"Трамп не розуміє, що таке НАТО". Альянс спробує запобігти розколу через президента США - CNN

  1. проблема витрат
  2. Конфлікт Трампа з главою Пентагону
  3. запобігти катастрофі

У вівторок, 11 липня, в Брюсселі відкрився дводенний саміт НАТО, де головні побоювання учасників альянсу пов'язані з намірами президента США Дональда Трампа урізати співпрацю зі своїми союзниками. Подібні кроки з його боку можуть поставити під загрозу фундаментальні основи НАТО, а тому члени альянсу усіма силами намагатимуться не допустити цього, пише CNN в своєму матеріалі Лідери НАТО сподіваються "уникнути катастрофи" на тлі стурбованості тим, що Трамп може зруйнувати альянс (NATO leaders hope to 'avert disaster' amid concern Trump may undermine alliance).

НВ пропонує ознайомитися з повним перекладом цієї публікації.

Європейським лідерам довелося понервувати напередодні потенційно конфронтаційного саміту НАТО в бельгійському Брюсселі - на тлі побоювань, що президент Дональд Трамп здійснить свою погрозу вивести військові сили США, які захищають союзників [в Європі], незважаючи на запевнення американських чиновників, в тому числі міністра оборони США Джеймса Меттіса .

Один з високопоставлених європейських чиновників сказав CNN, що члени НАТО готуються до найгіршого сценарію на саміті, що стартує в середу, 11 липня, якщо Трамп повторить свою загрозу припинити або скоротити співпрацю в області оборони з союзниками по НАТО, які все ще не почали свій шлях до нарощування оборонного бюджету до 2% ВВП до 2024 року.

"Вони платять мільярди РФ, а ми повинні захищати їх!" Трамп публічно розкритикував генсека і країни НАТО

Такий крок [Трампа] зламав би поняття колективної оборони, яке є визначальним для НАТО, і, як побоюються європейці, доставив би радість Москві напередодні зустрічі Трампа з президентом Росії Володимиром Путіним в Гельсінкі, Фінляндія [відбудеться 16 липня].

Незважаючи на тверді домовленості, які в інших випадках вказували б на здоровий і процвітаючий альянс, Трамп настільки підірвав довіру до себе, що чиновники з обох боків Атлантики готуються до гіршого, а в кращому випадку не очікують новин взагалі.

проблема витрат

США і чиновники союзних держав вже досягли низки домовленостей, які будуть офіційно оголошені на саміті, в тому числі:

- кроки для підвищення готовності НАТО і можливості більш оперативно доставити війська для участі в будь-якому зіткненні;

- збільшення ролі НАТО в підготовці і допомоги місії в Іраку.

- розширення потенціалу НАТО в сфері кібербезпеки.

- оголошення про створення двох нових штаб-квартир НАТО - однієї в США, інший в Німеччині;

- зобов'язання продовжувати нарощувати оборонні витрати.

Однак невдоволення Трампа щодо рівня витрат - що, за словами чиновників, він не здатний чітко уявити, - затьмарює всі ці досягнення. У той час як деякі дипломати висловлюють стурбованість тим, що Трамп може поставити допомогу США [європейським союзникам] в залежність від 2-процентного порогу витрат, інші побоюються, що президент може скоротити заплановане збільшення фінансування для європейської програми стримування.

Імовірність того, що Трамп може урізати захист країн, які відстають від плану в 2% оборонного бюджету до ВВП, дійсно стане загрозою, причому нової

Інші побоювання європейців, згідно зі словами кількох чиновників, включають в себе ймовірність [радикальних] висловлювань Трампа, які можуть підірвати альянс, - щодо військових навчань НАТО, американських військ в Європі або майбутнього розширення НАТО.

"Найкращий розклад - якщо все це залишиться просто риторикою, - сказав європейський чиновник, коментуючи слова Трампа про готовність США зберегти прихильність Європі. - Але, можливо, [у його заяв] будуть наслідки - і це те, до чого ми готові".

Імовірність того, що Трамп може урізати захист країн, які відстають від плану в 2% оборонного бюджету до ВВП, "дійсно стане загрозою, причому нової". "Це, мабуть, найгірший сценарій на даний момент", - сказав чиновник.

Трамп неодноразово докоряв членів НАТО в питанні про поділ фінансового тягаря ще зі своєї кампанії в 2016 році і нарощував ці атаки протягом тижнів, що передували саміту.

Трамп неодноразово докоряв членів НАТО в питанні про поділ фінансового тягаря ще зі своєї кампанії в 2016 році і нарощував ці атаки протягом тижнів, що передували саміту

Трамп неодноразово критикував принцип фінансування НАТО напередодні саміту / Фото ЕРА

"Багато країн НАТО, яких ми, ймовірно, повинні захищати, не тільки не відповідають нинішнім зобов'язаннями в обсязі 2% (що є найнижчим показником), а й протягом багатьох років залишаються платіжними порушниками, так як не здійснюють платежі. Відшкодують вони США ці витрати ? " - написав Трамп в своєму Twitter у вівторок, 10 липня, по дорозі в Брюссель.

За словами Дерека Чолла, колишнього чиновника Пентагону і старшого радника з питань політики оборони і безпеки Фонду Германа Маршалла, "Трамп не розуміє, що таке НАТО в принципі - він все ще говорить про нього так, як ніби це якийсь клуб, в якому члени альянсу заборгували внески і відстають в цьому ".

Трамп не розуміє, що таке НАТО в принципі - він все ще говорить про нього так, як ніби це якийсь клуб, в якому члени альянсу заборгували внески

"Це гроші, які вони витрачають на свою власну захист", - говорить Чолла, за словами якого "частина проблеми полягає в тому, що Трамп ні залучений і не цікавився деталями [механізмів НАТО]".

Трамп направив ряд листів союзникам США по НАТО, включаючи Німеччину, Бельгію, Канаду та інші країни, вимагаючи, щоб вони збільшували витрати і погрожуючи змінити військову присутність США в Європі, якщо вони цього не зроблять. Листи були вперше опубліковані в газеті The New York Times.

Європейський чиновник зазначив, що високопоставлені посадові особи адміністрації США намагаються "відшкодувати збиток" і заспокоюють нервують союзників, однак у підсумку "ніхто не знає, що зробить Трамп".

І дійсно, триває барабанний бій негативних коментарів від Трампа починає заглушати запевнення іншої частини органів національної безпеки США, каже Джеймс Голдгейєр, старший науковий співробітник Ради з міжнародних відносин (США).

"Високі посадові особи, такі як Меттіс і посол США в НАТО Кей Бейлі Хатчінсон, намагалися заспокоїти союзників по НАТО, але я думаю, що ефект подібних заспокоєння скоро вичерпається", - сказав Голдгейєр журналістам у вівторок, 10 липня.

"Європейці дійсно готуються до гіршого", - вважає він.

Одне з побоювань полягає в тому, що Трамп може стати проти своїм ключовим радникам, такими як Меттіс, і пригрозити згорнути заплановане збільшення фінансування для Європейської ініціативи стримування (European Deterrence Initiative), яке, як очікувалося, повинно зрости з $ 4,8 млрд до $ 6, 5 млрд. в наступному році, відзначає Стівен Сестанович, старший науковий співробітник в сфері досліджень Європи та Росії в Раді з міжнародних відносин (США).

Конфлікт Трампа з главою Пентагону

Сестанович зазначив, що такий крок Трампа відповідав би його твіти напередодні саміту тому, що намітилося нещодавно розколу між президентом і його міністром оборони Меттіс, колишнім високопоставленим командувачем НАТО. Сестанович поділився циркулюючої в Пентагоні жартом, що Трамп переробив прізвисько Меттіса, якого називали "скаженим псом" (Mad Dog), і тепер кличе главу Пентагону "помірний пес Меттіс" (Moderate Dog Mattis).

Главі Пентагону Джеймс Меттіс (на фото) все рідше вдається переконувати Трампа, відзначають оглядачі / Фото ЕРА

Навіть якщо Трамп не озвучив конкретних загроз в Брюсселі, деякі експерти стверджують, що поява розбіжностей серед союзників може підірвати альянс, що зіграє на руку Москві. Трамп зустрінеться з Путіним в Гельсінкі після саміту НАТО і візиту до Великобританії.

Трамп назвав Німеччину заручницею Росії через постачання газу

"Більш ніж турбує той факт, що посил саміту буде роз'єднаний. Одна з основних стратегічних цілей Володимира Путіна - поділ США і Європи і ослаблення альянсу НАТО", - говорить Чолла.

"Якщо ми отримаємо саміт, хоча б у чомусь схожий на зустріч Великої сімки [в червні], де президент США ображав своїх колег - лідерів держав і відмовився підписати підсумкове комюніке, це дасть карти прямо в руки Путіну", - зазначив Чолла, нагадавши про що проявилися розбіжності між Трампом і союзними лідерами в сфері торгівлі, коли всі вони зібралися в Канаді в минулому місяці.

Трамп розв'язує торговельну війну з ЄС. Все про підсумки саміту G7

"Те, чого він хоче досягти, - це змусити всіх сумніватися, що США все ще з ними. Ставки при цьому дуже високі", - констатує колишній чиновник Пентагону Дерек Чолла.

Більш ніж турбує той факт, що посил саміту буде роз'єднаний. Одна з основних стратегічних цілей Володимира Путіна - поділ США і Європи і ослаблення альянсу НАТО

У той же час високопоставлений представник НАТО [в анонімному коментарі CNN] знизив стурбованість щодо майбутнього альянсу.

"У нас і раніше були розбіжності, ми і раніше чули питання про призначення НАТО, але всякий раз НАТО ставав сильнішим, тому що це відповідає інтересам як Америки, так і Європи", - сказав чиновник.

Інший європейський чиновник припустив, що риторика Трампа призначена для внутрішньополітичного вжитку і що поки, всупереч їй, адміністрація США все ще демонструє прихильність НАТО.

Цей чиновник вказав на дві нові штаб-квартири НАТО, створення яких буде офіційно погоджено на саміті. Одна з них, на східному узбережжі США, буде захищати трансатлантичні морські шляхи, а інша, в Німеччині, буде відповідати за логістику, щоб альянс міг швидко реагувати на загрози.

Джеймс Карафано з консервативно налаштованого фонду Спадщина (Heritage Foundation) вважає, що різниця в меседжі, які озвучує Трамп і вищі посадові особи США, є частиною скоординованих зусиль, спрямованих на одночасне тиск на європейців. Він вважає, що Трамп не має наміру "підривати" саміт НАТО - частково через внутрішні проблеми.

Будь-яке рішення обмежити участь США у військових навчаннях НАТО може створити для Трампа труднощі в Конгресі з інших питань, таким як майбутній процес затвердження нових членів Верховного суду, говорить Карафано.

"У Конгресі існує величезна двопартійна підтримка НАТО і таке ж обурення по відношенню до Росії. Якщо він [Трамп] спробує здійснити що-небудь на зразок припинення навчань [НАТО за участю США], то отримає від воріт поворот, намагаючись домогтися згоди Конгресу [в тому числі за своїми кандидатурами до Верховного суду], - сказав Карафано CNN.

Карафано, який був частиною перехідної команди Трампа в Державному департаменті, називає "перебільшеними" побоювання з приводу того, що Трамп може сказати на саміті НАТО і під час його зустрічі з Путіним.

запобігти катастрофі

Однак інші експерти попереджають, що риторика Трампа може мати довгостроковий негативний вплив на відносини США з деякими з їх найважливіших союзників.

Ендрю Холланд, директор програми досліджень в галузі енергетики та інфраструктури в аналітичному центрі American Security Projects каже, що риторика президента США має велике значення, коли справа стосується зовнішньої політики.

"Частина теорії ігор щодо альянсу полягає в тому, щоб сигналізувати вашим суперникам і вашим партнерам, що ви будете захищати ваших союзників", - говорить Холланд. У той же час шквал образ і люті Трампа по відношенню до Європи, "може дати сигнал противнику - росіянам, - що ми зовсім не будемо [захищати партнерів]". "Тут важливо дати прямий посил", - підкреслює Холланд.

Чолла, який візьме участь в саміті в Брюсселі, сказав, що чиновники міністерств оборони США та країн Європи "будуть сподіватися на краще і спробують не спровокувати його [Трампа]".

Трамп посіяв хвилювання на торішньому саміті НАТО, не підтвердивши прихильність США 5-й статті НАТО про взаємний захист. "Було багато занепокоєння про те, чого Трамп не сказав, - помічає Чолла. - На нинішньому ж саміті існує серйозна стурбованість щодо того, що Трамп скаже. Більшість лідерів будуть дуже раді, якщо цей саміт не принесе багато новин. Вони в цілому задоволені станом речей і просто сподіваються запобігти катастрофі ".

Відшкодують вони США ці витрати ?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация