"Жодної хвилини сумнівів не було, що це вони": уральський краєзнавець розповів, як шукали останки розстріляних дітей Миколи II

Олександр Авдонин на меморіалі Романових.

На невизнаному офіційно меморіалі сім'ї Романових - в Поросёнковом балці - в понеділок згадували царську сім'ю. Саме 18 липня, як вважають історики і археологи, останки Романових перевезли з рудника, де зараз Ганіна Яма, в це місце на старій Коптяківській дорозі. У сімдесятих їх знайде Олександр Авдонин, в 1991 році останки 9 з 11 розстріляних заберуть із землі, а в 2007-му група пошуковців виявить кістки останніх убитих членів сім'ї - царських дітей Олексія і Марії.

Олександр Миколайович Авдонин приїжджає на меморіал в Поросёнковом балці щороку. Та й сам меморіал з'явився завдяки йому. Адже офіційне місце пам'яті Романових - Ганіна Яма, а поховання на Коптяківської дорозі церква не визнає .

- Я шукав з великим змістом останки царської сім'ї, - сказав E1.RU Олександр Авдонин, якому вже 84 роки. - А церква взагалі нічого не визнає. Всі люди визнають - і за кордоном, і державні організації, а церква сама по собі. Але і вона коли-небудь визнає.

А поки на меморіалі щороку збираються ті, у кого немає сумнівів, що в балці знайшли останки царської сім'ї. Керівник відділу історії Романових Свердловського обласного краєзнавчого музею Микола Неуймін - один з тих, хто сприяв експедиції, під час якої знайшли місце поховання Олексія і Марії, - розповів E1.RU, чому між першим і другим виявленням останків пройшло 16 років.

- З 1992 по 1998 роки йшло розсекречення архівів і сплив цілий комплекс документів чекістів, учасників вбивства царської сім'ї, керівника розстрільної команди Юровского. І у всіх, хто їх читав, у істориків не було сумнівів, що в Поросёнковом балці знайшли останки Романових, - розповів Микола Неуймін. - У перший раз я був на цьому місці в 1992-му. Інтрига була тільки в одному: де ж знаходяться Олексій і Марія? У записці Юровского було сказано: ми зробили спробу їх знищення, спалення за допомогою бензину, неподалік. Але де неподалік? До 1998 року північний схил балки був повністю перекопаний різними експедиціями. Тому перша думка - південна частина, до якої не дійшли археологи.

Микола Неуймін і Олександр Авдонин після пам'ятних заходів в Поросёнковом балці. Микола Неуймін і Олександр Авдонин після пам'ятних заходів в Поросёнковом балці

В кінці дев'яностих у експедицій закінчилися гроші, фінансування не продовжили, тому пошуки останків припинилися. І нікому це більше було не треба, каже Неуймін. Але в справу втрутився випадок.

- Був такий Андрій Григор'єв в науково-виробничому центрі з охорони і використання пам'яток історії та культури. Мій старший товариш краєзнавець Шитов дружив з ним. Він готував книжку про Іпатіївський будинок і попросив мене зробити одну копію в колишньому партархіве. Я зробив, прийшов, знову кажу, що в документах чітко написано, що останки не догоріла, треба копати. А Григор'єв, треба віддати належне, був не в темі, він говорить: так їх треба шукати! Ми привезли його сюди. Виникло питання, хто буде копати. Я член військово-історичного клубу, у нас є хлопці, який за свій рахунок їздять - шукають останки бійців. Григор'єв прийшов до них, записалося чоловік п'ять і ось почали у вихідні в свій вільний час їздити копати, - розповів Неуймін.

Григор'єв прийшов до них, записалося чоловік п'ять і ось почали у вихідні в свій вільний час їздити копати, - розповів Неуймін

Хрест на місці виявлення останків царської сім'ї в 1991 році. Хрест на місці виявлення останків царської сім'ї в 1991 році Пам'ятник на місці, де знайшли останки Марії та Олексія в 2007 році.

На п'ятий раз спрацювало: Леонід Вохмяков щупом виявив кістки. Виявилося, що попередні експедиції не дійшли до місця буквально 10 метрів.

- Жодної хвилини сумнівів не було, що це вони. Кістки були на глибині 45 см. Шукали товстий шар вугілля. Все точно, як писав Юровський: спалювали на одному місці, коли стало світати, недогорілі останки вирили, потім закопали в зроблену велику яму і засипали землею, а зверху ще один багаття, щоб не було видно, що землю копали, а здавалося, що це просто костровіще, - повз же грибники, пастухи ходять. Дивує байдужість всіх. До сих пір це місце - такий міжсобойчик для вузького кола осіб. Хоча є висновки трьох генетичних експертиз про те, що останки належать Романовим, але нікого це не вразило, - сказав Неуймін.

Всі роки меморіал міститься силами цього вузького кола осіб. Перед Царськими днями громадські працівники оновили там хрест і огорожу .

Нагадаємо, раніше керівник інформаційного відділу Єкатеринбурзькій єпархії Олексій Кульберг, вже 20 років вивчає тему загибелі останнього російського імператора, в інтерв'ю E1.RU пояснював, чому церква не визнає останки Олексія і Марії .

Інтрига була тільки в одному: де ж знаходяться Олексій і Марія?
Але де неподалік?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация