Радянська АПЛ "Акула" дала небезпечне потомство

Михайлов Андрій

Сполучені Штати стурбовані нарощуванням військової потужності підводного флоту РФ. Так що у радянського підводного човна-рекордсменки "Акула", яка була спущена на воду рівно 34 роки тому, є гідні продовжувачі. А адже "Акула" була і залишається справжньою легендою: висота з дев'ятиповерховий будинок, 20 балістичних ракет, противагу підводних човнів класу "Огайо".

Це до сих пір найбільша підводний човен в світі. Єдиний підводний катамаран, де є справжній басейн з сауною. Поява 20-ракетного атомного гіганта в океані викликало шок в США, які тоді ще навіть толком не випробували свої новітні підводні човни "Огайо" із заздалегідь розрекламованої ракетною системою "Трайдент". Тридцять чотири роки тому, у вересні 1980 року, в СРСР була спущена на воду атомна "Акула". Американці назвали її "Тайфун" - і, між іншим, ця назва їм підказав генсек Брежнєв.

Нещодавно ряд американських адміралів виступили в пресі з тривожною (для США) інформацією: російські зробили крок дуже далеко в військовому підводному кораблебудуванні. Зрозуміло, з чим пов'язаний такий "крик душі" саме зараз: в конгресі верстається оборонний бюджет майбутнього року, адміралам хочеться "віджати" побільше. Але, взагалі-то, ці адмірали праві: у багатьох аспектах підводного кораблебудування СРСР, а зараз і РФ, йдуть попереду США ... Наші будуються зараз в тому ж Северодвінську "Бореі" і "Ясени" випереджають подібні атомні підводні човни США, Британії та Франції по багатьма параметрами ...

Суцільний гігантизм: побудували атомаріни-рекордсменку в Северодвінську, на Севмаше, на до сих пір найбільшою військовою верфі Європи, в найбільшому в світі критому елінгу, побудованому спеціально для "Тайфунів" цеху 55. У неї найбільше заповнюване водою простір між легким і міцним корпусом, її ще називають "водовозом": в повністю зануреному стані вона як би "возить" з собою близько 12 тисяч тонн заборотной води! Але зате і 20 балістичних ракет має.

Коли бачиш цю човен в сухому доці, переконуєшся - вона "зростанням" з величезний дев'ятиповерховий будинок. На його ракетної палубі, кажуть, може розвернутися вантажівка "Урал". Особисто автор цих рядків вантажівки на палубі "Тайфуни" не бачив, але ось спостерігати розгортається там "УАЗ-Буханець" бачив. Без проблем розгортається! Повний підводне водотоннажність цього човна становить 49,8 тисячі тонн, довжина - 172 метра, ширина - 23,3 метра.

Читайте також: Перша холодна війна почалася з поразки США

Це, як зараз кажуть, і був противагу стратегічним підводним човнам класу "Огайо" з "Трайдент". Це як би катамаран - під легким корпусом "Акули" розташовуються два міцних корпусу. Всього з 1981 по 1989 рік було спущено на воду і введено в дію шість човнів проекту 941. Запланований сьомий корабель, точніше зачатки його конструкції, були розібрані після розвалу СРСР прямо на стапелі Северодвінську верфі Севмаш - на металобрухт ... До речі, були колись ідеї "Тайфуни» не утилізувати, а переобладнати їх в підводні транспорти для постачання Норильська або навіть в танкери, однак ці проекти реалізовані не були.

Роботи зі створення підводного човна "Акула" проекту 941 почалися ще 19 грудня 1973 року. Проект розробило знамените бюро "Рубін", яке очолював генеральний конструктор Ігор Спаський. Всього було закладено сім "Тайфунів" (не дивуйтеся, нижче поясню, чому човен по-іншому назвав), але один не був добудований. Відповідно до Договору про обмеження стратегічних озброєнь ОСВ-2, три з шести побудованих кораблів проекту були утилізовані. Базувалися всі човни цього типу на Північному флоті, в бухті Нерпічье бази підводників Західна Особи.

Свого часу саме цей найперший "Тайфун", який зараз називається "Дмитро Донський", був модернізований під випробування нової балістичної ракети "Булава", яка не так давно була прийнята на озброєння. В даний час в бойовому складі ВМФ РФ на Північному флоті знаходяться три підводні човни цього класу - "Северсталь", "Архангельськ" і цей самий "Дмитро Донський". Правда, в море ходить тільки "Донський" - найперший "Тайфун", тобто найстарший за віком корабель цього проекту, два його "молодших брата" стоять біля причалу в військовому порту Северодвінську і океани борознити навіть і не збираються. А три "Тайфуни", які ще молодші, вже розпиляні, як кажуть моряки, на "голки", за їх утилізацію заплатили США і їх союзники.

Перед спуском в носовій частині нижче ватерлінії, тобто в підводної частини, на борт підводного човна було нанесено зображення акули, пізніше нашивки з акулою з'явилися і на формі екіпажу. Незважаючи на більш пізній запуск проекту, наш головний крейсер проекту 941 вийшов на морські випробування на місяць раніше розпіареної в США ще, як то кажуть, "в колисці" субмарини "Огайо" - 4 липня 1981 року.

Деякі допитливі читачі можуть замислитися над питанням: а чому, мовляв, автор статті наполегливо називає найбільші в світі підводного човна "Тайфун"? Адже начебто і назва "Акула" зустрічається. Тут пояснення просте. Дуже часто журналісти помилково називають саме "Акулою" багатоцільові атомні підводні човни проекту 971. Але ж це вони лише за класифікацією НАТО називаються "Akula". По-русски вони, взагалі-то, позначаються як "Щука-Б".

Читайте також: Фільм "К-19" - повний комплект брехні

Ну, а крім того, згадуються слова незабутнього генсека КПРС Леоніда Брежнєва, сказані ним з неприхованою гордістю на XXVI з'їзді КПРС: "Американцями створена нова підводний човен" Огайо "з ракетами" Трайдент-I ". Аналогічна система," Тайфун ", є і у нас! ". Цей проект радянських підводних човнів створювався в умовах найсуворішої таємності, і то, про що сповістив світ товариш Брежнєв, стало свого часу якимсь шоком навіть для дуже просунутих спецслужб тодішнього "ймовірного противника". Є версія, що Брежнєв спеціально назвав цю човен "Тайфуном", щоб ввести супротивників по холодній війні в оману. Ну що ж, йому це вдалося ...

Будівництво "дев'ятиповерхових" підводних човнів (а по висоті вони дійсно з багатоповерховий будинок) забезпечувало замовленнями понад тисячу підприємств СРСР. Тільки на Севмаше 1219 осіб, які брали участь у створенні цього унікального корабля, отримали урядові нагороди. Унаслідок підписання в 1979 році договору ОСВ-2 і припинення виробництва ракет Р-39, які були основним озброєнням "Тайфунів", в середині "нульових" були утилізовані три таких субмарини.

Свого часу автору цих рядків довелося не раз бувати на борту "Акул-Тайфунів". Правда, в море на них виходити не доводилося, на інших підводних човнах служив. Але все одно враження від них було карколомне. Довелось там і в сауні попаритися, і в чудовому басейні викупатися, який теж є в так званій зоні відпочинку.

Ось яку історію розповів оглядачеві Pravda. Ru напередодні дня народження першого "Тайфуни" северодвінец Володимир Журавльов, який 20 років був членом здавальної команди будуються атомохода - тобто заводського підрозділу, фахівці якого виходять в море на випробування кораблів разом з військовими моряками. Без посмішки на флоті ніяк не можна, тому посміхніться!

Отже, йдуть заводські ходові випробування щойно збудованій атомного підводного човна, того самого першого "Тайфуни". Три доби як Северодвинск залишився за горизонтом. Човен борознить випробувальний полігон Білого моря вже в підводному положенні. Народу на борту осіб чотириста - екіпаж, сдаточнікі з верфі Севмаш, наука, військпреди, штабісти. Харчування в їдальні і кают-компанії в шість змін, каюти і проходи в відсіках забиті під зав'язку.

Кок, що прийшов на човен пару років назад з берегової бази (для пільгової вислуги) і тільки недавно перероблений з прапорщиків-червонопогонників в мічмани, заходить в центральний пост, запитує у командира: "Тащ к-р, добро наверх дихнути-курнуть? Три доби від котлів не відходив ... "І жваво віддраювати нижній рубочний люк. Його стягують за ноги з трапа вже у люка верхнього. Командир екс-прапора не карає: готує аж надто смачно і краде трохи.

Єхидний замполіт періодично забредает в центральний, тикає тумблер "Каштана" з биркою "Амбулаторія" і потужно гаркає: "Доктор, годі спати!" І тут же, задоволений донезмоги, видаляється в свою каюту. Природно, подрімати. Так само регулярно, якраз коли зам засинає, в центральному виникає док і просить кого-небудь подзвонити в політруковскую каюту: мовляв, до берегового телефону начпо (начальник політвідділу) бази викликає.

Читайте також: Рекорд радянської АПЛ так і не побитий

Зам вдається вічно скуйовджений, переляканий і мимрить: "Ой, зараз точно вздрючат за бойові листки (конспекти першоджерел, плани соцзмагань)". Зрозумівши жарт, веселиться і йде назад спати, щоб рівно через годину (як Штірліц) на автоматі прокинутися і потривожити сон доктора. Процедура "док-зам" повторюється до нескінченності (під водою повторення - мачуха навчання). Кожен раз градус оптимізму в центральному підвищується.

Дивлячись на військових, вирішують повеселитися і заводчани. За общекорабельних зв'язку звучить команда: "наладчиків такому-то прибути в центральний пост до берегового телефону". Наладчик (у якого дружина повинна з дня на день народити) вдається, вистачає трубку і чує: "Це головлікар пологового будинку, вітаю, у вас трійня, всі дівчатка!" Бідний хлопець, у якого дві дівки вже є (хлопця хотів!), Мало не плаче.

І понуро бреде до сдаточному механіку просити шила (тобто спирту) на протирання матеріальної частини. З горя. Коли ж йому пояснюють, що над ним просто пожартували, "протирає" вже з великої радості ... Зрештою перший "Тайфун" пройшов випробування блискуче.

Помічено: чим менше надутих щік і гонористих фігур на здавальної АПЛ, тим краще ходові випробування проходять. Побажаємо того ж і побудованим на "Севмаше" новим російським підводним човнам класів "Борей" і "Ясен". Щоб без надутих щік і з гумором!

Деякі допитливі читачі можуть замислитися над питанням: а чому, мовляв, автор статті наполегливо називає найбільші в світі підводного човна "Тайфун"?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация