Радник Путіна і його аферисти

Інститут економічного аналізу, очолюваний радником президента Андрієм Ілларіоновим, поширив доповідь про підсумки поточного року. Виступ радника президента було надзвичайно жорстким і скандальним на визначення.

Наче не даючи згаснути вогню протиріч між прем'єром Фрадковим і угрупованням ринковиків в уряді - Германом Грефом та Олексієм Кудріним - з приводу дворазового збільшення ВВП, Ілларіонов почав промову з того, що економіка країни гальмується. Про це говорять невтішні економічні показники. Наприклад, якщо в минулому році приріст грошових доходів населення економісти оцінювали в 14,5%, то в цьому році - лише 9%. Інфляція ж, за словами Ілларіонова, вища за минулорічну.

Внутрішньополітична ситуація стала об'єктом жорсткої критики Ілларіонова. Говорячи про внутрішню ситуацію, радник Президента заявив, що "сьогодні перехрестя пройдено, вибір вже зроблено, ми знаходимося в іншій країні - політично і ідеологічно", цитує Ілларіонова "Російська служба новин". Розвиток ситуації в Росії було названо "Венесуелізаціі".

В цілому риторика Андрія Ілларіонова нагадала всім про його безкомпромісної відданості ліберально-ринкових цінностей. Компанії, які, за його словами, влада била протягом цього року, а саме ЮКОС і "Вимпелком", Ілларіонов назвав "кращими". Такий же характеристики радника удостоїлися бізнесмен Ходорковський , журналісти Шакіров і Парфьонов , Депутат Рижков.

Аукціон з продажу "Юганскнефтегазa" компанії "Байкал Фінанс Груп", а також покупку БФГ "Pоснефтью" і всі операції по об'єднанню або роз'єднанню "Роснефти" і "Газпрому" Ілларіонов взагалі назвав "аферою року". "До цього бачили таку гру серед наперсточників, а зараз - серед держкомпаній", - прокоментував ситуацію навколо "Юганскнефтегаза" Ілларіонов.

А питання, де покупець "Юганскнефтегаза" візьме гроші, Андрій Ілларіонов назвав загадкою року. Втім, він сам же на нього і відповів: "Вони візьмуть гроші у нас, у громадян".

Також він зазначив, що "в економічні питання часто втручаються чиновники, які не мають ніякого відношення до економіки". За його словами, історія з ЮКОСом показала, що "правил гри немає, правила змінюються постійно на догоду миттєвим інтересам".

Не міг Ілларіонов обійти стороною і тему провалу російської зовнішньої політики на Україні . "Треба віддати належне колегам, які своїми діями і заявами, незграбними і образливими, зробили можливим те, що навіть ті, хто не збирався голосувати за Ющенка, зробили його перемогу очевидною", - зазначив радник.

Відповідаючи на питання про власну свою подальшу долю після сьогоднішніх різких заяв, Ілларіонов відповів, що за посаду не тримається.

"Говорити, ніби зараз все йде чудово, і з нинішньою політикою ми доб'ємося позитивного результату, було б підривом позицій держави", - сказав він. - Я [...] роблю на своїй посаді те, що вважаю корисним для країни ", передає його слова BBC.

Що мав на увазі Ілларіонов під "Венесуелізаціі"? Ми вирішили це з'ясувати у наших експертів. На думку Євгена Шестернінова, директора "Союзу підтримки і розвитку вітчизняних сервісних компаній нафтогазового комплексу", радник Президента міг мати на увазі те, що гроші російських олігархів вкладаються не в Росію, а в зарубіжні проекти. З цієї точки зору, зазначає Шестернін, заяви Ілларіонова суперечливі, особливо в світлі недавньої зустрічі Президента Росії і президента Венесуели. У присутності Путіна, нагадує Євген Євгенович, "Лукойл" підписав угоду про виділення інвестицій в венесуельський проект. "Звичайно, треба у себе розвивати видобуток", - говорить Шестернін. "У себе видобуток заморожуємо і гальмуємо, а до Венесуели їдемо і гроші вкладаємо". Однак, додає він, "все-таки там вільніше і простіше вкладати і отримувати".

"Результати в наявності", - так прокоментував заяви Ілларіонова про гальмування економіки начальник консультаційно-аналітичного відділу ФК "Інтерфін-Трейд" Халіль Шехмаметьев. "Навіть офіційна статистика підтверджує, що в цьому році у нас гірше, ніж в минулому". "Якщо в тому році натягнули 7,3% зростання економіки, то в цьому році мова йде про 6,5-6,9%", нагадує аналітик.

Говорячи про "Венесуелізаціі", Шехмаметьев вважає, що Ілларіонов имел ввиду в основному внутрішньополітичну ситуацію в країні. На думку аналітика, вона "набуває своєрідного вигляду, коли більшість людей начебто голосує за офіційного главу держави, але, тим не менш, існує досить потужна опозиція". Шехмаметьев сумнівається в тому, що Ілларіонов міг мати на увазі послідовне перетворення Росії на сировинний придаток західного світу. Хоча, зазначимо, такі аналогії напрошуються в першу чергу.

Шехмаметьев переконаний: одна з причин гальмування економіки в 2004 році полягає в тому, що інтереси бізнесу і значної частини еліти країни стали розходитися з інтересами фактичного лідера країни. "Є якісь зрушення в плані нормального розвитку країни, - сказав Шехмаметьев, - але я думаю, внутрішня політика в 2004 році виявилася найбільшим недоліком".

обговорити статтю

Що мав на увазі Ілларіонов під "Венесуелізаціі"?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация