"Успіхи" Прибалтики все ще надихають Україну і Грузію?

Досягнення трьох держав Прибалтики на терені вступу в ЄС і НАТО змушують прозахідний керівництво України і Грузії бачити саме в них приклад для наслідування. І в політиці, і в економіці. Досягнення трьох держав Прибалтики на терені вступу в ЄС і НАТО змушують прозахідний керівництво України і Грузії бачити саме в них приклад для наслідування

"Успіхи" Прибалтики все ще надихають Україну і Грузію?

Дійшло навіть до того, що радником з економіки у Михайла Саакашвілі працює колишній прем'єр-міністр Естонії Март Лаар.

Багато в чому рівняння Віктора Ющенка і Михайла Саакашвілі на прибалтів продиктовано тим, що вони гаряче всіх в Європі підтримують як внутрішню, так і зовнішню політику українського і грузинського керівництва.

"Учнівський піітета" який відчувають до країн Балтії український і грузинський лідери, підкріплюється ще одним фактором. Адже ті удостоїлася похвали з боку Вашингтона. У 2003 році міністр оборони США Дональд Рамсфельд оголосив Латвію, Литву й Естонію «новою Європою». Тобто тієї Європою, за якою майбутнє.

Читайте: Латиська версія історії шукає спонсорів .

Настільки схвальною оцінки прибалти заслужили за те, що підтримали американську інтервенцію в Іраку. На відміну від «старої» Європи, яка в більшості своїй посилати війська в Ірак відмовилася. А ось Україна і Грузія теж підтримали США. І було це ще до революцій "троянд» і «помаранчевої».

Наскільки виправдане шанування керівництвом цих двох республік Латвії, Литви та Естонії? З точки зору політики - питання риторичне.

Прибалтійська переписування історії, коли роль Росії всіляко очорнює, припала до душі Саакашвілі і Ющенко. Останній, до того ж, взяв на озброєння прибалтійську матрицю по перетворенню посібників нацистів в національних героїв.

Зрозуміло, ніяких політичних дивідендів, крім погіршення відносини з Росією, така політика принести не може.

Зрозуміло, ніяких політичних дивідендів, крім погіршення відносини з Росією, така політика принести не може

"Успіхи" Прибалтики все ще надихають Україну і Грузію?

Але, мабуть, до цього, щоб сподобатися Вашингтону, прибалтійські керівники і прагнули.

І, показавши зразок поведінки «молодшим партнерам» на Україні і в Грузії, стали для них зразком для наслідування. У тому числі в прагненні стати членами ЄС і НАТО.

Тепер подивимося на економіку. Свого часу Латвія, Литва, Естонія доклали чимало зусиль, щоб вступити в Євросоюз.

Як вступ колишніх радянських республік в НАТО мало гарантувати військову безпеку «нових демократій», так і членський квиток ЄС розглядався в якості автоматичного набуття матеріального добробуту.

Спочатку так все і виглядало - західні гроші потекли в економіку прибалтійських країн бурхливим потоком. І вступ до Євросоюзу в 2004-2007 рр. дійсно сприяло її зростанню. Який був би досягнутий за рахунок того, що розвинені країни використовували їх ринки як майданчика для спекулятивного розігріву з подальшою фіксацією прибутку.

З початком же кризи переважаючим став ефект flight to quality (втеча в якість), тобто виведення коштів з перш високоприбуткових, але ризикових ринків в менш дохідні, але більш надійні ринки та інструменти. Балтійське благоденство, таким чином, виявилося в прямому сенсі слова «дутим».

Дані осіннього прогнозу економічного розвитку Європи, опубліковані на минулому тижні Єврокомісією, несприятливі для прибалтів. Падіння ВВП Естонії в 2009 році складе 13,75 відсотка, Литви - 18,1, Латвії - 18.

При цьому спад продовжиться і в 2010 році. Повернення до зростання в країнах Балтії експерти Єврокомісії припускають тільки в 2011 році, проте не надто цей прогноз оптимістичний? ..

Як панацею від нестабільності лідери всіх трьох балтійських країн бачать вступ в зону євро. У зв'язку з неготовністю зробити це через високу інфляцію Литва та Естонія отримали відмову ще в 2006 році, а Латвії - в 2007-му.

"Успіхи" Прибалтики все ще надихають Україну і Грузію?

Чи можливий позитивний відповідь сьогодні?

«Проблема на шляху введення євро може виникнути через надмірного дефіциту бюджету та державного боргу, так як для переходу на євро дефіцит бюджету повинен бути нижче трьох відсотків від ВВП, а борг - нижче 60 відсотків від ВВП», - оцінив ситуацію на минулому тижні латвійський економіст Альфс Ванагс.

Читайте: Естонський нацист на службі Саакашвілі .

Які ж перераховані економістом параметри на сьогоднішній день? Звернемося до сухих цифр.

Зовнішній борг Естонії в 2008 році склав 26,8 млрд. Доларів при значенні ВВП за цей же рік в 23,2 млрд. Видаткова частина бюджету - 9,5 млрд, дохідна - 8,8 млрд.

У Латвії показники такі: зовнішній борг - 42 млрд доларів, ВВП - 34 млрд, витрати бюджету - 13,4 млрд, дохідна частина - 12 млрд. Нарешті, дані по Литві: зовнішній борг - 32,5 млрд, ВВП - 47,3 млрд, видаткова частина бюджету - 16,7 млрд, дохідна - 15,2 млрд.

Латвія і Литва переживають кризу важче всіх у Євросоюзі. Естонія теж знаходиться аж ніяк не в лідерах. Загалом, об'єктивно вступ в зону євро прибалтійським країнам явно не світить. І це буде удар по престижу трьох країн - адже введення європейської валюти вважається в Вільнюсі, Ризі та Талліні завершенням процесу європейської інтеграції.

Звинувачувати в несприятливому розвитку подій прибалти можуть тільки себе. Замість того щоб вибудовувати економічну політику, шукати ринки збуту своїх товарів, керівництво Латвії, Литви та Естонії кинуло всі сили на русофобські висловлювання. (А економіку вирішило накачати нічим не забезпеченими інвестиціями з жаданого Заходу).

В результаті такої курс привів до погіршення відносин з Росією і, як наслідок, до втрати російського ринку для величезної кількості своїх товарів і зменшення російських інвестицій. Які б під час кризи точно б не завадили.

Чи варто керівникам Грузії і України прагнути до таких же «успіхам»? ..

Успіхи" Прибалтики все ще надихають Україну і Грузію?
Наскільки виправдане шанування керівництвом цих двох республік Латвії, Литви та Естонії?
Успіхи" Прибалтики все ще надихають Україну і Грузію?
Повернення до зростання в країнах Балтії експерти Єврокомісії припускають тільки в 2011 році, проте не надто цей прогноз оптимістичний?
Успіхи" Прибалтики все ще надихають Україну і Грузію?
Чи можливий позитивний відповідь сьогодні?
Які ж перераховані економістом параметри на сьогоднішній день?
Чи варто керівникам Грузії і України прагнути до таких же «успіхам»?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация