Радянська армія очима солдатів вермахту

22 червня командування Вермахту був упевнений, що рішучим бліцкригом розіб'є "російсько-монгольську більшовицьку орду". "У нас найбільша армія, на чолі якої стоїть найбільший військовий геній всіх часів". "Ми - разючий меч нової Німеччини!"

Хаапу Г. Оскал смерті. 1941 рік на Східному фронті. М., 2009. С.86, 94, 125.

Але вже 24 липня 1941 р тобто практично через місяць після початку Великої Вітчизняної війни, в щоденнику начальника Генерального штабу Сухопутних військ Німеччини генерала Гальдера, з'явився запис з обігу головкому сухопутних військ генерал-фельдмаршала фон Браухича до учасників наради, яке тоді проводилося:

"Своєрідність країни і своєрідність характеру росіян надає кампанії особливу специфіку. Перший серйозний противник".

І нехай ніхто і ніколи не намагається більше доводити Вам, що англо-французи були більш "ефективні", у своїй недовгій війні в 1940 році, ніж Червона Армія в 1941.

Сьогодні я приведу цитати зі щоденників і спогади німецьких солдат, німецького генералітету та інших військових чинів Вермахту. Першим говорити буде Йозеф Геббельс.

Зверніть вашу увагу, як змінилося ставлення Геббельса до радянської армії з 1939 року до записів 1945 року. Також зверніть особливу увагу, як до 1945 року Геббельс приходить до ідеї, що репресії в німецькій армії були потрібні ще в 1934 році.

Й. Геббельс. Die Tagebücher von Joseph Goebbels. Sämtliche Fragmente. 1987. München

Запис від 11 листопада 1939 р

"Російська армія великої цінності не має. Погано керована і ще гірше оснащена і озброєна".

Запис від 29 червня 1941 р

"Росіяни захищаються відважно. Командування їх діє в оперативному відношенні краще, ніж в перші дні" ...

Останні записи.

Запис від 5 березня 1945 р

"Фюрер знову різко критикує генштаб. <...> Фюрер має рацію, кажучи <...> що Сталін своєчасно провів цю [Чистка командного складу РККА] реформу і тому користується зараз її вигодами. Якщо така реформа буде нав'язана нам сьогодні нашими поразками, то для остаточного успіху вона занадто запізнилася ".

Запис від 16 березня 1945 р

"Генштаб надає мені книгу з біографічними даними і портретами радянських генералів і маршалів. З цієї книги неважко почерпнути різні відомості про те, які помилки ми зробили в минулі роки. Ці маршали і генерали в середньому виключно молоді, майже ніхто з них не старше 50 років . вони є <...> надзвичайно енергійними людьми, а на їхніх обличчях можна прочитати, що вони мають хорошу народну закваску ... Коротше кажучи, я змушений зробити неприємний висновок про те, що керівники Радянського Союзу є вихідцями з більш хороший їх народних верств, ніж наші власні <...> Я повідомляю фюреру про надану мені для перегляду книзі Генштабу про радянських маршалів і генералів, додаючи, що у мене склалося враження, ніби ми взагалі не в змозі конкурувати з такими керівниками. Фюрер повністю розділяє моя думка. Наш генералітет занадто старий, вичерпав себе <...>, що говорить про колосальний перевагу радянського генералітету ".

Запис від 26 березня 1945 р

"Люфтваффе. Потрібна корінна реформа - від верху до низу".

Манштейн з повагою писав про радянських прориви з Херсонеського півострова на схід до партизанів. 5 тисяч героїв духу билися в Аджимушкайських каменоломнях, витримуючи обстріли, підриви і гази. "Щільною масою, ведучи окремих солдатів під руки, щоб ніхто не міг відстати, кидалися вони на наші лінії. Нерідко попереду всіх перебували жінки та дівчата комсомолки, які, теж зі зброєю в руках, надихали бійців". Манштейн Е. "Загублені перемоги". М.1999. С.294-295.

24 травня вони послали з підземелля радіограму: "Всім народам Радянського Союзу! Ми, захисники оборони Керчі, задихаємося від газу, вмираємо, але не здаємося!"

"На Східному фронті: бойові дії тривають. Посилене і відчайдушний опір противника ... У противника численні забиті, мало поранених і полонених ... Загалом, відбуваються дуже важкі бої. Про" прогулянці "не може бути й мови. Червоний режим мобілізував народ. до цього додається ще й нечуване упертість росіян. Наші солдати ледве справляються. але до сих пір все йде за планом. Становище не критичне, але серйозне і вимагає всіх зусиль ".

Із щоденника міністра пропаганди Геббельса (Одкровення і визнання. С. 321; Ржевська Е. М. Геббельс ... С. 283.)

"Росіяни зарекомендували себе вмілими витривалими і безстрашними солдатами, розбиваючи в пух і прах наші колишні забобони про расову перевагу".

Метельман Г. Крізь пекло ... С.288, 294.

"Ці прокляті селяни билися як чорти ..."

Зенгер Ф. Ні страху, ні надії ... С.67; Хаапу Г. Оскал смерті ... С.125, 129.

"Нове покоління в Росії мало силою і мужністю ... Вони часто діяли механічно, як роботи ... Ці люди вірили своєї влади і підкорялися їй".

Вольфзангер В. Нещадна бійня ... С.99, 100.

"Росіяни з самого початку показали себе як першокласні воїни, і наші успіхи в перші місяці війни пояснювалися просто кращою підготовкою. Здобувши бойовий досвід, вони стали першокласними солдатами. Вони билися з винятковою завзятістю, мали разючу витривалість і могли вистояти в самих напружених боях"

Генерал-полковник фон Клейст. (Ліддел-Гарт Б. Вони вміють захищатися і стояти на смерть ... // Інша війна, 1939-1945. - М .: Російський державний гуманітарний університет, 1996. - С. 379; Ліддел-Гарт Б . Битви Третього Рейху ... С. 265.)

"Уже битви червня 1941 р показали нам, що являє собою нова радянська армія, - згадував генерал Блюментрит, начальник штабу 4-ї армії, що наступала в Білорусії. - Ми втрачали в боях до п'ятдесяти відсотків особового складу. Прикордонники і жінки захищали стару фортецю в Бресті понад тиждень, борючись до останньої межі, незважаючи на обстріл наших найважчих знарядь і бомбардувань з повітря. Наші війська скоро дізналися, що означає боротися проти росіян ... "

Ліддел-Гарт Б. Вони вміють захищатися ... С. 382; Ліддел-Гарт Б. Битви Третього Рейху ... С. 271-272.

Насправді Брестська фортеця трималася "понад тиждень", як пише Блюментрит, а без малого місяць - до 20 липня. (Ліддел-Гарт Б. Вони вміють захищатися ... С. 382; Ліддел-Гарт Б. Битви Третього Рейху ... С. 271-272.)

"Відомості з фронту підтверджують, що росіяни всюди б'ються до останньої людини ... Впадає в очі, що при захопленні артилерійських батарей і т.п. в полон здаються небагато. Частина російських бореться, поки їх не вб'ють, інші біжать, скидають з себе формене обмундирування і намагаються вийти з оточення під виглядом селян "

Начальник генерального штабу сухопутних військ генерал-полковник Гальдер Ф. Військовий щоденник. Т. 3. С. 53

"Бої з російськими носять виключно завзятий характер. Захоплено лише незначна кількість полонених"

Начальник генерального штабу сухопутних військ генерал-полковник Гальдер Ф. Військовий щоденник. Т. 3. С. 84.

"Російські солдати і молодші командири дуже хоробрі в бою, навіть окрема маленька частина завжди приймає атаку. У зв'язку з цим не можна допускати людського ставлення до полонених. Знищення противника вогнем або холодною зброєю повинно тривати до тих пір, поки противник не стане безпечним ...

Фанатизм і презирство до смерті роблять російських противниками, знищення яких обов'язково ... ".

З наказу командування 60-ї моторизованої піхотної дивізії (РАВО. Т. 24 (13). Кн. 2. С. 42.)

Радянський уряд в тилу ворога організувало боротьбу 6200 партизанських загонів зі складом до 1 млн. Чол. "Боротьба з партизанськими загонами була жахливою реальністю ... в липні 1943 року в Росії було підірвано 1560 залізниць, у вересні - 2600. Тобто 90 - в день".

Юст Г. Альфред Йодль солдат без страху і докору. Бойовий шлях начальника ОКВ Німеччини. М., 2007. С.97.

Партія і її органи мають в Червоній Армії величезним впливом. Майже всі комісари є жителями міст і вихідцями з робітничого класу. Їх відвага межує з безглуздям; це люди дуже розумні і рішучі. Їм вдалося створити в російській армії то, чого їй бракувало в першу світову війну, - залізну дисципліну. Подібна, що не знає жалю військова дисципліна - яку, я впевнений, не витримала б жодна інша армія - перетворила неорганізований натовп в надзвичайно потужне знаряддя війни. Дисципліна - головний козир комунізму, рушійна сила армії. Вона також стала вирішальним фактором і в досягненні величезних політичних і військових успіхів Сталіна ...

Русский залишається хорошим солдатом усюди і в будь-яких умовах ...

Польова кухня, майже святиня в очах солдатів інших армій, для російських є всього лише приємною несподіванкою і вони цілими днями і тижнями можуть обходитися без неї. Російський солдат цілком задовольняється жменею проса або рису, додаючи до них те, що дає йому природа. Така близькість до природи пояснює здатність російського стати як би частиною землі, буквально розчинитися в ній. Солдат російської армії - неперевершеною майстер маскування і самообкопування, а також польовий фортифікації ...

Індустріалізація Радянського Союзу, що проводиться наполегливо і нещадно, дала Червоній Армії нову техніку і велика кількість висококваліфікованих фахівців. Росіяни швидко навчилися використовувати нові види зброї і, як не дивно, показали себе здатними вести бойові дії із застосуванням складної військової техніки. Ретельно відібрані фахівці допомагали рядовому складу опанувати сучасною бойовою технікою, і треба сказати, Що російські досягли серйозних успіхів, особливо у військах зв'язку. Чим довше затягувалася війна, тим краще працювали російські зв'язківці, тим з більшим мистецтвом використовували вони радіоперехоплення, створювали перешкоди і передавали неправдиві повідомлення ...

Вміла і наполеглива робота комуністів призвела до того, що з 1917 року Росія змінилася найдивовижнішим чином. Не може бути сумнівів, що у російського все більше розвивається навик самостійних дій, а рівень його освіти стає дедалі більше. Цілком можливо, що за довгий період підготовки в мирних умовах у нього розвинеться і особиста ініціатива ...

Ведення бойових дій російськими, особливо в настанні, характеризується використанням великої кількості живої сили і техніки, які командування часто вводить в бій безрозсудно і вперто, однак домагається успіху. Росіяни завжди славилися своїм презирством до смерті; комуністичний режим ще більше розвинув це якість, і зараз масовані атаки російських ефективніше, ніж будь-коли раніше. Двічі розпочата атака буде повторена в третій і четвертий раз, незважаючи на понесені втрати, причому і третя і четверта атаки будуть проведені з колишнім впертістю і холоднокровністю ...

Російські дивізії, що мали дуже численний склад, наступали, як правило, на вузькому фронті. Місцевість перед фронтом оборонялися в одну мить раптом заповнювалася російськими. Вони з'являлися наче з-під землі, і, здавалося, неможливо стримати насувається лавину. Величезні проломи від нашого вогню негайно заповнювалися; одна за одною котилися хвилі піхоти, і, лише коли людські резерви вичерпувалися, вони могли відкотитися назад. Нечасто вони не відступали, а нестримно рвалися вперед. Відображення такого роду атаки залежить не стільки від наявності техніки, скільки від того, чи витримають нерви.

Лише загартовані в боях солдати були в змозі подолати страх, який охоплював кожного. Тільки солдат, що усвідомить свій борг і вірить в свої сили, тільки той, хто навчився діяти, покладаючись на себе самого, зможе витримати жахливе напруга російської масованої атаки ...

Сила російського солдата пояснюється його надзвичайної близькістю до природи. Для нього просто не існує природних перешкод: в непрохідному лісі, болотах і трясовині, в бездорожних степу скрізь він відчуває себе як вдома. Він переправляється через широкі річки на найелементарніших підручних засобах, він може всюди прокласти дороги. У кілька днів російські будують багатокілометрові гати через непрохідні болота.

З книги генерала Фрідріха фон Меллентин "Танкові битви: 1939-1945"

"У багатьох [німецьких] солдат не залишилося і сліду від колишнього підйому, від віри в перемогу, надихати їх в перший рік війни". "На передньому краї суцільне пекло. Нічого подібного я не бачив на цій війні. А я ж з самого початку в ній брав участь. Іван не відступає ні на крок. Шлях до позицій російських встелена їх трупами, але і чимало наших здохнуть раніше. По суті , тут немає справжніх позицій. Вони б'ються за кожну руїну, за кожен камінь ..... В Сталінграді ми розучилися сміятися. найгірше - це нічні бої. Росіяни використовують кожен горбок для оборони і жодної п'яді не віддають без бою ".

Відер І., Адам В. Сталінградський кошмар. За лаштунками битви. М., 2007. С.25, 100, 113.

У 1943 р поразки Вермахту подавалися перемогами. Показувалися "кладовища" радянських танків, автомашин, убиті і полонені. У кінохроніці після кількох пострілів російські пускалися в втеча. Але в кінозалах, де сиділи поранені німецькі фронтовики, піднімався свист, крики брехня! "Жоден солдат або офіцер не говорить тепер зневажливо про Івана, хоча ще недавно вони так говорили часто-густо. Солдат Червоної Армії з кожним днем ​​все більше діє як майстер ближнього бою, вуличних боїв і майстерною маскування"

Відер І., Адам В. Сталінградський кошмар ... С.122, 126, 127.

З 1943 р дух Вермахту знижувався, хоча стійкість опору підтримувалася переконаністю в тому, що в разі полону кожен буде розстріляний. "Все одно немиті, неголені, вошивості і хворі, психічно пригнічені. Солдат ставав мислячою людиною, а всього лише вмістилищем крові, нутрощів і кісток. Наше товариство виникало із залежності один від одного людей, зібраних в одному замкнутому просторі, наш гумор .. . був гумор шибеників, сатирів, наповнений зборами непристойностей. Люттю і грою зі смертю. Солдати, покриті вошами, гноєм і екскрементами, що не намагалися напружувати мізки. Ніхто не вважав за потрібне приводити в порядок засмічений бункер. ... Ми вже н і в що не вірили. ... Те, що ми були солдатами, служило виправданням наших злочинів і втрати людської подоби .... Наші ідеали обмежувалися тютюном, їжею, сном і французькими повіями ". Суди Вермахту винесли 30000 смертних вироків, більшу частину проти дезертирів. 15000 було приведено у виконання.

Шмітц Ш. "Ми жили, руйнуючи свою душу". Зіткнення зі злом і почуття обов'язку // Вольфзангер В. Нещадна бійня ... с.265

Різко посилювала боєздатність РСЧА партійно-політична робота. Збори членів ВКП (б) регулярно проводилися. Безглуздо ігнорувати роль Сталіна у війні. "Росіяни на добру тисячу років відставали в загальному історичному розвитку від інших європейських націй. Сталін поставив завдання подолати тисячолітню прірву за 20 років і багато в чому домігся її виконання. Він став ніби Бога".

Хаапу Г. Оскал смерті ... С. 177.

"Величезною є роль Сталіна в керівництві народним господарством як Голови ГКО і уряду. Всі основні питання військової перебудови і функціонування нашої економіки навіть в деталях, він тримав у пам'яті і вміло здійснював всі важелі управління по заданому курсу" - згадував В.М.Молотов.

Куманёв Г.А. Внесок радянської військової економіки в перемогу // Росія в ХХ ст ... С.114.

"Пробувши тут, в цій країні стільки часу, я не міг не захоплюватися силою духу цього народу, якого здавалося, ніщо не в змозі зламати - ні жертви, ні страждання. Дві молоденькі фанатичні російські студентки гордо визнали, що належать до великого комуністичного руху - самі накинули собі на шиї петлі і зістрибнули з з лави не чекаючи, поки кат виб'є з під ніг. Подібним мужністю важко не захопитися ".

Гофман І. Сталінська винищувальна війна ... http://hedrook.vho.org/hoffmann/

Генерал Г.Блюментріт писав: "нам протистояла армія, за своїми бойовими якостями набагато перевершувала всі інші армії, з якими нам коли-небудь доводилося зустрічатися на полі бою".

"Червона Армія 1941-1945 рр. Була набагато сильнішим противником, ніж царська армія, бо вона самовіддано боролася за ідею. Це посилювало стійкість радянських солдатів. Дисципліна в Червоній Армії також дотримувалася більш чітко, ніж у царській армії. Вони вміють захищатися і стояти на смерть. Спроби їх здолати стоять багато крові ".

Генерал Блюментрит, начальник штабу 4-ї армії. (Ліддел-Гарт Б. Вони вміють захищатися ... С. 382.)

"До сьогоднішнього дня завзятість в бою пояснювалося страхом перед пістолетом комісара і політрука. Іноді повну байдужість до життя витлумачувалося виходячи з тварин рис, властивих людям на Сході. Однак знову і знову виникала підозра, що голого насильства недостатньо, щоб викликати доходять до зневаги життям дії в бою ... Більшовизм ... вселив в більшу частину російського населення непохитну рішучість ".

Зі службової записки СД. ( "Джерело". - 1995. - № 3. - С. 89.)

Західні поняття про непрохідність місцевості для російських мають лише дуже обмежене значення.

Тут дух німецького солдата, його хоробрість, ініціатива, самовідданість боролися проти відчайдушного опору противника, сила якого полягала в сприятливій для нього місцевості, в витривалості і неймовірною стійкості російського солдата, посиленою залізної системою примусу радянського режиму. До того ж росіяни були майстрами швидко відновлювати дороги.

Війська росіян завжди хоробро билися і іноді приносили неймовірні жертви.

Фельдмаршал Еріх фон Манштейн

Російські трималися з несподіваною твердістю і завзятістю, навіть коли їх обходили і оточували. Цим вони вигравали час і стягали для контрударів з глибини країни все нові і нові резерви, які до того ж були сильніше, ніж це передбачалося ... противник показав абсолютно неймовірну здатність до опору.

Генерал Курт Типпельскирх

Широко і вміло задумані операції Червоної армії приводили до численних оточенням німецьких частин і знищення тих з них, які чинили опір.

... Російське командування добре розробило і прекрасно здійснило цю операцію. Ми втратили 100-тисячну армію під Кенігсбергом ...

Генерал О.фон Лаш

... У Другій Світовій війні стало очевидним, що і радянське верховне командування має високі здібностями в області стратегії ...

Російським генералам і солдатам властиво послух. Вони не втрачали присутності духу навіть в запеклій обстановці 1941 года ...

Генерал-оберст Г.Гудеріан

... У ході війни я спостерігав, як радянське командування ставало все більш досвідченим ...

... Абсолютно справедливо, що вище радянське командування, починаючи з Сталінграда часто перевершувало всі наші очікування. Воно майстерно здійснювало швидкий маневр і перекидання військ, перенесення напряму головного удару, проявляло вміння в створенні палцдармов і обладнанні на них вихідних позицій для подальшого переходу в наступ ...

Генерал-оберст Г.Фріснер, командувач групою армій "Південна Україна"

Їх командири моментально засвоїли уроки перших поразок і в короткий термін стали діяти на подив ефективно

Генерал-фельмаршал Г.фон Клейст

"Те, що солдати Червоної Армії продовжували боротися в самих безнадійних ситуаціях, зовсім не турбуючись про власне життя, можна в значній мірі приписати хороброму поведінки комісарів.

Різниця між Російською Імператорською Армією в роки ПМВ і Червоною Армією навіть в найперші дні німецького вторгнення була просто колосальною. Якщо в минулій війні російська армія билася як більш-менш аморфна маса, малорухлива, позбавлена ​​індивідуальностей, духовне піднесення, викликаний ідеями комунізму, почав позначатися вже влітку 1941 року ".

Генерал Еріх Раус

"Багато хто з наших керівників сильно недооцінили нового противника. Це сталося частково через те, що вони не знали ні російського народу, ні тим більше російського солдата. Деякі наші воєначальники протягом всієї першої світової війни перебували на Західному фронті і ніколи не воювали на Сході, тому вони не мали ні найменшого уявлення про географічних умовах Росії і стійкості російського солдата, але в той же час ігнорували неодноразові застереження видатних військових фахівців з Росії ...

Поведінка російських військ, навіть в цьому першому бою (за Мінськ) разюче відрізнялася від поведінки поляків і військ західних союзників в умовах поразки. Навіть будучи оточеними, росіяни не відступали зі своїх рубежів ".

генерал Блюментрит

кщо згадати, що Фрідріх Великий протистояв противнику, який мав дванадцятикратним перевагою в силах, то здаєшся сам собі просто засранцем. Цього разу ми самі володіємо перевагою в силах! Ну хіба це не ганьба?

Гітлер (запис від 28.1 1942 р)

PS

Амбразури дотів закрили своїми грудьми понад 215 воїнів і партизанів. Масове самопожертву воїнів першого в світі соціалістичної Вітчизни немає аналогів. Воно може розцінюватися вище, ніж жертва життям вірять в загробний світ. Подібних подвигів не робили ні солдати Вермахту, ні союзники.

Ніколи за всю тисячолітню історію наш народ не знав такого масового героїзму, як в 1941-45 рр. Вирішальними духовними факторами, якими РККА перекинула Вермахт, стали порив на захист рідної землі і переконаність у справедливості сталінського народно-соціалістичного курсу. "Наше дело правое, ми перемогли!" - такий девіз був викарбуваний на переможній медалі 1945 р

Контраст із сучасним станом пострадянського детоталірізованного суспільства разючий.

Ну хіба це не ганьба?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация