Томи Аквінського і ще кількох улюблених середньовічних авторитетів. Характеристиці цих адептів схоластичного богослов'я Еразм присвятив кілька сторінок у своїй «Похвалі глупоті».

Ганс Гольбейн Молодший
Ганс Гольбейн Молодший. Портрет Еразма (1523, яка Paris, Musйe du Louvre)

Через чотири роки, посилаючись на непривітний і нездоровий клімат Англії, в 1513 році Еразм відправився в Німеччину. Два роки, проведені ним тут, були двома роками нового подорожі по всій Німеччині. Тут він познайомився з Ульріхом Цазіем. Але скоро його потягнуло до Англії, куди він знову відправився в 1515 році. У наступному році він знову перекочував на континент, і вже назавжди.

На цей раз Еразм знайшов собі могутнього мецената в особі імператора Священної Римської імперії Карла Іспанського (майбутнього імператора Карла V ). Останній подарував йому чин «королівського радника», не пов'язаний ні з якими реальними функціями, ні навіть з обов'язком перебування при дворі, але давав платню в 400 флоринів. Це створило для Еразма цілком забезпечене становище, позбавляє його від будь-яких матеріальних турбот, і надало можливість повністю віддатися своїй пристрасті до наукових занять. З цього часу, дійсно, наукова і літературна продуктивність Еразма посилюється. Нове призначення, проте, не змусило Еразма відмовитися від своєї непосидючості - він побував в Брюсселі, в Лувене, в Антверпені, у Фрейбурзі, в Базелі.

Дюрер
Дюрер. Портрет Еразмуса. (c. 1520, Paris, Musйe du Louvre)

Він ніколи не відрізнявся міцним здоров'ям, все частіше його облягали недуги, однак він продовжував разюче багато працювати. Він видав або перевів величезну кількість античних і патристичних творів, в т.ч. таких авторів, як Арістотель, Цицерон, Демосфен, Лукіан, Лівій, Светоній, Овідій, Плавт, Плутарх, Теренцій, Сенека; творіння таких отців Церкви, як Амвросій, Опанас, Августин, Василь, Іван Золотоустий, Ієронім і Ориген. Еразм продовжував вносити доповнення в Прислів'я та Бесіди, яскраво і самобутньо відобразили життя в 16 ст. Їм також написано безліч невеликих трактатів на різні теми, в т.ч. про вивчення мов і методах викладання, про правильну вимову грецьких і латинських слів, про виховання князів, про поклоніння Цицерону італійських гуманістів, про відновлення єдності Церкви і необхідність миру. Величезним успіхом користувався томик переказів деяких пасажів Нового Завіту. Еразм складав вірші, деякими його молитвами користуються до цього дня. Крім цієї вражаючої своїм масштабом роботи, він невпинно полемізував, відстоюючи і роз'яснюючи свою позицію. До кінця днів він піддавався нападкам з обох сторін: крайні реформатори вважали його чи не відступником, тоді як ортодокси звинувачували Еразма в «висиджуванні того яйця, з якого вилупився Лютер». Але Еразм залишився з Церквою, вороже ставлячись до розколів і тримаючись своїх власних поглядів в гущі шаленої релігійної смути, затьмарений його останні дні.

Ганс Гольбейн Молодший, портрет Еразма Роттердамського, 1530 (1530, Parma, Galleria Nazionale)
Ганс Гольбейн Молодший, портрет Еразма Роттердамського, 1530 (1530, Parma, Galleria Nazionale)

Лише в останні роки свого життя він остаточно затвердив свою осілості в Базелі, де і закінчив дні свої; він помер в ніч з 11 на 12 липня 1536 року.

Особистість Еразма багатогранна, і все її межі надали вагомий вплив на європейську думку. Сучасники бачили в ньому гуманіста, соціального реформатора, дотепника і реставратора біблійних текстів. У 18 ст. найбільше цінували його Похвалу глупоті і славили її автора як предтечу раціоналізму; 19 в. звеличував миролюбність Еразма, його терпимість, а 20 в. вчитався в його листи і відкрив в цьому великого письменника одного з найбільш людяних мислителів.

Ганс Гольбейн Молодший
Ганс Гольбейн Молодший. Портрет Еразма Роттердамського, (1532 р, Basel, Kunstmuseum)


Збереглася велика переписка Еразма блищить афоризмами.

Ввічливість породжує і викликає ввічливість
Мати багато друзів - означає не мати жодного
Лише деякі, чиє підле благополуччя залежить від народного горя, роблять війни
Любов - це єдиний спосіб, яким ми можемо допомогти іншій людині
Людьми не народжуються, а виховуються
Звичку може перемогти тільки інша звичка
Перемога дістається тому, кого не приймають всерйоз
У країні сліпих одноокий - вже король

Ввічливість породжує і викликає ввічливість   Мати багато друзів - означає не мати жодного   Лише деякі, чиє підле благополуччя залежить від народного горя, роблять війни   Любов - це єдиний спосіб, яким ми можемо допомогти іншій людині   Людьми не народжуються, а виховуються   Звичку може перемогти тільки інша звичка   Перемога дістається тому, кого не приймають всерйоз   У країні сліпих одноокий - вже король

Німець за своєю приналежністю до імперії, голландець за кров'ю і за місцем народження, Еразм найменше був схожий на голландця за своїм рухомого, живому, сангвінічному темпераменту, і, може бути, саме тому так скоро відбився від своєї батьківщини, до якої ніколи не виявляв ніякого особливого потягу. Німеччина, з якої його пов'язувало підданство «імператора», і в якій він провів більшу частину свого мандрівного життя, не стала для нього другою батьківщиною; німецький патріотизм, яким було одушевлено більшість німецьких гуманістів, залишився цілком чужий Еразм, як і взагалі будь-патріотизм. Німеччина була в його очах його батьківщиною не більше, ніж Франція, де він провів кілька кращих років свого життя. Сам Еразм ставився цілком байдуже до своєї національності. «Мене називають Батаві, - говорить він в одному зі своїх листів; - але особисто я в цьому не зовсім впевнений; дуже може бути, що я голландець, але не треба забувати, що я народився в тій частині Голландії, яка набагато ближче до Франції, ніж до Німеччини ». В іншому місці він виражається про себе не менш характерним чином: «Я зовсім не хочу стверджувати, що я - француз, але не вважаю за потрібне і заперечувати цього». Можна сказати, що справжньою духовною батьківщиною Еразма був античний світ, де він відчував себе, дійсно, як вдома. Справжнім рідною мовою була для нього латинську мову, якою він володів з легкістю античного римлянина. За латині він говорив набагато краще, ніж на своїй рідній голландському діалекті і на мовах німецькою та французькою. Характерно і те, що під кінець життя Еразм, після довгих поневірянь по світу, обрав місцем постійної осілості імперський місто Базель, що мав, за своїм географічним і політичному становищу і за складом свого населення, міжнародний, космополітичний характер.

Дюрер А
Дюрер А. Erasmus of Rotterdam (1 526, Washington, National Gallery of Art)


"Похвала глупоті" (або Похвальне слово глупоті, лат. Moriae Encomium, sive Stultitiae Laus) - сатира Еразма Роттердамського. Найвідоміше з сатиричних творів Еразма Роттердамського, завдяки яким науково-літературна діяльність його отримала широке громадське значення і зумовила його видатне місце не тільки в історії літератури, а й в загальній історії. Це невеликий твір за словами автора було написано знічев'я - під час тривалого, при тодішніх шляхах сполучення, переїзду його з Італії в Англію в 1509 році.

Ієронім Босх
Ієронім Босх. Корабель дурнів (ледарів), (1495-1500)

Сатира написана в жанрі іронічного панегірика, що було обумовлено поєднанням двох тенденцій, характерних для епохи Відродження: звернення до античних авторів (тому панегірик) і дух критики суспільного укладу життя (тому іронічний).

Сатира написана в жанрі іронічного панегірика, що було обумовлено поєднанням двох тенденцій, характерних для епохи Відродження: звернення до античних авторів (тому панегірик) і дух критики суспільного укладу життя (тому іронічний)

Євросоюз значимість "Похвали дурості" зазначив випуском ювілейних монет в 2009 і в 2011 роках, приурочивши до 500-річчя написання книги (1509) і її видання (1511).

Євросоюз значимість Похвали дурості зазначив випуском ювілейних монет в 2009 і в 2011 роках, приурочивши до 500-річчя написання книги (1509) і її видання (1511)

500-річчя першого видання книги відзначається в світі під егідою ЮНЕСКО.

Сам Еразм дивився на це свій твір, як на літературну дрібнички, - але своєю літературною знаменитістю і своїм місцем в історії він зобов'язаний цій дрібнички в усякому разі не в меншій мірі, ніж своїм багатотомні ученим праць. Велика частина останніх, співслужив свого часу службу, давним-давно спочила в книгосховищах, під товстим шаром вікового пилу, в той час як «Похвала глупоті» продовжує до цих пір читатися, порівняно небагатьма в латинському оригіналі, але, можна сказати, усіма в перекладах, наявних в справжню пору на всіх європейських мовах (в тому числі і російською), і тисячі освічених людей продовжують зачитуватися цієї геніальної жартом дотепний з учених і вчених з дотепних людей.

З часу появи друкарського верстата це був перший випадок воістину колосального успіху друкованого твору. Видана в перший раз в 1511 році, сатира Еразма Роттердамського витримав в кілька місяців до семи видань; всього за життя автора вона була перевидана в різних місцях не менше 40 разів. Виданий в 1898 році дирекцією університетської бібліотеки в Генті (Бельгія) попередній і, отже, підлягає доповненню список видань творів Еразма Роттердамського налічує для «Похвали глупоті» більше двохсот видань (включаючи перекази).

З книгою "Похвала глупоті" пов'язані імена ще двох найвідоміших людей свого часу - Томаса Мора і Ганса Гольбейна Молодшого.

Еразм Роттердамський "Похвалу дурості" присвятив своєму другові Томасу Мору.

Томас Мор (1478-1535) - англійський гуманіст і політичний діяч.

Гольбейн Ганс Молодший
Гольбейн Ганс Молодший. Томас Мор

З 1504 р член опозиції в парламенті, 1529 р лорд-канцлер, після розриву Генріха VIII з Римом 1532 р склав своє звання. В 1535 за відмову визнати церковне верховенство короля обезголовлений. У своєму знаменитому політичному романі "Утопія" (1516) пише різку сатиру на Англію часів Генріха VIII, намічає план реформи суспільного устрою і виховання в дусі гуманних ідей Відродження.

Cowper Frank Cadogan
Cowper Frank Cadogan. Erasmus and Thomas More Visit the Children of Henry VII at Greenwich , 1499 (1910, London, The Houses of Parliament)

Гольбейн (Хольбейн), Ганс Молодший (Holbein, Hans der Jungere). Народився взимку 1497-1498, Аугсбург - помер тисячі п'ятсот сорок три, Лондон.

Гольбейн Ганс Молодший
Гольбейн Ганс Молодший. Автопортрет (1 542, Галерея Уффіці)

Німецький живописець і графік епохи Відродження. Навчався у батька - живописця Ганса Гольбейна Старшого. У 1515-1517 разом з братом Амброзіус - підмайстер у живописця Г.Гербстера в Базелі. У 1518-1519, мабуть, здійснив поїздку до Північної Італії (Ломбардія, Мілан). Від 1519 вступає в гільдію живописців і заводить власну майстерню в Базелі, де залишається до 1526. В кінці тисячі п'ятсот двадцять три - початку 1524 поїздка по ряду міст Франції (Ліон, Авіньон, Амбуаз і ін.). У 1526-1528 і з 1532 до кінця життя працював в Лондоні. З 1536 - придворний художник англійського короля Генріха VIII.

Блискучий портретист і художник Гольбейн почав свій творчий шлях серією виконаних у вільній, кілька гротескної манері малюнків пером на полях друкованого примірника трактату Еразма Роттердамського Похвала глупоті (1515, Базель, Кабінет гравюр) (всього 82 малюнка).

Folly in the Pulpit (no
Folly in the Pulpit (no. 1)
A Scholar Treads on a Market Woman's Basket of Eggs (no. 3) A Scholar Treads on a Market Woman's Basket of Eggs
Sertorius and the Example of the Horses (no. 15)

Stag Hunt (no
Stag Hunt (no. 24)
A Fool Prays to St Christopher (no. 26)
Apelles Paints Aphrodite, revised in black by another hand (no. 32)

Two Women Dedicating Candles Before an Image of the Virgin (no
Two Women Dedicating Candles Before an Image of the Virgin (no. 54)
A Mathematical Scholar (no. 41)
A Theologian (no. 42)
Mars and Venus Caught in Bed by Vulcan (no. 43)

A Donkey Sings to the Accompaniment of a Harp , by Ambrosius Holbein (no. 55)
A Scholar at his Writing Desk, by Hans Holbein the Younger (no. 64)

Julius Caesar with Anthony and Brutus (no
Julius Caesar with Anthony and Brutus (no. 74)
Folly Descends from the Pulpit (no. 82)


"Похвала глупоті"

82)   Похвала глупоті

Дурість каже: Дурість каже:


«Мені ж завжди особливо приємно було говорити те, що на думку спаде».
«Немає у мене ніякого удавання, і я не намагаюся зобразити на лобі своєму то, чого немає у мене в серці. Завжди і всюди я незмінна, так що не можуть приховати мене навіть ті, хто щосили намагається привласнити собі личину і титул мудрості ... »
«Згідно з визначенням стоїків, бути мудрим - це не що інше, як іти за велінням розуму, а дурним - навіюванню почуттів, і, щоб існування людей не було в кінець похмурим і сумним, Юпітер в набагато більшій мірі обдарував їх почуттям, ніж розумом ... Понад того, він заточив розум в тісному закутку черепа, а все інше тіло прирік хвилювання пристрастей ... »

Про дружбу і кохання:

«Потурати слабкостям своїх друзів, закривати очі на їхні недоліки, захоплюватися їх вадами, немов чеснотами, - що може бути ближче до дурниці? Коли закоханий цілує родимку своєї подруги, коли Бальбіни захоплюється бородавкою своєї Агни, коли батько каже про косоокого сина, ніби у того лукавим оченята, - що це таке, що не найчистішої води дурість? Так, звичайно, тричі, чотири рази дурість! - але вона одна з'єднує друзів і дружбу зберігає незмінно. »

«.. скільки було б повсюдно розлучень або чого іншого гірше, якщо б чоловіки і дружини не скрашували і не полегшували домашню життя за допомогою лестощів, жартів, легковажності, помилки, облуди і інших моїх супутників».

Дурість цитує Софокла: «Блаженна життя, поки живеш без дум».

Супутниці і наперсниці Дурниці:
Сп'яніння - Мете
Невихованість - Апедія
Лестощі - Колака
Забуття - Лета
Лінь - Місопонія
Насолода - Гедоне
Божевілля - Анойя
Обжерливість - Тріфе
Боги, замішані в дівочий хоровод:
Розгул - Комос
Непробудний сон - Негретос Гипнос
«За допомогою цих вірних слуг я підпорядковую своєї влади весь рід людський, віддаю накази самим імператорам» - говорить Дурість.




Міст Еразма в Роттердамі

ПОСИЛАННЯ:

http://www.bibliopskov.ru/erazm.htm

http://www.krugosvet.ru/enc/kultura_i_obrazovanie/literatura/ERAZM_ROTTERDAMSKI_DEZIDERI.html?page=0,1

http://commons.wikimedia.org/w/index.php?title=Special:Search&ns0=1&ns6=1&ns12=1&ns14=1&ns100=1&ns106=1&redirs=1&search=praise+of+Folly&limit=50&offset=0

http://nibiryukov.narod.ru/nb_pinacoteca/nbe_pinacoteca_philosophers_e.htm

Серія повідомлень " Голландія, Бельгія ":

ЖЗЛ Частина 1 -" Похвала глупоті "Еразма Роттердамського
Частина 2 - Константейн Гюйгенс - поет, учений, композитор золотого століття Нідерландів
Частина 3 - Літературне життя Нідерландів Золотого століття
...
Частина 16 - Меркатор
Частина 17 - "Чорний ангел" в історії бельгійської монархії
Частина 18 - Мата Харі. Жінка, яка вміла любити

Html?
Php?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация