"З'їздив в Казахстан, значить, шпигун": що відбувається з китайськими казахами

Кримінальне переслідування, тривалі тюремні терміни, тортури ... Цьому піддаються, за словами рідних, наші співвітчизники, які проживають в Синьцзян-Уйгурському автономному районі КНР.

На прес-конференції в Алмати громадські діячі, політологи, рідні розповіли, що проблемне питання вже піднімалося на останньому курултаї казахів. Спеціально для преси приготували списки із зазначенням прізвищ людей, які зазнали переслідувань тільки за останній час, - більше 30 чоловік.

Причини, за їхніми словами, є абсурдними - неодноразові поїздки в Казахстан до родичів, відправка дітей на навчання чи роботу в нашу країну, спілкування по телефону з ріднею, читання Корану та інші.

Жумадан ЖАРКИНБЕК розповів, що разом з молодшим братом в 2014 році приїхав працювати в Казахстан, їх батько Касимбайули Жаркинбек теж часто сюди їздив, відвідував рідних. З його слів, 4 місяці тому батька відправили в освітній центр, нібито пройти "мозкову перезавантаження". Але через місяць посадили в тюрму. Йому дали 10 років. З ним немає ніякого зв'язку, текст вироку на руки не видають. "Виходить, з'їздив в Казахстан, значить, шпигун", - говорить Жумадан. Рідні перестали підтримувати зв'язок з братами - таких людей відразу ставлять на спецобліку. В'язні Піднебесної: китайська поліція упереджено ставиться до казаха

- За межами Казахстану проживає понад 5 мільйонів казахів, з них близько 2 мільйонів - в Китаї, і вони в найбільш утиску положенні, - коментує ситуацію громадський діяч Расул ЖУМАЛИ. - Мова йде про обмеження, пов'язані з видачею віз для людей, які отримали громадянство Казахстану. Китайське консульство не видає візу. У тих, хто має громадянство Китаю і збирається в Казахстан, часто забирають паспорти.

Чимало наших громадян за досить сумнівних причин перебувають під висновком, засуджені до тривалих термінів - до 10-12 років. Деякі загинули при дивних обставинах в катівнях.

У СУАР налічується близько 1 500 казахських шкіл. Всі природні науки в них уже викладають на китайському. Той же процес китаїзації ми бачимо в частині релігійних позовів, традицій. Це порушення прав людини, міжнародних і внутрішніх законів Китаю. Зокрема, закону, що регулює національні регіони, області. У ньому прописані гарантії збереження національної самобутності, створення умов для розвитку і збереження культури, традицій.

Як заявили присутні, у них є підстави вважати, що "гайки закручує" керівництво СУАР, а уряд КНР, з яким у Казахстану дружні дипломатичні відносини, не в курсі того, що відбувається.

- Мова йде не про генеральну лінію політики Пекіна, питання більше пов'язаний зі свавіллям місцевої влади, - підкреслив Расул Жумали. - І раніше були обмеження по візах, проблеми з китаизацией, але не так опукло, як останні рік-два. Хочеться сподіватися, що це неприйнятна поведінка місцевих співробітників. Казахам в Китаї надані навіть великі пільги, ніж уйгурів - експерт про "утиск" етнічних казахів у Піднебесній

Ми попросили прес-службу казахстанського МЗС прокоментувати ситуацію.

"У травні - червні МЗС РК направив спецпісьма в міністерство закордонних справ КНР, - повідомили Каравані. - Беручи до уваги дружбу двох країн, попросили сприятливо вирішувати проблеми казахів, які проживають в Сіньцзяні. Також двічі направлено лист в посольство КНР в Астані, з співробітниками посольства проводилися зустрічі з цього приводу. З послом Китаю в Казахстані і з посадовими особами міністерства громадської безпеки КНР організовані спецінтервью. В результаті китайська сторона почала повертати паспорта і вид на проживання казахів ". Тим часом "китайська влада відзначає: всі справи громадян Китаю, незважаючи на національність казах - внутрішні справи Китаю. Тому під час двосторонніх зустрічей з керівництвом Китаю буде доведено, що казахстанська сторона бажає справедливих рішень цих та інших проблем казахів ", - йдеться далі у відповіді.

АЛМАТИ

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация