Рада прийняла закон про нацбезпеки

Верховна Рада в четвер, 21 червня, прийняла внесений Президентом закон "Про національну безпеку України".

За прийняття відповідного законопроекту № 8068 у другому читанні і в цілому проголосували 248 народних депутатів при мінімально необхідній кількості в 226, повідомляє кореспондент Укрінформу.

Цей закон визначає основи і принципи національної безпеки і оборони, цілі і основні принципи державної політики, які будуть гарантувати суспільству і кожному громадянину захист від загроз.

Зокрема, в ньому уточнено повноваження Президента України щодо стратегічного керівництва Нацгвардією через Генеральний штаб ЗСУ під час воєнного стану.

"З введенням воєнного стану Національна гвардія України наводиться в готовність до виконання завдань за призначенням в умовах дії правового режиму воєнного стану, входить до складу сил оборони. Стратегічне керівництво Національною гвардією України здійснює Президент України через Генеральний штаб Збройних сил України, про що йдеться в указі Президента України про введення воєнного стану, який затверджується Верховною Радою ", - йдеться в законі.

Також законом встановлюється, що міністр оборони і його заступники призначатимуться з числа цивільних осіб, а також передбачено розмежування посад начальника Генштабу і головнокомандувача Збройних сил України.

Ранкове засідання Верховної Ради / Фото Данила Шамкіна Ранкове засідання Верховної Ради / Фото Данила Шамкіна

Так, головнокомандувач ЗСУ призначається на посаду і звільняється Президентом України за поданням міністра оборони, яким і підпорядковується.

При цьому начальник Генштабу підпорядковується головнокомандувача ЗСУ. Його повноваження, завдання та порядок функціонування Генштабу визначаються в положенні, яке затверджується Президентом України.

У той же час закон про нацбезпеки дає початок реформи силових відомств відповідно до стандартів НАТО. Зокрема, змінюється статус Служби безпеки України - тепер вона є спеціальним органом з правоохоронними функціями, забезпечує державну безпеку, діючи з неухильним дотриманням прав і свобод людини і громадянина. В якості основних завдань СБУ визначені протидію розвідувально-підривної діяльності проти України, боротьба з тероризмом, контррозвідувальна захист державного суверенітету, конституційного ладу і територіальної цілісності, оборонного та науково-технічного потенціалу, кібербезпека, економічна та інформаційна безпека держави, безпеку об'єктів критичної інфраструктури, охорона державної таємниці.

У той же час за межі повноважень СБУ винесені функції з розслідування економічних злочинів.

При цьому, як пояснив секретар Комітету ВР з питань національної безпеки і оборони Іван Винник, до повноважень СБУ в сфері економіки буде ставитися виключно розвідувальна захист економічного і наукового потенціалу держави. У той же час народні депутати Ганна Гопко та Світлана Заліщук наполягали, зокрема, на внесення змін безпосередньо в закон про Службу безпеки, які стосувалися позбавлення СБУ функцій в сфері економіки і боротьби з корупцією і оргзлочинністю. Але жодна з них поправок не була підтримана в залі під час розгляду законопроекту про нацбезпеки до другого читання.

Разом з тим в шестимісячний термін після того, як закон про нацбезпеки вступить в силу, СБУ повинна розробити законопроект про внесення змін до закону "Про Службу безпеки України".

Також в законі розмежовуються сили оборони і сили безпеки. Так, визначено, що сили оборони повинні здійснювати відповідні заходи з оборони держави та воєнної безпеки, тоді як на сили безпеки покладено функції щодо забезпечення державної і суспільної безпеки України.

Законом також передбачено фінансове забезпечення сектору безпеки і оборони. Так, обсяг відповідних витрат має становити не менше 5% запланованого обсягу ВВП, з яких 3% будуть виділятися на ВСУ.

Крім того, закон "Про національну безпеку України" вводить демократичний громадський контроль над сектором безпеки і оборони, зокрема з боку Верховної Ради і громадянського суспільства. Визначено, що парламент створює комітети, до повноважень яких входить забезпечення контролю за діяльністю органів сектору безпеки і оборони. Так, через півроку після вступу в силу закону про нацбезпеки, на розгляд парламенту повинен бути внесений законопроект про створення спеціального комітету ВР, який буде займатися наглядом за діяльністю спеціальних правоохоронних, розвідувальних органів та органів з правоохоронними функціями.

Цивільний контроль здійснюється, зокрема, за принципом прозорості, що передбачає повне розкриття фінансової інформації щодо функціонування сектора безпеки і оборони з урахуванням вимог Закону України "Про державну таємницю".

У той же час громадяни України беруть участь у здійсненні громадського контролю через громадські об'єднання, членами яких вони є, через депутатів місцевих рад, особисто шляхом звернення до Уповноваженого з прав людини або в державні органи. При цьому сфера громадського контролю може бути обмежена законом "Про державну таємницю".

"З метою систематичного інформування суспільства про діяльність сектора безпеки і оборони України, забезпечення обгрунтованості рішень державних органів з питань національної безпеки і оборони, про стан виконання заходів розвитку сектора безпеки і оборони періодично, але не рідше ніж раз на три роки, органами сектора безпеки і оборони видаються "Білі книги" або інші аналітичні документи (огляди, національні доповіді і т.п.) ", - уточнюється в законі.

Читайте також: Рада прийняла закон про нацбезпеки

В цілому закон про нацбезпеки передбачає скасування трьох законів "Про основи національної безпеки України", "Про демократичний цивільний контроль над Воєнною організацією і правоохоронними органами держави" та "Про організацію оборонного планування".

Як повідомляв Укрінформ, 5 квітня Верховна Рада прийняла в першому читанні законопроект № 8068 "Про національну безпеку України", внесений Президентом України 28 лютого.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация