"Святковий" день, коли Росія втратила Аляску: Аналітика Накануне.RU

"Святковий" день, коли Росія втратила Аляску

30 березня виповнюється 150 років від дня підписання договору про продаж Аляски США. У 1867 за часів імператора Олександра Другому США за 7,2 млн доларів придбали у Росії Аляску з Алеутскими островами. Міністр закордонних справ РФ Сергій Лавров раніше заявив, що цю дату відзначатимуть. Ще раніше Аляску в порядку зміцнив глава Криму Сергій Аксьонов, трохи переплутавши, на радість критикам, російських імператорів. В ефірі "Першого Кримського" заявив, що Росія втратила Аляску через те, що Микола Другий "пограв в демократію". Якби Аляска залишилася у Росії, вважає Аксьонов, "Це змінило б геополітичну ситуацію в усьому світі" .

У матеріалі Накануне.RU - думки експертів про те, як змінився б світ і Росія, якщо б Аляска залишилася у нас.

RU   - думки експертів про те, як змінився б світ і Росія, якщо б Аляска залишилася у нас

Глава експертної групи "Кримський проект" Ігор Рябов пропонує згадати рок-оперу "Юнона і Авось" і те, що російські дійшли не тільки до Аляски, але до Західного узбережжя Північної Америки.

Ігор Рябов: Я думаю, що нічого в цілому не змінилося б. Напевно, зі мною посперечаються всі інші експерти. Але навіть, скажімо, той фактор, що на Алясці є свої вуглеводні нічого особливо не змінює, тому що у нас власних досі неосвоєних ще багато. Близькість до кордону Канади або США теж не грає вже ролі в сучасному світі, межа США, наприклад, тепер уже для наших ракет знаходиться дуже близько. Так, був би у нас ще одна державна мова - англійська. Культурна взаємозв'язок з американським континентом була б більш серйозною. Може бути, присутність Росії давило б на англо-саксонську цивілізацію з північного заходу, змінювало її. Але це несуттєво. До речі, не треба забувати, що був ще період освоєння Західного Америки - форт Росс. Російські ж і туди дісталися. Рок-опера Юнона і Авось - вона ж якраз про це. Ситуація дійсно б стала складніше, якби цей проект вдався, але сама по собі Аляска нічого б не змінила.

Письменник, лідер партії "ПВО" Микола Стариков вважає, що головний урок історії про продажу Аляски - Росія не повинна торгувати своїми територіями.

Микола Стариков: Історія не має умовного способу, але я думаю, що насправді не змінилося б практично нічого. Продаж Аляски Олександром Другим переслідувала виключно геополітичні цілі. Після Кримської війни наш государ імператор Олександр Другий вирішив, що Росія не має можливість утримати заморські території і в будь-якому випадку наші британські партнери у нас цю територію заберуть. Ось він і вирішив посварити між собою англосаксів британських і американських. Це була основна ідея, яку він переслідував. З цього ми повинні винести найголовніший урок: територія Росії ніколи не повинна бути продаваність. Це найголовніший урок. А що стосується тієї ідеї, що якби Олександр Другий не зробив цієї помилки, то кордону Росії були б більше ... Справа в тому, що під час революції 1917 року США не миттям, так катанням викупили б цю територію у більшовиків, або захопили. Є історичні закономірності, а є державні помилки і не потрібно плутати одне з іншим.

Історик Борис Юлин нагадує, що продаж Аляски була вимушеним заходом. Більш того, подібні угоди тоді вважалися нормою: свої території в США були навіть у Швеції.

Борис Юлин: У російської імперії були великі проблеми з утриманням своїх володінь, особливо після Кримської війни. Коли у нас готувалися до війни з Туреччиною, то, в принципі, не могли забезпечити збереження Аляски, наприклад, від тих же англійців. Я нагадаю, що ми не єдина країна, яка, маючи заморські володіння, їх позбулися. У той час навіть у Швеції були володіння в США. Я вважаю, що це був не найприємніший, але вимушений хід. Обмін або продаж заморських володінь - це була дуже поширена практика. Тим більше Аляска - це була не російська земля, а колонія, захоплені землі. Російських там практично не було. Аляска - земля індіанців і алеутів, так це, по суті, наші далекосхідні народності, але в ті часи і вони теж жили, м'яко кажучи, не з гордо піднятою головою. Їх обклали ясаком і даниною, як колонізованих народів. Так що продаж Аляски - це не те ж саме, що віддати зараз Калінінград або як в 1991-му році ми віддавали Крим.

Екс-керівник гуманітарного управління Міноборони ЛНР Олексій Анпілогов не бачить приводів відзначати втрату Аляски. Історична дата нагадує нам проблеми Курил і Шпіцбергена. І експерт побоюється, що цей сюжет може повторитися.

Олексій Анпілогов: Продаж Аляски - квиток в один кінець. Аляска зараз є самим північним штатом США, для Росії вона втрачена назавжди, російської громади на Алясці не залишилося, тому тут мені здається, що міністр Лавров робить хорошу міну при поганій грі. На жаль, сюжети подібні продажу Аляски зараз знову на порядку денному. Досить подивитися на ситуацію навколо Курил, щоб зрозуміти, що історія може повторитися з тими територіями, які вже мінімум півстоліття є російськими. Адже нічого неможливого немає. Досить згадати, як при Медведєві була проведена делімітація морського дна в Баренцевому морі. Росія тоді пішла на значні поступки по відношенню до Норвегії. Можна звернути увагу, як послідовно зараз втрачається російський вплив на Шпіцбергені, навколо якого протягом XX століття йшла боротьба дипломатів СРСР і Норвегії з утримання цієї території. Зараз же можна констатувати, що Шпіцберген фактично повністю став норвезьким. Мова навіть не стільки про саму території, де була розробка вугілля та інших корисних копалин, а й про претензії Норвегії до особливій економічній зоні навколо Шпіцбергена, які вже привели до скандалу навколо затримання російського траулера "Електрон". Ось, що я можу сказати з приводу історичної з моєї точки зору дати, але аж ніяк не святковою.

Самі жителі Аляски вважають, що штат отримав би більшого розвитку під рукою Москви. Як повідомив радник з арктичної політиці уряду штату Аляска Крейг Флінер, Москва, можливо, зосередилася б на розвитку півострова з точки зору забезпечення національної безпеки, якби не продала Аляску в кінці XIX століття. "Це б в свою чергу призвело до розвитку нафти, газу і мінеральних ресурсів. Тому, цілком можливо, що в відношенні забезпечення безпеки країни регіон був би більш розвинений", - зазначив Флінер. Однак він вважає, що можливостей повернення Аляски Росії немає. "Я не думаю, що США б нас відпустили. І я не думаю, що жителі Аляски погодилися б на це", - зазначив він.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация