"ВКомфорте": чим загрожує блокування соцмережі для інтернет-магазинів

  1. Вконтакте помер, хай живе Facebook?
  2. Бачу ціль, бачу перешкоди
  3. Назад у минуле?
  4. Що рекомендують користувачам SMM-спеціалісти?

Для більшості власників груп ВКонтакте, які позиціонують себе як інтернет-магазини, указ президента виявився "холодним душем". Санкції можуть відбитися навіть на тих, хто користувався таргетированной рекламою.

указ президента про заборону російський інтернет-ресурсів, в тому числі і ВКонтакте, не тільки обурив школярів і студентів, які вважаються основною цільовою аудиторією цієї соцмережі, а й позначився на великому сегменті малого бізнесу, який використовував Вконтакте як простий і зручний канал збуту.

Вконтакте помер, хай живе Facebook?

Для більшості власників груп ВКонтакте, які позиціонують себе як інтернет-магазини, указ президента виявився "холодним душем".

Багато з них висловили свою позицію на сторінках груп або на своїх особистих сторінках, частина не побоїться висловити своє обурення. Підтримку указу з тих, хто адмініструє інтернет-магазини в соцмережі, не виявив ніхто, що й не дивно.

Ті користувачі, які висловили свій протест проти санкцій, поділилися на дві категорії.

Перші знайшли обхідні шляхи, які, до речі, пропонував і сам ВКонтакте, і рекомендували своїм користувачам встановити VPN-утиліти або використовувати проксі-сервер, опублікувавши докладні інструкції.

Для більшості власників груп ВКонтакте, які позиціонують себе як інтернет-магазини, указ президента виявився холодним душем

Другі почали реєструвати інтернет-магазини в інших соцмережах, віддаючи перевагу дозволеному Facebook або Instagram, деякі навіть згадали про існування малопопулярних українських соцмереж. Дехто повернувся на вже зареєстровані, але менш активні групи на інших платформах.

Дехто повернувся на вже зареєстровані, але менш активні групи на інших платформах

Спроби перших менш закони, але більш дієві. Спроби друге легальні, але менш ефективні.

Так, наприклад, група одного з інтернет-магазинів в соцмережі Вконтакте з продажу жіночого одягу налічує 22 335 передплатників, в той час, як сторінка в Instagram цього ж магазину налічує всього один тисячі двісті тридцять чотири користувача.

Скільки користувачів встигне підписатися на сторінки магазинів на інших платформах, перш ніж ВК буде заблокований повністю, сказати важко. Так, деякі мобільні оператори вже заблокували доступ користувачів до списку санкцій сайтам, в той час як інтернет-провайдери ще працюють над блокуванням і обіцяють все зробити до кінця місяця .

Андрій Зюзік, SMM-фахівець, автор masterskayafanstranic.com.ua, вважає, що ті, хто використовує ВКонтакте як канал збуту, в тому числі і інтернет-магазинам, варто очікувати значного падіння активності передплатників.

"Досвід заборони соцмережі LinkedIn в Росії показав, що падіння може скласти більше 35%. Заборона призведе, відповідно, до серйозної втрати продажів або бізнесу в цілому, за умови, що ВКонтакте був єдиним каналом продажів для підприємця", - зазначив він.

Бачу ціль, бачу перешкоди

Санкції на ВКонтакте можуть відбитися навіть на тих, для кого соцмережа була не єдиним або ж взагалі не була каналом продажів, але хто користувався таргетированной рекламою ВКонтакте - одним з найпростіших і дієвих каналів реклами.

Таким чином, буде порушено ще один сегмент малого бізнесу - люди і компанії, які займалися просуванням продуктів, заходів або груп замовників в цій соцмережі.

Як зазначає Зюзік, тут є дві сторони медалі:

"Перша полягає в тому, що зменшення аудиторії ВК логічно призведе до зменшення кількості рекламодавців і вартості реклами, орієнтованої на українських користувачів. Значить, тим, хто продовжить запускати таргетинг ВК, він буде обходитися дешевше. З іншого боку, чи залишиться досить активної аудиторії ВК , щоб як і раніше отримувати від реклами віддачу, залежить від цільової аудиторії кожного бізнесу ".

Назад у минуле?

Що будуть робити люди, які втратили свого заробітку? Повернутися до створення сайтів або підуть ще далі і відкриють справжні магазини?

Керуючий партнер F.ua і "Той самий магазин" Дмитро Покотило вважає, що на інтернет-магазини цей указ не вплине ніяк. "Постраждають хіба що дрібні, які називали себе інтернет-магазинами і були присутні тільки сторінкою ВКонтакте", - упевнений він.

Так і є, адже більші і відомі магазини, такі як, наприклад Rozetka, використовували ВКонтакте швидше в розважальних цілях і таким чином просто нагадували про себе клієнтам. Продати - не було їх основною метою. Вони просто в цьому не потребували.
В цей же час левова частка відвідувачів невеликих магазинів переходила до них саме з соцмереж. Навіщо шукати сайт, якщо все можна знайти, не виходячи із зони комфорту - соцмережі?

Прес-секретар Приватбанку Олег Серга також вважає, що для легального малого бізнесу відхід з ринку ВКонтакте не буде критичним. "Підприємці вже давно освоїли ряд інших ефективних каналів для комунікації з клієнтами", - говорить він.

Знову ж таки, для того, щоб зареєструвати інтернет-магазин не потрібні ніякі документи і дозволи - це може зробити будь-який школяр. І якщо говорити про магазини, які функціонували тільки на просторах ВКонтакте, то кількість тих, які працюють через соцмережу легально, можна порахувати на пальцях однієї руки.

Сам Приватбанк, за словами прес-секретаря, закрив будь-активності ВК і "Однокласниках" з самого початку збройного конфлікту з РФ на Сході країни.

"На наш погляд, це питання елементарної інформаційної безпеки, патріотизму і ефективності комунікацій. Банк відкрито спілкується з клієнтами в Твіттері, Фейсбуці, популярних месенджерах як безпосередньо, так і за допомогою інформаційних та платіжних спамерських пошукових роботів. Саме така політика сьогодні є найбільш ефективною. Якщо говорити про ВК, то маркетинг в цій мережі - це вже минуле століття, пережиток періоду бурхливого зростання соцмереж ", - вважає Серга.

Однак власники "дрібних" інтернет-магазинів в соціальній мережі ВКонтакте дотримуються іншої думки.

Магазини, в яких більше 10 тисяч клієнтів, у середньому напрацьовували свою клієнтуру 5-8 років. Через соціальну мережу відбувалося 90-100% продажів. Навіть з неповною блокуванням продажу вже впали в 4-5 разів.

Одні магазини планують обходити заборону, інші вважають варіант з обходом неефективним.

"Вся клієнтура таким способом користуватися не буде, і рівень цільової аудиторії знизитися в геометричній прогресії", - зазначає власниця одного інтернет-магазину Ірина Денисова.

"Втрати немає сенсу підраховувати, так як це просто стерти п'ятирічну працю напрацювання імені, клієнтів, зв'язків і по-суті починати все з нуля на іншому ресурсі. Будемо пробувати перехід на Facebook, відкриття сайту, і постараємося не розлучатися з ВК", - вважає власниця іншого інтернет-магазину Ксенія Чирка.

Тим часом, в топах скачуваних додатків, які допомагають обійти заборону.

Vice CEO в Promodo Роман Вілявін вважає, що трафік в нуль все одно не піде.

"Частина технічно обізнаних користувачів будуть продовжувати використовувати Яндекс і Вконтакте, використовуючи різні методи обходу блокування", - відзначає він.

Що рекомендують користувачам SMM-спеціалісти?

Який би з двох шляхів не вибрав користувач, йому в будь-якому випадку доведеться вийти з зони комфорту.

Якщо користуватися обхідними шляхами, доведеться освоювати нові технології - Проксі і VPN.

Якщо слідувати указу президента, то різкий перехід з ВКонтакте на будь-яку іншу платформу принесе значні втрати.

Фахівці рекомендують поєднати ці два шляхи. Для початку, якщо ВКонтакте різко перестане працювати і на комп'ютері, скористатися анонімайзерами і зайнятися активним інформуванням своїх клієнтів про перехід. Тут всі засоби хороші - повідомлення в групах, особисті повідомлення, записи відеоуроків та ін.

Крім цього, треба плавно переходити на інші платформи: чати (Viber, Telegram, і т.д.), Facebook, Instagram і ін.

Як зазначає Зюзік, прив'язувати свій бізнес до однієї "локальної соціальної мережі" - це такий же ризик, як продавати тільки один товар. Він рекомендує всім інтернет-продавцям почати вивчення і просування в "глобальних соціальних мережах", що допоможе зменшити ризики, вийти на нові ринки і сегменти клієнтів.

Малий бізнес на те і малий, що він повинен бути гнучкою маленькою рибку, щоб лавірувати серед акул. Чи зможуть інтернет-магазини продовжити своє існування - залежить виключно від їх бажання, зусиль, які вони готові докласти, і здатності лавірувати.

Вконтакте помер, хай живе Facebook?
Що рекомендують користувачам SMM-спеціалісти?
Вконтакте помер, хай живе Facebook?
Назад у минуле?
Що будуть робити люди, які втратили свого заробітку?
Повернутися до створення сайтів або підуть ще далі і відкриють справжні магазини?
Навіщо шукати сайт, якщо все можна знайти, не виходячи із зони комфорту - соцмережі?
Що рекомендують користувачам SMM-спеціалісти?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация