Рада безпеки Росії

  1. На початку 1994 р при СБ діяли такі комісії:

Рада безпеки є принципово новою структурою в системі російських (радянських) органів влади. При створенні СБ на початку 1992-го року існувало дві концепції його діяльності.

Перша - консультативно-рекомендаційна. Побоювалися утиску своїх прав державні чиновники прагнули не допустити створення Надвідомчий структури, і тому мали намір надати їй декоративні повноваження. Крім них, цю ідею активно підтри тиснув голова Верховної Ради Руслан Хасбулатов, спочатку недооцінив реальні можливостей нової силової структури, непідконтрольною парламенту (при визначенні осіб, що входять в СБ на постійній основі і мають право вирішального голосу, Хасбулатов легко погодився делегувати туди свого першого зама . Пізніше він назвав це своєю помилкою.)

Друга функція СБ - її активно проповідував перший секретар Ради Юрій Скоков - контрольно-розподільна. Слід враховувати, що сама концепція діяльності СБ, так само як і вибір конкретних методів його роботи завжди знаходилися в прямій залежності від особистості очолює його апарат особи - секретаря СБ України.

2

Першим секретарем РБ став   Юрій Скоков   , Призначений на цю посаду указом президента від 03 квітня 1992 року Першим секретарем РБ став Юрій Скоков , Призначений на цю посаду указом президента від 03 квітня 1992 року. 03 червня того ж року він був призначений секретарем Комісії при президенті з розробки пропозицій, структурі та порядку діяльності Ради Безпеки РРФСР.

У перший час апарат СБ налічував лише 10 чоловік, але розташовувався він в Кремлі і його секретар Юрій Скоков , Будучи фігурою, досить наближеною до Борису Єльцину, мав пріоритетне право на зустріч з президентом.

діяльність Юрі я Скоко ва на посаді секретаря СБ велася переважно за двома "стратегічним" напрямками:

- вироблення концепції національної безпеки Росії;
- створення механізму контролю і впливу на державну політику шляхом збільшення свого впливу на органи виконавчої влади.

"Скоковскій" варіант концепції національної безпеки, за його словами, містив такі концептуальні положення:

  • захист прав і свобод особистості;

  • захист громадянського суспільства;

  • захист територіальної цілісності і державності Росії.

При цьому Юрій Скоков виділяв чотири напрямки формування цієї концепції:

Внутрішньополітична - зміцнення і захист цілісності держави Зовнішньополітичний - концепція зовнішньої політики Росії в зміненій геополітичної ситуації в світі Військова доктрина Визначення "основних факторів загроз поточного моменту"

Пізніше Юрію Скокову вдалося розширити свій апарат до 80 осіб і дістати будівлю в центрі міста за адресою ул.Варварка, 5-а (проте воно, за словами співробітників СБ , Не відповідало "елементарним вимогам безпеки").

0 Разом 7 липня 1992 року вийшов Указ президента Росії "Про порядок реалізації рішень Ради безпеки Російської Федерації". Указ надавав секретарю СБ РФ Юрію Скокову право координувати роботу органів виконавчої влади в процесі реалізації рішень З овет.

3

В указі було три пункти. Перший визначав, які рішення РБ оформляються указами президента, а які - розпорядженнями. Другий ставив керівникам федеральних і місцевих органів обов'язок беззаперечного виконання відповідних рішень СБ України. Третій - са мий важливий в документі пункт - покладав на секретаря СБ не тільки "контроль за реалізацією рішень СБ і указів президента РФ з питань безпеки" (з "Закону РФ про безпеку"), але і "координацію діяльності органів виконавчої влади в процесі реалізації прийнятих рішень ".

З формальної точки зору указ розвивав Закон "Про безпеку", визначаючи механізми його виконання відповідно до міжнародної юридичної практики. До прийняття указу Юрій Скоков якщо і "координував виконавчі органи", то в достатній мірі явочним шляхом, в обхід представницьких органів на місцях.

Тепер він отримав цю можливість цілком офіційно - в силу того, що за Законом "Про безпеку" однією з основних задач СБ є "визначення життєво важливих інтересів особистості, суспільства і держави".

Оскільки відповідність критерію важливості встановлював сам СБ, то коло питань, за якими можна координувати виконавчі органи, був фактично необмеженим. Крім того, за деякими даними, Юрій Скоков рекомендував президенту відправити у відставку міністра закордонних справ Андрія Козирєва і вступив в певний конфлікт з колегією уряду, коли та вирішила, що діяльність СБ виходить за рамки його функцій і ущемляє права Радміну.

4

0 Народився 9 жовтня 1992 року Борис Єльцин підписав Указ "Про заходи щодо захисту прав громадян, охорони правопорядку та посилення боротьби зі злочинністю". Згідно з цим документом, створювалася міжвідомча комісія Ради безпеки по боротьбі зі злочинністю та корупцією на чолі з Олександром Руцьким .

Секретарю Ради безпеки Юрію Скокову було доручено забезпечити пріоритетне розгляд в Раді безпеки заходів по боротьбі зі злочинністю та корупцією. Однак тісної взаємодії між віце-президентом і секретарем РБ налагоджено не було.

Олександр Руцькой набрав власний штат МВК і, судячи з усього, Юрій Скоков не брав участі в роботі комісії і зборі матеріалів в корупції в вищих органах гос.власти (які згодом був і названі "матеріалами з" валіз Руцького ").

Після виступу Бориса Єльцина по телебаченню в якому він заявив про введення в країні "особливого порядку управління" (10 березня 1993 року) Юрій Скоков заявив президенту про своє категоричне неприйняття президентського курсу. За словами самого Скокова, він від здавався візувати текст виступу Єльцина. За деякими даними, саме в березні 1993 року відбулося зближення Юрія Скокова і Олександра Руцького.

Незважаючи на те що Юрій Скоков формально залишався на своєму посту до 15 травня 1993 року, репутація його в очах президента похитнулася. Зокрема, до призначення нового секретаря жодне засідання РБ не скликалися.

5

13 червня 1993 року в посаду секретаря СБ був призначений Головнокомандувач Об'єднаними збройними силами СНД маршал авіації   Євген Шапошников 13 червня 1993 року в посаду секретаря СБ був призначений Головнокомандувач Об'єднаними збройними силами СНД маршал авіації Євген Шапошников . Через кілька днів після свого призначення активний прихильник ідеї колективної безпеки СНД Євген Шапошников раптово подав у відставку зі свого колишнього поста головкому ОВС, заявивши про "розчарування" в тому, як до його ідеї ставляться в республіках колишнього Союзу.

Цей вчинок Шапошникова викликав обурення у його колишніх товаришів по службі по Главкомата ОВС СНД. Разом з Шапошніковим згоду перейти в СБ дав начальник Центру громадської інформації ГК ОВС СНД генерал-лейтенант Валерій Манілов. Він був представлений президенту і призначений помічником секретаря СБ України.

Призначення маршала Шапошникова викликало неоднозначну реакцію ЗМІ. Існувала версія, що єдиною метою призначення було зміщення досить авторитетною і впливовою фігури Головкому ОВС, який заважав російському міністерству оборони проводити власну політику в питаннях взаємодії з країнами СНД. За іншими оцінками, справжньою причиною перекладу Євгена Шапошникова на залишений Юрієм Скокова пост було бажання Бориса Єльцина, і - більшою мірою - його оточення, позбутися від "людей Скокова" і здійснити організаційну чистку СБ України.

Всі співробітники СБ були виведені за штат, а реорганізація СБ була доручена Валерію Манілова. На пост заступника секретаря СБ був призначений колишній керівник аналітичного центру КДБ СРСР Володимир Рубанов, відомий своїм "демократизмом" і дружбою з Олегом Калугіним .

Однак належної жорсткості в кадрових питаннях ні Валерій Манілов, ні Євген Шапошников не проявили. Однією з найбільш значущих перестановок стала заміна керівника секретаріату (ним став полковник Володимир Маркін), змінена структура управлінь СБ (колишній заступник Юрі я Скоко ва і начальник управління стратегічної безпеки Юрій Назаркін став начальником Управління аналізу та інформації, втративши статусу заступника, а начальник Управління аналізу та інформації Владислав Насіновской очолив Управління координації та взаємодії).

Крім того чисельність апарату СБ була істотно збільшена (до 150 чоловік, 117 з яких - відповідальні працівники), а також почалася робота по формуванню системи міжвідомчих комісій СБ, закладену ще при Юрія Скокова .

Євгену Шапошникову, на думку деяких співробітників апарату СБ, був притаманний "романтично-ідеалістичний" підхід до вирішення що стояли завдань. Недосвідчений в апаратних іграх маршал швидко відчув, що в його власних ідеях щодо того, як має ос уществлять захист інтересів національної безпеки Росії, ніхто особливо не потребував.

У серпні 1993 року Євген Шапошников подав президенту рапорт з проханням про відставку з поста секретаря СБ України. Відставка, прийнята лише кілька тижнів по тому, виявилася Борису Єльцину до речі - йому було необхідно "прилаштувати" вступило в конфлікт з Єгором Гайдаром першого віце-прем'єра Олега Лобова . 20 вересня Лобов був звільнений від виконання обов'язків першого віце-прем'єра і міністра економіки і одночасно призначений секретарем Ради безпеки.

6

Олег Лобов також не став проводити кардинальних чисток апарату, обмежившись призначеннями заступника секретаря Володимира Трошина, який складався в його перших замах в міністерстві економіки (раніше він працював в Держплані СРСР) і керівника секретаріату (ним став Юрій Колобаев) Олег Лобов також не став проводити кардинальних чисток апарату, обмежившись призначеннями заступника секретаря Володимира Трошина, який складався в його перших замах в міністерстві економіки (раніше він працював в Держплані СРСР) і керівника секретаріату (ним став Юрій Колобаев).

Крім того, при Лобове була проведена чергова структурна реорганізація СБ, який став складатися з двох управлінь (інформації та аналізу, координації і взаємодії), секретаріату, секторів щодо забезпечення діяльності МВК (по 2-3 людини).

Три заступники секретаря курирували:

Володимир Рубанов - злочинність і охорону здоров'я;
Валерій Манілов - оборонні питання і безпеку;
Володимир Трошин - економічну безпеку

До 1994 року було практично завершено формування міжвідомчих комісій СБ України. До складу комісій входять представники державних відомств, причетних до вирішення відповідних питань. В рамках МВК здійснюється координація їх діяльності і раз работка конкретних проектів взаємодії щодо забезпечення безпеки у відповідних областях.

На початку 1994 р при СБ діяли такі комісії:

  1. За інформаційної безпеки. Голова - радник президента, голова комітету з інформатизації при президенті Аркадій Голубков

  2. За громадської безпеки. Голова - заступник міністра внутрішніх справ генерал-лейтенант Олександр Куликов .

  3. За економічної безпеки. Голова - завідувач економічним відділом уряду Андрій Звєрєв.

  4. З охорони здоров'я населення. Голова - генеральний директор корпорації "Фармімекс" Олександр Апазов.

  5. За оборонної безпеки. Голова - перший заступник міністра оборони Андрій Кокошин

  6. За боротьбі зі злочинністю та корупцією. Голова - міністр юстиції РФ Юрій Калмиков.

  7. Міжвідомча зовнішньополітична комісія. Голова - колишній заступник міністра закордонних справ Анатолій Адамишин.

  8. За науково-технічних питань оборонної промисловості. Голова - колишній радник президента з питань ВПК і конверсії Михайло Малєй, помер в 1996 р

  9. За екологічної безпеки - колишній радник президента Олексій Яблоков

  10. Спеціальна міжрегіональна комісія при СБ України. Голова - міністр у справах національностей та регіональної політики Сергій Шахрай .

0 у середньому 1 лютого 1994 року Борис Єльцин підписав указ, який визначає новий склад членів СБ України. До нього увійшли Микола Голушко, Павло Грачов , Євген Примаков , Андрій Козирєв , Сергій Шахрай , Сергій Шойгу, Юрій Калмиков, Віктор Ерін

У порівнянні з попереднім складом СБ в нього не увійшли, крім Єгора Гайдара і Бориса Федорова , Міністр екології Віктор Данилов-Данільян і міністр охорони здоров'я Едуард Нечаєв.

7

В результаті Рада безпеки став формуватися не за посадовим, а по персональному ознакою. Ці дії Бориса Єльцина, що стосуються діяльності та персонального складу РБ, можуть свідчити:

  • про незмінність курсу на одноосібний контроль за діяльністю виконавчих структур шляхом введення до складу СБ наближених до нього людей і призначення на посади керівників МВК своїх радників (особливо яскраво це було продемонстровано на прикладі виведення зі складу СБ Едуарда Нечаєва і збереженні за його противником, але наближеним до президента Олександром Апазова посади голови МВК з охорони здоров'я населення)

  • про збільшення питомої ваги СБ України. Саме в його апараті розробляються не тільки рекомендації з питань національної безпеки, а й опрацьовуються найважливіші проекти (військова доктрина, програма озброєнь, програма боротьби зі злочинністю, реорганізований низация спецслужб і силових структур).

Остання реорганізація апарату Ради Безпеки була проведена в січні 1995 р Олегом Лобовим . Ці перетворення не носили політичного характеру, а лише міняли організаційну структуру апарату СБ України. По-перше, сектори міжвідомчих комісій, до останнього часу були самостійними підрозділами, були введені в структуру управлінь СБ України. По-друге, були утворені три управління, кожне з яких курирує заступник секретаря.

Начальником інформаційно-аналітичного управління був призначений Сослан Гучмазов (куратор - зам.секретаря СБ Володимир Рубанов). Це управління опікувалося жіночими проблемами громадської безпеки, правовим забезпеченням апарату СБ, питаннями інформаційної без небезпеки.

Організаційне управління очолив Володимир Лященко (куратор - Валерій Манілов). Фахівці цього управління відповідають за організаційну роботу, пов'язану з підготовкою питань до засідань Ради Безпеки РФ.

Управління стратегічних оцінок і прогнозів очолив Владислав Насіновской (був призначений на пост начальника управління СБ РФ ще Євгеном Шапошніковим, до цього працював в центральному апараті Міністерства внутрішніх справ, очолював штаб цього відомства). Це управління курирував "економічний" заступник секретаря СБ Олександр Трошин.

Управління опікувалося жіночими проблемами економічної безпеки, які Олег Лобов завжди вважав "пріоритетними". Фахівці цього управління брали участь в підготов е доповіді Держкомісії з розслідування причин обвалу рубля в жовтні 1994 ( "чорний вівторок").

Керівником секретаріату Олега Лобова був призначений Юрій Колобаев (який керував Лобовское секретаріатом в Експертній раді і в міністерстві економіки).
Одним з останніх проектів апарату СБ стала впровадження і технічне забезпечення ситуаційного кімнати президента - своєрідного штабу з моделювання та прогнозування ситуацій.

За неофіційною інформацією, до червня 1996 р апараті Ради Безпеки працювало близько 100 осіб.

8

Після того, як 18 червня секретарем Ради Безпеки був призначений Олександр Лебедь (Совместившего цей пост з посадою помічника президента з питань національної безпеки), було оголошено про зміну функцій і завдань апарату СБ України. На думку експертів, апарат Ради Безпеки буде займатися переважно проблемами військової та національної безпеки.

Новим важливим напрямком в роботі апарату СБ стане вироблення концепції боротьби з організованою злочинністю і корупцією (ця проблема була ключовою в передвиборчій програмі Лебедя "Правда і порядок").

Відразу після призначення Лебідь провів кадрові перестановки в апараті Ради Безпеки. Лебідь заявив, що з "старих" заступників секретаря Ради Безпеки на своєму посту залишиться тільки Валерій Манілов.

З одним із заступників секретаря Ради а Безпеки Володимиром Рубановим сталася цікава історія. Вранці 24 червня 1996 р інформаційні агентства поширили інформацію про зустріч Олександра Лебедя і Володимира Рубанова, в ході якої Рубанов подав прохання про відставку. Пізніше Володимир Рубанов дав інтерв'ю, в якому спростував чутки про свою відставку, заявивши, що залишається на своїй посаді.

25 червня 1996 р Борис Єльцин підписав розпорядження, яким звільнив від своїх посад заступників секретаря Ради Безпеки РФ Володимира Рубанова та Олександра Трошина "в зв'язку з скороченням чисельності апарату СБ РФ".

Гранична чисельність апарату була дійсно "скорочена" зі 150 до 183 осіб. Крім того, президент РФ своїм розпорядженням призначив нових заступників секретаря СБ РФ Сергія Харламова і Володимира Денисова.

Про нові заступників секретаря СБ РФ поки нічого не відомо, однак не виключено, що вони раніше входили в "тираспольську" угруповання Олександра Лебедя, а потім працювали в передвиборному штабі Лебедя. Тепер секретар РБ РФ Олександр Лебідь має право мати 4 заступників, з них одного першого, а також керівника се кретаріата.

Олександр Лебедь в одному зі своїх виступів окреслив основні напрямки чергової реорганізації апарату СБ

Перше. Апарат СБ буде займатіся харчування кадрової політики и фінансування тих відомств, Чиї Керівники входять до складу СБ України. Всі призначення на керівні пости, зміна функцій і структури цих відомств будуть узгоджуватися з секретарем Ради безпеки.

Друге. Найближчим часом буде запроваджено інститут повноважних представників відомств в апараті СБ України. Ці повноважні представники працюватимуть у апараті СБ на постійній основі, залишаючись при цьому на займаних посадах. Всі вони будуть зведені в групу радників або до Оперативного рада при Раді безпеки. По суті справи, це пропозиція копіює стару модель напрямки в апарат СБ співробітників спецслужб. За планом О.Лебєдя, ситуаційний центр апарату СБ буде підпорядкований цій групі радників.

Третє. Всі аналітичні підрозділи, що входять до складу різних комісій, управлінь і відділів СБ, будуть зведені в єдиний інформаційно-аналітичний Центр. Як зазначив А.Лебедь, найближче завдання Центру - "визначення потенційних загроз і вогнищ екс тремізма".

9

10 липня 1996 р Борис Єльцин підписав указ № 1 024 , Яким затвердив положення про Раду Безпеки і структуру апарату Ради Безпеки. Принципово новим моментом в прийнятому документі стало те, що секретар Ради безпеки має тепер право проводити робочі наради з членами Ради Безпеки. Цим указом секретарю СБ були надані додаткові повноваження.

Олександр Лебідь тепер уповноважений здійснювати документальну перевірку роботи федеральних органів влади по забезпеченню безпеки країни, виносити на розгляд РБ і президента пропозиції щодо притягнення до відповідальності керівників федеральних органів влади, на яких покладено функції забезпечення безпеки країни. Крім того, секретар СБ за дорученням президента буде надавати інформацію на відповідальних працівників, рекомендованих до призначення на вищі державні посади.

Ще не вирішено питання з кількістю, складом і проблемами, якими будуть займатися міжвідомчі комісії. Неясно, чи будуть міжвідомчі комісії залишені в колишньому вигляді або замість них будуть створюватися нові.

Цікаво, що апарат СБ буде тепер займатися проблемами розвитку глобальних інформаційних систем (в указі, правда, не пояснюється, що мається на увазі під цим поняттям). Цей напрямок раніше не було відображено в нормативних документах, що закріплюють функції СБ РФ.

11 липня секретар РБ РФ Олександр Лебідь на своїй прес-конференції заявив, що основними напрямками в роботі апарату СБ стануть проблеми оборонної, громадської, інформаційної та економічної безпеки.

У структурі СБ утворені відповідні 4 підрозділи - управління оборонної безпеки, управління громадської і федеральну безпеку, управління економічної безпеки, управління інформаційної безпеки і стратегічного планування. За інформацією ЗМІ, на початку липня 1996 р Олександр Лебідь заявив, що має намір призначити своїм заступником Володимира Грошева .

За радянських часів Грошев був ректором Мінх ім. Г. Плеханова. Потім Грошев працював президентом Академії менеджменту і ринку та головою Ради Інкомбанку. Якщо призначення відбудеться, то, очевидно, що Грошева доручать курирувати економічний напрям в роботі СБ РФ.

29 липня Борис Єльцин погодився з пропозицією секретаря Ради Безпеки Олександра Лебедя призначити заступником секретаря СБ Миколи Михайлова, президента оборонної корпорації "Вимпел". Передбачається, що Михайлов буде відповідати за блок економічних їхніх питань.

Раніше на посаду заступника секретаря Олександр Лебедь пропонував призначити економіста Сергія Глазьєва . За неофіційною інформацією, призначенням Глазьєва активно протидіяв Анатолій Чубайс

31 липня Борис Єльцин своїм указом затвердив новий склад Ради Безпеки. До складу ради були введені нові члени - міністр оборонної промисловості Зіновій Пак і директор Федеральної служби охорони РФ Микола Ковальов.

"Лебедевской" концепція реформування СБ багато в чому збігається з концепцією військового будівництва і реформи військово-політичної системи, висунутої в кінці 1995 року начальником Академії Генерального штабу Миколою Родіоновим. Зокрема, однією з основних ідей Родіонов є посилення ролі СБ при прийнятті рішень оборонного характеру, зокрема, - створення в рамках РБ Ради оборони

джерело

Рада Безпеки РФ

www.pseudology.org

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация