Ракетоносець ТУ-95МС | Журнал Популярна Механіка

  1. Дотягнутися до Америки
  2. оновлення класики
  3. морські традиції

Зброя, яку, як всі ми сподіваємося, ніколи не буде пущено в хід, викликає до себе особливе ставлення, схоже священному трепету. Якщо надійде наказ, цей літак розкриє стулки в нижній частині фюзеляжу і відправить по заданих адресах шість ракет з ядерними боєголовками. Що потім буде з цим літаком, його екіпажем і всім світом, краще не замислюватися.

Ту-95МС в нашій пресі часто стали називати «Ведмедем». Що ж, для могутньої машини назву хоч куди, хоча придумали його не в Росії. «Ведмедем» (по-англійськи Bear) літак обізвали в НАТО. Там нашої авіатехніки придумують самі екзотичні кодові імена, але одне правило діє жорстко: перша буква повинна відповідати першій букві назви класу літальних апаратів. Наприклад, МіГ-29 - Fulcrum, тому що він винищувач (Fighter), Іл-76 - Candid, тому що він транспортник (Cargo aircraft). А буква «B» в слові Bear означає Bomber (бомбардувальник). Ось і ми за звичкою називаємо Ту-95МС бомбардувальником. Але це невірно. Бомбити він не вміє, і бомби в нього складати нікуди.

ТУ-95МС ( «Ведмідь»)
Перший політ:

11 листопада 1952 року
Екіпаж: 7 осіб Максимальна злітна
маса: 185 т
максимальна швидкість
польоту: 830 км / год Практична стеля:
10 500 м
двигуни:
НК-12 4 х 15 000 к.с.
Розмах крила:
50,04 м Оборонне
озброєння: дві авіаційні гармати ГШ-23
калібру 23 мм
Ракетне озброєння:
шість ракет типу Х-55

Дотягнутися до Америки

Якщо почитати західні публікації, то можна помітити, що автори відгукуються про літаки 95-го сімейства з великою повагою. І нікого не бентежить, що ця конструкція фактично післявоєнних років, з турбогвинтовими двигунами, до сих пір знаходиться на озброєнні і визнається ефективним елементом російської ядерної тріади. Правда, зазвичай ті ж західні автори не без єхидства додають, що Ту-95 - це дуже вдалий розвиток «боїнгових» B-29 Superfortress ( «Суперкрепость»). Дійсно, далека важка бомбардувальна авіація післявоєнного покоління почалася з Ту-4 - зробленого КБ Туполєва методом зворотного проектування (reverse engineering) клону B-29.

Однак зупинятися на цьому шляху було не можна. Маючи військово-повітряні бази неподалік від західних, південних і східних кордонів СРСР, американці могли розраховувати нанести бомбові удари по радянським містам, не вдаючись до допомоги літаків з трансконтинентальних радіусом дії, а ось нам вони були потрібні конче. Тому, зрозуміло, використовуючи конструкторські напрацювання часів клонування «суперкрепості», туполевци взялися виконувати наказ Сталіна про створення літака, який міг би долетіти до США, відбомбитися і повернутися на базу. Проміжним етапом на цьому шляху став дальній бомбардувальник Ту-85 - в ньому вже вгадуються риси майбутнього «Ведмедя», але ця машина так і залишилася експериментальною. Причина - поршневі двигуни, які робили літак надзвичайно тихохідним, а значить, легкою здобиччю народжується реактивної винищувальної авіації. Підвищення швидкості могли дати тільки турбогвинтові або турбореактивні двигуни. Тоді, на початку 1950-х, за проектування міжконтинентального стратегічного бомбардувальника взялися відразу два КБ: туполевци зробили ставку на турбогвинтові двигуни (майбутній Ту-95), а ОКБ-23 Мясищева віддало перевагу турбореактивних силовій установці (бомбардувальник М-4). У ті ж самі роки американці розробляли реактивний восьмімоторний B-52, який йшов на зміну поршневому гігантові B-36. Ту-95 здійснив перший політ в тому ж 1952 році, що і B-52. М-4 полетів пізніше, але також був прийнятий на озброєння, правда, ненадовго - радіус дії виявився замалий. А ось конструкція Ту-95 поряд зі своїм заокеанським візаві B-52 переживає вже сьомий десяток років. Так, але коли ж Ту-95 перестав бути бомбардувальником?

оновлення класики

Під ногами прозорий і дуже слизький лід. Позначилася нестійка зимова погода. Сніг тане, вода розтікається по бетону і незабаром, замерзаючи, перетворюється на каток. Ми на аеродромі «Раменське» в Жуковському. Аеродром знаходиться під загальним керівництвом ЛІІ ім. Громова, але навколо цього випробувального поля здавна склався цілий кластер з філій знаменитих авіаційних КБ. Темніє смугою йде суцільна, нагодована снігом хмарність. Похолодало, і невисоко над горизонтом спалахнуло сонце. У бічному зимовому світлі стратегічний гігант виглядає особливо вражаюче. Задертий догори ніс (фірмова фішка туполевских машин), кіль, який іде в небо, могутні двигуни зі спареними гвинтами, підвішені до довгим вузьким крил. Майданчик на аеродромі - це так званий девіаційний коло. Аеродромний тягач поступово перекочує літак по колу, навколо машини метушаться техніки. На Девіаційна колі налагоджують навігаційне обладнання, виставляють магнітний курс. Це одна з останніх стадій робіт з модернізації бойової машини. Один за іншим в Жуковський прилітають «Ведмеді», що знаходяться на службі російських ВПС, і в знаменитому ангарі, які пам'ятають самого Андрія Миколайовича Туполєва, Ту-144 і практично всі інші машини КБ проходять модернізацію. Про характер модернізації на підприємстві говорять скупо - зі зрозумілих причин. Розповідають, що системи управління переведені на «цифру» - правда, в кабіні все ще звична стрелочная індикація. Можливо, на наступному етапі модернізації ми побачимо вже «скляну кабіну». Удосконалено системи навігації, зв'язку, паливна система. Все це працює на більш ефективне використання ракетної зброї. Єдина модифікація Ту-95, що знаходиться сьогодні в строю ВПС, - Ту95МС. Це не бомбардувальник. Це ракетоносець. У грузовому він везе з собою пусковий пристрій - спеціальний вал, до якого кріпляться шість крилатих ракет класу «повітря-земля», здатні нести ядерні БЧ. А ще варто зауважити, що Ту-95МС - це не зовсім той літак, який будували в 1950-х роках, і навіть не зовсім Ту-95.

Ту-95МС нерідко літає в супроводі винищувачів Ту-95МС нерідко літає в супроводі винищувачів. У парадному строю - це винищувачі ВПС Росії, а під час бойового чергування, - винищувачі наших «ймовірних партнерів». Польоти «Ведмедя» змушують нервувати політиків деяких країн - досить згадати реакцію на нещодавнє проходження Ту-95МС над Ла-Маншем.

морські традиції

1950-ті роки відзначилися в історії не тільки появою супербомбардіровщіков, але і колосальним прогресом зенітно-ракетної техніки і надзвуковий винищувальної авіації. Вже до початку 1960-х стало зрозуміло, що дозвуковій літак не прорветься через ППО ймовірного противника, щоб відбомбитися по його території, навіть не дивлячись на шість спарених гармат АМ-23 на трьох стрілецьких установках - на кормі, внизу і зверху фюзеляжу. В кінці 1950-х з'явилися перші експериментальні модифікації Ту-95 у варіанті ракетоносця (Ту-95K) - під крилаті ракети Х-20. Правда, дальність цих ракет була невисока - 600 км.

У 1970-ті, однак, з'явилися крилаті ракети нового покоління - вироби X-55 Дубнинська КБ «Веселка», і завдання турбогвинтовому гігантові знову знайшлася. Справа в тому, що ці дозвукові ракети мають дальність до 2500 км, що дозволяє випускати їх далеко від зони ППО противника. Далі ракета йде на малій висоті, огинаючи складки місцевості, не з'являючись на радарах: збити її надзвичайно важко. Таким чином, літак-ракетоносець зміг би стати свого роду мобільної пускової платформою, швидкість, маневреність і засоби захисту якої не мали б вирішального значення. Спочатку туполевци експериментували з уже випущеними Ту-95, намагаючись переобладнати їх в ракетоносці. Однак ресурс цих літаків був вже невеликий, так що було прийнято рішення розпочати нову виробничу лінійку - ракетоносців Ту-95МС. Причому, що цікаво, за основу нової модифікації був взятий не бомбардувальник Ту-95, а дальній протичовновий літак Ту-142М (звичайно, конструктивно висхідний до Ту-95). Ту-95МС проводився приблизно десять років (з початку 1980-х до початку 1990-х), і зараз в строю ВПС знаходиться кілька десятків машин. З 2007 року, коли Росія після тривалої перерви відновила повітряне патрулювання літаками дальньої авіації, Ту-95МС залишається однією з головних складових повітряної частини ядерної тріади.

Стаття «Стратег-ведмідь» опублікована в журналі «Популярна механіка» ( №3, Лютий 2015 ).

Так, але коли ж Ту-95 перестав бути бомбардувальником?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация