"Виколупати і доб'ємо" ... Ігрові автомати заполонили центр Горлівки

Після того, як в грудні учасники антиурядових протестів у Києві показали на всю країну розкішний маєток глави МВС Віталія Захарченка, багато в Україні задалися питанням - звідки у людини, все життя пропрацював на державній службі, знайшлися кошти на таку нерухомість? Втім, відповідь на нього відомий давно, мабуть, кожному жителю України. «Корпорація МВС» сьогодні акумулює гігантські обсяги чорного налу, отриманого від кришування різної нелегальної діяльності по всій країні. І чим вище стоїть в цій надприбутковій корпорації «топ-менеджер», то багатша виглядає його заміська резиденція. Такі реалії, до яких звикли.

Нещодавно «ОстроВ» вже піднімав тему нелегального міліцейського бізнесу в Луганській області, де під прикриттям співробітників МВС відбувається регулярне розкрадання великих обсягів піску. Тепер на черзі розповідь про іншу «хлібної» галузі, що знаходиться прямо на очах у всіх - нелегальних залах ігрових автоматів, які не можуть існувати інакше як під дахом МВС.

В Україні ігрові автомати, як відомо, заборонені законом. Однак, кількість нелегальних салонів, схоже, тільки зростає. При цьому, діють вони абсолютно відкрито, на очах у всіх, прямо під боком у міліції і влади. Розташування їх знає кожен любитель азартних ігор. Та й прості перехожі без праці вкажуть вам місцезнаходження ігрових салонів. Пізнати їх можна хоча б по характерному, добре знайомому всім дизайну фасаду та відсутності прозорих вікон.

Міста Донбасу для ігроманів просто рай - тут щільність ігрових залів одна з найвищих в Україні. У містах Донецької області вони буквально всюди. Доброчинну середовище для грального бізнесу тут створює висока щільність міської забудови, а також - надійне заступництво з боку правоохоронців.

З ігровими автоматами у нас, як з копанками, міліція бореться епізодично і для звітності. Раз у раз прес-служба МВС звітує про те, що десь закритий черговий салон. Паралельно з цим працювати продовжують десятки закладів, які ніби невидимі для правоохоронців.

Ще в позаминулому році губернатор Донецької області Андрій Шишацький звітував про боротьбу з гральним бізнесом і обіцяв «виколупати і добити» власників підпільних салонів.

«22 грудня ми почали в Донецькій області масштабну боротьбу з гральним бізнесом. Вважаю, що вона дала свої результати. Частина грального бізнесу знищена, а деякі салони пішли в глибоке підпілля. Але ми його виколупати і доб'ємо », - заявляв Андрій Шишацький у 2012 році.

Однак, через рік, виявляється, що колупання і добивання ефекту не дали. Всі працюють абсолютно відкрито, і ніякого глибокого підпілля немає.

Для прикладу візьмемо Горлівку Донецької області. Місто з населенням майже 300 тисяч осіб. Тут ігрові салони заполонили весь центр, і розташовуються навіть в сусідніх будівлях з міліцейськими райвідділами. Робота йде цілодобово, в залах постійно перебувають люди, а вказати їх може будь-який житель міста, якщо його просто зупинити на вулиці і запитати дорогу.

Автор статті особисто пройшовся по головних вулицях Горлівки і переконався в тому, що салони з однорукими бандитами спокійнісінько функціонують без всяких перешкод.

Це вулиця Першотравнева, 25. Відразу за рогом - Центрально-міський райвідділ міліції. На відміну від інших місць, тут все ж обійшлися без вивіски. Напевно, покровителі попросили не нахабніти, хоча точка ця добре відома всім. Увечері біля входу стоять гучні компанії, всередині є барна стійка, де відвідувачам завжди можуть налити сумнівної якості алкоголь.

Увечері біля входу стоять гучні компанії, всередині є барна стійка, де відвідувачам завжди можуть налити сумнівної якості алкоголь

А це вже площа Перемоги, 24, в 200 метрах від все того ж райвідділу. Центральна площа Горлівки. Тут вже все оформлено в традиційному дизайні. Ніякої конспірації. Всім все ясно.

Всім все ясно

Проспект Перемоги, 43, головна вулиця міста

Проспект Перемоги, 43, головна вулиця міста

Проспект Перемоги, 56

Проспект Перемоги, 56

Вулиця Рудакова, 23а, тут розташований величезний зал з десятками ігрових автоматів та рулетку. Це найвідоміше міське казино, знайоме кожному городянину. Вечорами тут завжди аншлаг.

Вечорами тут завжди аншлаг

Зупинка площа Повстання, найбільша міська транспортна розв'язка, де перетинаються траси на Артемівськ, Донецьк і Луганськ.

Зупинка площа Повстання, найбільша міська транспортна розв'язка, де перетинаються траси на Артемівськ, Донецьк і Луганськ

Усередині киплять азартні пристрасті. У салонах весь час знаходиться по 10-15 гравців. Вечірньої пори вони забиті повністю. Публіка в основному з небагатих верств населення - напідпитку дами в штучних дублянках і хлопці в спортивних штанях. Люди явно програють тут не зайві гроші.

Люди явно програють тут не зайві гроші

І це лише кілька вулиць у центрі міста. На околицях картина та сама. А скільки всього в Горлівці таких об'єктів, знають, мабуть, тільки люди в погонах.

Можливо, кожен робить свій вибір сам, і забороняти дорослим людям програвати гроші не варто. Бути може, якщо вже салони ігрових автоматів все одно працюють, їх варто просто легалізувати, і тим самим прибрати з бізнесу корупційну складову? Однак, цього не відбувається. Не дивлячись на те, що поставила гральний бізнес поза законом у 2009 році ще Юлія Тимошенко, уряд Азарова так і не повернула автоматам легальний статус. І не дивно, адже на нелегальному становищі вони дуже вигідні чиновникам і співробітникам МВС, які мають можливість брати з них свій неофіційний податок, який не йде ні в які бюджети.

Щоб дізнатися думку міліції з приводу такого розгулу грального бізнесу в місті, ми звернулися до начальника Центрально-Міського РВ Горлівського ГУ МВС Олександру Будьонного. Міліціонер запевнив нас, що боротьба з автоматами ведеться. Просто в ряді випадків міліція безсила що-небудь зробити.

- Для того, щоб накрити такий салон, нам потрібно, щоб надійшла заява від громадянина. Щоб було підставу для перевірки. Просто так вломитися в салон ми не можемо, до того ж, побачивши міліції, адміністратори завжди замикають двері. Та й якщо немає заяви, дуже важко довести сам факт того, що там грають в азартні ігри. Власник приміщення завжди може сказати, що у нього там просто склад, і ніяка протиправна діяльність не ведеться.

Цікаво, втім, що під час недавніх подій в Києві, коли міліція штурмувала офіс «Батьківщини» і ряду опозиційних редакцій, які перебували в тому ж приміщенні на вул. Турівській, вибувши двері кувалдою, ніяких спеціальних заяв і судових рішень правоохоронцям не було потрібно.

Стало бути, справа швидше не в відсутності можливостей, а у відсутності бажання. Тим більше, що і знайти потрібну людину для контрольної закупівлі для міліціонерів ніколи не становило жодних проблем.

Такий відвертий саботаж не подобається багатьом навіть в самій міліції. Один знайомий горлівський міліціонер невисокого звання, розповів, що з автоматами в місті міліція не бореться, оскільки контролює їх відомий кримінальний авторитет з Артемівська - Вова Вухатий, який, нібито, діє в зв'язці з начальником горлівської міліції Павлом Панасюком.

- Всі знають, що це їхній бізнес. Вухатий йому нормально заносить. Панасюк все кришує нахабно, тут по області ніде більше такого свавілля немає ні по автоматам, ні по самогону, ні по наркоти. Скрізь покривають, ясна річ, але не так явно, як у нас.

Доказів співпраці Павла Панасюка з кримінальним авторитетом ми привести не можемо, якщо такими, зрозуміло, не брати до уваги працюють зали ігрових автоматів по всьому місту. Зате згадується інша неприємна історія, що трапилася на самому початку 2012 року. Тоді Панасюк намагався звалити організацію нелегальної вуглевидобутку в селищі шахти № 19-20 на загиблого в копанці шахтаря Павла Рєзнікова і брехав журналістам, стверджуючи, що інших господарів у копанки немає. Однак, розслідування «Острова» показало, що начальник горлівської міліції каже неправду.

Що ж стосується кримінального авторитета Вухатого з Артемівська, то в інтернеті йому присвячено кілька публікацій, в яких йдеться про те, що Вова Вухатий є ніхто інший, як депутат Артемівської міської ради Володимир І.

Так що губернатору Шишацькому ще довго доведеться «виколупувати» підпільні салони, коли вже у них є такі впливові покровителі. Втім, для того, щоб боротися з автоматами, в Горлівку їхати не обов'язково. Розкішний ігровий салон відкрився прямо в 100 метрах від Донецької ОДА, за адресою бульвар Шевченка, 13.

Розкішний ігровий салон відкрився прямо в 100 метрах від Донецької ОДА, за адресою бульвар Шевченка, 13

Власники - хлопці не без гумору, а тому назвали свій салон «Державна миттєва лотерея». І адже, що найцікавіше - з цим не посперечаєшся. Тому що дах у ігрових салонів справді державна, а доходи від їх діяльності українські виробники спиртного ділять з міліцією. А може - і не тільки з нею ...

PS. Власник салону "Державна миттєва лотерея" після виходу статті, зв'язався з редакцією «Острова» і пояснив, що автомати, що знаходяться в його приміщенні, є легальними і не заборонені законом. Нижче ми розміщуємо його коментар в цій статті.


Станіслав Кметь, студія журналістських розслідувань, «ОстроВ»

Бути може, якщо вже салони ігрових автоматів все одно працюють, їх варто просто легалізувати, і тим самим прибрати з бізнесу корупційну складову?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация